T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Ock

Ock

Ock

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri "Bir Kitap, Bir Şair" isimli söyleşi programında Mustafa Akar´ı  ağırladı. 
         

 Kabataşlı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin başında Şiir Kulübü adına Abdullah Velî Uçar "Kıymetli şairimiz  Mustafa Akar ile başladığımız bu etkinliklerimizle şiir ve şairin hayatımızdaki tesirini artırmak, rutin ve güncel olanın tasallutundan kendimizi kurtarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. 
           

 Şair  Mustafa Akar, öncelikle  Giresun´dan İstanbul’a uzanan hikâyesini; edebiyat ve özellikle şiir ile kurduğu bağın hangi vesilelerle oluştuğunu anlattı. Yerel basın ile başlayan ve önemli ulusal gazete ve dergilerde devam eden yayıncılık serüveninden de bahseden Akar, şiirin önemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:


              "Şiir tarih boyunca insanın kendini özgürce  ifade edebildiği, sözün en rafine halidir. Şiir, insanının kendini bilmesi/bulması açısından resim, müzik vb. sanat dalları gibi insana son derece önemli imkânlar sunar. Hayatın bize getirdikleri ya da bizden götürdüklerine dair muhasebe imkânına ancak şiirle ulaşılabiliriz."


            Akar, edebiyatın insanı her türlü kısırlaştırıcı, aynılaştırıcı ve körleştirici  mekanizmalardan uzak tutarak, kendisine yabancılaşmaktan koruduğu üzerinde durarak sözlerine şöyle devam etti:   “Bir çeşit devamı olduğumuz geleneğin, şifahi kültürün ise türkülerle, manilerle bize hayat veren, bizi besleyen tarafını yeniden keşfetmek durumundayız. İçinde bulunduğumuz kıskaçlardan bu kaynaklara dönerek kurtulabiliriz. Şiirimizi besleyen de bu hafızadır.”


            Programda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Akar bir soru üzerine son kitabı "Berhayat " taki şiirlerin yazılış süreçlerinden bahsetti: 

            "Sıkıntılı zamanlarıma denk gelen bir dönemde kaleme alındı "Berhayat " taki çoğu şiir. Ölmeden önce cümlemizi tamamlama telaşımız  sanki şiir diye düşündüm belki de onun için çok kısa bir zamanda iki kapak arasına girdi bu şiirler." 


              Baştan sona samimi bir ortamda gerçekleşen program sonunda Mustafa Akar kitaplarını imzaladı.

Ock

Ock

28.12.2017 tarihinde Kimya kulübümüzün daveti ile Gebze Teknik Üniversitesi tarafından okulumuz konferans salonunda öğrencilerimize proje hazırlamayla ilgili bir konferans düzenlendi.Öğrencilerimiz konferansta nasıl proje üretilebileceği ve nasıl proje hazırlanabileceği ile ilgili fikir sahibi oldular.

Ara

01-05 tarihleri arasında Bursa Emine Örnek Okulu’n da düzenlenmiş olan NSC (National Selection Conference) Ulusal Seçim Konferansı’ na 6 öğrencimiz ile katıldık ve 3 öğrencimiz seçilerek official oldular. Ayşenur Yalçın Litvanya da düzenlenecek olan 87. Uluslararası Seçim Konferansına, Ayça Aliustaoğlu yine yurt dışında düzenlenecek olan konferansa katılmak üzere seçildiler. Burak Gülsoy ise yedek listesine seçilmiştir.

Ara

Kabataş Erkek Lisesi İngilizce kulübü olarak 08-11 Aralık 2017 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi’nde yapılan ve yaklaşık 1000 kişinin katıldığı MUN (Model Birleşmiş Milletler)etkinliğine katıldık

Ara

12. Sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz anket sonuçlarını dikkate alarak üniversitelerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Bu bağlamda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dekanlığı tanıtım ofisi, öğrencilerimize geniş ve kapsamlı bir biçimde ODTÜ tanımını gerçekleştirdi.

Ara

Ara

Zorlu ve heyecanlı maçlar sonucunda, masa tenisi turnuvasında,

Kızlarda Kabataş Erkek Lisesi finalde Vefa Lisesini yenerek 1. olurken

Erkeklerde komşu okulumuz Ziya Kalkavan 1. Oldu.

Tüm katılımcı okullara ve sporculara teşekkür ederiz.

Ara

Fotoğrafçılık Kulübü öğrencilerimiz 7 Aralık 2017 perşembe günü Kuzguncuk ve Çengelköy´e fotoğrafçılık gezisi gerçekleştirdi. Yılın başından beri öğrendikleri bilgileri bu sefer sahada uygulama fırsatı buldular. Bu sayede fotoğrafçılığın ruhunu tam anlamıyla hissedebilen öğrencilerimizden hava bulutlu da olsa rengarenk fotoğraflar çıktı.

Ara

Kabatas erkek lisesi kuş gözlem kulübü öğrencileri cuma günü Ihlamur Köşkü´ne yaptiklari gezide farkli kuş türlerini doğal ortamlarinda gözlemleyip, birbirlerine kuşlar ile ilgili bilgi aktarimlarinda bulundular.Kuş gözleminde kuş seslerini tanimanin önemini kavrayan kulüp öğrencileri her farkli gezide bu özelliklerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ara

VAKFIMIZIN KURULUŞUNUN 30. YILI ANISINA DÜZENLEDİĞİMİZ SATRANÇ TURNUVAMIZ BAŞLADI

BÜTÜN TAKIMLARA BAŞARILAR

Ara

Öğrencilerimiz 06.12.2017 Çarşamba günü BJK müzesini ziyaret etti.
45 kişilik bir katılımın olduğu müze ziyaretinde öğrencilerimiz Beşiktaş ve Kabataş’ın ortak değerleri hakkındaki bilgilerini pekiştirdi. Yaklaşık bir saat süren ve görevli rehberler eşliğinde gerçekleşen gezide öğrencilerimiz bu manevi değeri biraz daha benimsediler.
Bu anlamlı müze gezisinin düzenlenmesinde emeği geçen mezunlarımızdan Uğur Fora’ya ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ara

T.C.

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ & KABATAŞ ERKEK LİSESİ EĞİTİM VAKFI

LİSELER ARASI MASA TENİSİ TURNUVASI

 

 

MÜSABAKA TALİMATNAMESİ

1.       Müsabakalara TAKIM  olarak katılım sağlanacaktır.

2.       Müsabakalar Bir set 11 sayı ve 5 maçlık sistem ile yapılacaktır, 3 seti alan sporcu galip gelecektir (Teknik toplantıya katılan takım sayısına göre değişiklik arz edebilir).

3.       Eğer skor 10-10 ise maç 12 ye uzar ve iki sayı farklı sonuçlanana kadar devam eder. Ayrıca 10-10 dan sonra oyuncular tek tek servis atmaya başlar.

4.       Sporcular her set bitiminde yer değiştirir.

5.       Her iki sayıda bir servis değişir.

6.       Oynanmadan hükmen galibiyet durumunda galip sporcu karşılaşmayı setlerde 11–0, maçı 3- 0 olarak kazanmış sayılır.

7.       Eğer bir sporcu maç başlama saatinden itibaren 15 dakika içerisinde çıkamaz ise müsabakada hükmen yenik sayılır.

8.       Sahada müsabaka boyunca ismi daha önceden bildirilen öğretmen veya antrenör bulundurulabilir. Bunun dışında herhangi bir yönetici sahada bulunamaz.

9.       Yarışmalara bir okuldan en fazla 5 sporcu(en fazla 5 erkek+en fazla 5 kız) katılabilir.

10.    Turnuva statüsü kayıt sayısına göre eleme veya lig usulü yapılacaktır11.  ITTF kuralları geçerlidir hakemler değişiklik yapmada tam yetkilidir.

11.    Sporcular raketlerini kendileri getirecektir sahada raket verilmeyecektir.

12.    Tüm yarışmacılar şort, tişört, forma, eşofman gibi kıyafetler giymek zorundadır pantolon, kot pantolon, gömlek, kazak, ceket, mont gibi kıyafetlerle maça çıkamazsınız ve elenirsiniz.

13.    Sporcuların müsabakalara katılmasında lisans şartı aranmaz ancak adına katıldıkları okulda öğrenim gördüklerini belgelemeri şarttır. Örnek olarak 5 sporcu ile katılan bir okul 5 öğrenci belgesi veya okul ve öğrenci ismi okunabilen sporcu resmi belirgin olan paso fotokopileri geçerlidir.

 

TURNUVA PROGRAMI

08.30   - AÇILIŞ; İKRAM(ÇAY, KAHVE)

09.45    - TEKNİK TOPLANTI

10.00    - MÜSABAKALARIN BAŞLANGICI

14.30    - ÖDÜL TÖRENİ

                                                                                                                      KOORDİNATÖR ÖĞRETMEN

                                                                                                                          GÖKHAN BAYRAKDAR

                                                                                                                                   0506 324 4274