T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Nis

                                   ÇANAKKALE OKUL GEZİSİ

 

     08/04/2016  Cuma gecesi 41 öğrenci ve 5 öğretmenin katılımıyla Çanakkale yolculuğumuz başladı. İlk durağımız binlerce yıllık zaman dilimine yayılmış insan yerleşimine sahip olan Adatepe Köyü idi. Burada güzel bir köy kahvaltısı yaptıktan sonra köy ve Zeus Altarı gezildi.  

 

 

 

      Adatepe Köyünden sonra 1870’lerde amatör bir arkeolog olan Heinrich Schlieman tarafından keşfedilen Truva’yı gezdik. Öğleden sonra otelimize geçip güzel bir mangal keyfi yaptıktan sonra zeytin ağaçlarının çepeçevre sardığı saklı kent Asos’u gezdik. Asos’ta ;taş evlerin, Athena’nın, tiyatronun,14.yy. imzalı bir köprünün ve  Murat Hüdavendigar Camisinin çekiciliği saklıdır.

      Asos’tan Çanakkale Şehitliği görmek üzere rehberimiz eşliğinde yola çıktık .

      Ve tarih 1915

      Şanlı Türk Ordusunun karşısına çıkmaya hazırlanan 28 savaş gemisi ve savaşın kanlı zifiri kokusu ile birlikte şerefli cesur askerlerimizin göğsünü siper ettiği birçok merminin sahibi düşmanlar…

       Çanakkale Savaşı dünya tarihinde ender rastlana deniz ve kara savaşlarından biridir. Bu savaş 8,5 ay sürmüş ve bu süre zarfında yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Çanakkale Savaşı azmin inancın ve eşsiz vatanseverliğin en büyük zaferidir.

       Rehberimiz eşliğinde tüm şehitlikleri gezdik ve tecrübeli  rehberimizin  anlatımlarıyla Çanakkale Savaşı’nın önemini ve savaşın bilinmeyen bir çok yönünü öğrenme imkanımız oldu.  

                   

       Çanakkale Şehitlikte ne güzel dalgalanıyor şanlı bayrağım. Nefeslerinin son anına kadar yılmadan, korkmadan, aç-bitap bir durumda şanlı bayrağımızın her daim dalgalanmasını sağlayan kahraman şehitlerimizi dualarımızla yad ettik.

                   

   

     18 Mart 1915 savaşın tam ortasını düşünmek ve bugüne kadar izlediğimiz belgeseller, okuduğumuz ve duyduğumuz hikayeler bile burada olmanın yanında kifayetsiz kalıyor. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

 

 

       Şehitlik turumuzu bitirip İstanbul’a dönmek için yola çıktık. O günün şartları ve yaşam zorluklarının sıradışılığı bizleri ve öğrencileri derinden etkiledi. Geçmişini bilen yeni nesiller yetiştirmek ve geleceğe yön verecek yürekler için çok önemli bir gezi oldu.

      Çanakkale gezimiz boyunca hem keyifli hem de duygusal anlar yaşamamızı sağlayan ve gezinin başından sonuna kadar güzel ve sorunsuz bir organizasyon düzenleyen Beden Eğitimi Öğretmeni Sayın Sefer Uzun hocamıza teşekkür ederiz. İletişim yönünü eğitmenlik yönüyle birleştirip bizlere tarih çerçevesi eşliğinde güzel ve unutulmaz anlar yaşatmak için gezi boyunca emek harcayan büyük emek harcayan hocamıza saygılarımızı sunarız. Emeğinize sağlık…

                                                                                        

                                                                                                    

                                                                                                    

                                                                     Aday Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni              

                                                                                         Döndü BAYINDIR

                                                                                     

                                                                    

                                                                     Aday Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni

                                                                                          Ferhat DOLAZ

Nis

17.04.2016 Pazar günü Seminer salonumuzda Eğitimci Yazar Koray Varol´u ağırladık.
Veli toplantımız öncesine gerçekleştirilen seminerimizin konusu ´´Ebeveynler Öğrencilerdeki Gelişime ve Başarıya Nasıl Katkı Sağlayabilir?´´ oldu.
İlgi ile takip edilen seminerimiz sonrası soru cevap bölümünde, velilerimizin özel soruları da konuşmacımız tarafından yanıtlanarak, akıllarda kalan soru işaretlerine yanıtlar arandı.

Nis

İstanbul kuşların göç yolları üzerindedir. Avrupa ve Afrika arasında mekik dokuyan göçmen kuşların önemli bir kısmı İstanbul Boğazı´nın üzerinden geçerler. İlkbaharda üreme ve beslenme için Avrupa´ya göç eden kuşlar, sonbaharda yavrularıyla birlikte tam tersi bir yol izleyerek Afrika´ya giderler.

Bunun 300 bin kadarını leylekler, kalanını ağırlıklı olarak kartal, şahin türleri oluşturmaktadır.

Kulüp olarak  SARIYER-FENERYOLU´NDAKİ Gözlem Kulesine 09.04.2016 tarihinde 19 öğrenci ve 3 öğretmen, 15.04.2016 tarihinde ise kulübümüzün ilk kurucuları olan  12. öğrencilerimiz ile  giderek  bu önemli günleri kayıt altına aldık.

Gözlemlerimiz neticesinde ,Kara Çaylak, Şahin,Kızıl Şahin,Büyük Orman Kartalı,Delice, Küçük Orman Kartalı,Küçük Kartal ,Kerkenez,Atmaca, Yılan Kartalı,Ak Karınlı Ebabiller , Kırlangıç ,Kara Leylek ve 350 Civarında Leylek göçünü tespit ettik.

Bu önemli günde  öğrencilerimize ilk defa  Gözlem Kulesinde  kulüp Sertifikalarını  verdik

Amatörce çekebildiğimiz fotoğrafları okulumuz öğrencileri ile  paylaşmak istedik.

Nis

 

 

Kabataş Erkek Lisesi Bisiklet Kulübü öğrencileri, öğretmenimiz Elif Aktaş önderliğinde, öğretmenlerimiz Neşe Kanat ve Ramazan Kuruçay eşliğinde 4 gün süren zorlu bir yolculuğa çıktılar. Öğrencilerimiz Akın Doğukan Zortuk, Özgün Barış Kır, Alim Kalyoncu , Kerem Budanaz, Cansel Etyemez, Fırat Gencan, Alihan Hatunoğlu, Fergan Demir, Halil İbrahim Ege, milli mücadelenin en önemli sembollerinden biri olan Çanakkale turu  boyunca 360 km bisiklet sürüldü.

Yol boyunca Beşiktaş Belediyesi, çeşitli yerel bisiklet toplulukları, okulumuzun velileri ve eski mezunlarımız turumuza eşlik ederek, 0kul Aile Birliğimize ve Kabataş Erkek Lisesi Vakfına ise sunduğu maddi imkanlarla grubumuzun amacına uygun ve sağlıklı bir şekilde Çanakkale’ye varmalarını sağladılar.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinden başlayan turun son günü şehitlikler, savaş müzeleri , savaşın en şiddetli geçtiği Kanlısırt, Kemalyeri gibi bölgeleri de kapsayarak, 261 rakımlı Conkbayırı’nda yapılan  saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunduğu törenimiz ile son buldu.

Öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi bu güzel ve anlamlı turdan dolayı okul idaresi olarak kutluyoruz.

Nis

ROBOTİK YARIŞMASI İÇİN CALİFORNİA EYALETİNDE BULUNAN TAKIMIMIZ OKUL MÜDÜRÜMÜZ FATİH GÜLDAL BAŞKANLIĞINDA FİZİK ÖĞRETMENİMİZ HAKAN BİLİR VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BİRLİKTE AÇILIŞ TÖRENİNDE İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUDULAR. 

Nis

Kabataş Erkek Lisesi Sosyal Sorumluluk Kulübü Öğrencileri Milas’ta incelemelerde bulundu.

Sosyal Sorumluluk Kulübü Öğretmeni ve 12 kişi ile Milas’a gelen Kulüp Öğrencileri Yaşyer İlköğretim Okulu, İçme İlköğretim Okulu, Önol Karadeveci Rehabilitasyon Merkezi, Çomakdağ, Uyku Vadisi İncirliin mağarası ve diğer tarihi yerlerde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Özel Kalem Müdürü Salim Tanış ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı da ziyaret eden öğrenciler, gösterilen ilgi ve destek için teşekkür ederek çiçek ve plaket sundular.

Başkan Tokat da ziyaret için Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerine teşekkür ederek, “Milas, tarihin üzerine kurulmuş bir ilçedir. Tarihte uygarlıklara iki defa başkentlik yapmış tarihi ve kültürel anlamda önemli bir ilçe. Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz. Sizlerin sayesinde ilçemizi tanıtma olanağı buluyoruz. Bizler için bir nevi tanıtım elçisi olacaksınız. Gittiğiniz yerlerde, arkadaş ortamlarınızda Milas’ı anlatacaksınız. Sosyal Sorumluluk Kulübü olarak Milas’a yaptığınız ziyaret için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kabataş Erkek Lisesi’nin Sosyal Sorumluluk Çalışmaları…

Kabataş Erkek Lisesi, akademik başarısının yanısıra Türkiye’de sosyal yönden en aktif olan okullar arasında yer alıyor. Önceki yıllarda, Sosyal Sorumluluk Projesi olarak Van’da bir okulla ‘Kardeş Okul’ bağı kurulmuş, karşılıklı olarak ziyaretler gerçekleştirilmişti. Ayrıca engellilerle ilgili de birçok etkinlikte yer alan Kabataş Erkek Lisesi, 2011 yılından beri Best Buddies Türkiye projesine katılıyor, projeye katılan öğrencilerle engelli gençler arasında arkadaşlık bağları kuruluyor. Yine engellilerle ilgili olarak, okulun ‘Sosyal Sorumluluk ve Dayanışma Kulübü’ tarafından ilgilenen öğrencilere işaret dili öğretiliyor.

                                                                         HABERMİLAS

 Haber İçeriği için http://www.habermilas.com/haber/40795/kabatas-erkek-lisesinden-milasta-inceleme.html

Tarih öğretmenimiz Sema Sunay koordinatörlüğünde öğrencilerimiz Milas´ta toplum hizmeti çalışması kapsamında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiler.

Nis

Kamp malzemelrimizle ilk egitim calismamizi Yildiz Parki´nda gerceklestirdik. Kamp malzemeletimizi temin eden Okul Aile Birligi ve Kabatas Erkek Lisesi Vakfi´na cok tesekkur ediyoruz.

Nis

Amerika´nın California Eyaleti San Jose şehrinde yapılacak olan First Robotics Competition robot basketbol şampiyonası için Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL başkanlığında Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Robotik kulübü öğrencilerimizi Atatürk havalimanı´ndan uğurladık.

Kulüp Öğrencilerimiz

OĞUZ ARIKAN , TAHA GÜNAYDIN, CAN KAVAS ,KAYA GÖKALP , ALP BALAL, AKIN AKIN AÇIKGÖZ, TUNA TORLAK, CEREN YAMAN, EMRE KIRGÜL, YILMAZ ONAT KÖYLÜOĞLU

ROBOTİK KULÜBÜMÜZE BAŞARILAR DİLİYORUZ

Nis

Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Cern´a bağlandık.

E-konferans sistemiyle Cern´de bulunan Dr Bora AKGÜL ve Doç Dr Umut KÖSE ile Fizik kulubü öğrencilerimiz e derse katıldılar.

Dr Bora AKGÜL Higgs parçacığının keşfi, parçacık fiziği, madde dalgaları ile ilgili Doç Dr Umut KÖSE  ise evrenin en gizemli parçacığı nötrino larla ilgili araştırmalardan bahsederek doyurucu bilgiler aktardı.

Mrt

Alman Pedagojik Değişim Servisi tarafından düzenlenen “Deniz Kirliliği ve Alınabilecek Önlemler” konulu Almanca kompozisyon yarışmasında okulumuz 10-E sınıfı öğrencisi Buğra Güneysu birinci olmuş ve bir aylık Almanya gezisi kazanmıştır. Proje kapsamında öğrencimiz, uluslararası bir platformda Dünya’nın farklı ülkelerinden öğrenciler ile eğitim görecek ve Almanya’nın farklı şehirlerinde kültürel etkinliklerde bulunacaktır. Hem öğrencimizi hem de Almanca öğretmenlerimiz Burhan Duman ve Songül Akyürek Karayaka’yı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz

Mrt

 

 

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Nuri ÇELİKEL

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 10.

YGS-6 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 13.

Okulumuz 12-F Sınıfı öğrencisi Uğur UZUNOĞLU

YGS-2 PUAN TÜRÜNDE 12.

YGS-1 PUAN TÜRÜNDE 20.

12- A Sınıfı öğrencilerinden Alinur Eren OKUTAN

12-A Sınıfı öğrencilerinden Kerem GÖZAYDIN ile birlikte 4 öğrencimiz ilk 100’e girmiştir.

İlk 1000’de 24 öğrencimiz 450 puan üzerinde de 93 öğrencimiz başarı listemize girmişlerdir.

 

 

 OKUL BAŞARI DURUMU

BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ (İSTANBUL - BEŞİKTAŞ) SON SINIF ÖĞRENCİLERİ YILLARA GÖRE PUAN ORTALAMASI

 

 

Sınav Adı

YGS1

YGS2

YGS3

YGS4

YGS5

YGS6

 

2014 - ÖSYS

434,279985

431,011147

427,44033

419,784792

433,946392

437,680837

 

2015 - ÖSYS

414,535167

412,375521

403,754815

396,675033

411,044565

416,568273

 

2016 - ÖSYS

435,086775

430,763445

428,340185

420,714568

435,221047

439,047891

Mrt

52.Kütüphaneler Haftası kutlamaları kapsamında biz de Kabataş Erkek Lisesi Kütüphanecilik Kulübü etkinliği olarak hazırlık sınıflarından öğrecilerimizle

Ali Emiri Efendi’nin hayatı boyunca tutku ile topladığı  yazma eserlerin bulunduğu tarih kokan bir kütüphaneyi  ziyaret ettik.

 Bizimle  yakından ilgilenen kütüphane personeli önce Ali Emiri Efendi’nin hayatını anlatan bir sunum izlettiler. Ardından Kaşgarlı Mahmut’un ünlü eseri Divan-ı Lügat’it Türk’ün tıpkı basım bir kopyasını incelettiler. Bu arada Ali Emiri Efendi’nin kitabın orjinalini bulma macerası üstüne bir sohbet de gelişti. Bilgisayar ortamına kaydedilmiş yazma eserlere nasıl ulaşabileceğimizi öğrendik. Bu eserlerden Kanuni Sultan Süleyman’ın Mühibbi mahlasıyla yazdığı divanlarından birindeki altın süslemelere hayran kaldığımızı da belirtmeden geçemeyeceğim.                                                                                 

    Kütüphane personeline ve bizi buraya yönlendiren müdürümüz sayın Fatih Güldal’a çok teşekkür ederiz. Çünkü bir kitap içinde yazılanlardan çok daha fazla bir şeydir ve bir kütüphane sonsuzluğa açılan bir kapı demektir.

 Kütüphanecilik Kulübü öğretmeni Meral Erel

Mrt

22-24 Mart tarihleri arasında İTÜ´de düzenlenen Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında öğrencilerimiz Furkan Alp Şahin ile Hazal Karataş Sosyoloji dalında "Liseli Gençler Etiketlere Bakıyor mu?" konulu projeleri ile bölge birincisi olarak Ankara´da yapılacak Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenleri Hatice Handan Doğan´ı tebrik ediyoruz.

Mrt

İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi’nin oluşturulması yönünde yapılan ve İstanbul genelinden liselerin katılımıyla yapılan toplantıda İstanbul İli Çocuk Hakları Komitesi ve bir kız ve bir erkek öğrenciden oluşan komite başkanları seçimlerle belirlendi. Komite başkanlığına aday olan okulumuz  10- D sınıfı öğrencilerinden Arda  Ulaş MUTLU katılımcı öğrencilerin oylarıyla İSTANBUL İLİ ÇOCUK HAKLARI  KOMİTESİ’NİN  ERKEK ÖĞRENCİ BAŞKANI olmuştur. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak öğrencimizi kutluyor, yeni görevinde başarılı çalışmalara imza atmasını diliyoruz.

Mrt

         25-26 Mart’ta Ted İstanbul Koleji’nin düzenlediği  1. Sosyal Bilimler Sempozyumu’na, Kabataş Erkek Lisesi  Felsefe Kulübü olarak altı öğrenciyle katılmıştır. Sempozyumda ‘Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı’ konusu;  katılımcı öğrenciler tarafından kültür, aile, siyaset/hukuk, ekonomi, sanat           ve  eğitim alt başlıkları altında incelenmiştir.  Öğrenciler ürettikleri çözüm yollarını bildirgeler halinde sunmuşlardır. Felsefe Öğretmeni Yalçın ÖZTÜRK ’ün  rehberliğinde sempozyuma katılan Şeyma ÇOPUR, Deniz İNAN, Berk DÖNMEZ, Emine Nur KILIÇ, Atahan UYSALER, Berkin GÜVEN  başarılı sunumlarıyla  sempozyumda  dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Kabataş Erkek Lisesi ailesi olarak  öğrenci ve arkadaşlarımızı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.