T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

 

 

25 nisan 2016 pazartesi  Müdür Yardımcımız Tülay Hanım ve Süheyla öğretmenlerimiz eşliğinde gerçekleştirdiğimiz Kemerburgaz’daki Organik Kimya fabrika gezimiz tesislerde küçük bir bilgilendirme sunumu ile başladı.Bilgilendirme sunumu sonrası gezimiz 10kişilik gruplar ile başlamış oldu.Organik kimya inovasyon ve ARGE çalışmaları kapsamında oluşturulan inovasyon odası ve polimerlerin kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olduğumuz ürünlerinn sergilendiği küçük sergiyi ziyaret ettik ve polimerlerin kullanım alanları hakkında bilgilendirildik.Tekstil yapı ve deri uygulamalarını yakından inceleme fırsatı bulduk ve polimerlerin başarısına etki eden faktörlerle ilgili pekçok şey öğrendik.

Uygulama bölümü gezimiz sonrası üretim bölümüne ve üretim kontrol merkezini ziyaret ederek gezimizi sonlandırdık.Gezi sonunda bir kimya fabrikasının üretim süreci hakkında edindiğimiz bu önemli bilgiler ile meslek seçimimiz ve kimya sektörüne bakış açımızdaki kazanımlarımız için bize bu gezi fırsatını tanıyan öğretmenlerimiz ve bizi misafir eden Organik Kimya’ya teşekkür ederiz

May

Kabataş Erkek Lisesi

Kariyer ve Kişisel Gelişim Günleri

 

03.05.2016 Salı Günü Programı

                                                              

09:30- 11:00

 Eğitimci-Yazar   Koray VAROL     ‘ Başarı yolunda altın öğütler, 12. Sınıfta beni neler      bekliyor. ’

                                              

11:00-12:30

 Elgiz HENDEN     Eğitim Koçluğu uygulamaları   ‘Yaşam Çarkı,  Zaman Tuzaklarımız, Hedef Koyma’

                                              

14:00-15:30

 Ceyhun YILMAZ    Teknolji nasıl kullanılmaz?

 

Not:

Gün boyu üniversite tanıtım standları Hamdi Saver salonu lobisinde gezilebilecektir.

Kariyer ve Kişisel Gelişim Günlerimiz 2-3 Mayıs tarihlerinde okulumuzun  farklı bölümlerinde düzenlenen aktivitelerle gerçekleştirildi. Öğrencilerimize rehberlik servisimiz tarafından uygulanan anket sonucuna göre öne çıkan çeşitli bölüm ve üniversitelerin anlatıldığı panellerle, öğrencilerimizin meslek seçiminde daha bilinçli tercih yapmalarına imkan sağlamak amaçlandı.

Aynı zamanda paneller sonrasında farklı bilgi ve soruların yanıtlanabilmesi  için okulumuz bahçesinde 15 üniversitenin katılımıyla bölüm ve üniversite tanıtım standları kuruldu. İlgilenen öğrencilerimiz üniversite standlarını gezerek akıllarındaki soru işaretlerini giderme fırsatı buldular.

May

May

May

Felsefe Kulübünün duzenlediği, Facebook´ta Lösemili çocuklar icin "Bir dileğim var" kampanyasini başlatan tiyatro ve dizi oyuncusu Alper TÜREDI´yi okulumuz Hamdi Saver toplanti salonundan 320 oğrencimizle buluşturduk. Losemeli cocuklar icin baslattigi kampanyanin amacini ve kampanya surecinde yasanilanlari video ve fotograflarla anlatan Alper Turedi´yi ogrenciler buyuk bir dikkat ve ilgiyle dinledi.

May

Nis

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün KUTÜ´L- AMARE ZAFERİNİN 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Halil KUT Paşa´yı Yahya Efendi Dergahında bulunan mezarı başında andık.

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL, Müdür Yardımcımız Şakir VOYVOT, İngilizce Öğretmenimiz Mustafa BAYSAL, Coğrafya Öğretmenimiz Abdullah PURAL, Matematik Öğretmenimiz İbrahim AKBAŞ ve 20 öğrecimizle katıldığımız etkinlikte

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL zafer hakkında Anadolu Ajansına ve katılımcılara bilgi verdi

Nis

Rehberlik servisimizle, tercih yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 25,26,27 nisan tarihlerinde Sabancı Üniversitesi, Koç üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi üniversiteleri, meslek, bölüm ve kampüs ortamı ile ilgili akıllara takılan soruların cevaplarını bulmak için öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik. Rehberlik servisimizin gerçekleştirdiği anket sonrasında, bu üniversiteleri yerinde görmek isteyen öğrencilerin katılımının sağlandığı geziler oldukça verimli geçti.

Nis

19 Nisan 2016 Salı günü Fransız Sarayı´nda, okulumuz Sosyal Sorumluluk Kulübü´nün de 2008 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğü Çocuk Eğitim Derneği yararına bir defile ve müzayede tertip edildi. Çocuk Eğitim Derneği´nden 0-6 yaş çocuklar ve 3/4 yıldır çocuklar ile faaliyetlerini sürdüren okulumuz öğrencileri de program başında şarkıcı Ete Kurttekin´in işitme engelli özel çocuklarımız için yazıp bestelediği Ses şarkısını işaret dili ile seslendirdiler.

Nis

KABATAŞ ERKEK LİSESİ  DÜŞÜN YAZ - 2016 FELSEFE YAZISI YAZMA YARIŞMASINDA İKİ ÖĞRENCİSİYLE FİNALDE

        İzmir Felsefeciler Derneği’nin bu sene üçüncüsünü düzenlediği  Düşün Yaz - 2016  Felsefe Yazısı Yazma Yarışması’na Türkiye genelinden 1248 öğrenci katılmıştır. İlk 2 aşaması  internet üzerinden online olarak aralık ve mart aylarında yapılan yarışmada, en yüksek puan alan 25 öğrenci finale kalmıştır. Okulumuzdan iki öğrencimiz Düşün Yaz 2016 finaline katılım başarısı göstermiştir.  Yekta Nedim  AKINCI  ve  Ayşe  Alev  GÜNDOĞDU, 28 Mayıs 2016’da İzmir Amerikan Koleji’nde yapılacak olan finalde okulumuzu temsil edeceklerdir. Felsefe kulübü ve Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi kutluyor, finalde başarılar diliyoruz. Yarışma hakkında daha fazla bilgi için www.dusunyaz.com.  ziyaret edebilirsiniz.

Nis

Denizcilik kulübümüz bünyesinde kurulan kürek ve yelken takımlarımız, Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen liselerarası müsabakalara katılmışlardır. Müsabakalar sonucunda Arda Tunç Aydınoğlu, İlker Erzurumlu, Barkın Özarslan, Erkin Özdemir ve Barış Budak´tan kurulu erkek kürek takımımız ikinci olmuştur. Kendilerini tebrik ediyoruz. 

Nis

"KELDAK 23 Nisan 2016 tarihinde Durusu/Balaban köyünde 16 km´lik bir doga yürüyüsü gerçeklestirmistir. Felsefe ogretmeni Abbas ATES ve beden egitimi ogretmeni Saziye ÇELÌKBÍLEK rehberliginde 30 ogrenci ile birlikte gerceklestirilen etkinlik Balaban köyü piknik alaninda tamamlanmistir.

Nis

ÖĞRENCİLERİMİZİ BAŞARILARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUZ.

BİR ÜST TURDA BAŞARILAR DİLİYORUZ.

Nis

Coğrafya öğretmenimiz Abdullah  PURAL koordinatörlüğünde öğrencilerimiz Nevşehir´de toplum hizmeti çalışması kapsamında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler.    

 

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi Öğrencileri Kaçem´de

İstanbul kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ziyaret ettikleri Nevşehir’de, Nevşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları ve eğitim Merkezi (KAÇEM)ni ziyaret ettiler.
10 öğrenci ve 1 koordinatör öğretmenin katıldığı ziyarette , KAÇEM yöneticisi Nermin Gürsoy’dan buradaki çalışmalara ilişkin olarak bilgiler öğrenciler, gerçekleştirilen eğitimlere katılarak çeşitli el sanatları ürünlerinin yapılışını uzman eğiticiler nezaretinde öğrendiler. Daha sonra uygulamalı olarak çeşitli ürünler üreten öğrencilerinin ziyareti yaklaşık 2 saat devam etti.
10-15 Nisan tarihlerini kapsayan süreçte sosyal sorumluluk projesi kapsamında Nevşehir’deki çeşitli sosyal amaçlı hizmet üretilen merkezleri ziyaret eden öğrenciler, gerçekleştirdikleri bu ziyaretleriyle de ilgi topladı.

 

http://www.milliyet.com.tr/istanbul-kabatas-erkek-lisesi-ogrencileri-nevsehir-yerelhaber-1318985/

Nis

 OKULUMUZUN KURUCUSU SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN´I Prof Dr VAHDETTİN ENGİN İLE ANDIK

 YER:KABATAŞ ERKEK LİSESİ HAMDİ SAVER SALONU

 

Prof.Dr. Vahdettin Engin

 

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye´de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli’nin Yarımca ilçesinde doğdu.[1] İlköğrenimini Yarımca’da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi´ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu.[1] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[1] 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü´nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü´ne layık görülmüştür.[1] Son dönemde Dr. Theodor Herzl´in II. Abdülhamit ile Filistin´de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarıdır. Galatasaray Spor Kulübü´nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Emel Engin´le evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

Eserleri

 • Pazarlık, 2010
 • Cumhuriyetin Aynası Osmanlı, 2010
 • Kurtlar Sofrasındaki Osmanlı, 2009
 • Sultan II. Abdülhamid ve İstanbul´u, 2008
 • II. Abdülhamit ve Dış Politika, 2005
 • Tünel’den Füniküler’e
 • 1868´den 1923´e Mekteb-i Sultani, 2003
 • Sultan Abdülhamid ve İstanbul´u, 2002
 • Tünel, İstanbul, 2000
 • Sadrazam Kamil Paşa´nın Oğlu Hilmi Kamil Bayur´un Galatasaray Lisesi Anıları, 1995
 • Rumeli Demiryolları, 1993