T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

 

 

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Nuri ÇELİKEL

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 10.

YGS-6 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 13.

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Uğur UZUNOĞLU

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 20.

12- A Sınıfı öğrencilerinden Alinur Eren OKUTAN

12-A Sınıfı öğrencilerinden Kerem GÖZAYDIN ile birlikte 4 öğrencimiz ilk 100’e girmiştir.

İlk 1000’de 24 öğrencimiz 450 puan üzerinde de 93 öğrencimiz başarı listemize girmişlerdir.

 

 

 OKUL BAŞARI DURUMU

BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ (İSTANBUL - BEŞİKTAŞ) SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YILLARA GÖRE PUAN ORTALAMASI

 

 

Sınav Adı

YGS1

YGS2

YGS3

YGS4

YGS5

YGS6

 

2014 - ÖSYS

434,279985

431,011147

427,44033

419,784792

433,946392

437,680837

 

2015 - ÖSYS

414,535167

412,375521

403,754815

396,675033

411,044565

416,568273

 

2016 - ÖSYS

435,086775

430,763445

428,340185

420,714568

435,221047

439,047891

Mrt

52.Kütüphaneler Haftası kutlamaları kapsamında biz de Kabataş Erkek Lisesi Kütüphanecilik Kulübü etkinliği olarak hazırlık sınıflarından öğrecilerimizle

Ali Emiri Efendi’nin hayatı boyunca tutku ile topladığı  yazma eserlerin bulunduğu tarih kokan bir kütüphaneyi  ziyaret ettik.

 Bizimle  yakından ilgilenen kütüphane personeli önce Ali Emiri Efendi’nin hayatını anlatan bir sunum izlettiler. Ardından Kaşgarlı Mahmut’un ünlü eseri Divan-ı Lügat’it Türk’ün tıpkı basım bir kopyasını incelettiler. Bu arada Ali Emiri Efendi’nin kitabın orjinalini bulma macerası üstüne bir sohbet de gelişti. Bilgisayar ortamına kaydedilmiş yazma eserlere nasıl ulaşabileceğimizi öğrendik. Bu eserlerden Kanuni Sultan Süleyman’ın Mühibbi mahlasıyla yazdığı divanlarından birindeki altın süslemelere hayran kaldığımızı da belirtmeden geçemeyeceğim.                                                                                 

    Kütüphane personeline ve bizi buraya yönlendiren müdürümüz sayın Fatih Güldal’a çok teşekkür ederiz. Çünkü bir kitap içinde yazılanlardan çok daha fazla bir şeydir ve bir kütüphane sonsuzluğa açılan bir kapı demektir.

 Kütüphanecilik Kulübü öğretmeni Meral Erel

Mrt

22-24 Mart tarihleri arasında İTÜ´de düzenlenen Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında öğrencilerimiz Furkan Alp Şahin ile Hazal Karataş Sosyoloji dalında "Liseli Gençler Etiketlere Bakıyor mu?" konulu projeleri ile bölge birincisi olarak Ankara´da yapılacak Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenleri Hatice Handan Doğan´ı tebrik ediyoruz.

Mrt

İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi’nin oluşturulması yönünde yapılan ve İstanbul genelinden liselerin katılımıyla yapılan toplantıda İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi ve bir kız ve bir erkek öğrenciden oluşan komite başkanları seçimlerle belirlendi. Komite başkanlığına aday olan okulumuz  10- D sınıfı öğrencilerinden Arda  Ulaş MUTLU katılımcı öğrencilerin oylarıyla İSTANBUL İLİ ÇOCUK HAKLARI  KOMİTESİ’NİN  ERKEK ÖĞRENCİ BAŞKANI olmuştur. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak öğrencimizi kutluyor, yeni görevinde başarılı çalışmalara imza atmasını diliyoruz.

Mrt

         25-26 Mart’ta Ted İstanbul Koleji’nin düzenlediği  1. Sosyal Bilimler Sempozyumu’na, Kabataş Erkek Lisesi  Felsefe Kulübü olarak altı öğrenciyle katılmıştır. Sempozyumda ‘Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı’ konusu;  katılımcı öğrenciler tarafından kültür, aile, siyaset/hukuk, ekonomi, sanat           ve  eğitim alt başlıkları altında incelenmiştir.  Öğrenciler ürettikleri çözüm yollarını bildirgeler halinde sunmuşlardır. Felsefe Öğretmeni Yalçın ÖZTÜRK ’ün  rehberliğinde sempozyuma katılan Şeyma ÇOPUR, Deniz İNAN, Berk DÖNMEZ, Emine Nur KILIÇ, Atahan UYSALER, Berkin GÜVEN  başarılı sunumlarıyla  sempozyumda  dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak  öğrenci ve arkadaşlarımızı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Mrt

 

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDI.

      Beşiktaş Kaymakamlığı adına düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni coşku, hüzün ve gözyaşının hakim olduğu bir atmosferde gerçekleşti.

     Kabataş Erkek Lisesi bahçesinde yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören, Afife Jale Sahnesi’ndeki resim sergisi ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir sunumu, tiyatro gösterisi ve koroyla devam etti.

      Afife Jale Sahnesi’nde Resim Öğretmeni Canan Avcı önderliğinde  Beşiktaş ilçesi 18 Mart Çanakkale konulu  resim yarışmasına katılan okulların eserlerinin ve okulumuz öğrencilerinin eserlerinin  de yer aldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu bir sergi gerçekleştirildi. Sergi  sırasında konuklara üzüm hoşafı ve peksimetten oluşan ,  o dönemin menüsünü hatırlatan  bir ikramda da bulunuldu.

      Afife Jale Sahnesi’nde barkovizyonla başlayan tören Beden Eğitimi Öğretmeni Şaziye Çelikbilek ‘in komutu ile  Saygı Duruşu’nda bulunulması  ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla   devam etti. Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü  Fatih Güldal Çanakkale’de şehitlik mertebesine ulaşmış mezunlarımızı ve tüm şehitlerimizi minnetle  andığı konuşmasında, Çanakkale  Savaşları’ nın bir insanlık şantiyesi olduğunu ve Türk  toplumun inşaasının bu zaferle  sağlandığını  vurguladı.

     Okul Müdürü’nün konuşmasından sonra Tarih Öğretmenimiz Sema SUNAY koordinatörlüğünde sahneye çıkan  9/ D sınıfı öğrencisi Aybars Kağan Başaran Mehmet Akif Ersoy’ un Çanakkale Şehitleri Destanı ‘nı seslendirdiği performansıyla büyük beğeni topladı.

       Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Suzan Çetinkaya tarafından yazılan, Kabataş erkek Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından oynanan ‘’Kabataşlı Şehitler ‘’ adlı oyunda 1915 tarihinde Çanakkale’de şehit düşmüş Kabataşlı Mehmetçikler anıldı. Oyun sonunda  izleyicilerin hüzün ve çoşku dolu alkışları oyuncularımızı gururlandırdı.

       Okul müzik öğretmenlerimiz Işılar Tangut ve Ali Salih Köse tarafından hazırlanan  okulumuz Hazırlık  sınıflarından oluşan okul korosunun seslendirdiği parçalarla tören sona erdi.

          18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü dolayısıyla   Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen  kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında okulumuz öğrencileri büyük başarılara imza attılar. Kompozisyonda ilçe birincisi 9/ A sınıfından Defne Paydak olurken ,şiir dalında ilçe ikincisi 9/D sınıfından Berke Acet oldu. Resim dalında İlçe birincisi olan Duru Erdem İstanbul Birinciliğini de kazanarak okulumuzu  ayrıca gururlandırdı.

Beşiktaş Kaymakamlığı  adına okulumuz tarafından düzenlenen tören coşku, hüzün ve gözyaşlarıyla sona ererken 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale’de şehit olan tüm şehitlerimizi bir kez  daha minnet ve şükranla andık.

Mrt

11 Mart 2016 tarihinde Ayazağa Işık Lisesi’nde düzenlenen “RAP” ( Müzik Eşliğinde Fransız Şiir Dinletisine) Kabataş Erkek Lisesi olarak okulumuz da katılmıştır. Fransızca lisanını seçmeli ikinci yabancı dil olarak öğrencilerine sunan;  akademik ve sosyo-kültürel açıdan vizyon kazanmaları için her yönden öğrencilerini destekleyen Kabataş Erkek Lisesi bu tür aktivitelere katılımıyla da başarısını sergilemiştir.

 

Öğrencilerimiz 9/A sınıfından Mirza Yağız Kılıç Charles Baudelaire’in L’Homme et La Mer, 10/B ‘den Yiğit Tecimen Charles Baudelaire’in L’Etrangere ve 11/B ‘den Eda Ünsal Alfred de Musset’nin Tristesse adlı  şiirlerini okurken 10/B’den Beliz Koçyiğit  ve 11/B ‘den Ezgi Şen arkadaşlarının arka fonda piyanistliklerini yaparak onlara eşlik etmişlerdir.

 

Öğrencilerimizin şiirlerini başarıyla sunmalarındaki en büyük payı destekçileri arkadaşları Gizem Bozdemir, Lara Kadıoğlu ve Yurdaer Yılmaz Yapıcı olmuştur.

 

Kabataş Erkek Lisesi olarak öğrencilerimiz duruşları ve başarıyla herkesin beğenisini ve takdirini kazanmış ve okullarını en güzel şekilde temsil etmişlerdir.

Mrt

 

 

            Bu sene 101. yılını kutladığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle on öğrencimiz Çanakkale’de şehit veren diğer okullarla birlikte devlet törenine davet edildiler.

Öğrencilerimiz 16-19 Mart 2016 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gelibolu Tarihi Yarımada Milli Parkı Başkanlığının davetlisi olarak Çanakkale Savaşlarında öğrencilerini şehit vermiş başta okulumuz Kabataş Erkek Lisesi olmak üzere, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, Gelenbevi Lisesi,Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, Konya Lisesi, Sivas Lisesi’nden seçilen onar öğrenci ile 4 gün süren kutlama programlarına iştirak etti.

Öğrencilerimiz ilgili kurumların misafiri olarak tüm törenlere katılmışlar, 1915 yılında burada şehit olan ağabeylerinin toprağa düştüğü alanları ziyaret etmişlerdir.

Öğrencilerimiz katıldıkları törenlerde kahraman şehit ağabeylerinin ne kadar fedakârca bir davranışla genç yaşta kendilerini ülkeleri için feda ettiklerini görmüşler ve gerektiğinde kendileri de bu cesur davranışı göstermek için bir dakika dahi düşünmeyeceklerini beyan etmişlerdir.

Kahraman ve aziz şehitlerimiz; ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz. Emanetiniz Kabataş Erkek Liseliler tarafından ebediyen korunacaktır

Mrt

İSTANBUL GENELİNDE YAPILAN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ YARIŞMALARINDA OKULUMUZ ÜSTÜN BAŞARI GÖSTERDİ

RESİM KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ DURU ERDEM İSTANBUL BİRİNCİSİ

KOMPOZİSYON KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ DEFNE PAYDAK İLÇE BİRİNCİSİ

ŞİİR KATEGORİSİNDE ÖĞRENCİMİZ MUHAMMET BERKE ACET İLÇE İKİNCİSİ  OLARAK BİZLERİ GURURLANDIRDI.

BAŞARILARINDAN DOLAYI ÖĞRENCİLERİMİZİ TEBRİK EDER EMEĞİ GEÇEN ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDÜLLERİNİ Belediye Başkanımız Av. Murat HAZİNEDAR Beşiktaş Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürümüz Lokman ARICIOĞLU ile Şube Müdürümüz Şükrü KOÇ vermiştir.

Mrt

Okulumuz Tarih Kulübü olarak 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma haftasında HİSART Canlı Tarih ve Diaroma Müzesine 34 öğrencimizle yaptığımız ziyaret büyük beğeni topladı.Türk ve dünya tarihinden kesitlerin maketler üzerinden sergilendiği müze 5 kattan oluşuyor ve oldukça zengin bir profile sahip. Öğrencilerimiz Tarih öğretmenimiz Yusuf Çalışkan ve Coğrafya öğretmenimiz Özgür Yıldız rehberliğinde ziyaretlerini gerçekleştirdiler.

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi İzcilik ve Oryantring Kulübü Mart ayı etkinliği olarak Belgrad Ormanı Kömürcü Bendinde 2 öğretmen 40 öğrenci ve 2 küçük misafir öğrencinin katılımıyla ´´Bahara Merhaba´´ oryantring yarışlarına katılarak parkurlarını başarıyla tamamladılar.

Mrt

OKULUMUZ 9-D SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN Aybars Kağan BAŞARAN "MEHMET AKİF DAVASI" KONULU ŞİİR YAZMA YARIŞMASINDA İLÇE BİRİNCİSİ OLMUŞTUR.

Öğrencimizi tebrik eder emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Mrt

Okulumuz, 03.03.2016/ 07.03.2016 tarihleri arasında Yunanistan’ın Atina şehrinde Platon School’un düzenlemiş olduğu (PSMUN) Birleşmiş Milletler Simülasyon Çalışmasına 5 hazırlık, 2 9.sınıf öğrencisiyle İngilizce öğretmeni Hülya Yücel rehberliğinde katılmıştır. Öğrenciler, uluslararası bir konferansa ilk defa katılmalarına rağmen komite içindeki sorumluluklarını başarıyla yerine getirmiş ve konferansın dili olan İngilizceyi aktif şekilde kullanmışlardır.

İngilizce Kulübü Danışman öğretmeni

Hülya Yücel

PS MUN, benim ilk MUN konferansı deneyimimdi. Bu konferansla beraber yeni arkadaşlıklar edindim, İngilizcemle  pratik yapma şansı buldum, yeni kültürleri gördüm... Bu açıdan benim için çok faydalı ve eğlenceli bir deneyim oldu. 
Gülce Yalçın

 

Atina’da katıldığımız PSMUN konferansı bana birçok alanda katkı sağladı. İngilizce anlamında birçok yabancı insanla İngilizce konuşarak pratiğimi geliştirmemin yanı sıra konferansta daha resmi bir İngilizce kullanılması nedeniyle günlük dilde pek kullanılmayan resmi olarak kabul edilen birçok yeni kelime öğrenmem benim için oldukça faydalı oldu. Konferansta çözüm bulmaya çalıştığımız konular oldukça güncel ve ciddi konulardı. Bu konular hakkında daha önce az çok fikir sahibi olsam da bu konferans sayesinde en ufak detayına kadar konuya hakim oldum. Bu da bana göre kendimi geliştirmem konusunda oldukça önemli. Son olarak bu konferansın bana kattığı en önemli şeylerden birisi de tanıştığım insanlar. Hollanda’dan, Yunanistan’dan ve İtalya’dan bir çok arkadaşım oldu ve oluşturduğumuz Whatsapp grubuyla sık sık konuşuyoruz bu da uluslar arası arkadaşlığın güzelliği yanında bir de İngilizcemi de geliştiriyor. Sonuç olarak benim için çok verimli geçen güzel bir konferanstı.

Burak Baran Eğilli 

 

PSMUN was my first MUN experience.  We were in Athens for four days. I was delegating Egypt in environmental comitee. In environmental comitee, we focused on developing implementation and solutions to make our world more livable. Furthermore ı made many new friends in varied countries. I really liked PSMUN and I would like to participate any other conferences. 

PSMUN benim ilk mun tecrübemdi. Atinada dört gün kaldık.Ben environmental komitesinde Mısır´ı temsil ettim. Environmental komitesinde dünyamızı daha yaşanabilir bir yer yapmak için uygulamalar ve çözümler geliştirdik. Orada değişik ülkelerden birçok yeni arkadaş edindim. PSMUN u gerçekten çok sevdim. Diğer konferanslara da katılmak isterim.

Yankı Yüksel

 PS MUN and Athens
Athens is a beautiful city where the nature and the historical buildings are combined very well. Altough it is a developed city, it has a big amount of green areas and that is why i  admire this city. 
PS-MUN was also a good combination of diplomacy and fun. It was a big chance to make friends from all around the world and it was a great conference for the ones who had come to speak English and improve his/her foreign language. I think the conference was done successfully .. Also our team was really succesful inspite of the fact that it was our first time.  We also need to mention about  our advisor Mrs. Yücel. She did what she supposed to do and was very successful, nothing happened to anyone and she was a big supporter of us. So thank you Mrs.Yücel and my friends for everything .

Emre Can Küçükyıldız 9-B

 Ps mun, benim ilk MUN deneyimimdi ve hayal ettiğimden çok daha fazla bilgi öğrendim. Programın yurtdışında olması ayrı bende bir heyecan ve mutluluk oluşturdu. Bana sürekli destek olan öğretmenlerime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. 

Hatice Zeynep Göktürk

 7 kişi olarak Athena´da Platon Schoo´da düzenlenen MUN konferansına katılma şansını yakaladık. Hepimizin katıldığı ilk konferanstı. Bu konferans sayesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden arkadaşlıklar kurma şansını elde ettik. Mun konferanslarının nasıl işlediğini öğrendik ve fikirlerimizi paylaştık. Kısacası MUN bize dünyadaki önemli olayları tartışıp sonuçlar bulmanın yanı sıra, insanlar önünde konuşma yeteneğimizi geliştirme, İngilizceyi kullanma, yeni arkadaşlıklar edinme, liderlik ve kendine güven özelliği kazanma gibi yetenekler kazandırıyor.              

Kardelen Ergül

Mrt

Rehberli Servisimizin (Gülsün ERDOĞAN) Organize ettiği konferansta Polat DOĞRU "Kendin Olmak" konulu konuşmasıyla hayata dair paylaşımlarda bulundu

POLAT DOĞRU 1974’te doğdu, orta ve lise öğretimini Türkiye’nin
çeşitli yerlerinde tamamlayıp İstanbul Teknik Üniversite’sini bitirdi.
Sosyoloji alanında yüksek lisans çalışmasına devam etmektedir.
Öğrenciliği sırasında ilgi duyduğu davranış bilimleri, onu önce
eğitim danışmanı, ardından TRT’de program danışmanı ve senaryo/
metin yazarı olarak görev yapacak noktaya getirdi.
2000’de tanıştığı Doğan Cüceloğlu’nun “Ailem ve Yaşam” programının,
yayında olduğu sürece editörlüğünü yaptı. TV360’da yayınlanan
“Doğan Cüceloğlu ile İnsan İnsana” programının yapımcılığını
yapmakta ve sunucu olarak ekranı paylaşmaktadır.
Danışman ve metin yazarı olarak görev aldığı çeşitli özel sektör
ve sivil toplum kuruluşu projeleri için İlk Yardım 112, Çevremize
Neler Oluyor?, Deprem Dede ve Engelliler, Binaların Sırrı adlı çocuk
hikâye kitapları hazırlamıştır. Doğan Cüceloğlu ile 2011’de İnsan
İnsana Sohbetler 1 adlı ortak kitapları yayınlanmıştır.

Mrt

Kulübümüz bu Öğretim yılında  5.gözlemini 6 Mart 2016  Cumartesi günü Büyükçekmece gölünde 8 üyesi  ve Doğa Derneği ile birlikte tüm gün gözlem yaparak  gerçekleştirdi. Bu etkinlikte    Yalı Çapkını , Küçük Batağan,  Şahin ,Ağaç Serçesi, Karagagalı Sumru, Yeşilbaşlı Ördek, Bahri, Atmaca ,Tepeli Patka, Karaboyunlu Batağan gibi  sayılabileceğimiz  21 tür ile tanıştı . Baharın şu ilk günlerinde Kulübümüz öğrencileri ile birlikte  verimli ve keyifli bir gün geçirdi.