T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

KARADAĞ CUMHURBAŞKANI'NA KARDEŞ OKUL İÇİN TEŞEKKÜRLER

Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da 1907 yılında kurulan ve ülkenin en iyi lisesi olarak kabul edilen Slobodan Skerovic Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında ki tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla yürürlüğe girmiştir.

Kabataş Erkek Lisesi camiası olarak Karadağ Cumhurbaşkanı Sayın Milo Đukanović'e, Karadağ Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine, Karadağ Dışişleri Bakanlığı'ndan Sayın Selma Fetic'e, Podgoritsa Büyükelçimiz Sayın Songül Ozan'a ve Büyükelçilik yetkililerine, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Can Güray'a, Slobodan Skerovic Lisesi ile kardeş okul anlaşması imzalamamız hususunda katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Karadağ'daki Osmanlı eserleri ve Tuzi Şehitliği'de ülkeye gidildiğinde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından ziyaret edilecektir.

KARADAĞ TUZİ ŞEHİTLİĞİ

Karadağ'ın başkenti Podgoritsa kentinde Fatih Sultan Mehmet'in askerlerinin de bulunduğu Tuzi Şehitliği, TİKA'nın desteğiyle restore edildi.Fatih Sultan Mehmet'in Karadağ'ı fethi sırasında şehit olanların, daha sonraki yıllar ise o bölgede yaşamını yitiren Osmanlı askerlerinin defnedildiği, son olarak da Balkan Harbi sırasında salgın hastalıktan dolayı şehit olan 400 askerin toprağa verildiği Tuzi Şehitliği Osmanlı Dönemi'nden kalan önemli bir tarihi mirasımızdır.

                   SLOBODAN SKEROVİC LİSESİ & KABATAŞ ERKEK LİSESİ KARDEŞ OKUL ANLAŞMASI            

             Slobodan Skerovic Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi; iki saygıdeğer kuruluş arasındaki anlayışı, kardeşliği geliştirmek, eğitim ve uluslararası değişim programlarını gerçekleştirmek amacıyla bir kardeş okul anlaşması imzalamıştır.

             Kardeş okul anlaşması öğrencilerin etraflarındaki dünyayla ilgili olan farkındalıklarını arttıracak ve hayat değiştiren eğitim fırsatlarına imkan tanıyacaktır.

Bu işbirliği ile oluşturulan anlaşmanın amacı :

  • İki okulda da küresel eğitim programlarını güçlendirmek ve genişletmek,
  • Bilgi teknolojileri kullanımıyla değişimlerde bulunmak
  • Personelin profesyonel öğrenim imkanlarını okullarda geliştirmek.

           Bu anlaşma, küresel eğitimin öğrencilerimiz için gerekli bir yatırım olduğuna olan güçlü inancımızdan dolayı yapılmış olup; bu ortaklık sayesinde, iki okul da yenilikçi eğitim ve kültürel değişim programlarını teşvik edeceklerdir.

Kardeş okul faaliyetleri şunları içerecektir:

  • müfredat, okul politikası ve okul etkinliklerini içeren bilgi alışverişini
  • öğretim kaynakları, ders materyalleri ve öğretme stratejileri alışverişini
  • bilgi teknolojileri vasıtasıyla her iki okulun öğrencileri arasında iletişimi; mesela öğrencilerin mektup, fotoğraf, video, çizim  kitaplar ve çeşitli çalışmalarını karşılıklı paylaşması
  • okul aktiviteleri hakkında fikir alışverişinde bulunulması
  • her iki ülkenin diplomatik temsilciliklerinin destekleriyle, Karadağ ve Türk kültürlerini geliştirecek ortak kültürel programlar düzenlemeyi ve iki ülke arasındaki karşılıklı bağları zenginleştirmeyi
  • Karadağ ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmeye katkı sağlayacak çeşitli etkinlikler düzenlemeyi

 

 

                                                                                   Selman  KÜÇÜK                                                 Zoja Bojanic LALOVIC                                                                                                                                                     

                                                                           Kabataş Erkek Lisesi Müdürü                          Slobodan Skerovic Lisi  Müdürü 

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 19.09.2019 - Güncelleme: 22.11.2019 21:23 - Görüntülenme: 584
  Beğen | 2  kişi beğendi