T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

1908´den 2018´e kocaman bir tarih. 110 yıldır yanan ilim irfan ateşi.

Kabataş 110 yaşında ve biz bu anlamlı günü askerimize manevi desteğimizi ve 

öğrencilerimizin mehmetçiğe yazdığı mektupları vermek üzere Kilis´te andık.

Afrin harekatına katılan güvenlik güçlerimize detek olduk.

Okul Müdürümüz Fatih Güldal ve Kabataşlılar Derneği Başkanı Anıl Cansızoğlu okulumuzun kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kilis´te Valilik,Garnizon ve okul ziyaretlerinde bulundular. Mehmetçiklerimize verilmek üzere okul öğrencilerimiz tarafından yazılan mektupları ilgililere teslim ettiler.

Şbt

 

 

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek "Kardeş Okul" anlaşması detaylarını 12 Şubat günü bizzat Gonzaga Lisesi'ne giderek öğrencilerle paylaştı.

Bu yaklaşım, Kanadalıların mevcut işbirliği anlaşmasını ne kadar çok önemsediklerini göstermektedir. İmzalanan anlaşma, öğrencilerimiz ve okulumuz için her açıdan güzel ve başarılı sonuçlara kapı açacaktır.

Şbt

 

 

21 – 26 Ocak tarihleri arasında Türkiye'ye resmi ziyaretlerde bulunan Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi'nin, Kabataş Erkek Lisemiz ile kardeş okul olması hakkında yazdığı mektubu Okul Müdürümüz Fatih Güldal'a 26 Ocak Cuma günü okulumuzda takdim etmişti.

Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 2 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Çanakkale Savaşı'na birçok öğrencimiz katılmış olup Gelibolu'da şehit düşüp ismi tespit edilebilen 28 Şehit öğrencimizin ismi okulumuzun bahçesinde ki Çanakkale Şehitleri Anıtı'nda bulunmaktadır.

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti'nden 1000'in üzerinde asker, Çanakkale Savaşı'nda yer almış ve 40'a yakın asker de hayatını Gelibolu'da kaybetmiştir.

Kardeş okul anlaşmasında, Çanakkale Savaşı'nda ebediyete intikal eden Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerimizi, Türk ve Kanadalı askerleri, her iki okulun öğrencilerinin Gelibolu ve Kanada'da birlikte anması da yer almıştır.

Ock

24 Kasım 2016 tarihinde başlatılan Kabatas Erkek Lisesi East Asia & World Project'in 1. maddesi Kore Şehitleri, 2. maddesi 1890 yılında Japonya sularında batan Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri, 3.maddesi Balkan, Çanakkale, 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılıp şehit düşen Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerin hatıralarını en güzel şekilde öğrencilerimize aktarmayı içermektedir.

Kas

 

 

İstanbul'un Japonya'da kardeş şehri olan Shimonoseki'nin Belediye Başkanı ve Japon heyeti 18 Nisan 2017 tarihinde okulumuza ziyarette bulunmuştu. İstanbul ile Shimonoseki Belediyesi arasında kardeş şehir işbirliği kurulmasının 45.yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlikte Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Shimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve Shimonoseki Dans ve Müzik grubu yer almıştı. Kabatas Uzak Doğu Asya ve Dünya Projesi kapsamında Japon Belediye Başkanı'na, Shimonoseki'de bir kardeş lise talebi iletilmişti.

 

Shimonoseki Belediye Başkanı'nın talebimizi uygun görmesiyle, Shimonoseki'nin en eski lisesi olan ve 1884 yılında kurulan Shimonoseki Ticaret Lisesi ile ekte detayları bulunan kardeş lise anlaşmasına 14 Kasım 2017 itibariyle Kabataş Erkek Lisemiz imza atmış durumdadır.

Ekm

 

 

Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Kabatas Uzak Doğu Asya & Dünya Kulübü işbirliği ile okulumuzda etkinlik düzenlendi. Avustralya Ankara Büyükelçisi Marc Innes-Brown, Avustralya ve Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında öğrencilerimize seminer verdi. Ayrıca ülkesindeki eğitim fırsatları hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. Büyükelçi'nin ziyareti sırasında kendisine Çanakkale Savaşı döneminde Kabataş Erkek Lisesi'nde okuyan birçok öğrencinin cepheye gittiği, Vatan'ın selameti için bazı öğrencilerimizin şehit düştüğü ve  okulumuzun bahçesinde şehit öğrencilerimizin hatırasına dikilen Çanakkale Şehitler Anıtı'nın yer aldığı anlatıldı.

May

 

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu ve Kabatas Uzak Doğu Asya & Dünya Kulübü işbirliği ile okulumuzda etkinlik düzenlendi. Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Kanada ve Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında öğrencilerimize seminer verdi. Ayrıca Ticaret Müsteşarı Barış Satar'da Kanada'da eğitim fırsatları hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi.

Mrt

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Kanada Eğitim Haftası Programı çerçevesinde 17 Mart'ta Four Seasons Otel'de Tanıtım Resepsiyonu ve 18 Mart'ta Wyndham Grand Levent Otel'de Eğitim Fuarı düzenledi. Four Seasons Otel'deki Tanıtım Resepsiyonu'na , okulumuzu temsilen Kabatas East Asia Project Yönetim Kurulu´ndan Başkan Berat Talay, Genel Sekreter Yardımcısı Doğa Çınar, Proje Danışman öğretmenleri Fahri Yavuz ve Ümit Kurt katıldı.  Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon ile öğrencilerimiz sohbet edip kendisini okulumuza özellikle Kanada Eğitim Sistemi ve Kabataş Erkek Lisesi ile Kanada Lise / Üniversiteleri arasında Eğitim işbirlikleri imkanları hakkında seminer vermek üzere davet ettiler. Sayın Başkonsolos, Nisan ayı içerisinde okulumuza geleceğini belirtti.

 

Mrt

 

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'nun özel davetlisi olarak 13. İstanbul Japon Filmleri Festivali & Osmanlı Sarayında Japon Rüzgarı Sergisi  Açılış Kokteyli'ne, Kabatas East Asia Project Yönetim Kurulu´ndan Başkan Berat Talay, Başkan Yardımcısı Pınar Mutluay, Genel Sekreter Yardımcıları Ceylin Özgür Erzen ve Doğa Çınar, Proje üyelerinden Onur Öztemir, Proje Danışman öğretmenleri Fahri Yavuz ve Ümit Kurt katıldı. 

 

Mrt

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Kabatas East Asia Project kapsamında okulumuzda Japonya Tanıtım Günü etkinliği düzenledi. Okul müdürü Fatih Güldal'ın konuşması ile başlayan programda, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Bölümü'den Chiharu Özkaynak ve Şaziye Çelik, MEXT (Japon Hükümet Bursu) hakkında semineri sundu ve öğrencilerimize Japonya tanıtım DVD sini izlettiler. Ünlü Japon ressam ve çocuk kitabı yazarı Kobayashi Yutaka'da, resim, sanat, Japonya, Türkiye, çocukluk ve öğrencilik üzerine bir konuşma yaptı. Programın son bölümünde Kabatas East Asia Project'te Japonya ile ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ceylin Özgür Erzen iki Japonca şarkı söyledi. Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi'nden Dr.Erdal Küçükyalçın da Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yetkililere eşlik ettiler.

 

 

Şbt

Kas

Kabataş Erkek Lisesi, kurulduğu 1908 yılından beri bir asrı geçen tarihi boyunca sayısız Proje ve başarılara imza atmıştır. Hali hazırda devam eden Projeleri ile de başarılara imza atmaya devam etmektedir. Kabataş East Asia & World Project´in 17 maddeden oluşan hedefleri detaylı bir şekilde www.kabataseastasia.org  websitesinde görülebilir.

 

Kabatas East Asia & World Project, sadece Türkiye ve Doğu Asya ülkeleri arasındaki değil aynı zamanda Türkiye ve Dünya´nın diğer ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye katkı sunmayı  hedeflemektedir. Öğretmenler günü Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlandığından dolayı proje 24 Kasım 2016 tarihi itibariyle başlamıştır. Kabataş Erkek Lisemize, 1908 yılından beri eşsiz katkılarda bulunan her öğretmen ve öğrencimiz, Kabataş East Asia & World Project’in her yıldönümünde minnettarlıkla anılacaktır. Öğrenci, veli ve mezunların, Kabataş Erkek Lisesi projelerini desteklemeleri bir gelenektir. Bütün öğretmen, öğrenci, veli ve mezunların bu projeye dahil olma hakları vardır. Proje 2016 – 2020 yılları arasında şu amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir;