T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci şehitlerimizin ve diğer şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, Dünya barışına katkı sunmak, Türkiyemizin tanıtımına en güzel bir şekilde destek verip Milletler arasında “Dostluk ve Gönül Köprüsü” kurmak ve öğrencilerimiz için çeşitli eğitim fırsatlarına kapı açmak niyetiyle Dünyanın 4 kıtasında 12 ülkeden liselerle “Kardeş Okul” anlaşması imzalama Projemizde, Japonya, Avustralya ve Kanada’dan sonra Polonya’nın en önde gelen liselerinden 1876 yılında kurulan Tadeusz Czacki Lisesi ile de kardeş okul anlaşmasına imza attık.

May

Okulumuz kültür sanat şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri de Cem YILMAZ ve İskender PAYDAŞ söyleşisi idi. Söyleşi müzik öğretmenimiz Özgen ZEYBEK yönetimindeki çok sesli koromuzun müzik ziyafeti ile başladı. Yoğun ilgi ve sıcak bir sohbet havasında gerşekleşen söyleşide misafirlerimiz öğrencilerimizin sorularını cevapladılar.

May

Bu sene yine kara komediden yana tercihte bulunarak Lorca´nın "Don Cristobita ile Dona Rosita´nın Acıklı Güldürüsü" adlı oyununu hazırlayan Kabataş Erkek Lisesi Tiyatro Topluluğu, lise toplulukları içinde önemli bir prestije sahip TERAKKİ TİYATRO FESTİVALİ´nde jüri elemesini geçerek ilk 5 topluluk arasına girdi.
21 Mayıs saat 19.00´da Terakki Sahnesi´ndeki gösterim öncesi 19 Mayıs, 14.00´te Profilo Gösteri Merkezi´nde olacaklar. Tüm tiyatro severleri davet ediyoruz.

May

Tarih kulübümüzün bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiği Genel Kültür Yarışmasına 200  öğrenci katıldı elemeler sonucu 4 grubumuz finalde yarışmaya hak kazandılar.Okul şenliğimizde gerçekleştirdiğimiz yarışma büyük beğeniyle izlendi.

1. EKİBİMİZ

Zeynep Müge Topaloğlu
Hilal Su Mutlu
Yelda Zümre Baş

2. EKİBİMİZ

Sıla Uysal
Zübeyde Gazanker
Merve Artış

3. OLAN EKİBİMİZ

Umut Demirbaş
Berk Gündoğan
Tuna Torlak

May

Kabataş Erkek Lisesi geleneksel hale getirdiği kültürel etkinlikleri ile göz dolduruyor. Behçet Necatigil Şiir Yazma Yarışması ödül töreni sonrasında bu sene ikincisi düzenlenen Şiir Hatları Vapuru etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.

Ortaköy Şehir Hatları İskelesi’nden hareket eden Şiir Hatları Vapuru’nda şiir ve müzik eşliğinde İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliklerini seyreden katılımcılar, birçok şair ve yazarla da buluşma imkânı buldu. Şiir Hatları Vapuru ‘nun bu seneki konukları şairler Şeref Bilsel, Alper Gencer, Özcan Ünlü, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Atakan Yavuz, Bünyamin K. oldu. Ayrıca santur sanatçısı Sedat Anar birbirinden güzel besteleri ile etkinliğe ayrı bir güzellik kattı.

Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal, “Şiir gibi bir şehir olan İstanbul’un en güzide liselerinden biri olan Kabataş Erkek Lisesi’nde böylesine anlamlı bir programda kıymetli şair ve yazarlarımızı ağırlamaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. ” ifadeleri ile katılımcıları selamladı.

Şair-yazar Hüseyin Akın ise “Şiir yüksek bir hassasiyetin ürünü olmakla birlikte bizi dünyanın ağırlığından kurtaran bir kıymettir. Elbette başarılar önemlidir ancak hayat dediğimiz şey bunlardan ibaret değildir. Bunu bize şiir hatırlatır.” ifadelerini kullandı.

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri etkinlik boyunca kendi yazdıkları şiirleri katılımcıların beğenisine sundu. Müzik kulübü öğrencileri söyledikleri türküler ve şarkılarla etkinliği renklendirdi.

May

 

İrlanda Cumhurbaşkanı Sayın Michael D.Higgins okulumuza mektup gönderme nezaketinde bulundu.

May

May

      

Alman Pedagojik Değişim Servisi tarafından düzenlenen Almanca Kompozisyon Yarışmasında okulumuz 10 F sınıfı öğrencisi Elif Ikra Yücelkan dereceye girmiş olup bir aylık Almanya Gezisi kazanmıştır. Proje kapsamında öğrencimiz, uluslararası bir platformda Dünya’nın farklı ülkelerinden öğrenciler ile eğitim görecek ve Almanya’nın farklı şehirlerinde kültürel etkinliklerde bulunacaktır.

May

2018 Okul Sporları Türkiye finallerinde genel takımımız şampiyon olurken kız takımımız 3. olmuştur. Öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

Genel takım
Tolga şahin
Sude Hereklioglu
Ömer Amir Akdag
Kayra Kamer
Egemen Gümüşkaya

Kız takımı
Yağmur Varlı
Selin Ünal
Cemre Çetin
Selin Atabeyoğlu
Damla Elmalı

May

Atatürk Fen Lisesince düzenlenen, İstanbul geneli, toplamda 136 okuldan 198 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen matematik ve fen bilimleri(fizik, kimya,biyoloji) alanlarında yapılan yarışmalarda okulumuz öğrencileri Kimya ve Biyoloji dallarında 1.´lik,Fizik´te 2.´lik kazandı.

May

23. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatlarında öğrencilerimiz; Erman ÖZTÜRK gümüş,Faruk Kayra IŞIK gümüş,Ömer Edip ÇOBAS gümüş,Ramazan Semih ALGÜL bronz madalya almıştır.Öğrencilerimizi ve öğretmenimiz Tansu İncekalan´ı tebrik ediyoruz.

May

Behçet Necatigil anısına her yıl İstanbul çapında gerçekleştirdiğimiz liseler arası şiir yazma yarışmasının 8.sine katılan 103 şiir arasından jüri üyelerinin seçtiği 5 şiirin sahibi, 8 Mayıs 2018, Salı günü saat 10.00´da başlayacak programla ödüllerini alacak. Aynı zamanda katılımcıların şiirlerinin bir araya getirildiği kitap da davetlilere verilecek. Öğleden sonra da davetlilerle 13.00´te Ortaköy iskelesinden kalkacak olan ŞİİR HATLARI VAPURU´nda müzik eşliğinde şiirlerin okunacağı bir program gerçekleştirilecek.

May

Okulumuz fizik öğretmeni Gürsel KAYA ve müdür yardımcımız Süheyla ÖZTIĞ´IN girişimleri ile İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesine bir araştırma gezisi düzenledik. Geziye bilimsel araştırmaya meraklı farklı sınıflardan 16 öğrenci katıldı. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Meriç Albay bizi su konusunda bilgilendirdi. Öğrencilerimiz araştırma çalışmalarını yakından izlediler ve fakultede yapılan araştırmalar hakkında detaylı bilgi alma fırsatı buldular. Geleceğin su üzerine kurulacağını bir kez daha gözlemledik.

May

Temmuz ayında Almanyada gerçekleşecek olan Almanca Olimpiyatları ön elemeleri Ankarada Goethe Enstitüsü tarafından yapıldı. 
Hazırlık E sınıfı öğrencisi Bade Pekuysal Türkiye genelinde B1 sınavına  katılan 18 öğrenci arasından 3. oldu.

May

Çağdaş Türk edebiyatının yaşayan en büyük kıymetlerinden biri olan Selim İleri, okulumuz edebiyat öğretmenlerinden Melike Selcan Kalkan eşliğinde öğrencilerimiz Melisa Tuana Uslu ve Aylin Olgun ile 30.04.2018 tarihinde bir araya geldi. Okulumuzda çıkaracağımız Dönüm Dergisi için yaptığımız röportajda Selim İleri´nin okul yıllarını, eserlerinde beslendiği kaynakları ve edebiyat dünyasını konuştuk.  Bütün nezaketi ve içtenliğiyle doğum gününde sorularımızı cevaplayan Selim İLERİ, röportaj sonrasında kitaplarını imzaladı.