T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Nis

İstanbul kuşların göç yolları üzerindedir. Avrupa ve Afrika arasında mekik dokuyan göçmen kuşların önemli bir kısmı İstanbul Boğazı´nın üzerinden geçerler. İlkbaharda üreme ve beslenme için Avrupa´ya göç eden kuşlar, sonbaharda yavrularıyla birlikte tam tersi bir yol izleyerek Afrika´ya giderler.

Bunun 300 bin kadarını leylekler, kalanını ağırlıklı olarak kartal, şahin türleri oluşturmaktadır.

Kulüp olarak  SARIYER-FENERYOLU´NDAKİ Gözlem Kulesine 09.04.2016 tarihinde 19 öğrenci ve 3 öğretmen, 15.04.2016 tarihinde ise kulübümüzün ilk kurucuları olan  12. öğrencilerimiz ile  giderek  bu önemli günleri kayıt altına aldık.

Gözlemlerimiz neticesinde ,Kara Çaylak, Şahin,Kızıl Şahin,Büyük Orman Kartalı,Delice, Küçük Orman Kartalı,Küçük Kartal ,Kerkenez,Atmaca, Yılan Kartalı,Ak Karınlı Ebabiller , Kırlangıç ,Kara Leylek ve 350 Civarında Leylek göçünü tespit ettik.

Bu önemli günde  öğrencilerimize ilk defa  Gözlem Kulesinde  kulüp Sertifikalarını  verdik

Amatörce çekebildiğimiz fotoğrafları okulumuz öğrencileri ile  paylaşmak istedik.

Nis

 

 

Kabataş Erkek Lisesi Bisiklet Kulübü öğrencileri, öğretmenimiz Elif Aktaş önderliğinde, öğretmenlerimiz Neşe Kanat ve Ramazan Kuruçay eşliğinde 4 gün süren zorlu bir yolculuğa çıktılar. Öğrencilerimiz Akın Doğukan Zortuk, Özgün Barış Kır, Alim Kalyoncu , Kerem Budanaz, Cansel Etyemez, Fırat Gencan, Alihan Hatunoğlu, Fergan Demir, Halil İbrahim Ege, milli mücadelenin en önemli sembollerinden biri olan Çanakkale turu  boyunca 360 km bisiklet sürüldü.

Yol boyunca Beşiktaş Belediyesi, çeşitli yerel bisiklet toplulukları, okulumuzun velileri ve eski mezunlarımız turumuza eşlik ederek, 0kul Aile Birliğimize ve Kabataş Erkek Lisesi Vakfına ise sunduğu maddi imkanlarla grubumuzun amacına uygun ve sağlıklı bir şekilde Çanakkale’ye varmalarını sağladılar.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinden başlayan turun son günü şehitlikler, savaş müzeleri , savaşın en şiddetli geçtiği Kanlısırt, Kemalyeri gibi bölgeleri de kapsayarak, 261 rakımlı Conkbayırı’nda yapılan  saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunduğu törenimiz ile son buldu.

Öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi bu güzel ve anlamlı turdan dolayı okul idaresi olarak kutluyoruz.

Nis

ROBOTİK YARIŞMASI İÇİN CALİFORNİA EYALETİNDE BULUNAN TAKIMIMIZ OKUL MÜDÜRÜMÜZ FATİH GÜLDAL BAŞKANLIĞINDA FİZİK ÖĞRETMENİMİZ HAKAN BİLİR VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BİRLİKTE AÇILIŞ TÖRENİNDE İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUDULAR. 

Nis

Kabataş Erkek Lisesi Sosyal Sorumluluk Kulübü Öğrencileri Milas’ta incelemelerde bulundu.

Sosyal Sorumluluk Kulübü Öğretmeni ve 12 kişi ile Milas’a gelen Kulüp Öğrencileri Yaşyer İlköğretim Okulu, İçme İlköğretim Okulu, Önol Karadeveci Rehabilitasyon Merkezi, Çomakdağ, Uyku Vadisi İncirliin mağarası ve diğer tarihi yerlerde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Özel Kalem Müdürü Salim Tanış ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı da ziyaret eden öğrenciler, gösterilen ilgi ve destek için teşekkür ederek çiçek ve plaket sundular.

Başkan Tokat da ziyaret için Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerine teşekkür ederek, “Milas, tarihin üzerine kurulmuş bir ilçedir. Tarihte uygarlıklara iki defa başkentlik yapmış tarihi ve kültürel anlamda önemli bir ilçe. Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz. Sizlerin sayesinde ilçemizi tanıtma olanağı buluyoruz. Bizler için bir nevi tanıtım elçisi olacaksınız. Gittiğiniz yerlerde, arkadaş ortamlarınızda Milas’ı anlatacaksınız. Sosyal Sorumluluk Kulübü olarak Milas’a yaptığınız ziyaret için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kabataş Erkek Lisesi’nin Sosyal Sorumluluk Çalışmaları…

Kabataş Erkek Lisesi, akademik başarısının yanısıra Türkiye’de sosyal yönden en aktif olan okullar arasında yer alıyor. Önceki yıllarda, Sosyal Sorumluluk Projesi olarak Van’da bir okulla ‘Kardeş Okul’ bağı kurulmuş, karşılıklı olarak ziyaretler gerçekleştirilmişti. Ayrıca engellilerle ilgili de birçok etkinlikte yer alan Kabataş Erkek Lisesi, 2011 yılından beri Best Buddies Türkiye projesine katılıyor, projeye katılan öğrencilerle engelli gençler arasında arkadaşlık bağları kuruluyor. Yine engellilerle ilgili olarak, okulun ‘Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Kulübü’ tarafından ilgilenen öğrencilere işaret dili öğretiliyor.

                                                                         HABERMİLAS

 Haber İçeriği için http://www.habermilas.com/haber/40795/kabatas-erkek-lisesinden-milasta-inceleme.html

Tarih öğretmenimiz Sema Sunay koordinatörlüğünde öğrencilerimiz Milas´ta toplum hizmeti çalışması kapsamında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler.

Nis

Kamp malzemelrimizle ilk egitim calismamizi Yildiz Parki´nda gerceklestirdik. Kamp malzemeletimizi temin eden Okul Aile Birligi ve Kabatas Erkek Lisesi Vakfi´na cok tesekkur ediyoruz.

Nis

Amerika´nın California Eyaleti San Jose şehrinde yapılacak olan First Robotics Competition robot basketbol şampiyonası için Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL başkanlığında Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Robotik kulübü öğrencilerimizi Atatürk havalimanı´ndan uğurladık.

Kulüp Öğrencilerimiz

OĞUZ ARIKAN , TAHA GÜNAYDIN, CAN KAVAS ,KAYA GÖKALP , ALP BALAL, AKIN AKIN AÇIKGÖZ, TUNA TORLAK, CEREN YAMAN, EMRE KIRGÜL, YILMAZ ONAT KÖYLÜOĞLU

ROBOTİK KULÜBÜMÜZE BAŞARILAR DİLİYORUZ

Nis

Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Cern´a bağlandık.

E-konferans sistemiyle Cern´de bulunan Dr Bora AKGÜL ve Doç Dr Umut KÖSE ile Fizik kulubü öğrencilerimiz e derse katıldılar.

Dr Bora AKGÜL Higgs parçacığının keşfi, parçacık fiziği, madde dalgaları ile ilgili Doç Dr Umut KÖSE  ise evrenin en gizemli parçacığı nötrino larla ilgili araştırmalardan bahsederek doyurucu bilgiler aktardı.

Mrt

Alman Pedagojik Değişim Servisi tarafından düzenlenen “Deniz Kirliliği ve Alınabilecek Önlemler” konulu Almanca kompozisyon yarışmasında okulumuz 10-E sınıfı öğrencisi Buğra Güneysu birinci olmuş ve bir aylık Almanya gezisi kazanmıştır. Proje kapsamında öğrencimiz, uluslararası bir platformda Dünya’nın farklı ülkelerinden öğrenciler ile eğitim görecek ve Almanya’nın farklı şehirlerinde kültürel etkinliklerde bulunacaktır. Hem öğrencimizi hem de Almanca öğretmenlerimiz Burhan Duman ve Songül Akyürek Karayaka’yı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz

Mrt

 

 

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Nuri ÇELİKEL

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 10.

YGS-6 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 13.

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Uğur UZUNOĞLU

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 20.

12- A Sınıfı öğrencilerinden Alinur Eren OKUTAN

12-A Sınıfı öğrencilerinden Kerem GÖZAYDIN ile birlikte 4 öğrencimiz ilk 100’e girmiştir.

İlk 1000’de 24 öğrencimiz 450 puan üzerinde de 93 öğrencimiz başarı listemize girmişlerdir.

 

 

 OKUL BAŞARI DURUMU

BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ (İSTANBUL - BEŞİKTAŞ) SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YILLARA GÖRE PUAN ORTALAMASI

 

 

Sınav Adı

YGS1

YGS2

YGS3

YGS4

YGS5

YGS6

 

2014 - ÖSYS

434,279985

431,011147

427,44033

419,784792

433,946392

437,680837

 

2015 - ÖSYS

414,535167

412,375521

403,754815

396,675033

411,044565

416,568273

 

2016 - ÖSYS

435,086775

430,763445

428,340185

420,714568

435,221047

439,047891

Mrt

52.Kütüphaneler Haftası kutlamaları kapsamında biz de Kabataş Erkek Lisesi Kütüphanecilik Kulübü etkinliği olarak hazırlık sınıflarından öğrecilerimizle

Ali Emiri Efendi’nin hayatı boyunca tutku ile topladığı  yazma eserlerin bulunduğu tarih kokan bir kütüphaneyi  ziyaret ettik.

 Bizimle  yakından ilgilenen kütüphane personeli önce Ali Emiri Efendi’nin hayatını anlatan bir sunum izlettiler. Ardından Kaşgarlı Mahmut’un ünlü eseri Divan-ı Lügat’it Türk’ün tıpkı basım bir kopyasını incelettiler. Bu arada Ali Emiri Efendi’nin kitabın orjinalini bulma macerası üstüne bir sohbet de gelişti. Bilgisayar ortamına kaydedilmiş yazma eserlere nasıl ulaşabileceğimizi öğrendik. Bu eserlerden Kanuni Sultan Süleyman’ın Mühibbi mahlasıyla yazdığı divanlarından birindeki altın süslemelere hayran kaldığımızı da belirtmeden geçemeyeceğim.                                                                                 

    Kütüphane personeline ve bizi buraya yönlendiren müdürümüz sayın Fatih Güldal’a çok teşekkür ederiz. Çünkü bir kitap içinde yazılanlardan çok daha fazla bir şeydir ve bir kütüphane sonsuzluğa açılan bir kapı demektir.

 Kütüphanecilik Kulübü öğretmeni Meral Erel

Mrt

22-24 Mart tarihleri arasında İTÜ´de düzenlenen Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında öğrencilerimiz Furkan Alp Şahin ile Hazal Karataş Sosyoloji dalında "Liseli Gençler Etiketlere Bakıyor mu?" konulu projeleri ile bölge birincisi olarak Ankara´da yapılacak Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenleri Hatice Handan Doğan´ı tebrik ediyoruz.

Mrt

İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi’nin oluşturulması yönünde yapılan ve İstanbul genelinden liselerin katılımıyla yapılan toplantıda İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi ve bir kız ve bir erkek öğrenciden oluşan komite başkanları seçimlerle belirlendi. Komite başkanlığına aday olan okulumuz  10- D sınıfı öğrencilerinden Arda  Ulaş MUTLU katılımcı öğrencilerin oylarıyla İSTANBUL İLİ ÇOCUK HAKLARI  KOMİTESİ’NİN  ERKEK ÖĞRENCİ BAŞKANI olmuştur. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak öğrencimizi kutluyor, yeni görevinde başarılı çalışmalara imza atmasını diliyoruz.

Mrt

         25-26 Mart’ta Ted İstanbul Koleji’nin düzenlediği  1. Sosyal Bilimler Sempozyumu’na, Kabataş Erkek Lisesi  Felsefe Kulübü olarak altı öğrenciyle katılmıştır. Sempozyumda ‘Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı’ konusu;  katılımcı öğrenciler tarafından kültür, aile, siyaset/hukuk, ekonomi, sanat           ve  eğitim alt başlıkları altında incelenmiştir.  Öğrenciler ürettikleri çözüm yollarını bildirgeler halinde sunmuşlardır. Felsefe Öğretmeni Yalçın ÖZTÜRK ’ün  rehberliğinde sempozyuma katılan Şeyma ÇOPUR, Deniz İNAN, Berk DÖNMEZ, Emine Nur KILIÇ, Atahan UYSALER, Berkin GÜVEN  başarılı sunumlarıyla  sempozyumda  dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak  öğrenci ve arkadaşlarımızı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Mrt

 

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDI.

      Beşiktaş Kaymakamlığı adına düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni coşku, hüzün ve gözyaşının hakim olduğu bir atmosferde gerçekleşti.

     Kabataş Erkek Lisesi bahçesinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören, Afife Jale Sahnesi’ndeki resim sergisi ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir sunumu, tiyatro gösterisi ve koroyla devam etti.

      Afife Jale Sahnesi’nde Resim Öğretmeni Canan Avcı önderliğinde  Beşiktaş ilçesi 18 Mart Çanakkale konulu  resim yarışmasına katılan okulların eserlerinin ve okulumuz öğrencilerinin eserlerinin  de yer aldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu bir sergi gerçekleştirildi. Sergi  sırasında konuklara üzüm hoşafı ve peksimetten oluşan ,  o dönemin menüsünü hatırlatan  bir ikramda da bulunuldu.

      Afife Jale Sahnesi’nde barkovizyonla başlayan tören Beden Eğitimi Öğretmeni Şaziye Çelikbilek ‘in komutu ile  Saygı Duruşu’nda bulunulması  ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla   devam etti. Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü  Fatih Güldal Çanakkale’de şehitlik mertebesine ulaşmış mezunlarımızı ve tüm şehitlerimizi minnetle  andığı konuşmasında, Çanakkale  Savaşları’ nın bir insanlık şantiyesi olduğunu ve Türk  toplumun inşaasının bu zaferle  sağlandığını  vurguladı.

     Okul Müdürü’nün konuşmasından sonra Tarih Öğretmenimiz Sema SUNAY koordinatörlüğünde sahneye çıkan  9/ D sınıfı öğrencisi Aybars Kağan Başaran Mehmet Akif Ersoy’ un Çanakkale Şehitleri Destanı ‘nı seslendirdiği performansıyla büyük beğeni topladı.

       Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Suzan Çetinkaya tarafından yazılan, Kabataş erkek Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından oynanan ‘’Kabataşlı Şehitler ‘’ adlı oyunda 1915 tarihinde Çanakkale’de şehit düşmüş Kabataşlı Mehmetçikler anıldı. Oyun sonunda  izleyicilerin hüzün ve çoşku dolu alkışları oyuncularımızı gururlandırdı.

       Okul müzik öğretmenlerimiz Işılar Tangut ve Ali Salih Köse tarafından hazırlanan  okulumuz Hazırlık  sınıflarından oluşan okul korosunun seslendirdiği parçalarla tören sona erdi.

          18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü dolayısıyla   Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen  kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında okulumuz öğrencileri büyük başarılara imza attılar. Kompozisyonda ilçe birincisi 9/ A sınıfından Defne Paydak olurken ,şiir dalında ilçe ikincisi 9/D sınıfından Berke Acet oldu. Resim dalında İlçe birincisi olan Duru Erdem İstanbul Birinciliğini de kazanarak okulumuzu  ayrıca gururlandırdı.

Beşiktaş Kaymakamlığı  adına okulumuz tarafından düzenlenen tören coşku, hüzün ve gözyaşlarıyla sona ererken 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale’de şehit olan tüm şehitlerimizi bir kez  daha minnet ve şükranla andık.

Mrt

11 Mart 2016 tarihinde Ayazağa Işık Lisesi’nde düzenlenen “RAP” ( Müzik Eşliğinde Fransız Şiir Dinletisine) Kabataş Erkek Lisesi olarak okulumuz da katılmıştır. Fransızca lisanını seçmeli ikinci yabancı dil olarak öğrencilerine sunan;  akademik ve sosyo-kültürel açıdan vizyon kazanmaları için her yönden öğrencilerini destekleyen Kabataş Erkek Lisesi bu tür aktivitelere katılımıyla da başarısını sergilemiştir.

 

Öğrencilerimiz 9/A sınıfından Mirza Yağız Kılıç Charles Baudelaire’in L’Homme et La Mer, 10/B ‘den Yiğit Tecimen Charles Baudelaire’in L’Etrangere ve 11/B ‘den Eda Ünsal Alfred de Musset’nin Tristesse adlı  şiirlerini okurken 10/B’den Beliz Koçyiğit  ve 11/B ‘den Ezgi Şen arkadaşlarının arka fonda piyanistliklerini yaparak onlara eşlik etmişlerdir.

 

Öğrencilerimizin şiirlerini başarıyla sunmalarındaki en büyük payı destekçileri arkadaşları Gizem Bozdemir, Lara Kadıoğlu ve Yurdaer Yılmaz Yapıcı olmuştur.

 

Kabataş Erkek Lisesi olarak öğrencilerimiz duruşları ve başarıyla herkesin beğenisini ve takdirini kazanmış ve okullarını en güzel şekilde temsil etmişlerdir.