T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Ock


 Kabataş Erkek Lisesi Genç Liderlik Kulübü, Sercan Duygan ve Güzel İşler Derneği´yle birlikte Deneysel Liderlik eğitimlerine başladı.
Sekiz farklı bölümden oluşan eğitim sürecinin ilk konusu olarak "Kendinle İletişim Yetisi" dersinde;
* İletişim nedir? Senin için iletişim ne anlama gelir?
*Gerçekten kendin misin yoksa başka birinin isteği üzerine başka bir role mi büründün ve onunla mı yaşıyorsun?
*Sen kimsin? Kim olmak istiyorsun? Kim gibi davranıyorsun?
*Kendini keşfetmek istiyor musun?
*Öz gözlem nedir ve nasıl yapılır?" 
*Sevgi nedir?
sorularını tartışarak cevaplarını bulmaya çalıştık.
Böylelikle Kabataş Erkek Lisesi Genç Liderlik Kulübü üyeleri olarak liderlik yolunda önce özünle sonra da çevrenle iletişimin inceliklerini öğrendik.

Ock

Kabataş Erkek Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 18 kişilik ekibimiz, Büyükada Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü iş birliğiyle “Adalar Temizliği Projesi”nin ilk adımını attı.

11G sınıfı öğrencilerinden Ekin Cengiz, Zeynep Ege Küçük, Ozan Arslan ve edebiyat öğretmenimiz Keramettin Topkara’nın hazırladığı proje kapsamında ekibimiz; Adalar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden çevre mühendisi Sn. Sevgi Karacalı’dan eğitim almış, Büyükada ve çevresinin kirliliğine dair farkındalık kazanmışlardır.
Bu bilgilendirmeden sonra ekibimiz bir saatlik süren çevre temizliği etkinliği gerçekleştirmiştir.

 Proje sayesinde çevre konusunda bilinçlenen öğrencilerimizi tebrik ediyor, bu duyarlılığın tüm gençlere yayılmasını umuyoruz.

Ock

Ock

Ock

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri "Bir Kitap, Bir Şair" isimli söyleşi programında Mustafa Akar´ı  ağırladı. 
         

 Kabataşlı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin başında Şiir Kulübü adına Abdullah Velî Uçar "Kıymetli şairimiz  Mustafa Akar ile başladığımız bu etkinliklerimizle şiir ve şairin hayatımızdaki tesirini artırmak, rutin ve güncel olanın tasallutundan kendimizi kurtarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. 
           

 Şair  Mustafa Akar, öncelikle  Giresun´dan İstanbul’a uzanan hikâyesini; edebiyat ve özellikle şiir ile kurduğu bağın hangi vesilelerle oluştuğunu anlattı. Yerel basın ile başlayan ve önemli ulusal gazete ve dergilerde devam eden yayıncılık serüveninden de bahseden Akar, şiirin önemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:


              "Şiir tarih boyunca insanın kendini özgürce  ifade edebildiği, sözün en rafine halidir. Şiir, insanının kendini bilmesi/bulması açısından resim, müzik vb. sanat dalları gibi insana son derece önemli imkânlar sunar. Hayatın bize getirdikleri ya da bizden götürdüklerine dair muhasebe imkânına ancak şiirle ulaşılabiliriz."


            Akar, edebiyatın insanı her türlü kısırlaştırıcı, aynılaştırıcı ve körleştirici  mekanizmalardan uzak tutarak, kendisine yabancılaşmaktan koruduğu üzerinde durarak sözlerine şöyle devam etti:   “Bir çeşit devamı olduğumuz geleneğin, şifahi kültürün ise türkülerle, manilerle bize hayat veren, bizi besleyen tarafını yeniden keşfetmek durumundayız. İçinde bulunduğumuz kıskaçlardan bu kaynaklara dönerek kurtulabiliriz. Şiirimizi besleyen de bu hafızadır.”


            Programda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Akar bir soru üzerine son kitabı "Berhayat " taki şiirlerin yazılış süreçlerinden bahsetti: 

            "Sıkıntılı zamanlarıma denk gelen bir dönemde kaleme alındı "Berhayat " taki çoğu şiir. Ölmeden önce cümlemizi tamamlama telaşımız  sanki şiir diye düşündüm belki de onun için çok kısa bir zamanda iki kapak arasına girdi bu şiirler." 


              Baştan sona samimi bir ortamda gerçekleşen program sonunda Mustafa Akar kitaplarını imzaladı.

Ock

Ock

28.12.2017 tarihinde Kimya kulübümüzün daveti ile Gebze Teknik Üniversitesi tarafından okulumuz konferans salonunda öğrencilerimize proje hazırlamayla ilgili bir konferans düzenlendi.Öğrencilerimiz konferansta nasıl proje üretilebileceği ve nasıl proje hazırlanabileceği ile ilgili fikir sahibi oldular.

Ara

01-05 tarihleri arasında Bursa Emine Örnek Okulu’n da düzenlenmiş olan NSC (National Selection Conference) Ulusal Seçim Konferansı’ na 6 öğrencimiz ile katıldık ve 3 öğrencimiz seçilerek official oldular. Ayşenur Yalçın Litvanya da düzenlenecek olan 87. Uluslararası Seçim Konferansına, Ayça Aliustaoğlu yine yurt dışında düzenlenecek olan konferansa katılmak üzere seçildiler. Burak Gülsoy ise yedek listesine seçilmiştir.

Ara

Kabataş Erkek Lisesi İngilizce kulübü olarak 08-11 Aralık 2017 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi’nde yapılan ve yaklaşık 1000 kişinin katıldığı MUN (Model Birleşmiş Milletler)etkinliğine katıldık

Ara

12. Sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz anket sonuçlarını dikkate alarak üniversitelerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Bu bağlamda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dekanlığı tanıtım ofisi, öğrencilerimize geniş ve kapsamlı bir biçimde ODTÜ tanımını gerçekleştirdi.

Ara

Ara

Zorlu ve heyecanlı maçlar sonucunda, masa tenisi turnuvasında,

Kızlarda Kabataş Erkek Lisesi finalde Vefa Lisesini yenerek 1. olurken

Erkeklerde komşu okulumuz Ziya Kalkavan 1. Oldu.

Tüm katılımcı okullara ve sporculara teşekkür ederiz.

Ara

Fotoğrafçılık Kulübü öğrencilerimiz 7 Aralık 2017 perşembe günü Kuzguncuk ve Çengelköy´e fotoğrafçılık gezisi gerçekleştirdi. Yılın başından beri öğrendikleri bilgileri bu sefer sahada uygulama fırsatı buldular. Bu sayede fotoğrafçılığın ruhunu tam anlamıyla hissedebilen öğrencilerimizden hava bulutlu da olsa rengarenk fotoğraflar çıktı.

Ara

Kabatas erkek lisesi kuş gözlem kulübü öğrencileri cuma günü Ihlamur Köşkü´ne yaptiklari gezide farkli kuş türlerini doğal ortamlarinda gözlemleyip, birbirlerine kuşlar ile ilgili bilgi aktarimlarinda bulundular.Kuş gözleminde kuş seslerini tanimanin önemini kavrayan kulüp öğrencileri her farkli gezide bu özelliklerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ara

VAKFIMIZIN KURULUŞUNUN 30. YILI ANISINA DÜZENLEDİĞİMİZ SATRANÇ TURNUVAMIZ BAŞLADI

BÜTÜN TAKIMLARA BAŞARILAR