T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

May

May

Felsefe Kulübünün duzenlediği, Facebook´ta Lösemili çocuklar icin "Bir dileğim var" kampanyasini başlatan tiyatro ve dizi oyuncusu Alper TÜREDI´yi okulumuz Hamdi Saver toplanti salonundan 320 oğrencimizle buluşturduk. Losemeli cocuklar icin baslattigi kampanyanin amacini ve kampanya surecinde yasanilanlari video ve fotograflarla anlatan Alper Turedi´yi ogrenciler buyuk bir dikkat ve ilgiyle dinledi.

May

Nis

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün KUTÜ´L- AMARE ZAFERİNİN 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Halil KUT Paşa´yı Yahya Efendi Dergahında bulunan mezarı başında andık.

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL, Müdür Yardımcımız Şakir VOYVOT, İngilizce Öğretmenimiz Mustafa BAYSAL, Coğrafya Öğretmenimiz Abdullah PURAL, Matematik Öğretmenimiz İbrahim AKBAŞ ve 20 öğrecimizle katıldığımız etkinlikte

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL zafer hakkında Anadolu Ajansına ve katılımcılara bilgi verdi

Nis

Rehberlik servisimizle, tercih yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 25,26,27 nisan tarihlerinde Sabancı Üniversitesi, Koç üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi üniversiteleri, meslek, bölüm ve kampüs ortamı ile ilgili akıllara takılan soruların cevaplarını bulmak için öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik. Rehberlik servisimizin gerçekleştirdiği anket sonrasında, bu üniversiteleri yerinde görmek isteyen öğrencilerin katılımının sağlandığı geziler oldukça verimli geçti.

Nis

19 Nisan 2016 Salı günü Fransız Sarayı´nda, okulumuz Sosyal Sorumluluk Kulübü´nün de 2008 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğü Çocuk Eğitim Derneği yararına bir defile ve müzayede tertip edildi. Çocuk Eğitim Derneği´nden 0-6 yaş çocuklar ve 3/4 yıldır çocuklar ile faaliyetlerini sürdüren okulumuz öğrencileri de program başında şarkıcı Ete Kurttekin´in işitme engelli özel çocuklarımız için yazıp bestelediği Ses şarkısını işaret dili ile seslendirdiler.

Nis

KABATAŞ ERKEK LİSESİ  DÜŞÜN YAZ - 2016 FELSEFE YAZISI YAZMA YARIŞMASINDA İKİ ÖĞRENCİSİYLE FİNALDE

        İzmir Felsefeciler Derneği’nin bu sene üçüncüsünü düzenlediği  Düşün Yaz - 2016  Felsefe Yazısı Yazma Yarışması’na Türkiye genelinden 1248 öğrenci katılmıştır. İlk 2 aşaması  internet üzerinden online olarak aralık ve mart aylarında yapılan yarışmada, en yüksek puan alan 25 öğrenci finale kalmıştır. Okulumuzdan iki öğrencimiz Düşün Yaz 2016 finaline katılım başarısı göstermiştir.  Yekta Nedim  AKINCI  ve  Ayşe  Alev  GÜNDOĞDU, 28 Mayıs 2016’da İzmir Amerikan Koleji’nde yapılacak olan finalde okulumuzu temsil edeceklerdir. Felsefe kulübü ve Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi kutluyor, finalde başarılar diliyoruz. Yarışma hakkında daha fazla bilgi için www.dusunyaz.com.  ziyaret edebilirsiniz.

Nis

Denizcilik kulübümüz bünyesinde kurulan kürek ve yelken takımlarımız, Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen liselerarası müsabakalara katılmışlardır. Müsabakalar sonucunda Arda Tunç Aydınoğlu, İlker Erzurumlu, Barkın Özarslan, Erkin Özdemir ve Barış Budak´tan kurulu erkek kürek takımımız ikinci olmuştur. Kendilerini tebrik ediyoruz. 

Nis

"KELDAK 23 Nisan 2016 tarihinde Durusu/Balaban köyünde 16 km´lik bir doga yürüyüsü gerçeklestirmistir. Felsefe ogretmeni Abbas ATES ve beden egitimi ogretmeni Saziye ÇELÌKBÍLEK rehberliginde 30 ogrenci ile birlikte gerceklestirilen etkinlik Balaban köyü piknik alaninda tamamlanmistir.

Nis

ÖĞRENCİLERİMİZİ BAŞARILARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUZ.

BİR ÜST TURDA BAŞARILAR DİLİYORUZ.

Nis

Coğrafya öğretmenimiz Abdullah  PURAL koordinatörlüğünde öğrencilerimiz Nevşehir´de toplum hizmeti çalışması kapsamında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler.    

 

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi Öğrencileri Kaçem´de

İstanbul kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ziyaret ettikleri Nevşehir’de, Nevşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları ve eğitim Merkezi (KAÇEM)ni ziyaret ettiler.
10 öğrenci ve 1 koordinatör öğretmenin katıldığı ziyarette , KAÇEM yöneticisi Nermin Gürsoy’dan buradaki çalışmalara ilişkin olarak bilgiler öğrenciler, gerçekleştirilen eğitimlere katılarak çeşitli el sanatları ürünlerinin yapılışını uzman eğiticiler nezaretinde öğrendiler. Daha sonra uygulamalı olarak çeşitli ürünler üreten öğrencilerinin ziyareti yaklaşık 2 saat devam etti.
10-15 Nisan tarihlerini kapsayan süreçte sosyal sorumluluk projesi kapsamında Nevşehir’deki çeşitli sosyal amaçlı hizmet üretilen merkezleri ziyaret eden öğrenciler, gerçekleştirdikleri bu ziyaretleriyle de ilgi topladı.

 

http://www.milliyet.com.tr/istanbul-kabatas-erkek-lisesi-ogrencileri-nevsehir-yerelhaber-1318985/

Nis

 OKULUMUZUN KURUCUSU SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN´I Prof Dr VAHDETTİN ENGİN İLE ANDIK

 YER:KABATAŞ ERKEK LİSESİ HAMDİ SAVER SALONU

 

Prof.Dr. Vahdettin Engin

 

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye´de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli’nin Yarımca ilçesinde doğdu.[1] İlköğrenimini Yarımca’da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi´ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu.[1] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[1] 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü´nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü´ne layık görülmüştür.[1] Son dönemde Dr. Theodor Herzl´in II. Abdülhamit ile Filistin´de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarıdır. Galatasaray Spor Kulübü´nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Emel Engin´le evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

Eserleri

 • Pazarlık, 2010
 • Cumhuriyetin Aynası Osmanlı, 2010
 • Kurtlar Sofrasındaki Osmanlı, 2009
 • Sultan II. Abdülhamid ve İstanbul´u, 2008
 • II. Abdülhamit ve Dış Politika, 2005
 • Tünel’den Füniküler’e
 • 1868´den 1923´e Mekteb-i Sultani, 2003
 • Sultan Abdülhamid ve İstanbul´u, 2002
 • Tünel, İstanbul, 2000
 • Sadrazam Kamil Paşa´nın Oğlu Hilmi Kamil Bayur´un Galatasaray Lisesi Anıları, 1995
 • Rumeli Demiryolları, 1993

Nis

                                   ÇANAKKALE OKUL GEZİSİ

 

     08/04/2016  Cuma gecesi 41 öğrenci ve 5 öğretmenin katılımıyla Çanakkale yolculuğumuz başladı. İlk durağımız binlerce yıllık zaman dilimine yayılmış insan yerleşimine sahip olan Adatepe Köyü idi. Burada güzel bir köy kahvaltısı yaptıktan sonra köy ve Zeus Altarı gezildi.  

 

 

 

      Adatepe Köyünden sonra 1870’lerde amatör bir arkeolog olan Heinrich Schlieman tarafından keşfedilen Truva’yı gezdik. Öğleden sonra otelimize geçip güzel bir mangal keyfi yaptıktan sonra zeytin ağaçlarının çepeçevre sardığı saklı kent Asos’u gezdik. Asos’ta ;taş evlerin, Athena’nın, tiyatronun,14.yy. imzalı bir köprünün ve  Murat Hüdavendigar Camisinin çekiciliği saklıdır.

      Asos’tan Çanakkale Şehitliği görmek üzere rehberimiz eşliğinde yola çıktık .

      Ve tarih 1915

      Şanlı Türk Ordusunun karşısına çıkmaya hazırlanan 28 savaş gemisi ve savaşın kanlı zifiri kokusu ile birlikte şerefli cesur askerlerimizin göğsünü siper ettiği birçok merminin sahibi düşmanlar…

       Çanakkale Savaşı dünya tarihinde ender rastlana deniz ve kara savaşlarından biridir. Bu savaş 8,5 ay sürmüş ve bu süre zarfında yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Çanakkale Savaşı azmin inancın ve eşsiz vatanseverliğin en büyük zaferidir.

       Rehberimiz eşliğinde tüm şehitlikleri gezdik ve tecrübeli  rehberimizin  anlatımlarıyla Çanakkale Savaşı’nın önemini ve savaşın bilinmeyen bir çok yönünü öğrenme imkanımız oldu.  

                   

       Çanakkale Şehitlikte ne güzel dalgalanıyor şanlı bayrağım. Nefeslerinin son anına kadar yılmadan, korkmadan, aç-bitap bir durumda şanlı bayrağımızın her daim dalgalanmasını sağlayan kahraman şehitlerimizi dualarımızla yad ettik.

                   

   

     18 Mart 1915 savaşın tam ortasını düşünmek ve bugüne kadar izlediğimiz belgeseller, okuduğumuz ve duyduğumuz hikayeler bile burada olmanın yanında kifayetsiz kalıyor. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

 

 

       Şehitlik turumuzu bitirip İstanbul’a dönmek için yola çıktık. O günün şartları ve yaşam zorluklarının sıradışılığı bizleri ve öğrencileri derinden etkiledi. Geçmişini bilen yeni nesiller yetiştirmek ve geleceğe yön verecek yürekler için çok önemli bir gezi oldu.

      Çanakkale gezimiz boyunca hem keyifli hem de duygusal anlar yaşamamızı sağlayan ve gezinin başından sonuna kadar güzel ve sorunsuz bir organizasyon düzenleyen Beden Eğitimi Öğretmeni Sayın Sefer Uzun hocamıza teşekkür ederiz. İletişim yönünü eğitmenlik yönüyle birleştirip bizlere tarih çerçevesi eşliğinde güzel ve unutulmaz anlar yaşatmak için gezi boyunca emek harcayan büyük emek harcayan hocamıza saygılarımızı sunarız. Emeğinize sağlık…

                                                                                        

                                                                                                    

                                                                                                    

                                                                     Aday Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni              

                                                                                         Döndü BAYINDIR

                                                                                     

                                                                    

                                                                     Aday Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni

                                                                                          Ferhat DOLAZ

Nis

17.04.2016 Pazar günü Seminer salonumuzda Eğitimci Yazar Koray Varol´u ağırladık.
Veli toplantımız öncesine gerçekleştirilen seminerimizin konusu ´´Ebeveynler Öğrencilerdeki Gelişime ve Başarıya Nasıl Katkı Sağlayabilir?´´ oldu.
İlgi ile takip edilen seminerimiz sonrası soru cevap bölümünde, velilerimizin özel soruları da konuşmacımız tarafından yanıtlanarak, akıllarda kalan soru işaretlerine yanıtlar arandı.