T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

May

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Özel Bahçelievler İhlas Koleji ve Nar Yayınlarının organizesiyle düzenlenen II. Bestami Yazgan Şiir Yarışması sonuçlandı. İlk elemeyi geçen on eser, jüri tarafından değerlendirilerek ilk üçe girenler belirlendi. Öğrencimiz Alp Kağan CAVLI birinci oldu. Öğrencimizi tebrik ederiz.

 

GÜNEŞ İSTANBUL´U SEYREDİYOR


Galata´da bir güneş doğuyor

Ve Süleymaniye uyanıyor

Bayazıt karanlığı boğuyor

İstanbul´da bir ateş yanıyor.


Sahaflarda kaybolmak ne güzel!

Çarşı kınalara boyanıyor

Kapıma dayandığında ecel

Ruhum sokaklarında yanıyor


Sultanahmet´de sabah namazı,

Martılar vapurlara uçuyor.

Tüm ruhuyla İstanbul Boğazı

Eşsiz maviliğini saçıyor


Pierre Loti´de sisli bir sabah

Ortaköy´de turuncu bir akşam

Kandilli´de geceler simsiyah

Ya Rabb´im! Bu nasıl bir ihtişam!


Kubbelerinde yankılanıyor,

En sevgilinin kutsal müjdesi.

Fatih´in torunları anıyor

Şahit olsun Frenk menekşesi!


İki cihanı bağlayan şehir

İki milleti bağlayan toprak,

Ortasından ateşten bir nehir

Geçiyor, mavilikle yanarak!


Dolmabahçe, Yıldız,Beylerbeyi

Boğaz´da durmuş bana bakıyor

İstanbul ve tüm güzellikleri

Yeditepe´den selam çakıyor.


Minarelerin sanki semazen

Altın kubbelerle sema ediyor.

Kız Kulesi´ne dalıp da bazen

Güneş İstanbul´u seyrediyor.


Arnavut kaldırımlar şahittir,

Kim aşıktır bu eşsiz davaya

Bu şehre aşık olmak basittir,

Sadece bak! Aya ve havaya!..


Kız Kulesi,Feriye Sarayı;

Ve binbir güzellik,binbir çehre.

Koca cihandaki tüm parayı,

Verseler de değişme bu şehre!..

                                               Alp Kağan Cavlı

May

Özel Getronagan Ermeni Lisesi tarafından her yıl düzenlenen ve jürisinde ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler´in de bulunduğu Yüz Yıllık Okullar Fotoğraf Yarışması’nda Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Elif Bekaroğlu 250 fotoğraf arasından ikincilik elde etmiştir. Kendisini tebrik ediyoruz.

 

May

 

 

25 nisan 2016 pazartesi  Müdür Yardımcımız Tülay Hanım ve Süheyla öğretmenlerimiz eşliğinde gerçekleştirdiğimiz Kemerburgaz’daki Organik Kimya fabrika gezimiz tesislerde küçük bir bilgilendirme sunumu ile başladı.Bilgilendirme sunumu sonrası gezimiz 10kişilik gruplar ile başlamış oldu.Organik kimya inovasyon ve ARGE çalışmaları kapsamında oluşturulan inovasyon odası ve polimerlerin kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olduğumuz ürünlerinn sergilendiği küçük sergiyi ziyaret ettik ve polimerlerin kullanım alanları hakkında bilgilendirildik.Tekstil yapı ve deri uygulamalarını yakından inceleme fırsatı bulduk ve polimerlerin başarısına etki eden faktörlerle ilgili pekçok şey öğrendik.

Uygulama bölümü gezimiz sonrası üretim bölümüne ve üretim kontrol merkezini ziyaret ederek gezimizi sonlandırdık.Gezi sonunda bir kimya fabrikasının üretim süreci hakkında edindiğimiz bu önemli bilgiler ile meslek seçimimiz ve kimya sektörüne bakış açımızdaki kazanımlarımız için bize bu gezi fırsatını tanıyan öğretmenlerimiz ve bizi misafir eden Organik Kimya’ya teşekkür ederiz

May

Kabataş Erkek Lisesi

Kariyer ve Kişisel Gelişim Günleri

 

03.05.2016 Salı Günü Programı

                                                              

09:30- 11:00

 Eğitimci-Yazar   Koray VAROL     ‘ Başarı yolunda altın öğütler, 12. Sınıfta beni neler      bekliyor. ’

                                              

11:00-12:30

 Elgiz HENDEN     Eğitim Koçluğu uygulamaları   ‘Yaşam Çarkı,  Zaman Tuzaklarımız, Hedef Koyma’

                                              

14:00-15:30

 Ceyhun YILMAZ    Teknolji nasıl kullanılmaz?

 

Not:

Gün boyu üniversite tanıtım standları Hamdi Saver salonu lobisinde gezilebilecektir.

Kariyer ve Kişisel Gelişim Günlerimiz 2-3 Mayıs tarihlerinde okulumuzun  farklı bölümlerinde düzenlenen aktivitelerle gerçekleştirildi. Öğrencilerimize rehberlik servisimiz tarafından uygulanan anket sonucuna göre öne çıkan çeşitli bölüm ve üniversitelerin anlatıldığı panellerle, öğrencilerimizin meslek seçiminde daha bilinçli tercih yapmalarına imkan sağlamak amaçlandı.

Aynı zamanda paneller sonrasında farklı bilgi ve soruların yanıtlanabilmesi  için okulumuz bahçesinde 15 üniversitenin katılımıyla bölüm ve üniversite tanıtım standları kuruldu. İlgilenen öğrencilerimiz üniversite standlarını gezerek akıllarındaki soru işaretlerini giderme fırsatı buldular.

May

May

May

Felsefe Kulübünün duzenlediği, Facebook´ta Lösemili çocuklar icin "Bir dileğim var" kampanyasini başlatan tiyatro ve dizi oyuncusu Alper TÜREDI´yi okulumuz Hamdi Saver toplanti salonundan 320 oğrencimizle buluşturduk. Losemeli cocuklar icin baslattigi kampanyanin amacini ve kampanya surecinde yasanilanlari video ve fotograflarla anlatan Alper Turedi´yi ogrenciler buyuk bir dikkat ve ilgiyle dinledi.

May

Nis

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün KUTÜ´L- AMARE ZAFERİNİN 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Halil KUT Paşa´yı Yahya Efendi Dergahında bulunan mezarı başında andık.

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL, Müdür Yardımcımız Şakir VOYVOT, İngilizce Öğretmenimiz Mustafa BAYSAL, Coğrafya Öğretmenimiz Abdullah PURAL, Matematik Öğretmenimiz İbrahim AKBAŞ ve 20 öğrecimizle katıldığımız etkinlikte

Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL zafer hakkında Anadolu Ajansına ve katılımcılara bilgi verdi

Nis

Rehberlik servisimizle, tercih yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 25,26,27 nisan tarihlerinde Sabancı Üniversitesi, Koç üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi üniversiteleri, meslek, bölüm ve kampüs ortamı ile ilgili akıllara takılan soruların cevaplarını bulmak için öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettik. Rehberlik servisimizin gerçekleştirdiği anket sonrasında, bu üniversiteleri yerinde görmek isteyen öğrencilerin katılımının sağlandığı geziler oldukça verimli geçti.

Nis

19 Nisan 2016 Salı günü Fransız Sarayı´nda, okulumuz Sosyal Sorumluluk Kulübü´nün de 2008 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğü Çocuk Eğitim Derneği yararına bir defile ve müzayede tertip edildi. Çocuk Eğitim Derneği´nden 0-6 yaş çocuklar ve 3/4 yıldır çocuklar ile faaliyetlerini sürdüren okulumuz öğrencileri de program başında şarkıcı Ete Kurttekin´in işitme engelli özel çocuklarımız için yazıp bestelediği Ses şarkısını işaret dili ile seslendirdiler.

Nis

KABATAŞ ERKEK LİSESİ  DÜŞÜN YAZ - 2016 FELSEFE YAZISI YAZMA YARIŞMASINDA İKİ ÖĞRENCİSİYLE FİNALDE

        İzmir Felsefeciler Derneği’nin bu sene üçüncüsünü düzenlediği  Düşün Yaz - 2016  Felsefe Yazısı Yazma Yarışması’na Türkiye genelinden 1248 öğrenci katılmıştır. İlk 2 aşaması  internet üzerinden online olarak aralık ve mart aylarında yapılan yarışmada, en yüksek puan alan 25 öğrenci finale kalmıştır. Okulumuzdan iki öğrencimiz Düşün Yaz 2016 finaline katılım başarısı göstermiştir.  Yekta Nedim  AKINCI  ve  Ayşe  Alev  GÜNDOĞDU, 28 Mayıs 2016’da İzmir Amerikan Koleji’nde yapılacak olan finalde okulumuzu temsil edeceklerdir. Felsefe kulübü ve Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi kutluyor, finalde başarılar diliyoruz. Yarışma hakkında daha fazla bilgi için www.dusunyaz.com.  ziyaret edebilirsiniz.

Nis

Denizcilik kulübümüz bünyesinde kurulan kürek ve yelken takımlarımız, Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen liselerarası müsabakalara katılmışlardır. Müsabakalar sonucunda Arda Tunç Aydınoğlu, İlker Erzurumlu, Barkın Özarslan, Erkin Özdemir ve Barış Budak´tan kurulu erkek kürek takımımız ikinci olmuştur. Kendilerini tebrik ediyoruz. 

Nis

"KELDAK 23 Nisan 2016 tarihinde Durusu/Balaban köyünde 16 km´lik bir doga yürüyüsü gerçeklestirmistir. Felsefe ogretmeni Abbas ATES ve beden egitimi ogretmeni Saziye ÇELÌKBÍLEK rehberliginde 30 ogrenci ile birlikte gerceklestirilen etkinlik Balaban köyü piknik alaninda tamamlanmistir.