T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

 

 

            Bu sene 101. yılını kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle on öğrencimiz Çanakkale’de şehit veren diğer okullarla birlikte devlet törenine davet edildiler.

Öğrencilerimiz 16-19 Mart 2016 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gelibolu Tarihi Yarımada Milli Parkı Başkanlığının davetlisi olarak Çanakkale Savaşlarında öğrencilerini şehit vermiş başta okulumuz Kabataş Erkek Lisesi olmak üzere, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, Gelenbevi Lisesi,Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Konya Lisesi, Sivas Lisesi’nden seçilen onar öğrenci ile 4 gün süren kutlama programlarına iştirak etti.

Öğrencilerimiz ilgili kurumların misafiri olarak tüm törenlere katılmışlar, 1915 yılında burada şehit olan ağabeylerinin toprağa düştüğü alanları ziyaret etmişlerdir.

Öğrencilerimiz katıldıkları törenlerde kahraman şehit ağabeylerinin ne kadar fedakârca bir davranışla genç yaşta kendilerini ülkeleri için feda ettiklerini görmüşler ve gerektiğinde kendileri de bu cesur davranışı göstermek için bir dakika dahi düşünmeyeceklerini beyan etmişlerdir.

Kahraman ve aziz şehitlerimiz; ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz. Emanetiniz Kabataş Erkek Liseliler tarafından ebediyen korunacaktır

Mrt

İSTANBUL GENELİNDE YAPILAN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ YARIŞMALARINDA OKULUMUZ ÜSTÜN BAŞARI GÖSTERDİ

RESİM KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ DURU ERDEM İSTANBUL BİRİNCİSİ

KOMPOZİSYON KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ DEFNE PAYDAK İLÇE BİRİNCİSİ

ŞİİR KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ MUHAMMET BERKE ACET İLÇE İKİNCİSİ  OLARAK BİZLERİ GURURLANDIRDI.

BAŞARILARINDAN DOLAYI ÖĞRENCİLERİMİZİ TEBRİK EDER EMEĞİ GEÇEN ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDÜLLERİNİ Belediye Başkanımız Av. Murat HAZİNEDAR Beşiktaş Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürümüz Lokman ARICIOĞLU ile Şube Müdürümüz Şükrü KOÇ vermiştir.

Mrt

Okulumuz Tarih Kulübü olarak 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma haftasında HİSART Canlı Tarih ve Diaroma Müzesine 34 öğrencimizle yaptığımız ziyaret büyük beğeni topladı.Türk ve dünya tarihinden kesitlerin maketler üzerinden sergilendiği müze 5 kattan oluşuyor ve oldukça zengin bir profile sahip. Öğrencilerimiz Tarih öğretmenimiz Yusuf Çalışkan ve Coğrafya öğretmenimiz Özgür Yıldız rehberliğinde ziyaretlerini gerçekleştirdiler.

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi İzcilik ve Oryantring Kulübü Mart ayı etkinliği olarak Belgrad Ormanı Kömürcü Bendinde 2 öğretmen 40 öğrenci ve 2 küçük misafir öğrencinin katılımıyla ´´Bahara Merhaba´´ oryantring yarışlarına katılarak parkurlarını başarıyla tamamladılar.

Mrt

OKULUMUZ 9-D SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN Aybars Kağan BAŞARAN "MEHMET AKİF DAVASI" KONULU ŞİİR YAZMA YARIŞMASINDA İLÇE BİRİNCİSİ OLMUŞTUR.

Öğrencimizi tebrik eder emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Mrt

Okulumuz, 03.03.2016/ 07.03.2016 tarihleri arasında Yunanistan’ın Atina şehrinde Platon School’un düzenlemiş olduğu (PSMUN) Birleşmiş Milletler Simülasyon Çalışmasına 5 hazırlık, 2 9.sınıf öğrencisiyle İngilizce öğretmeni Hülya Yücel rehberliğinde katılmıştır. Öğrenciler, uluslararası bir konferansa ilk defa katılmalarına rağmen komite içindeki sorumluluklarını başarıyla yerine getirmiş ve konferansın dili olan İngilizceyi aktif şekilde kullanmışlardır.

İngilizce Kulübü Danışman öğretmeni

Hülya Yücel

PS MUN, benim ilk MUN konferansı deneyimimdi. Bu konferansla beraber yeni arkadaşlıklar edindim, İngilizcemle  pratik yapma şansı buldum, yeni kültürleri gördüm... Bu açıdan benim için çok faydalı ve eğlenceli bir deneyim oldu. 
Gülce Yalçın

 

Atina’da katıldığımız PSMUN konferansı bana birçok alanda katkı sağladı. İngilizce anlamında birçok yabancı insanla İngilizce konuşarak pratiğimi geliştirmemin yanı sıra konferansta daha resmi bir İngilizce kullanılması nedeniyle günlük dilde pek kullanılmayan resmi olarak kabul edilen birçok yeni kelime öğrenmem benim için oldukça faydalı oldu. Konferansta çözüm bulmaya çalıştığımız konular oldukça güncel ve ciddi konulardı. Bu konular hakkında daha önce az çok fikir sahibi olsam da bu konferans sayesinde en ufak detayına kadar konuya hakim oldum. Bu da bana göre kendimi geliştirmem konusunda oldukça önemli. Son olarak bu konferansın bana kattığı en önemli şeylerden birisi de tanıştığım insanlar. Hollanda’dan, Yunanistan’dan ve İtalya’dan bir çok arkadaşım oldu ve oluşturduğumuz Whatsapp grubuyla sık sık konuşuyoruz bu da uluslar arası arkadaşlığın güzelliği yanında bir de İngilizcemi de geliştiriyor. Sonuç olarak benim için çok verimli geçen güzel bir konferanstı.

Burak Baran Eğilli 

 

PSMUN was my first MUN experience.  We were in Athens for four days. I was delegating Egypt in environmental comitee. In environmental comitee, we focused on developing implementation and solutions to make our world more livable. Furthermore ı made many new friends in varied countries. I really liked PSMUN and I would like to participate any other conferences. 

PSMUN benim ilk mun tecrübemdi. Atinada dört gün kaldık.Ben environmental komitesinde Mısır´ı temsil ettim. Environmental komitesinde dünyamızı daha yaşanabilir bir yer yapmak için uygulamalar ve çözümler geliştirdik. Orada değişik ülkelerden birçok yeni arkadaş edindim. PSMUN u gerçekten çok sevdim. Diğer konferanslara da katılmak isterim.

Yankı Yüksel

 PS MUN and Athens
Athens is a beautiful city where the nature and the historical buildings are combined very well. Altough it is a developed city, it has a big amount of green areas and that is why i  admire this city. 
PS-MUN was also a good combination of diplomacy and fun. It was a big chance to make friends from all around the world and it was a great conference for the ones who had come to speak English and improve his/her foreign language. I think the conference was done successfully .. Also our team was really succesful inspite of the fact that it was our first time.  We also need to mention about  our advisor Mrs. Yücel. She did what she supposed to do and was very successful, nothing happened to anyone and she was a big supporter of us. So thank you Mrs.Yücel and my friends for everything .

Emre Can Küçükyıldız 9-B

 Ps mun, benim ilk MUN deneyimimdi ve hayal ettiğimden çok daha fazla bilgi öğrendim. Programın yurtdışında olması ayrı bende bir heyecan ve mutluluk oluşturdu. Bana sürekli destek olan öğretmenlerime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. 

Hatice Zeynep Göktürk

 7 kişi olarak Athena´da Platon Schoo´da düzenlenen MUN konferansına katılma şansını yakaladık. Hepimizin katıldığı ilk konferanstı. Bu konferans sayesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden arkadaşlıklar kurma şansını elde ettik. Mun konferanslarının nasıl işlediğini öğrendik ve fikirlerimizi paylaştık. Kısacası MUN bize dünyadaki önemli olayları tartışıp sonuçlar bulmanın yanı sıra, insanlar önünde konuşma yeteneğimizi geliştirme, İngilizceyi kullanma, yeni arkadaşlıklar edinme, liderlik ve kendine güven özelliği kazanma gibi yetenekler kazandırıyor.              

Kardelen Ergül

Mrt

Rehberli Servisimizin (Gülsün ERDOĞAN) Organize ettiği konferansta Polat DOĞRU "Kendin Olmak" konulu konuşmasıyla hayata dair paylaşımlarda bulundu

POLAT DOĞRU 1974’te doğdu, orta ve lise öğretimini Türkiye’nin
çeşitli yerlerinde tamamlayıp İstanbul Teknik Üniversite’sini bitirdi.
Sosyoloji alanında yüksek lisans çalışmasına devam etmektedir.
Öğrenciliği sırasında ilgi duyduğu davranış bilimleri, onu önce
eğitim danışmanı, ardından TRT’de program danışmanı ve senaryo/
metin yazarı olarak görev yapacak noktaya getirdi.
2000’de tanıştığı Doğan Cüceloğlu’nun “Ailem ve Yaşam” programının,
yayında olduğu sürece editörlüğünü yaptı. TV360’da yayınlanan
“Doğan Cüceloğlu ile İnsan İnsana” programının yapımcılığını
yapmakta ve sunucu olarak ekranı paylaşmaktadır.
Danışman ve metin yazarı olarak görev aldığı çeşitli özel sektör
ve sivil toplum kuruluşu projeleri için İlk Yardım 112, Çevremize
Neler Oluyor?, Deprem Dede ve Engelliler, Binaların Sırrı adlı çocuk
hikâye kitapları hazırlamıştır. Doğan Cüceloğlu ile 2011’de İnsan
İnsana Sohbetler 1 adlı ortak kitapları yayınlanmıştır.

Mrt

Kulübümüz bu Öğretim yılında  5.gözlemini 6 Mart 2016  Cumartesi günü Büyükçekmece gölünde 8 üyesi  ve Doğa Derneği ile birlikte tüm gün gözlem yaparak  gerçekleştirdi. Bu etkinlikte    Yalı Çapkını , Küçük Batağan,  Şahin ,Ağaç Serçesi, Karagagalı Sumru, Yeşilbaşlı Ördek, Bahri, Atmaca ,Tepeli Patka, Karaboyunlu Batağan gibi  sayılabileceğimiz  21 tür ile tanıştı . Baharın şu ilk günlerinde Kulübümüz öğrencileri ile birlikte  verimli ve keyifli bir gün geçirdi.

Mrt

2016 Kanguru Matematik Sınavı çoktan seçmeli ve bütün dünyada 60´tan fazla ülkede aynı hafta uygulanacak bir sınavdır. Okulumuzdanda 34 öğrenci bu sunava katılmıştır.


Kanguru Matematik Ailesi kimlerden oluşuyor?

Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 70´e yakın ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akdemisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor. Türkiye´de Kanguru Matematik Sınavını Organize edenler yine farklı üniversitelerden akademisyen ve öğretmenlerden oluşuyor.

Mrt

Terakki Vakfının düzenlediği kadına şiddet konulu şiir yarışmasında 11-F sınıfından Gizem Nur Gür ödül almıştır. Emeği geçen öğretmenimiz Suzan ŞETİNKAYA ve başarılarından dolayı öğrencimiz Gizem Nur GÜR´Ü tebirk ederiz.

Mrt

KELDAK 18 ÜYESİ VE 5 ÖĞRETMENİ İLE BİRLİKTE12 MART CUMARTESİ GÜNÜ ÇATALCA BİNKILIÇ CİLİNGOZ  TABİAT PARKINA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ

Mrt

DSD-1 (A2/B1) 2016 ALMANCA DİL DİPLOMA SINAVI YAZILI KISMI 09 MART 2016 TARİHİNDE OKULUMUZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Öğrencilerimiz bu sınava yoğun birşekilde hazırlanıp, yaklaşık dört saat süren dil diploma sınavının yazılı kısmında üç farklı bölümde (Okuma anlama dinleme anlama ve yazılı iletişim/konpozisyon ) bölümünde tüm becerilerini sergilediler.

Değerlendirmeleri için öğrencilerimizin sınav evraklarının tümü Federal Almanya İdare Dairesine gönderilmiştir. Öğrencilerimize başarılı sonuçlar ve 29 Mart- 01 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan DSD-1 Sınavının Sözlü kısmı için başarılar diliyoruz.

Mrt

Okul Aile Birliğimizin düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında tüm kadın çalışanlarımızla pasta kestik ve bahçemize 3 adet ıhlamur ağacı diktik.

Mrt

 Kulübümüzün  4.gözlemini 26 Şubat 2016 tarihinde Yıldız Park´ı korusunda 13 üyesi, bir fotografcı ve Doğa Derneği ile birlikte saat 15:30-17:30 arasında gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde   İspinoz , Büyük baştankaralar, Atmaca, Şahin ve bolca İskender Papağını gözlemleyerek  kayıt altına aldık.  Baharın şu ilk günlerinde Kulübümüz öğrencileri ile birlikte keyifli zaman geçirdik.

Mrt

 

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ ENKA OKULLARI 4. LİSELER ARASI PSİKOLOJİ SEMPOZYUMU’NDA

        Bu yıl ENKA okulları tarafından düzenlenen 4. Liseler arası Psikoloji Sempozyumu’na Kabataş Erkek Lisesi’nden 16 öğrenci katılmıştır. 26-27 Şubat ‘ta yapılan sempozyum, Marmara Bölgesi’nden 22 liseden, 300’ü aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sempozyumda öğrenciler önceden belirlenmiş 7 temayı uzman psikolog ve akademisyenlerin gözetiminde tartıştılar ve   ürettikleri    çözümleri    bildirgeler     halinde sundular. Sempozyumda   tartışılan temalar    şunlardır:                                                                                             

1.Özgüven gelişimi: Zorbalık deneyimlerinin birey üzerindeki etkilerinin incelenmesi.                                                                           

2.      İki dilde eğitim yaklaşımının kişilik gelişimine etkileri üzerine araştırma.                                                                     

3. Bağlı mıyım?  Bağımlı mıyım? Psikolojide bağlanma kuramı ve kişinin ilişkilerine yansıması. Bir olay      incelemesi.                                                                                                                                                          

4. Gençlerde öfke kontrolünün  saptanması;  bu  durumun nedenlerinin ve başetme yöntemlerinin              incelenmesi.                                                                                                                                                                       

5. Duygu yönetiminde sanat terapisi uygulamalarının etkisi. Bir örnek olay incelemesi.                                                                                                   

6. Psikolojik açıdan önyargı ve ayrımcılık olgusunun algı yönetimi ve seçimlerimize etkisinin incelenmesi./ Mor      koltuk   sendromu                                                                                                                              

7.  Çocuklarda ve gençlerde yaşanan psikolojik travmalara (ihmal, istismar ve/ veya  taciz, şiddet, felaketler vb.)   yönelik farkındalıkların ortaya çıkması ve  başetme  yöntemlerinin incelenmesi.

        Bildirgelerin sunumlarından sonra   katılımcı  öğrencilere törenle  katılım belgeleri verilerek sempozyum sona ermiştir. Bu sempozyumla  tüm öğrencilerimize  farklı bir deneyim kazandıran ve keyifli bir hafta sonu geçirmelerini sağlayan ENKA okullarına, mükemmel organizasyonundan dolayı Kabataş Erkek Lisesi Felsefe Kulübü olarak teşekkür ederiz.

                                                                                                                                    KABATAŞ ERKEK LİSESİ

                                                                                                                                                                                  FELSEFE KULÜBÜ