T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi CİP Kulübü 4-9 Şubat tarihinde Gaziantep´te son derece anlamlı bir projeye imza attı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Uygar Anadolu Lisesi ev sahipliğinde gerçekleşen proje kapsamında öğrencilerimizle ilk günümüzde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında hayvan dostlarımızla vakit geçirdik, hayvanat bahçesi ziyaretinde bulunduk. İlk günümüzün ikinci durağı Gaziantep Huzurevi oldu. Hayatlarına burada devam eden büyüklerimizle bol bol sohbet edip hayat tecrübelerini dinleme imkânı bulduk. Aynı gün Kendirli Gazi Kültür Merkezi ziyaretimizde ise Gaziantep´in İstiklal Harbi kahramanları Şahin Bey´i, Kılıç Ali´yi yakından tanıma imkânı bulduk.
İkinci gün Sırasöğüt İlkokulu´nun kıymetli öğretmenleri ve gözleri parlayan öğrencileri ile buluştuk. Onlarla birbirinden neşeli etkinliklere ortak olduk ve hatıra kalsın diye güzel panolar hazırladık.
Üçüncü günümüzde Sırasöğüt İlkokulu öğrencileri ile Zeugma Mozaik Müzesini ve Gezegen Evini ziyaret edip Gaziantep tarihine ilişkin güzel şeyler öğrendik.
Dördüncü günümüzde ise Gaziantep Mozaikleri Kültür ve Sanat Merkezi´nde kıymetli hocalarımızın desteği ile öğrencilerimizle mozaik çalışması yaptık.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi´nde kolları sıvayıp Gaziantep mutfağının birbirinden güzel yemeklerini yapmaya çalıştık. Daha sonra Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi´nde geçmişten bugüne Gaziantep´in zengin mutfak kültürüne ilişkin bilgiler edindik.
Gaziantep Hamam Müzesi´nde hala yaşayan hamam kültürüne dair çokça şey öğrendik.
Gaziantep´in en özel mekânlarından birine, Mutlu Kafe´ye misafir olmak her şeyden daha çok heyecan vericiydi muhakkak. Yeryüzünün incileri ile güzel oyunlar oynayıp sohbetler ettik.
Emek ve destek verenlere herkese teşekkür ediyoruz.

Şbt

Kabataş Erkek Liseliler Mezunlar Derneği Olağan Genel Kurulu okulumuzda yapıldı. Yeni Dernek Yönetimi Genel kurulda yapılan seçim ile belirlendi. Camiamiza hayirli olsun. Geçmiş yönetim kurulu üyelerimize çalışmaları ve emekleri için teşekkür ediyoruz. Yeni yönetim kurulunu kutluyor başarılar diliyoruz.
Kabataş Erkek Lisesi ve ülkemizin gençlerine en iyi eğitimi verebilmek için gayret eden camiamizin herbir bireyine teşekkür ederiz.

Şbt

Öğrencilerimiz yarıyıl tatilinde de Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak kimya projeleri üzerinde çalışmalarına devam ettiler.

Şbt

Kabataş Erkek Münazara Kulübü 9. sınıf üyelerinden Hulkican Balımtaş, Robert Koleji’nden Beyza Özbaran ile katıldığı İzmir Ekonomi Üniversitesi Münazara Turnuvasında şampiyon olmuştur. Öğrencimizi kutluyoruz.

Şbt

Okulumuzun ögrenci yurdunda ikinci yarıyıldan itibaren giriş çıkış ve etüt yoklamalarında otomasyon sistemine geçilmiş olup , velilerimize otomasyon sistemi ile öğrencisine ait bilgiler anlık olarak ulaşmaktadır.

Şbt

Okulumuz öğrencileri Tübitak Bilim olimpiyatlarında tek seferde okulumuzun tarihindeki en çok madalya sayısına ulaşarak büyük bir başarıya imza attılar. 
Biyoloji: 1 Altın, 2 Bronz 
Kimya: 1 Gümüş 1 Bronz 
Fizik: 1 Bronz
Matematik: 1 Bronz
olmak üzere toplamda 7 madalya kazanan öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

Şbt

Okulumuz 9.sınıf öğrencileri Tarık Hakan Akçin, Bade Pekuysal ve Şara Yetim Robert Kolejinin ev sahipliği yaptığı uluslararası bir platform olan ESDC´19 Avrasya Münazara Şampiyonasına katıldı. Turnuvada Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinin çeşitli liselerinden gelen münazırlar, yine farklı ülkelerden katılan jüri üyeleri karşısında kıyasıya mücadele etti. 
Takımımız Yunanistan ve Pakistan münazara milli takımları olmak üzere ülkelerinin en iyi münazırlarından oluşmuş yerli ve yabancı 8 farklı takımla maç yaptı. Yaptığı 8 zorlu münazara maçı sonucunda 4 galibiyet alarak okulumuzu başarılı bir şekilde temsil eden öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ock

“Galiçya Şehitlerimiz” hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 12 kişilik heyetimiz 12 – 19 Ocak 2019 tarihleri arasında TİKA, THY ve İBB’nin sponsorluğunda Çekya’ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. 

Ock

Öğrencilerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde başlatmış olduğu Atölye Buluşmaları projesi kapsamında Sabiha Gökçen M.T.A.L. Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencileri ile bir araya geldiler.  

Öğrencilerimiz Pastacılık ve Mutfak dalında iki gruba ayrılarak gün boyu ev sahibi öğrenciler ile birlikte birbirinden lezzetli yemekler hazırladılar. Pastacılık grubundaki öğrencilerimiz Pastane Pizzası, Cup Cake ve şeker hamurundan figürler hazırlarken, mutfak grubundaki öğrencilerimiz Tarhana İle Panelenmiş Zerdeçallı Damla Sakızlı Portakal Soslu Levrek ve yanında Mini İçli Köfte hazırladılar. Öğrencilerimiz hazırladıkları yiyecekleri birlikte afiyetle yiyerek günü keyifli bir şekilde tamamladılar. 

Ziyaret için Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

Ock

Satranç kulübümüzün iki üyesi, ögrencilerimizden Kayra Kamer ve Sude Hereklioglu Türkiye Şampiyonası öncesi İstanbul Şampiyonasında mucade ettiler.  Şampiyona da Kayra Kamer İstanbul şampiyonu, Sude Hereklioglu ise İstanbul 6.sı oldu. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Ock

Hazırlık sınıfları arasında düzenlenen Dil ve Edebiyat Proje Yarışması´nın ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmaya katılan 71 projeden 25´i finale kalmış, öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri, ilk üç dereceyi belirlemek için final sergisi sırasında sunumları dinlemişti. 

1.ciliği Mehmet Alp Topuz, Emir Can Güner ve Enes Şevli´nin hazırladığı "Günlük Konuşma Dilinde Yanlışlar" konulu proje; 2.ciliği Birnur Tuba Özdemir ve Zeynep Ayengin´in "Eğlenceli Anlatım" adlı projesi; 3.lüğü de Başak Çelik ve Pelin Eğriboyun´un "İşaret Dili" adlı projesi kazandı.

Ayrıca yarışmada sıralamaya giren 9 proje öğrencilerine de mansiyon ödülleri verildi.

Ock

Hazırlık sınıfları arasında düzenlenen Dil ve Edebiyat Proje Yarışması´nın final sergisi yapıldı. Yarışmaya katılan 71 projeden 25´i finale kaldı. Bu 25 proje içinden öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri, ilk üç dereceyi belirlemek için sergi sırasında sunumları dinledi ve puanlarını verdi. 

Yarışmanın koordinatörü ve projelerin danışman öğretmeni Emrah Ayhan, ilk üç derecenin yanı sıra dokuz projeye de ödül verileceğini açıkladı. Ödül töreni 7 Ocak 2019, Pazartesi günü.

Ock

Güneş Ulus, okulumuz Galip Vardar Kültür ve Sanat Binası konferans salonunda velilerimiz ile biraraya gelerek farkındalık ile ebeveynlik konusunda seminer verdi. Öğrenci veli ilişkileri açısından oldukça önemli olan seminer için Güneş Ulus´a ve katılımlarından dolayı velilerimize teşekkür ederiz.

Ock

Sarıkamış Şehitlerimizi Anma yürüyüşümüzün gerçekleştirilmesinde destek veren Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfımıza, etkinliğe dâhil olan öğretmenlerimize, Dağcılık Kulübü öğrencilerimize, karşılama, konaklama ve şehir turumuzda bizlere yardımcı olan Velimiz Prof. Dr. Yaşar TOTİK´ e mezunumuz olan Sarıkamış Belediye Başkanımız Göksal TOKSOY´ a, Organizasyonda her türlü desteğini esirgemeyen velimiz Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup BAYŞAR´ a
Sarıkamış’ ta kaldığımız YİBO’ da bizleri muhteşem şekilde ağırlayan personele Kabataş Erkek Lisesi ve camiamız adına teşekkür ederiz.

Ock

Türkiye’nin en köklü ve başarılı eğitim kurumlarından Kabataş Erkek Lisesi, dünyada Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 16 ülkenin öğrenci değişim programlarını ve uluslararası projelerini yürüten, Türkiye’nin en büyük öğrenci değişim programı Worldwide Cultural Exchange Program (W.C.E.P Turkey) Türkiye Ofisi ile uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı. W.C.E.P Türkiye Genel Müdürü Sn.Volkan Cerrahoğlu ve Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Sn.Selman Küçük, 04.01.2019 tarihinde okulda düzenlenen törenle katılımcılar eşliğinde protokolü imza altına aldılar. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle faaliyete geçecek olan protokol, tüm dünyada tanınan AP Programını, T.C Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen Çanakkale Şehitlerine Saygı Projesinin Kanada ayağını, karşılıklı öğrenci değişim programlarını, uluslararası müfredatları, uluslararası test hizmetlerini, öğretmen eğitimlerini, proje ortaklıklarını kapsamaktadır. Protokol, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açacaktır.