T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Ock

Matematik öğretmenimiz Erdinç Cambazlar koordinatörlüğündeki satranç takımımız 16-17 Ocak 2017 tarihinde düzenlenen İstanbul 2. Bölge satranç şampiyonasında genel klasmanda 1. Kızlarda 2. Olarak finallere adını yazdırmayı başarmıştır. Tebrik ederiz

Ock

11. Sınıf öğrencilerimizden Onur ÖZTEMİR, Ankara´da yapılan yazılı sınav sonucunda yazmış olduğu Almanca makale ile Hollanda´da yapılacak olan Dünya Felsefe Şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Başta öğrencimiz Onur ÖZTEMİR olmak üzere  Sevgili Ailesi,Öğretmenleri emeği geçen ve destekleyen herkesi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Ara

Basketbol takımımız İstanbul elemelerinde ilk 8 takım arasına girmeyi başardı. Beden Eğitimi Öğretmenimiz Mustafa Kemal Safçı yönetimindeki takımımız okul tarihinde ilk defa Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı. Bu güzel başarıda emeği geçen herkezi tebrik ediyoruz.

Ara

Öğrencimiz Taha Sönmez Çanakkale´de düzenlenen Türkiye Paletli Yüzme Bireysel Kış Şampiyonasında 50 m. çift palet, 100 m. çift palet ve 200 m. çift palette Türkiye birincisi olarak altın; 50 m. dip katagorisinde ise bronz madalya almıştır.

Ara

Türk İzciliginin ilk temsilcilerinden olan okulumuzda KABATAŞ ERGİN İZCİ OCAĞI "Keşşaflığın İzinde" parolasıyla çalışmalarına başladı.İzcilerimiz eğitimlerini Ocak Lideri SEMA  SUNAY başkanlığında yürütüyorlar.Topluma hizmet alanında birçok etkinliğin yeraldığı eğitimler sonucunda kırmızı-siyah ünite fularını  takmaya hak kazanan izciler törenle  aday izcilikten izcilige gecis yapacaklardır..

 

Ara

Ara

Ara

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo CHO, Türkiye ile Kore, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Kabatas East Asia Project kapsamında okulumuzda Kore - Türkiye ilişkileri seminerini sundu. Kore Tanıtım Günü etkinliği çerçevesinde Kore Ankara Büyükelçiliği Kültür Bölümü’nden Yoon Seo HAN’da Kore’de Eğitim ve Kore Dili Tanıtım seminerini verdi. Program akışı şu şekilde gerçekleşti;

 

12:50 -13:00 Okul Müdürümüz Sayın Fatih Güldal’ın açılış konuşması

 

13:00~13:20  Kore´de Eğitim Semineri (Hükümet bursu hakkında) Sayın Yoon Seo Han

 

13:20~13:40  Video Gösterimi -- Güney Kore Nasıl başardı? (CNN Turk)

 

13:40~14:00  Korece Tanıtım Semineri, Sayın Yoon Seo Han

 

14:00~14:50  Kore-Türkiye İlişkileri Semineri    

                     (Konuşmacı:Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Sayın Dong-Woo CHO)

 

Programın bitiminde Okul Müdürümüz Fatih Güldal, Sayın Müsteşar’a, Kabataş Erkek Lisesi olarak, Kore Savaşı’nda yer almış, şehit ve gazi olup ebediyete intikal etmiş bütün Türk ve Koreli kahraman askerlerimizin hatırasına İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına diktiğimiz fidanlarla ilgili şu ifadelerin yer aldığı belgeyi takdim etmiştir;

 

Sayın Dong Woo Cho,

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Kore Savaşı’nda yer almış, şehit ve gazi olup ebediyete intikal etmiş bütün Türk ve Koreli kahraman askerlerimizin hatırasına 15 fidan hediye etmiş olup, hediye edilen fidanlar İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına dikilmiştir.

 

Kore ile Türkiye’nin kardeş ülke olduğuna dair 16 Kasım 2016 tarihindeki sözlerinize imzamızı atıyoruz; "Kore´de bizler Türkiye´ye kardeş ülke gözüyle bakıyoruz. Kore Savaşı´nda bizim için kahramanca savaşan Kore gazi ve şehitlerini asla unutamayız.”

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri olarak kardeş ülkemiz Kore’nin bağımsızlığı için Türk ve Koreli askerlerimizin gösterdiği üstün cesareti daima hatırlayacağız.

 

Türkiye ve Kore arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla başlattığımız Kabatas East Asia Project’e katkılarınızdan dolayı en kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

 

İstanbul,19 Aralık 2016

 

Ayrıca Kabatas East Asia Project Takım üyeleri; Başkan Berat TALAY, Genel Sekreter Baran FERAHLAR, Danışman öğretmenler Fahri YAVUZ ve Ümit KURT, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo CHO’ya Proje’nin 1, 5, 7, 8, 9, 10 ve 11. maddeleri çerçevesinde destek talep ettiklerine dair bir mektup sundu. Sayın Müsteşar’da Kore Ankara Büyükelçiliği olarak ellerinden gelen desteği sunacaklarını ifade ettiler. Proje 2016 -2020 yılları arasında Kore hakkında şu amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir;

 

1. Türkiye 20.000’in üzerinde askeri Kore Savaşı’na (1950 - 1953) göndermiştir. 721 askerimiz şehadet mertebesine ulaşmış ve 2000’in üzerinde askerimiz gazilik ünvanını almıştır. Proje vesilesiyle Koreli ve Türk şehit ve gazilerin hatıralarını öğrencilerimize aktarmayı amaçlıyoruz. Kore Savaşı’nda yer alan Koreli ve Türk askerleri anmak adına her yıl Kabataş Erkek Lisesi’nde özel bir tören düzenlenecektir.

 

5. Kore, Japonya ve Çin zengin bir kültüre ve etkileyici tarihe sahip olduğundan dolayı, Kabataş Erkek Lisesi’nde karşılıklı anlayışı, diğer kültür ve geleneklere saygıyı geliştirmek adına kültürel programlar organize edilecektir.

 

7. Birleşmiş Milletler Dünya İnsanlık Zirvesi 23 - 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki Moon katılımcılara şöyle seslendi: “Hepimiz buradayız çünkü global insanlık hareketi emsali olmayan bir şekilde zordadır. Biz farklı bir gelecek şekillendirmek için buradayız. Bu gün ilan ediyoruz ki: “Ortak sorumluluğa sahip tek insanlığız.”

 

BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki Moon’u deneyim ve bilgeliğini öğrencilerimize aktarmak ve BM Dünya İnsanlık Zirvesi’nde ki sözlerini aydınlatmak adına Kabataş Erkek Lisesi’ne davet etmeyi amaçlıyoruz.

 

Ayrıca, Kore, Japonya ve Çin’den bazı önemli isimler, öğrencilerimize deneyim ve bilgeliklerini aktarmaları için okula davet edilecektir.

 

8. Kabataş Erkek Lisesi, kendisini eğitimde mükemmelliğe adamış, Türkiye’nin en eski ve uluslararası üne sahip liselerinden biridir.

 

Üniversite sonuçlarına göre, Kabataş Erkek Lisesi Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında yer almaktadır. Mezunlarımız Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine kayıt olmaktadır.

 

Türkiye ile Kore, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmede etkileşim çok önemlidir. Türkiye’de faaliyet gösteren Dünya devi Kore, Japon ve Çin şirketleriyle Lise - Sanayi işbirliği kurmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, üniversitenin birinci yılından sonra şirketler, mezunlarımıza staj imkanı sunacaktır.

 

9. Kardeş Okul işbirlikleri, öğrencilerin çevrelerinde ki dünya hakkında bilinçlerini geliştirir ve hayat değiştiren eğitim fırsatlarını canlandırır.

 

Kore, Japonya ve Çin’den liselerle, dostluk, karşılıklı anlayış ve kültürel farkındalığı geliştirmek adına kardeş okul anlaşmaları imzalamayı amaçlıyoruz.

 

10. Türkiye, Kore, Japonya ve Çin Zirvesi’ni, ilgili ülkelerin lise öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla düzenlemeyi hedefliyoruz. İlk zirve Türkiye’de gerçekleşecek, diğerleri ise diğer ülkelerde olacaktır.

 

11. Kabataş Erkek Lisesi’nin tesisleri ve boğaz manzarası, tarihi bir sitede konferanslar, seminerler, toplantılar ve eğitim günleri düzenlemek için ideal bir ortam sunmaktadır. Kore, Japonya ve Çin büyükelçilikleri, konsoloslukları ve şirketleri etkinliklerini Kabataş Erkek Lisesi tesislerinde düzenleyebilirler.

 

Etkinliklerin katılımcıları kibar bir şekilde öğrencilerimizle tanışmak üzere okulumuza davet edilecek, böylelikle öğrencilerimiz bu ülkelerden olan insanlara iletişim kurma şansını yakalayacaktır.

Ara

İstanbul 2. Bölge finali oynayarak 2. Olduk ve Türkiye finallerine katılmak için İstanbul geneli 4´ü seri başı olmak üzere son 16 takım arasına girmeyi başardık. Dörderli 4 gruptan oluşan finallerde A grubunda yer almaktayız.

Ara

Acıbadem Ünv´de düzenlenen münazara yarışmasında Kabataş Erkek Lisesi A takımı 112 takım arasından birinci olarak çıkmıştır.Öğrencimiz Akın Açıkgöz de 224 yarışmacı arasında en iyi konuşmacı olarak seçilmiştir

Ara

2016-2017 Best Buddies eşleştirme töreni okulumuz Hamdi Saver salonunda yapıldı gönüllü öğrencilerimize ve ailelerine böyle anlamlı bir organizasyonun parçası oldukları için teşekkür ediyoruz

Ara

 

#ŞİİROKULDA PROJESİ YAHYA KEMAL BEYATLI GÜNLERİ ile BAŞLADI

Müdürlüğümüzün #şiirokulda projesi kapsamında ünlü Türk şairimiz Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 58. yılında Kabataş Erkek Lisesi tarafından yapılan etkinlikler ile yaşatıldı. Saat 09.00´da kabir ziyareti ile başlayan Yahya Kemal Etkinlikleri okul öğrencilerinin hazırladığı Yahya Kemal Beyatlı Sergisi ile ile devam etti. Düzenlenen programda okul proje koordinatörü Hüseyin Akın ve okul müdürü Fatih Güldal´ın açılış konuşmalarının ardından kısa belgesel gösterimine yer verildi. 

Öğrenci ve öğretmenlerin farklı dillerde yorumladığı Yahya Kemal Beyatlı şiirlerinin bestelenmiş hali müzik öğretmeni Ali Salih Köse ve öğrencisi Semih Çelik tarafından icra edildi. 

Şiir-Yorum Yarışması Ödül Töreni akabinde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Önder ARPACI günün anlam önemine ithafen Yahya Kemal Beyatlı´nın edebiyatımızda ve kültürümüzdeki önemine değindi. 

Şairimiz Yahya Kemal Beyatlı öğrenci ve akademisyen panelleri ile farklı açılardan değerlendirildi.

Etkinlikler 14 Aralık 2016 Yahya Kemal Enstitüsü Ziyareti ve Atölye Çalışmaları ile devam edecektir.

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

Ara

isKELe grubu, fanzinini çıkardı. On iki sayfadan oluşan fanzinde, şiir ve düzyazılar kadar çizimler de kalitesiyle dikkat çekiyor. Fanzin ikinci sayfasında manifestosunu şu ifadelerle yayınlamış:
isKELe, kafası esince çıkar ve içinden geldiği gibi takılır.
Takılırken
evde, işte, okulda, her yerde değerini sayılarla bulmalara;
içi boşalmışlara, ritüele dönüşmüşlere, yaptık oldulara;
mutluluğu alışverişte, doyumu tüketmekte aramalara;
kıymet’i unutup fiyat’la yatıp kalkmalara;
güneşin doğduğunu saatine bakarak anlamalara;
Büyük Sınav’ı unutturan bütün sınavlara;
aşk mı, mantık mı, diye sormalara;
niye? sorusuna gıcık olmalara;
sistemleri eleştirip sistemlerin kulu olmalara;
‘günü gününe eşit’ olmalara;
geceleri dizilere dizmelere;
tanımları ezberlemeye;
sıfatları ismin önüne koymalara;
giriş gelişme sonuçlara;
sözde öznelere, belirtisiz nesnelere; her şeyi nesneleştirmelere
çatmakta sakınca görmez.
takılmaz aristokratlara, burjuvalara;
ve küçüktür, zaten bilincindedir küçüklüğünün.
Takmaz kendini küçük gören bakışları, yazları, kışları, baykuşları.

Ara

Kabataş Tarih Kulübü "SOSYAL AKADEMİ PROJESİ"kapsamında ülkemizin önde gelen tarihçileriyle söyleşi ve röportajlarına devam ediyor..Bu ayki ropörtaj-söyleşimizi Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr.Sayın Ahmet TAŞAĞIL ile gerçekleştirdik.Kendisi bize Ortaasya Türk Tarihi ve Orhun Yazıtları ile ilgili bilgi verdi.Kulübümüze imzalı kitaplarını ve Orhun Yazıtları poster serisini armağan eden hocamıza okulumuz ve kulübümüz adına teşekkür ediyoruz..

Ara

OMUR İLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİNİN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU GÖSTERİYE OKULUMUZ ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN ANLAMLI DESTEK.