T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Nis

Fotoğrafçılık kulübü öğrencilerimiz öğretmenleri nezaretinde İstanbul´un sisli ve yağmurlu yüzünü fotoğrafladı.

Nis

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübünün CIP projesi kapsamında Hamcip Trabzon´u ziyaret etti. 1 haftalık bu süreçte Çamlık İşitme Engelliler İlkokulundaki öğrencilerle ritim etkinlikleri yaparken aynı zamanda görsel becerilerinin gelişimine katkıda bulunan faaliyetler yaptılar. Öğrencilerle beraber Miniatech teknoloji tasarim atölyesine giderek topaç yapımına ve robot eğitimlerine katıldılar. Toplum içinde zamanla unutulan zanaatları ve el sanatlarını tekrar gün yüzüne çıkarmak amacıyla Halk Eğitim Merkezinde çalışmalarda bulundular. Kimi öğrenciler telkari yaparken kimi öğrenciler sepet ördüler. Halkın önemli  geçim kaynaklarından biri olan balığa çıktılar  ve balık tutmayı öğrendiler. Tarlada toprağı belleyerek ve otlarıkopararak tarlayı ekime hazır hale getirdiler. Ali Kemal Aktürk İlkokulunda hafif mental engelli gruplarla çalışmalar yaptılar. Kil, tuval boyama gibi etkinlikler ve çim adam yapımıyla öğrencilerin görsel zekalarının ve motor becerilerinin gelişimine katkıda bulundular. Tema Vakfıyla birlikte Hüseyin Hüsnü Aker Anaokuluna gidilerek öğrencilere çevre eğitimi verdiler. Daha sonra öğrencilerle birlikte fidan dikimi yaparak çevre konusunda öğrencileri bilinçlendirdiler. Yine yörenin akla ilk gelen unsurlarından olan kemençenin yapımını öğrendiler ve kemençe yapımına katıldılar. Çarşıbaşı Yavuzkoy İlkokuluna giderek ekonomik açıdan dezavantajli öğrencilerle buluşarak faaliyetlerde bulundular. Tuval boyama, çim adam yapımı gibi etkinliklerin yanı sıra okulumuz öğrencileri bir çocuk tiyatrosu oynadılar. Bu oyunla çocuklara hem sosyal bir mesaj verildi hem de çocuklar oyunu izlerken çok eğlendi. Bu 1 haftalık süreçte öğrencilerimiz hem kendi sosyal becerilerini geliştirdiler hem de topluma katkıda bulundular.    

Nis

Diş hekimliği mesleğine ilgi duyan  öğrencilerimizle, diş hekimliğinin her alanını yerinde görmek,araştırmak ve uygulamak için alan çalışmasında bulunduk. Öğrencilerimiz, cerrahi operasyon, kalıp alma, dolgu uygulama  dahil tüm etkinlikleri izleme ve tatbik etme şansı buldular.

Nis

Hisar Lisesinin düzenlemiş olduğu Girişimcilik ve İnovasyon yarışmasında okul takımımız birinci olmuştur.

Nis

Nis

Nis

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’un kardeş şehri olan Shimonoseki Belediyesi ve Kabatas Erkek Lisesi Uzak Doğu Asya Kulübü işbirliği ile okulumuzda etkinlik düzenlendi. İstanbul ile Shimonoseki Belediyesi arasında kardeş şehir işbirliği kurulmasının 45.yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlikte Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Shimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve Shimonoseki Dans ve Müzik grubu yer aldı. Öğrencilerimiz, Shimonoseki Belediye Başkanı ve Japon heyetten misafirler, Japonya’nın Shimonoseki şehrine has olan Heike Dansını yapan Japon Dansçılara eşlik etti. Ayrıca öğrencimiz Ceylin Özgür Erzen etkinlikte iki Japonca şarkı söyledi.

Nis

 

 

Türkiye’nin ilk liseler arası ulusal tarih öğrenci sempozyumu Kabataş Erkek Lisesinde gerçekleştirildi.Okulumuz Tarih Kulübü tarafından planlanan ve organize edilen 1.Büyüteç Tarih Ulusal Öğrenci Sempozyumu 8-9 Nisan 2017 tarihlerinde yapıldı.

Tarih Öğretmenimiz Sema Sunay rehberliğinde gerçekleştirilen sempozyuma İstanbul,Ankara,Antalya,Sakarya ve Erzurum’dan 12  Lise katıldı.

Nis


Projenin adı: Bozkır’ın Yiğit Çocukları

Proje danışman öğretmeni: Nurdan Tokatlı Çalgın ( matematik öğretmeni& sosyal yardımlaşma kulübü danışman öğretmeni)

Proje grup liderleri : Zeynep Acer  ve Selin Necip (10. sınıf öğrencileri)

Projenin amacı ve içeriği: Tamamen gönüllülük esasına olan projenin en önemli kısmı; yapılacak toplum hizmeti çalışmasını, hizmeti yapacak olan öğrencilerin tasarlaması…Öğrenciler projenin isminden gidilecek yere, ulaşımdan konaklamaya, gidilecek yerde yapılacak faaliyetlerin organizasyonundan gerekli sponsorun bulunmasına kadar her şeyden sorumludurlar. Projenin başından sonuna her aşamasında öğrenciler bulunmakta. Biz danışman öğretmenler öğrencileri teşvik edip yönlendirmekle,  projenin işleyişini kontrol ve takip etmekle görevliyiz.

    Projemiz öğrencilerin yaşadıkları topluma karşı sorumluluklarını takım çalışması içinde gerçekleştirmelerini amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilere, yaşadıkları hayatların dışında başka hayatların da olduğuna dair farkındalık kazandırarak toplumda fark yaratıp bu duyarlılıklarını geliştirmelerini de sağlamaktadır.

Aynı zamanda organizasyon yapma becerilerini geliştirip  kültürler arası etkileşimi sağlayarak  Türkiyemizi tanımalarına ve tanıtmalarına da olanak sağlamaktadır.

 

Nis

Nis

Samsun´da düzenlenen Satranç  bölge finallerinde Kız takımımız 1. Genel takımımız 2. olarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmıştır.

 

Nis

Nis

31.03.2017/02.04.2017 tarihleri arasında Antalya´da yapılan TSSF PALETLİ YÜZME KULÜPLER ARASI BÜYÜKLER TÜRKİYE Şampiyonasında Okulumuz 11-B sınıfı öğrencilerinden Taha SÖNMEZ
50 m.Çift palette 21.04
100 m.Çift Palette 46.06
200 m.Çift Palette 1:42.44
400 m.Çift Palette 3:43.78 (Yeni Türkiye Rekoru)
dereceleri ile 4 Türkiye Şampiyonluğu kazandı.

Sevgili öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Kanada Eğitim Haftası Programı çerçevesinde 17 Mart’ta Four Seasons Otel’de Tanıtım Resepsiyonu ve 18 Mart’ta Wyndham Grand Levent Otel’de Eğitim Fuarı düzenledi. Four Seasons Otel’deki Tanıtım Resepsiyonu’na , okulumuzu temsilen Kabatas East Asia Project Yönetim Kurulu´ndan Başkan Berat Talay, Genel Sekreter Yardımcısı Doğa Çınar, Proje Danışman öğretmenleri Fahri Yavuz ve Ümit Kurt katıldı.  Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon ile öğrencilerimiz sohbet edip kendisini okulumuza özellikle Kanada Eğitim Sistemi ve Kabataş Erkek Lisesi ile Kanada Lise / Üniversiteleri arasında Eğitim işbirlikleri imkanları hakkında seminer vermek üzere davet ettiler. Sayın Başkonsolos, Nisan ayı içerisinde okulumuza geleceğini belirtti.

 

Mrt

Öğrencilerimiz CIP  projesi kapsamında Antalya da ŞEKER PORTAKALI  adı altında  kültürel ve sosyal alanlarda yaptıkları çalışmalarda Beyaz Baston görme engelliler derneği,  ZİÇEV  zihinsel engelliler eğitim vakfı, Karabucak İlkokulu,  Orman bölge müdürlüğü taşağıl işletme şefliği ile ortak  çalışmalar yapmışlar ve bir gün de bahçe çalışması yaparak  bu alanlardaki sorunlara özveri ve duyarlılıkla çözüm bulmaya çalışmışlardır.