T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

Çağdaş Türk edebiyatının yaşayan en büyük kıymetlerinden biri olan Selim İleri, okulumuz edebiyat öğretmenlerinden Melike Selcan Kalkan eşliğinde öğrencilerimiz Melisa Tuana Uslu ve Aylin Olgun ile 30.04.2018 tarihinde bir araya geldi. Okulumuzda çıkaracağımız Dönüm Dergisi için yaptığımız röportajda Selim İleri´nin okul yıllarını, eserlerinde beslendiği kaynakları ve edebiyat dünyasını konuştuk.  Bütün nezaketi ve içtenliğiyle doğum gününde sorularımızı cevaplayan Selim İLERİ, röportaj sonrasında kitaplarını imzaladı.

Nis

Türk edebiyatının çınarlarından cumhuriyetle aynı yaşta olan gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, okulumuz Edebiyat zümresinin davetiyle Kabataş Erkek Lisesine söyleşiye geldi. Hıfzı Topuz, 1930´lu yıllarda günümüze kadar geçen süreçte siyasetten, edebiyattan ve gazetecilik yaşamından bahsetti. Atatürk´ü sağlığında gören bir aydın olarak Atatürk´le ilgili anılarından bahseden Hıfzı Topuz, 1940´lı-50´li yıllarda Orhan Kemal, Nazım Hikmet, Halit Fahri Ozansoy, İsmail Habib Sevük, Abidin Dino gibi şair ve yazarlarla aralarında geçen sohbetlerden anekdotlar aktardı. 1959´dan 1983´e kadar Paris´te UNESCO genel merkezinde özgür haber dolaşımı şefi olarak çalışan Hıfzı Topuz, uluslararası gazetecilik meslek örgütlerindeki çalışmaları ve Afrika kıtasındaki eğitim seminerlerinde başından geçen ilginç olaylara değindi. Öğrencilerin ilgiyle takip ettiğiHıfzı Topuz, söyleşi sonrasında kitaplarını imzaladı.

Nis

Okulumuz öğrencileri, uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Project) / THP (Topluma Hizmet Projeleri)  kapsamında, toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere Diyarbakır´daydı.

7 - 11 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen gezide on iki öğrencimiz ve iki öğretmenimiz Diyarbakır´da bir dizi yardım faaliyetlerinde bulundular. Öğrecilerimiz ilk önce Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk Sevgi Evlerindeki çocuklarla bir gün geçirdiler, sonraki gün Diyarbakır Bağlar ilçesine bağlı Sakallı köyü ilkokulundaki kardeşleriyle buluşarak onlarla oyunlar oynayıp çocuklara hediyeler verdiler. Ayrıca gün boyu okulun duvarlarını boyayıp bir duvarını da grafiti ile süslediler. Beş gün boyunca Otizm Merkezi, Ortaokul öğrencileriyle söyleşi, tarımsal faaliyetler, hasta çocuklarla vakit geçirme gibi pek çok etkinliğe katıldılar.

Antalya, Tekirdağ, Bursa, Denizli, Malatya gibi yurdun değişik yörelerinden gelip okulumuzda yatılı olarak okuyan bu on iki öğrencimiz, bir taraftan topluma katkı sundular bir taraftan da genelde Güneydoğu, özelde Diyarbakır yöresinin insanını, yemeklerini, samimiyetini, tarihini, kültürünü tanıdılar.

Öğrencilerimiz, Diyabakır Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu´nu da  makamında ziyaret ettiler. Vali Bey, bu örnek davranışlarından ötürü memnuniyetini belirtip öğrencilerimizi kutladı.

Projeyi hazırlayan 10. sınıf öğrencilerimiz Sena Basuguy ve Fırat Gencan ile İrem Nur Efe, Nail Eren,  Fatma Fidanlı, Fatma Selin Alp, Jinda Yıldırım, Melih Gezer, Zübeyde Uzun, Onat Barış Ercan, Alihan Hatunoğlu ve Yankı Yüksel adlı öğrencilerimizi bu yüce davranışlarından dolayı tebrik ederiz.

Projenin sağlıklı yürütülmesinde öğrencilerimize eşlik eden Resim Öğretmenimiz Hakan Sümer ve Edebiyat Öğretmenimiz Keramettin Topkara´ya ; bu gezinin gerçekleşmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Mezopotamya Koleji, Mezopotamya Otizm ve Yaşam merkezi ve Mezopotamya Sağlık Lisesine çok teşekkür ederiz.

Nis

Türkiye´nin en köklü okullarından Kabataş Erkek Lisesi akademik başarılarının yanında sosyal ve kültürel etkinlikleri ile de  isminden söz ettirmeye devam ediyor.  Bu yıl "Çocuk" teması ile 8.´si düzenlenen Ömer Seyfettin Öykü Yazma Yarışması´nda  dereceye giren katılımcılara ödülleri düzenlenen programla verildi.    

Nis

Öğrencilerimizin kendilerini tanımaları ve hayat başarılarını yakalamaları amacıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen 3 Nisan İstanbul Kariyer günlerine katılımları sağlanmıştır. Rehberlik servisimizin organize ettiği çalışmada öğrencilerimiz yurt içinde bulunan bir çok vakıf ve devlet üniversitesi hakkında bilgi edinmişlerdir. Ayrıca program dahilinde Üniversite sınavında oyunun kuralları ve öğrenme ile ilgili seminerlere de katılım sağlamışlardır.

Nis

5 Nisan 2018 günü öğrencilerimizin yüksek öğrenim görmek istedikleri kurumlardan Boğaziçi Üniversitesi Kuzey ve Güney Kampüsü ziyaret edildi. Tanıtım ofisinin kurum tanıtımı ardından kendisi de Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Prof. Dr. Yaman Barlas öğrencilerimize Boğaziçi Üniversitesi ve bilim insanı olmak başlıklarında söyleşide bulundu. Öğrencilerimizin ilgi duyduğu alanlardan Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri sınıfları ziyaret edilerek bölüm akademisyenleri tarafından tanıtıldı.

Nis

 

Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftasıydı. Bu vesileyle hazırlık sınıfı öğrencileri sadece İstanbul´un değil, Türkiye´nin önde kütüphaneleri olan Beyazıt Devlet  Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı ve Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesini gezip tanıdılar. Kütüphane rehberleri; kitap sayısı, okuma odaları, ödünç kitap servisi, gazete koleksiyonları, dijital arşivler hakkında bilgiler verdi.

Nis

 

Birleşmiş Milletler’in Türkiye’de görev yapan en üst düzey ismi olan BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano, okulumuzda Birleşmiş Milletler’in dünya barışı ve insanlık için yaptığı çalışmalar hakkında seminer verdi.

 Birleşmiş Milletler kurulduğundan beri, görev esnasında hayatını kaybeden 3500’ün üzerinde BM personelinin hatırasına saygı duruşu ile program başladı.

Nis

Türkiye Satranç Federasyonu Okul Sporları Bölge Finallerinde hem genel takımımız hemde kız takımımız şampiyon olmuştur.

Tebrikler Kabataş!

Genel Takım

Tolga ŞAHİN

Egemen GÜMÜŞKAYA

Ömer Amir AKDAĞ

Kayra KAMER

 

Kız Takımı

Yağmur VARLI

Selin ÜNAL

Cemre ÇETİN

Selin ATABEYOĞLU

 

Mrt

10 E-F sınıfları Edebiyat öğretmenleri Yüksel BACAK eşliğinde Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde sergilenen Hisse-i Şayia adlı oyunu izledi.

Oyun sonrası usta tiyatrocu Zihni GÖKTAY ile de hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

Mrt

 

Dünyanın 7 kıtasında yaşayan tüm insanlara yönelik Projemiz kapsamında Orhan Gencebay’a Projemizi anlatan ve okulumuza daveti içeren mektubu öğretmen ve öğrencilerimiz takdim etmiştir. Sayın Gencebay, Projemizi dikkatle dinlemiş ve okulumuza geleceğinin sözünü vermiştir.

23 - 24 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da toplanan Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’nde belirtilen  “Dünya genelinde 130 milyonun üzerinde insan yaşamak için insani yardıma ihtiyaç duymaktadır” ifadesi kapsamında Dünya genelinde ihtiyaç sahibi insanlara din, dil, ırk ayrımı gözetmeden yardım edilmesine vesile olunması için tasarlanan Proje, Sayın Gencebay’ın da bulunduğu bir ortamda Kabataş Erkek Lisesi tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Mrt

Hazirlik A B  C D sınıfı öğrencileri ile birlikte 23 mart 2018 tarihinde İngilizce öğretmenimiz Reyhan TAVŞANOĞLU rehberliğinde Kenter tiyatrosunda Tnt Amerikan tiyatrosunun sundugu Romeo & Juliet tiyatro oyununu izledik.

Mrt

Geçen sene aralık ayında başladığımız konferans serüvenimiz ardından offical olarak gittiğim ilk konferans bana birçok deneyimin yanında en önemlisi farklı kültürleri harmanlamış koca bir aile kattı. Avusturya’nın Graz bölgesinde bulunan konferansa yerel olmasının yanı sıra Avrupa’nın pek çok yerinden delege katılması oldukça şaşırtıcıydı. Gazeteci olarak gittiğim bu konferansta Medya Takımı olarak nasıl kısa zamanda büyük işler başarırsınız sorusuna yanıt arar gibiydik. Başımızdaki editorlerimizin yoğun ilgisi ve yardımlarıyla 4 günde birçok teknik bilgiye sahip olup bunları kullanabilir hale gelmiştik. En güzeli de ilk gün aldığımız traininglerin meyvelerini devamındaki günlerde farklı projelerle gerçekleştirmeye çalışmamız oldu. Dört günün sonunda öyle bir hale gelmiştik ki sanki orada bulunan herkes birbirini yıllardır tanıyormuşcasına sıcak ve samimi bir ortam oluşturabilmiştik. En kötüsü ise konferansın son günü ailenizden bir anda kopuyor gibi hissetmeniz ve belki de oradaki arkadaşlarınızla vedalaşmak olmuştu.

 

 

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinin kurduğu Sentor Genç Başarı Şirketi Viyana´da düzenlenen Ja Austria Trade Fair de inovasyon alanında Gadgetbag akıllı çanta projesiyle 1. oldu.

Öğretmenimiz Tansu İNCEKALAN´I ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Mrt

FRC Türkiye elemelerine katılan robotik takımımız yarıfinallere kalma başarısı gösterdi.

KelRot5655 Safety Award ve Innovation in Control Award´ı alırken, kaptanımız Anıl Mert Ar Dean´s List Finalist Award´ı kazanarak

seneye yapılacak yarışmada Amerika´ya gitme hakkı kazandı

Robotik takımımızı başarılarından dolayı kutluyoruz.