T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

KANADA GONZAGA LİSESİ İLE KARDEŞ OKUL ANLAŞMASI İMZALADIK

 

 

21 – 26 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyaretlerde bulunan Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi’nin, Kabataş Erkek Lisemiz ile kardeş okul olması hakkında yazdığı mektubu Okul Müdürümüz Fatih Güldal’a 26 Ocak Cuma günü okulumuzda takdim etmişti.

Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 2 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Çanakkale Savaşı’na birçok öğrencimiz katılmış olup Gelibolu’da şehit düşüp ismi tespit edilebilen 28 Şehit öğrencimizin ismi okulumuzun bahçesinde ki Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda bulunmaktadır.

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti’nden 1000’in üzerinde asker, Çanakkale Savaşı’nda yer almış ve 40’a yakın asker de hayatını Gelibolu’da kaybetmiştir.

Kardeş okul anlaşmasında, Çanakkale Savaşı’nda ebediyete intikal eden Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerimizi, Türk ve Kanadalı askerleri, her iki okulun öğrencilerinin Gelibolu ve Kanada’da birlikte anması da yer almıştır.

GONZAGA LİSESİ & KABATAŞ ERKEK LİSESİ KARDEŞ OKUL ANLAŞMASI

                 

Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi; iki saygıdeğer kuruluş arasındaki anlayışı, kardeşliği geliştirmek, eğitim ve uluslararası değişim programlarını gerçekleştirmek amacıyla bir kardeş okul anlaşması imzalamıştır.

 

Kardeş okul anlaşması öğrencilerin etraflarındaki dünyayla ilgili olan farkındalıklarını arttıracak ve hayat değiştiren eğitim fırsatlarına imkan tanıyacaktır.

 

Bu işbirliği ile oluşturulan anlaşmanın amacı :

  1. İki okulda da küresel eğitim programlarını güçlendirmek ve genişletmek,
  2. Bilgi teknolojileri kullanımıyla değişimlerde bulunmak
  3. Personelin profesyonel öğrenim imkanlarını okullarda geliştirmek.

Bu anlaşma, küresel eğitimin öğrencilerimiz için gerekli bir yatırım olduğuna olan güçlü inancımızdan dolayı yapılmış olup; bu ortaklık sayesinde, iki okul da yenilikçi eğitim ve kültürel değişim programlarını teşvik edeceklerdir.

 

Kardeş okul faaliyetleri şunları içerecektir:

 

  • müfredat, okul politikası ve okul etkinliklerini içeren bilgi alışverişini,
  • öğretim kaynakları, ders materyalleri ve öğretme stratejileri alışverişini ,
  • bilgi teknolojileri vasıtasıyla her iki okulun öğrencileri arasında iletişimi; mesela öğrencilerin mektup, fotoğraf, video, çizim  kitaplar ve çeşitli çalışmalarını karşılıklı paylaşması
  • okul aktiviteleri hakkında fikir alışverişinde bulunulması,
  • her iki ülkenin diplomatik temsilciliklerinin destekleriyle, Kanada ve Türk kültürlerini geliştirecek ortak kültürel programlar düzenlemeyi ve iki ülke arasındaki karşılıklı bağları zenginleştirmeyi ,
  • Newfoundland & Labrador Eyaleti ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmeye katkı sağlayacak çeşitli etkinlikler düzenlemeyi ,
  • Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybetmiş her iki ülkenin askerlerini Gelibolu ve Newfoundland & Labrador Eyaleti’nde birlikte anmak

 

09-02-201809-02-201809-02-2018

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.02.2018 - Güncelleme: 09.02.2018 12:24 - Görüntülenme: 324
  Beğen | 0  kişi beğendi