T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Beşiktaş İlçe Programını Beşiktaştaki Lise ve Ortaokulların tamamının katılımı ile Beşiktaş Fulya Sanat Merkezinde gerçekleştirdik.

Kabataş Erkek Lisesi kısa filmi, tiyatrosu, korosu ve sunumu ile muhteşem bir programa daha imza attı.

Programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimiz Keramettin TOPKARA, Cihat ÜNAL, Özgen ZEYBEK, Orhan Gazi ÖKÇEK, Sema SUNAY, Nurcan Gültekin TORUN, Hakan SÜMER´E muhteşem gösterilere imza atan öğrencilerimize herzaman yanımızda olan okul aile biliğimiz, Vakfımız ve Derneğimize teşekkür ederiz.

Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından çok seven, kendi geleceğini ülke geleceğine feda eden tüm şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun, makamları cennet olsun.

Mrt

İstanbul bilim olimpiyatlarında dereceye giren öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci´nin elinden madalyalarını aldılar.

Biyolojide

Eren Can EKŞİ, Başak FİLİZ  Altın Madalya

Tolga ÇORBACI, Kaan DEMİR Gümüş Madalya

Mustafa ELİBÜYÜK Bronz Madalya

 

Matematikte

Faruk Kayra IŞIK  Gümüş Madalya

Erman ÖZTÜRK Bronz Madalya

 

Kimyada

Ahmet Emre KARAGÖZ  Bronz Madalya

Elvin AY  Bronz Madalya

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri, CIP/THP (Community Involvement Project/ Topluma Hizmet Projesi) kapsamında 6-12 Şubat´ta Çorum´daydı. Proje boyunca öğrenciler her gün gönüllü olarak çeşitli kurumları ziyaret ettiler, oralarda çalıştılar. Öğrencilerimiz Atıl Üzelgün Huzurevi, Sosyal Dayanışma Vakfı Aşevi, Çorum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, Küçükincesu Köy Okulu, Osmancık Yaylabaşı Köy Okulu, İlk Arzum Rehabilitasyon Merkezi ve Toki Sevgi Evleri´ni ziyaret ettiler. Çorum Belediye Başkanı Sayın Zeki Gül´ü makamında ziyaret eden öğrencilerimiz,  projeleri hakkında Belediye Başkanı Gül´e bilgi verdiler. Öğrencilerimiz kazandıkları sosyal farkındalığın yanında, Çorum´un tarihî ve kültürel ögelerini de tanıdılar. Çorum´un yanında Tokat Ballıca Mağaraları, Merzifon ve Amasya´ya da gezi düzenlediler.        Edebiyat öğretmenlerimizden Melike Selcan Kalkan´ın rehberliğinde, 10. Sınıflardan Elif Begik ve Zeynep Bozoklu´nun liderliğinde; İrem Özbaba, Aylin Çiçek, Fergan Demir, Ali Emre Yaman, Öykü Bulut, Alperen Buğra Özkök, Anıl Ata Kutoğlu, Sude Koçak, Helin Korkmaz, Aylin Karapınar, Mehmet Akif İnce, Burak Narcıoğlu ve Ömür Özden Aydın adlı öğrencilerimiz projenin sonunda bambaşka hislerle, huzurla ve kıvançla okulumuza döndüler.

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi Genç Liderlik Kulübü çerçevesinde 8 Mart tarihinde  gerçekleşen liderlik seminerine önceden Petgaz´da genel müdürdürlük yapmış olan, şuanda IBS´de eğitmenlik yapan Cem Önce gelmiştir. 

Hayatında verdiği kararları anlatarak bizlere farklı bir bakış açısı katan Cem Önce aynı zamanda kişisel gelişimimiz için bireysel SWOT analizi gibi konularda da bilgilenmemizi sağlamıştır.

Mrt

“İstanbul Japon Haftası 2018” etkinlikleri kapsamında okulumuza teşrif eden Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara Japonya ve Türkiye ilişkileri hakkında öğrencilerimize hitap etti. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul’un kardeş şehri olan Shimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda’nın destekleriyle 1884 yılında kurulan Shimonoseki Lisesi ile 14 Kasım 2017 itibariyle kardeş okul anlaşmasına imza atmıştık. Shimonoseki Lisesi öğrencilerinin, okulumuz öğrencileri için özel olarak hazırladığı ve Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’na ilettiği video da etkinlik sırasında izletildi. Okul Müdürümüz Fatih Güldal’da Türkiye ve Japonya arasındaki iyi ilişkilere değinerek, Japonya’dan bir kardeş lisemiz bulunması hususunda memnuniyetini içeren bir konuşma yaptı.

 

Konuşmaların ardından spor salonumuzda Özgün Aikido Kulubü tarafından sunulan Aikido gösterisi izlendi ve öğrencilerimiz Aikido yapmaya çalıştı. Ayrıca Japon Başkonsolos, 11-A sınıfından öğrencimiz Ceylin Özgür Erzen’in Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan ve Japonca öğrenmek isteyen öğrencilerize yönelik gönüllü olarak verdiği Japonca dersine katıldı.

Mrt

Kabatas Erkek Lisesi  ögrencileri  Biyoloji Öğretmenleri Selin Miletli beraberliğinde,Medipol Universitesi tarafindan 04.03.2018  tarihinde gercekleştirilen Gelecegin Bilimi Forumu´nda cesitli bilimsel oturumlara ve atolyelelere katıldılar. Sergi alaninda farkli illerden gelen lise ogrencilerinin projelerini gözlemleyip onlarin yasantilarini dinleyerek,yine sergi alanindaki çesitli aktiviteler gerceklestirerek eğlenceli, ögretici dolu dolu bir gun geçirdiler.

Mrt

 

 

İrlanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve Kabatas Uzak Doğu Asya & Dünya Kulübü işbirliği ile okulumuzda etkinlik düzenlendi. İrlanda Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, İrlanda ve Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında öğrencilerimize seminer verdi. Ayrıca ülkesindeki eğitim fırsatları hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. Büyükelçi’nin ziyareti sırasında kendisine Çanakkale Savaşı döneminde Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan birçok öğrencinin cepheye gittiği, Vatan’ın selameti için bazı öğrencilerimizin şehit düştüğü ve  okulumuzun bahçesinde şehit öğrencilerimizin hatırasına dikilen Çanakkale Şehitler Anıtı’nın yer aldığı anlatıldı.

Okulumuzun kurucusu olan Sultan II.Abdülhamid Han’ın babası Sultan Abdülmecid’in  İrlanda Büyük Kıtlık döneminde İrlandalılara yardım etmesinden de bahsedildi.

İrlanda Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, seminer esnasında  Çanakkale Savaşı’ndan dolayı İrlanda ve Türkiye arasında gelişen dostane ilişkilere de değindi.

Mrt

Mrt

 

Kabataş Erkek Lisesi Siyasal Bilimler ve Hukuk Kulübü, Birleşmiş Milletler temalı önemli bir konferansa imza attı.  Kabataş Erkek Lisesi Hamdi Saver salonunda gerçekleşen programa alanında uzman isimler ve İstanbul’un başarılı liselerinden öğrenciler katıldı.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Bisiklet takımı Dünya Bisiklet Birliği takviminde 2.2 kategoride yer alan Antalya Akra Grand Fondo Bisiklet yarışında 70 km lik

parkurda padal çevirdi. Öğrencimiz Berat Çabuk 3. olarak büyük bir başarı gösterdi. Takım arkadaşı öğrencimiz Ozan Yiğit Tabaş´da 10. oldu.

Şbt

Özyeğin Üniversitesinin Düzenlemiş Olduğu Yüzme Yarışlarında öğrencimiz Yağmur TOMRUK 50 metre kurbağlamada 1. olmuştur.

TEBRİK EDERİZ.

Şbt

Okulumuz öğrencileri uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Projects) THP (Topluma Hizmet Projeleri) kapsamında toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere 6-11 Şubat tarihleri arasında Adana’daydı. Türkiye´de sadece Kabataş Erkek Lisesi, Robert Koleji ve Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülen bu uluslararası projenin koordinatörlüğünü CIP Türkiye Ofisi yapmaktadır. Bu projede yer alan öğrenciler sosyal alanda gerçek ve ciddi problemlerle yüzleşip bu problemlere yapıcı çözümler üretiyorlar. Hiçbir kişisel çıkar gütmeden toplum için faydalı işler yapıp topluma karşı sorumluluklarını yerine getiriyorlar bu sayede farklı bir vizyon ve bakış açısı kazanıyorlar. Öğrenciler proje kapsamında Adana´da Seyhan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Onkoloji Servisi, Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı Adana Çocuk Evleri Sitesi ile Çağırkanlı Tanrıverdi İlkokuluna ziyaretler gerçekleştirdi. Edebiyat öğretmenlerimiz Yüksel Bacak ve Cihat Ünal rehberliğinde, Elif Aslı Özer ve Aleyna Atalay´ın proje liderliğinde 10. Sınıf öğrencilerimizden; Ahmet Bedirhan Demir, Sena Ezgi Basuguy, Emre Yakup Çelik, Ogün Önder, Hasan Öztekin, Mehmet Yiğit Aydın, Ege Güneş, Utku Nanto, Ayda Tuna, Pelin Bozal, İpek Aydemir’in katıldığı bu projede öğrenciler Adana ve çevresinde sosyal, kültürel ve daha birçok konuda etkinliklerde bulundu.

            Öğrenciler ve öğretmenleri daha sonra kendilerine sponsor olan kurumlara teşekkür ziyaretinde bulundular. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen velilerimiz Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Birol Özer ve eşi Uzm. Dr. Adviye Özer, Adana Cumhuriyet Savcısı Mustafa Atalay ile eşi öğretmen Aynur Atalay´a teşekkür eden öğrencilerin son durağı Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş oldu. Öğrenci ve öğretmenler kendilerine her konuda destek veren Vali Demirtaş´a teşekkür ettiler.

Öğrencilerimiz altı günün sonunda topluma karşı görevlerini yerine getirmenin verdiği mutluluk ve gururla İstanbul’a döndüler.

Şbt

Okulumuzda 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde üçüncüsü gerçekleştirilen Geleneksel Süleyman Seba Münazara Turnuvası´na İstanbul´dan 116 takımın katılımıyla yoğun ilgi vardı. İki gün boyunca okulumuzda ağırladığımız liseli münazaracılar, kürsüye çıkarak çeşitli konularda savlarını ve karşı savlarını tartışma imkânı buldular.

Dördüncüsünü iple çekeceklerini ifade eden katılımcılar, Kabataş´ın kalitesine yaraşır bir turnuva yaşadıklarını, yarışmaya değil eğlenmeye ve öğrenmeye geldiklerini söylediler.

İkinci günün akşamında finalist olan takımlar şöyleydi: Robert Kolejden "Robert Çaylaklar", Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinden "Sosyal Bilimler-A", İstanbul Erkek Lisesinden "Demogorgonlar" ve İstanbul Kız İHL- Kadir Has Anadolu Lisesinden "Open-HİK".

Bütün katılımcıları ve şampiyon olan Robert Çaylaklar takımını tebrik ederiz.

Okulumuzda böyle geniş katılımlı bir turnuvanın gerçekleştirilmesinde büyük emek sarf eden edebiyat öğretmenimiz Keramettin Topkara, Kabataş Münazara Kulübü eş başkanları 11. sınıf öğrencilerimizden Aylin Olgun ve Ecem Sena Uluegeci ile 10. sınıf öğrencilerimizden Melisa Tuana Uslu, Alp Başaran, İremnur Efe, Elif Aslı Özer ve Kabataş Erkek Lisesi Münazara Kulübü üyeleriyle gurur duyuyoruz.

Şbt

Avustralya Sidney’den Strathfield South Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 16 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Şbt

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın "Kim Bilir" Bilgi Yarışmasında İstanbul elemelerinde Kabataş-1 grubumuz İstanbul birincisi olarak İstanbul´u temsil etme hakkı kazanmıştır. Kabataş-2 grubumuz da İstanbul ikincisi olmuştur.

23 Nisan´daki bölge elemelerinde İstanbul´u temsil etmeye hak kazanan Kabataş-1 grubu öğrencilerimiz Ahmet Emre Karagöz, Cemalcan Sağlam ve Emir Özdemir´i ve Kabataş-2 grubu öğrencilerimiz Abdullah Sağlam, Ahmet Eren Durmuşbaş ve Hamza Karabağ´ı tebrik ederiz.