T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Nis

Kabataş Erkek Lisesi olarak 2 şirketle katıldığımız Genç Başarı Vakfı´nın düzenlediği Gençbizz yarıfinalinde Sentor Genç Başarı Şirketi ve Genesis Genç Başarı Şirketi 7 şirket arasında yerini alarak İstanbul ili finalisti oldu.İzmir´de gerçekleştirilecek olan Türkiye finalinde okulumuzu en güzel şekilde temsil edecekler!

Nis

Okul sporları Türkiye Bilardo Şampiyonası nda sporcumuz Hiva Aram Gümüşlü Türkiye 3.sü olmuştur. Başta öğrencimiz olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Nis

Kimya kulübü öğrencilerimiz Şişli Terakki Lisesinin Laboratuvar Kardeşliği etkinliğine katıldık. Beraber deneyler yaptık ve deneyimlerimizi paylaşarak, bilgi alış verişinde bulundular.

Nis

“Galiçya Cephesi Şehitlerimiz” ve diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 13 kişilik heyetimizle 17 - 24 Mart 2019 tarihleri arasında Macaristan’a tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulunmuştuk. Aynı kapsamda  Budapeşte’nin Kispest ilçesinde bulunan kardeş okulumuz Deak Ferenc Lisesi öğrencileri 12 - 19 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiyemize geldi. Macar lisenin ülkemizdeki tüm masrafları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. 1.Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi, Galiçya Cephesi ve çeşitli cephelerde Macar askerler bizim yanımızda yer almıştı.

Nis

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Deak Ferenc Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşan heyetimizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 18 Nisan Perşembe günü kabul etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Galiçya Cephesi’nde şehit düşen askerlerimizi anmak üzere 17 – 24 Mart arası Macaristan´a giden öğrencilerimiz ile aynı kapsamda 12 – 19 Nisan arası Macaristan´dan Türkiye´ye gelen Deak Ferenc Lisesi öğrencileriyle sohbet ederek, yer aldıkları proje ile ilgili öğrencilerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bulunan ve Çekya (12 - 19 Ocak 2019) , Macaristan (17 - 24 Mart 2019) ve Polonya’yı (10 - 17 Haziran 2019)  kapsayan Projemizin resmi sponsorları da şu şekildedir; Gençlik ve Spor Bakanlığı, TİKA, THY ve Yunus Emre Enstitüsü.

15 Nisan Pazartesi günü Macaristan ve Türkiye’nin Galiçya Cephesi ve 1.Dünya Savaşı’nın diğer cephelerinde hayatını kaybeden askerleri ve halkı hatırasına Anma Programı okulumuzda Macar kardeş lisemizin katılımıyla sunuldu. 16 - 17 ve 18 Nisan tarihlerinde de Tekirdağ, Çanakkale ve Ankara’ya eğitim, tarih ve kültür içerikli ziyaretler gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i de ziyaret ettik.

Nis

Çanakkale Cephesi ve diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 10 kişilik heyetimiz 2 - 10 Nisan 2019 tarihleri arasında Kanada’ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. Worldwide Cultural Exchange Program Türkiye Ofisi (WCEP Turkey) ile yürütülen ‘Kabataş Erkek Lisesi Uluslararası Projeler Akademisi’ kapsamında da yer alan Kanada ziyaretimizin sponsorluğunu WCEP Turkey üstlenmiştir.

Nis

Avrupa Birliğin´den 28 ülkeden öğretmen ve öğrencilerin katıldığı Euroscola Programına okulumuzun girişimi üzerine, okulumuzdan 24 öğrencimiz ve 2 öğretmenimiz davet edildi. Strasbourg´ta 21 Mayıs´ta gerçekleşecek olan oturumda öğrencilerimizden birisi okulumuzun tanıtımını da yapacak. Çeşitli konularda yapılacak oturumlarla öğrencilerimiz farklı kültürleri tanıma fırsatı bulacak ve dil pratiği yapacak. Kabataş Erkek Lisesi ulusal ve uluslararası proje ve çalışmalarda vizyon okul olmaya devam ediyoruz.

Nis

103.doğum yıldönümünde Kabataş Erkek Lisesinden mezun ve öğretmenlik de yapmış şair Behçet Necatigil, hayatının özel yönleri ve edebiyat serüveni ile Hazırlık B sınıfı öğrencilerinin hazırladığı panelle anıldı. 

Danışmanlığını edebiyat öğretmeni Emrah Ayhan´ın, moderatörlüğünü Ilgın Çelikel ve Ahmet Hatipoğlu´nun yaptığı ve oldukça hareketli diyaloglara sahne olan panelin konuşmacıları yine hazırlık B sınıfından Arda Duygu, Nil Yenilmez, Yavuz Selim Vurgun, Alper Osman Kuyucu, Kılıçaslan Yavuzaslan ve Yağmur Tekin idi.

Nis

Coğrafya öğretmenimiz Abdullah Pural ile birlikte İstanbul temalı genel kültür yarışmamızın ikinci aşamasını gerçekleştirdik.

Nis

Genesis bu sefer de birden fazla birinciliğe aynı anda imza attı. Vefa Lisesinin düzenlemiş olduğu Bilim Şenliği kapsamındaki Startup yarışmasında Genesis olarak hem İnsan Kaynakları hem de Pazarlama alanında birincilik aldık. Bu güzel etkinlik için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Nis

Kabataş Erkek Lisesi Havacılık kulübü Milli Takım´dan hocamız İsmail Keskin´le çalışmalarına devam ediyor.

Nis

abataş Erkek Lisesi Golf Takımı olarak Ataşehir Golf Kulübündeki antrenmanımızı gerçekleştirdik. Golf takımımız yavaş yavaş oluşuyor.

Nis

12-15 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen 56 Ülkeyi temsil eden 224 Lise Öğrencisi Delegenin katıldığı, "İslam Bilim Tarihi Işığında Geçmişin İhyası Geleceğin İnşası" başlıklı II.Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi MODELOIC 2019 Zirvesine okulumuzu temsilen Zehra Ceyhan ve Eslem Sena Varank katıldı. İngilizce ve Arapça olarak iki dilde gerçekleştirilen zirve, 4 gün süren panel, komite ve çeşitli oturumların ardından sona erdi. Emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ederiz.

Nis

Tekirdağ CIP olarak ilk günümüzde ilk olarak Çorlu belediye başkan yardımcısı Kemaleddin Avcı ile bir görüşme gerçekleştirdik. Projemiz boyunca yapacağımız etkinlikler hakkında konuştuk. Daha sonra Yenice sahiline giderek sahil temizliği yaptık. Bu etkinlik sırasında ekip çalışmasını deneyimleyerek öğrendik. Ayrıca çevreye karşı duyarlılığımızı arttıran bir etkinlik oldu. Çöp torbalarını kamyonete yerleştirirken çevre halkı tarafından takdir edilmemiz bizi en çok etkileyen an oldu.
2. gününde Süleymanpaşa Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileriyle beraber çok keyifli bir yemek atölyesi gerçekleştirdik. Değerli bilgilerini bizimle paylaşan öğretmen ve öğrencilerle beraber hem yeni beceriler kazandık hem de yeni arkadaşlıklar kazandık. Süleyman Paşa TMAL Müdürü Sayın Oğuz Günaçan’a Müdür Yardımcıları Yasemin Erbir Yıldız’a ve Pınar Pelik Şengül’e ayrıca ilgileri ve konukseverlikleri için teşekkür ederiz.

Nis

Vefa lisesinde düzenlenen Model Birleşmiş Milletler konferansına Kabataş Erkek Lisesi MUN kulübü 6 komite yöneticisi, 2 basın mensubu ve 19 delege ile başarıyla katılım gösterdi. 9-E sınıfından Selin Beker en iyi delege seçilirken 4 diğer arkadaşımız da mansiyon ödülüne layık görüldü.