T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

THP projemizin 4. gününde öğrencilerimiz Payas Özel Eğitim Uygulamaları Kademe 1 Okulu’nu ziyaret ettiler ve kendi aralarında oluşturdukları orkestra ve Payas Özel Eğitim Uygulamaları Kademe 1 Okulu’nun müzik öğretmeni eşliğinde ;çocuklar ile şarkılar söylediler,dans ettiler,çok keyifli vakit geçirdiler.
Daha sonra Dörtyol/Karakese’deki Karakese İlkokulu öğrencilerine hediyeler verip onlarla oyunlar oynadılar.İlk Kurşun Müzesi’ni ziyaret ettiler.
Ve projelerini gerçekleştirebilmeleri için öğrencilerimizden yardımlarını esirgemeyen Payas Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.
Öğrencilerimiz projelerinin 4. gününde hem tarihi hem sosyal hem manevi açıdan çok değerli anılar kazandılar.

Şbt

Okulumuz CIP kulübünden 10 öğrencimiz İzmir´in Bayındır ilçesinde Sosyal Sorumluluk çalışmalarına devam ediyor. Turan Köyü İlkokulundaki birleştirilmiş sınıfta öğrenim gören öğrencilerle sınıf etkinlikleri yaptılar. Bayındır Efe Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine giderek, sorumlu öğretmenler eşliğinde, çalışmalara katıldılar. Bayındır Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret ederek, kurum müdürü Hasan Sarıtaş tarafından Orman yangınları ve toplumu bilinçlendirme çalışmaları hakkında bilgilendirildiler.

 

Şbt

Hatay THP nin 3. gününde proje liderlerimizden Nilsu Dönmez´in köy okulu için kırtasiye malzemesi bağışı yapan ortaokuluna gidip teşekkür ettiler ve bu ziyarette söyleşi yaparak vakitlerini değerlendirdiler. Yapılan bu söyleşi hem öğrencilerimize hem de okul öğrencilerine çok katkı sağladı. Yapılan bu gezi sonrasında ekibimiz Tosyalı Sevgi Evleri´ndeki çocuklarla vakit geçirmek üzere yola koyuldu. Yapılan bu geziden epey keyif alındı. Çocuklarla ilk önce eğitici drama etkinliği yapıldı ve ekibimizin anlattığı hikayeleri çocuklar canlandırdı. Akabinde çocuklarla "Just Dance" etkinliği yapıldı ve çocuklar ekibimiz eşliğinde dans ettiler ve günü burada noktaladılar.

Şbt

Türkiyede bir çok önemli şirket ve üniversitelerde girişimcilik dersleri veren Doğan TAŞKENT´i okulumuzda misafir ettik. Gençlerimizin fikirlerini ve girişimcilik ruhlarını ortaya çıkartabilmeleri için yüreklendirildikleri çok verimli ve keyifli bir seminer geçirdik.

Şbt

THP projemizin 2. gününde öğrencilerimiz dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Çevlik Sahili´ne gittiler. Hatay Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleştirilen bu projemiz için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lüftfü Savaş`a desteklerinden ötürü teşekkür ederiz. Her ne kadar öğrencilerimizin gitmelerinin asıl nedeni çevre kirliliğinden muzdarip olan bu güzel sahilimizdeki çöpleri eldiven ve çöp poşetleri aracılığıyla toplamak olsa da bunun yanında sahilde eğlenceli vakit geçirdiler.Hatay halkı bu duruma şaşırmakla beraber ülkemizin karşı karşıya olduğu çevre kirliliği gibi önemli bir konuda farkındalık kazandılar.Bunun ardından gönüllülerimiz Musa Ağacı´nı ve Uzun Çarşı´yı ziyaret ettiler ve Hatay´ın kültürel ve tarihi değerleri hakkında bilgi sahibi oldular.
Hatay THP projesinin 2. gününde öğrencilerimiz sadece sahil temizlemekle kalmadı ve ağaçlandırma çalışmasına da katkıda bulunarak okulumuzu temsilen okulumuzun adını alan "Kabataş Erkek Lisesi Ağacı"nı diktiler. Akciğerlerimiz ve geleceğimiz olan bu güzel fidanları Hatay´a ve ülkemize armağan ettiler.

Şbt

KABATAS CIP ülkemin farklı illerinde toplum görevini yapmaya gruplar halinde devam ediyor. Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerimizden Hatay THP kapsamında Hatay´a giderek gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetler bugün itibariyle başladı.12 kişilik öğrenci ekibimiz öğretmenimiz Gökhan Bayrakdar liderliğinde,şehrin kültürel dokusunu tattıktan sonra Altınözü İlkokulunda çocuklarla eğitici ve öğretici istasyon oyunlarının devamında ihtiyaç sahibi çocuklara gerekli yardımları FLO sponsorluğunda gerçekleştirdi. Çocuklarla geçirdikleri keyfli vaktin ardından çocuklara ihtiyaçları kapsamında kırtasiye malzemeleri ve kışlık botlar takdim edildi. Ekibimiz çocuklarla vedalaştıktan sonra es geçilmemesi gereken Hatay arkeoloji müzesini gezmeye gitti. Şehir turu St. Pierre kilisesiyle ve Hatay Arkeoloji Müziesi ile devam etti.

Şbt

İlçemizin projelerinden olan "Şiir Okulda" projesi bugün Kabataş Erkek Lisesi öğretmen ve öğrencilerininin düzenlediği etkinlikle gerçekleştirildi. Büyük şair Arif Nihat ASYA´yı andık. Programda bizleri yalniz birakmayan tüm değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.

Şbt

Okulumuz robotik takımı Sabancı Üniversitesi´ne görüşmeye gitti. Bizi Collaboration Space´te ağırladılar, çeşitli konularda workshoplar yaptık. Sabancı Üniversitesinden Kemalettin Bey bize yaptıkları ilgili daha detaylı bilgi verip sorularımızı cevaplarken biz de kendilerine takımımızı, FIRST´ü ve FRC´yi tanıttık sorularını cevapladık. Bugün bizimle ilgilenen, vakit ayıran herkese çok teşekkür ediyoruz.

Şbt

8-11 Subat tarihlerinde İstanbul Ted Lisesi´nin Ulusal Forumuna 1 hazırlık sınıfı ve 4 dokuzuncu sınıf öğrencimiz ile katılım sağladık.

Şbt

Hazırlık sınıflarımızı yazma konusunda teşvik etmek için okulumuzun bugüne kadar ki fanzinlerinden oluşan bir sergi düzenlendi.

Şbt

Şbt

Bugün "Kağıt Uçaktan Planöre" havacılığın temeli kursumuz Milli Takım Sporcusu Sn.İsmail Keskin´in Eğitmenliği ve İstanbul Planör Kulübü Başkanı Sn.Birol Öner´in mentorluklarıyla başladı. Hedef Kabataşın armasını göklere çıkarmak...

Şbt

12. Sınıflarımız Bahçeşehir Üniversitesi Tıp fakültesi işbirliğiyle ameliyathanede bir operasyonun başından sonuna tanıklık ettiler.

Şbt

Kızılay&Yeşilay Kulübü "Afet Bilinci" konulu bir konferans gerçekleştirmiştir. Konferansı Kızılay Genel Merkezi Eğitim Uzmanlarından Ankara´dan bu seminer için okulumuza gelen Çağrı Çakır vermiştir. Okul kulübümüz üyelerine ve Kızılay kurumumuza gençlerimizde oluşturdukları farkındalık bilinci için teşekkür ederiz.

Şbt

İngiltere Cambridge Üniversitesi´nde son 4 yıldır düzenlenen uluslararası bir robotik yarışması olan Piwars Raspberry Pi Tabanlı Mobil Robot Yarışması Türkiye’de özel bir eğitim kurumu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenmekte. Bu yarışmada katılımcılar Raspberry Pi kullanarak mobil robotlar üretirler. Robotlar yarışmadaki hem otonom hem de uzaktan kumandalı çeşitli görevleri tamamlayarak puan kazanır ve buna göre sıralandırılırlar. Okulumuz Hazırlık B sınıfı öğrencilerinden Faruk Emre Afşar, Ahmet Hatipoğlu ve Yavuz Selim Vurgun yarışma kapsamında düzenlenen 2 günlük eğitimin ilk günkü bölümüne bugün katıldılar. Eğitimin ilk gününde öğrencilerimiz Raspberry Pi ve Python eğitimi ile Raspberry Pi ve elektronik konularından eğitim aldılar. Yarın tamamlanacak OpenCv Görüntü işleme ve Fusion360 ile 3D Tasarım eğitimlerinin ardından 22-23 Mart’ta yapılacak yarışma için heyecanla çalışmaya başlayacağız.