T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

Kabataş´ta Fikri Takip projesi kapsamında öğrencilerimiz okumaya, anlamaya ve düşünmeye devam ediyor. Çok kıymetli Dr. Celal Fedai hocamızın katılımıyla İsmet Özel´in Taşları Yemek Yasak isimli kitabı üzerine konuştuk.

Mrt

Havacılık ve Model Uçak Kulübümüz mezunlarımızın desteği ve milli sporcuların mentörlüğünde uzun yıllar sonra tekrar canlanıyor. Gençler bu aktiivite ile hem aerodinamik bilgikerini öğrenirken aynı zamanda bir çok fizik prensibini model uçaklarında uyguluyacaklar. Başarılı mentörlerimiz İsmail Keskin, Birol Önel ve destek olan mezunlarımızdan Hüsamettin Özenç’e teşekkür ederiz

Mrt

10. Ve 11. Sınıflardan istekli öğrencimlerimizle yaptığımız Gelecek Tasarım Atölyesinin 5. Oturumunu gerçekleştirdik. Bu çalışmada öğrenciler hayal ettikleri geleceğe giden alternatif yolları ve atacakları adımları görüp, 1 yıllık ve 1 aylık hedeflerini oluşturdular.

Mrt

Kabataş Değerler Kulübü, TRT Belgesel´de yayımlanan, son günlerin ilgi çekici ve anlamlı yapımı, "Aile Olmak" belgeselinin yönetmeni ve senaristini okulumuzda ağırladı.

Mrt

Öğrencilerimiz Tarık Hakan Akçin ve Yavuz Selim Kaya, 15-16-17 Mart tarihlerinde Türkiye Gençleri İstişare Meclisine; ´Türk Eğitim Sistemi´ hakkında istişarede bulunmak üzere iştirak ettiler. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 31 farklı okuldan 124 temsilcinin katıldığı TÜRGİM Çalıştayında gençlerimiz; 3 gün boyunca ´Türk Eğitim Sistemini´ farklı boyutlarda ele alarak düşüncelerini beyan ettiler. TÜRGİM Çalıştayı; ´2023 Eğitim Vizyonuna´ ışık tutacak olması sebebiyle önem arz etmektedir. Oturumlarda öğrenciler tarafından sunulan maddeler oy çokluğuyla kabul edilerek alınan kararlar doğrultusunda kitapçık basılacak ve Milli Eğitim Bakanlığına sunulacaktır. Öğrencilerimiz; ´2023 Eğitim Vizyonu´ kitapçığına özgün fikirleriyle katkı sağlayarak KABATAŞLI misyonunu başarıyla gerçekleştirdiler.

Mrt

2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılan Uluslararası Sertifikasyonlu BT Eğitimleri kapsamında okulumuz da Ağ Yöneticileri Derneği tarafından CİSCO eğitimlerine başladık. Okulumuzdan 40 öğrencimiz proje kapsamında CCNA1 ve CCNA2 eğitimlerini alarak yapılacak sınavla Uluslararası Sertifikasyona sahip olacaklar. Proje kapsamında verilen eğitim için Ağ Yöneticileri Derneğine, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığımıza ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz teşekkür ediyoruz.

Mrt

O, bir Kabataş Mektebi Sultanisi öğrencisi... Hayatını; baharında ülkesine verdi ama Çanakkale´yi de geçirmedi. 18 Mart Çanakkale Savaşları zaferimizin 104. yıl dönümü. Biz Kabataş´lıların, şehit olan ağabeylerimiz için dökeceğimiz özel bir gözyaşımız daha var.15 Mayıs sabahı Kabataşlı öğrenciler ´´ÖNCE VATAN´´ dediler. Yolculuk 3 gün sürdü. 18 Mayıs 1915 saat 16.00 gibi Arıburnu Koyundaki cephede mevzilendiler. O akşam Arıburnun kanlı gecesini yaşadı. Hilal olan ´´Ay´´ bile onlara sessizce ağladı. O gece her bir ağabeyimiz; o hilale, yıldız oldular...19 Mayıs sabahını hiçbiri göremedi. Tıpkı kendilerinden öncekiler gibi.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinlikleri İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün katılımı ile okulda yapıldı. TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ. RUHLARI ŞAD OLSUN

Mrt

´´Söner yangın birazdan
Yatışır özlem.
Bir gün karşılaşırız
Bir gün. bir yarım akşam´´
Behçet NECATİGİL
Necatigil, Kabataş Erkek Lisesindeki öğretmenler içinde çağdaş Türk şiirinin tek temsilcisidir. İsim babası olduğu bir derginin çıkarılmasına da destek olur.
DÖNÜM1952-1956 yılları arasında 27 sayı çıkmış, önlü arkalı A3 boyutunda bir sayfalık dergidir... Seneler sonra DÖNÜM, bu gün yapılan gala ile tekrar yayın hayatına dönüyor...
KABATAŞ GELENEKTİR,
AYRICALIKTIR,
VAZGEÇİLMEZİMİZDİR....

Mrt

Sayın Himmet Karadağ sanal para ve ekonomi konusunda öğrencilerimizin sorularını cevaplandırdı. Eski İstanbul Borsası Başkanı Sayın Himmet Karadağ, Beşiktaş Kaymakamımız Sayın Önder BAKAN ´a katılımları için teşekkür ederiz.

Mrt

Beşiktaş İlçe Miili Eğitim Müdürlüğü 2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında Vizyon Buluşmaları toplantısında bugün “Yapay Zekayı Yönetmek” konulu söyleşi de İstinye Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Muharrem Usta’yı dinledik. Günümüz dünyasında ve geleceğimizde önemli bir yere sahip olan veri ve yapay zeka konusundaki faydalı bu söyleşi için Dr. Muharrem Usta’ya, bu söyleşinin hazırlanmasında emeği geçen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi yönetimine teşekkür ederiz.

Mrt

Okulumuzda edebiyat öğretmenliği yapmış değerli öykücümüz Ömer Seyfettin adına 9.sunu düzenlediğimiz Geleneksel Liselerarası Ömer Seyfettin Öykü Yarışması´nın ödül töreni 6 Mart 2019, Salı günü yapıldı.

Törenin onur konuğu olan Prof.Dr.Emel Kefeli´nin "Ömer Seyfettin ve Öykücülüğü" konulu konuşmanın ardından; “SAKLAN KAÇ” adlı hikayesiyle Özel Daruşşafaka Lisesinden Yağmur Ünaldı mansiyon, “DEPREM UNUTKANLIĞI” adlı hikayesiyle Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesinden Ahmet Buğra Çelik 3.lük, “BEYAZ GÜL” adlı hikayesiyle Şehit Münir Alkan Fen Lisesinden Miray Begüm Yılmaz 2.lik, “SANA, BANA ve OĞLUMA” adlı hikayesiyle İstanbul Amerikan Robert Lisesinden Ayda Çolakoğlu da 1.lik ödülünü aldı.

Mrt

Beşiktaş ilçesi liseleri arasında düzenlenen İstiklal Marşını Okuma Yarışma´nda okulumuzu temsil eden Hazırlık F sınıfı öğrencimiz Bünyamin Kalaycı 24 okul arasından 3.olmuştur. Kendisini tebrik ederiz.

Mrt

2018-2019 Eğitim yılı Okul Sporları Satranç Turnuvası İstanbul finalleri 11-13 Mart tarihleri arasında Ataköy Galeria Avm´de yapıldı. İstanbul finallerinde genç kız kategorisinde Şampiyon Kabataş Erkek Lisesi 
Gençler genel kategoride ise İstanbul 2.si olmuşlardır. Kabataş Erkek Lisesi Satranç takımları 2 takımla Türkiye Bölge finallerinde Istanbul ilimizi temsil etmeye hak kazanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyoruz.

Mrt

50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde Dereceye giren öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerine, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Nesrin Kakırman, bilime katkıları için teşekkürlerini sundu. Destekleri için biz de sayin müdürümüze teşekkür ediyoruz.

Mrt

Okulumuzda mühendis adaylarımıza yönelik BEST Mühendislik Yarışması gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Best Mühendislik Kulübü İstanbul’un seçkin 10 lisesinde her yıl gerçekleştirdiği etkinlikte birinci aşamada okullara giderek 10 takım arasından dereceye giren takımı seçiyor. İkinci aşamada ise Yıldız Teknik Üniversitesinde 10 lisenin birinci takımlarını seçerek Türkiye ayağını tamamlıyor. 

Bosch gibi bir çok üst düzey firmanın sponsor olduğu etkinlik Müdür Yardımcımız Hüseyin Mısırlıoğlu ve Fizik Öğretmenimiz Gürsel Kaya koordinatörlüğünde okulumuzda gerçekleşti genç mühendis adayları el becerilerini ve akademik bilgilerini yarıştırdı. Son derece centilmen geçen mücadelede öğrencilerimiz de mühim olanın birinci olmak değil elinden gelenin en iyisini yapmak olduğunun bilincinde yarıştı. Bir çok öğrenci bu etkinlikte çekiç, tornavida ve testere gibi el aletlerini ilk defa ellerine aldı. 
Çok keyifli bu tür yarışmalar okulu sadece test çözülen dört duvar olmaktan kurtarıp tüm zeka türlerine hitap ejden bir yer haline getiriyor. Bu etkinliği gerçekleştiren YıldızTeknik Üniversitesi Best Mühendislik Kulübüne teşekkür ederiz.