T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

Okulumuz Tarih kulübünün düzenlemiş olduğu "FATİH VE FETİH" konulu söyleşimiz öğrencilerimizin yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Söyleşi tarihçi yazarımız sayın Erhan Afyoncu´nun İstanbul´un fethinin fikri temellerini derinlemesine analizi ile başladı, akabinde öğrencilerimizin sorularına verdiği cevaplarla devam etti.

Söyleşi sonrası öğrencilerimiz kitaplarını imzalatma imkanı elde ettiler.

 

Programın düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Nis

 OKULUMUZUN KURUCUSU SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN´I Prof Dr VAHDETTİN ENGİN İLE ANDIK

 YER:KABATAŞ ERKEK LİSESİ HAMDİ SAVER SALONU

 

Prof.Dr. Vahdettin Engin

 

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye´de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli'nin Yarımca ilçesinde doğdu.[1] İlköğrenimini Yarımca'da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi´ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü'nden mezun oldu.[1] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[1] 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002'de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü´nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü´ne layık görülmüştür.[1] Son dönemde Dr. Theodor Herzl´in II. Abdülhamit ile Filistin´de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarıdır. Galatasaray Spor Kulübü´nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Emel Engin´le evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

Eserleri

 • Pazarlık, 2010
 • Cumhuriyetin Aynası Osmanlı, 2010
 • Kurtlar Sofrasındaki Osmanlı, 2009
 • Sultan II. Abdülhamid ve İstanbul´u, 2008
 • II. Abdülhamit ve Dış Politika, 2005
 • Tünel'den Füniküler'e
 • 1868´den 1923´e Mekteb-i Sultani, 2003
 • Sultan Abdülhamid ve İstanbul´u, 2002
 • Tünel, İstanbul, 2000
 • Sadrazam Kamil Paşa´nın Oğlu Hilmi Kamil Bayur´un Galatasaray Lisesi Anıları, 1995
 • Rumeli Demiryolları, 1993

Nis

 

 

Amerika´nın California Eyaleti San Jose şehrinde yapılacak olan First Robotics Competition robot basketbol şampiyonası için Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL başkanlığında Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Robotik kulübü öğrencilerimizi Atatürk havalimanı´ndan uğurladık.

Kulüp Öğrencilerimiz

OĞUZ ARIKAN , TAHA GÜNAYDIN, CAN KAVAS ,KAYA GÖKALP , ALP BALAL, AKIN AKIN AÇIKGÖZ, TUNA TORLAK, CEREN YAMAN, EMRE KIRGÜL, YILMAZ ONAT KÖYLÜOĞLU

ROBOTİK KULÜBÜMÜZE BAŞARILAR DİLİYORUZ

Mrt

22-24 Mart tarihleri arasında İTÜ´de düzenlenen Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında öğrencilerimiz Furkan Alp Şahin ile Hazal Karataş Sosyoloji dalında "Liseli Gençler Etiketlere Bakıyor mu?" konulu projeleri ile bölge birincisi olarak Ankara´da yapılacak Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenleri Hatice Handan Doğan´ı tebrik ediyoruz.

Mrt

 

 

         25-26 Mart'ta Ted İstanbul Koleji'nin düzenlediği  1. Sosyal Bilimler Sempozyumu'na, Kabataş Erkek Lisesi  Felsefe Kulübü olarak altı öğrenciyle katılmıştır. Sempozyumda 'Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı' konusu;  katılımcı öğrenciler tarafından kültür, aile, siyaset/hukuk, ekonomi, sanat           ve  eğitim alt başlıkları altında incelenmiştir.  Öğrenciler ürettikleri çözüm yollarını bildirgeler halinde sunmuşlardır. Felsefe Öğretmeni Yalçın ÖZTÜRK 'ün  rehberliğinde sempozyuma katılan Şeyma ÇOPUR, Deniz İNAN, Berk DÖNMEZ, Emine Nur KILIÇ, Atahan UYSALER, Berkin GÜVEN  başarılı sunumlarıyla  sempozyumda  dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak  öğrenci ve arkadaşlarımızı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Mrt

 

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ ENKA OKULLARI 4. LİSELER ARASI PSİKOLOJİ SEMPOZYUMU'NDA

        Bu yıl ENKA okulları tarafından düzenlenen 4. Liseler arası Psikoloji Sempozyumu'na Kabataş Erkek Lisesi'nden 16 öğrenci katılmıştır. 26-27 Şubat 'ta yapılan sempozyum, Marmara Bölgesi'nden 22 liseden, 300'ü aşkın öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sempozyumda öğrenciler önceden belirlenmiş 7 temayı uzman psikolog ve akademisyenlerin gözetiminde tartıştılar ve   ürettikleri    çözümleri    bildirgeler     halinde sundular. Sempozyumda   tartışılan temalar    şunlardır:                                                                                             

1.Özgüven gelişimi: Zorbalık deneyimlerinin birey üzerindeki etkilerinin incelenmesi.                                                                           

2.      İki dilde eğitim yaklaşımının kişilik gelişimine etkileri üzerine araştırma.                                                                     

3. Bağlı mıyım?  Bağımlı mıyım? Psikolojide bağlanma kuramı ve kişinin ilişkilerine yansıması. Bir olay      incelemesi.                                                                                                                                                          

4. Gençlerde öfke kontrolünün  saptanması;  bu  durumun nedenlerinin ve başetme yöntemlerinin              incelenmesi.                                                                                                                                                                       

5. Duygu yönetiminde sanat terapisi uygulamalarının etkisi. Bir örnek olay incelemesi.                                                                                                   

6. Psikolojik açıdan önyargı ve ayrımcılık olgusunun algı yönetimi ve seçimlerimize etkisinin incelenmesi./ Mor      koltuk   sendromu                                                                                                                              

7.  Çocuklarda ve gençlerde yaşanan psikolojik travmalara (ihmal, istismar ve/ veya  taciz, şiddet, felaketler vb.)   yönelik farkındalıkların ortaya çıkması ve  başetme  yöntemlerinin incelenmesi.

        Bildirgelerin sunumlarından sonra   katılımcı  öğrencilere törenle  katılım belgeleri verilerek sempozyum sona ermiştir. Bu sempozyumla  tüm öğrencilerimize  farklı bir deneyim kazandıran ve keyifli bir hafta sonu geçirmelerini sağlayan ENKA okullarına, mükemmel organizasyonundan dolayı Kabataş Erkek Lisesi Felsefe Kulübü olarak teşekkür ederiz.

                                                                                                                                    KABATAŞ ERKEK LİSESİ

                                                                                                                                                                                  FELSEFE KULÜBÜ

Şbt

Son İstanbul Çelebilerinden Kültür tarihçisi, yazar Dursun Gürlek, 24 Şubat 2016 tarihinde bir çok baskı yapan kitabı "Ayaklı Kütüphaneler" ile ilgili bir söyleşi için okulumuz öğrencileriyle buluşacak. Sosyal ve kültürel tarihçiliğimizin en önemli isimlerinden Gürlek, 13:15´te okulumuz Hamdi Saver salonunda vereceği seminer sonrası öğrencilerimize kitaplarını imzalayacak.

BİLETLER ÜCRETSİZDİR, İSTANBUL KULÜBÜ TARİH KULÜBÜ VE MÜDÜR YARDIMCILARIMIZDAN TEMİN EDİLEBİLİR.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Resim Atölyesinde öğrencimiz arzu ettikleri hertürlü teknikte çalışma yapabilmektedir.

Atölyemiz ana binadan ayrı olup müzik-resim ve kütüphane bölümlerinin birlikte olduğu kültür binamızda yer almaktadır.

2015 yılını uğurlarken öğrencilerimiz kişisel sergileriyle sanatın, estetiğin ve profesyönelliğin mutluluğunu yaşadılar. Sergide

yer alan eserleriyle Şevval Yaslama ,Zümrüt Şahin, Duru Erdem, Nihan Bekarlar öğretmenler gününü dahada anlamlı hale getirdiler.

Ara

TÜBİTAK BİLİM OLİMPİYATLARI (MATEMATİK) ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI YAPILDI 

SINAV MATEMATİK ÖĞRETMENLERİMİZİN KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİ.

SINAVA HAZIRLIK VE 9. SINAIFLAR DÜZEYİNDE 101 ÖĞRENCİMİZ KATILDI.

ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ.

Ara

Kas

   

Kas