T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Sıkça Sorulan Sorular

Haz

2021-2022 öğretim yılı için kontenjanınız nedir?

Okulumuzun kontenjanı 120 (İngilizce Hz) +60 (Almanca Hz) =180 öğrencidir. 

Sınıflarımızın mevcudu 30 kişidir.

Haz

Geçen sene okula son giren öğrencinin yüzdelik dilimi ve puanı ne olmuştu?
 

2020

2019

2018

 

Kabataş    (İng)

Kabataş    (Alm)

Kabataş     (İng)

Kabataş  (Alm)

Kabataş   (İng)

Kabataş   (Alm)

En Yüksek Yüzdelik Dilim                               (%)

0,01

0,01

0,01

0,01

0,04

0,04

En Düşük Yüzdelik Dilim                               (%)

0,08

0,08

0,11

0,11

0,18

0,19

Haz

Dil eğitimini nasıl başardık? Velilerin de çok merak ettiği soruların yanıtlarından birisi de uzaktan eğitimde yabancı dil nasıl öğrenileceği oluyor. Nasıl bir çözüm buldunuz? Hazırlık sınıfı öğrencileri dil eğitimini nasıl aldılar?

Öncelikle her alanda olduğu gibi derse devamlılığı sağlayarak. Devam devamsızlık her ne kadar e okula işlenmese de bu işin takibini büyük bir ciddiyetle yaparak öğrencilerin derse sürekli katılımını sağladık. Sonrası ise öğrenci merkezli bir eğitimle mümkün oldu. Uzaktan eğitimde hangi ders olursa olsun aslında sorumluluğun çoğu öğrencide. Öğrenci merkezli bir yaklaşımla dersleri yaparak (ki zaten olması gereken) bu durumu eğitimin lehine kullanmış olduk. Peki öğrenci merkezli eğitimde neler yaptık? Öncelikle öğrenciler derste sürekli aktif durumdalar. Sunum ve kısıtlı sürelerle konuşmalar yapıyorlar, hem sınıf içi hem de sınıflar arası münazaralarda yer alıyorlar. Hem rekabetçi hem de işbirlikçi grup aktiviteleri, okudukları kitaplarla, izledikleri film ve videolarla ilgili çok çeşitli aktiviteler, hikaye yazma, blog yazıp sunma, şiir yazma, önce bir paragraf sonra aşamalı bir şekilde kompozisyon yazma…….. gibi gerçekten çok geniş bir yelpazede etkinlikler yapıyorlar. Bir de bunları her sınıf için oluşturduğumuz online bir platformda, bir blogda (WİX) topladık. Böylece öğrencilerin birbirlerinin yaptıkları şeyleri daha yakından takip etmesini, birbirlerinden öğrenmesini ve aynı zamanda birbirlerine geri dönüt vererek değerlendirme sürecine de dâhil olmalarını sağladık. Native hocamızın katkılarını da gözardı etmemek gerek. Sanılanın ve genel beklentinin aksine sadece konuşma değil dilin tüm becerilerini kullanarak verdiği destekle öğrencilerin gelişimine katkı sağladı.
Tüm bu aktivitelerin amacı ve anlamı aslında öğrenciyi dilin tüm becerilerinde yoğurmak ve onları aktif kılarak yaparak öğrenmeyi gerçekleştirmek. Yüz yüze eğitimle aynı olmasa da büyük ölçüde başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.


Yabancı dil eğtiminin online dersle de mümkün olduğunu gördük. Bu ay yaptığımız A2 sınavında önceki yıllarda olduğu gibi %90 başarı izledik.
•    Kullandığımız ders kitaplarının dijital versiyonlarını kullanma şansımız olduğu için etkileşimli tahtada ders işlemekten farklı bir durum oluşmadı.
•    Geçen yıldan beri öğretmenler olarak aldığımız eğitim teknolojileri eğitimleri sayesinde Web 2 araçları kullanmaya başladık. Öğrencilerin bu araçları kullanarak yaptığı video /audio çalışmalarıyla konuşma ve telaffuzları takip edilebildi. Bu tarz uygulamalarla her öğrencinin ödevini kontrol etme ve öğrenciye geri dönüş yapma imkanımız oldu.
•    Uzaktan eğitim yaptığımız platformlardaki sınıfı gruplara ayırma özelliği sayesinde grup çalışmaları yaptık ve öğrencilerin kendi aralarında dili kullanma şansı oluştu.
•    Öğrenciler konuşma sınavlarına hazırlanabilmek için dersin dışında kendi aralarında uzaktan toplantı yaparak konuşma egzersizleri yaptı.
•    Öğrenciler online olarak erişebilecekleri ve dil öğrenimini destekleyen ve pekiştiren araçlar kullanmaya yönlendirildi ( e-kütüphane, online alıştırmalar, video serileri, video ders gibi )
•    Çeşitli Kulüp çalışmalarıyla öğrencilerin motivasyonu artırıldı ve dili kullanma ortamları yaratıldı.

Haz

Kontenjan geçen seneye göre toplamda 24 kişilik bir azaldı. Yani geçen yıl artırılan kontenjan gitti. Bu durum yüzdelik dilimlerinizi nasıl etkiler?

MEB 2021 LGS yığınsal verileri incelendiğinde yapılacak yorumlar objektif olacaktır. Sadece son 3 yılda okulumuza yerleşen öğrencilerin %’lik dilimlerindeki anlamlı yükselişi vurgulamak isteriz.

Haz

Hazırlık zorunlu mu? Yeterlilik sınavına girerek, hazırlık atlamak mümkün mü?

Eylül ayında yapılan yeterlilik sınavında Türkçe ve Yabancı dil derslerinden yeterli başarıyı gösteren öğrenciler 9. sınıftan eğitime başlayabilirler.

Haz

Haftada kaç saat yabancı dil eğitim görülüyor?

Hazırlık sınıflarımız 20 saat yabancı dil öğrenimi görmektedirler.

Haz

İkinci yabancı dil dersiniz nedir? Haftada kaç saat?

Öğrencilerimiz ikinci yabancı dil (İngilizce ve Almanca) haftada 4 saat görmektedir.. 3. Dil Fransızca, öğrencilerimizin seçmesi durumunda haftada 2 saat öğrenim görebilme imkanı sunulmaktadır..  Ayrıca ders dışı zamanlarda İspanyolca, Japonca ve Latince de okul kurslarında verilebilmektedir.

Haz

Okul aynı zamanda İstanbul dışından gelen öğrenciler için de yatılı olması nedeniyle tercih edilen okullar arasında. Yatılılık olanakları nedir? Bu yıl yatılılık kontenjanı nedir?

Yerleşkemiz içindeki pansiyon binasının restorasyonu devam etmektedir. 2023 Eylül ayında hizmete hazır hale getirilmeye çalışılmaktadır.

KEL Erkek Pansiyon (Üsküdar): 3-4-6 kişilik odalarda 158 öğrencimiz konaklamaktadır.

KEL Erkek Pansiyon (Kilyos): 4-5 kişilik odalarda 98 öğrencimiz konaklamaktadır.

Müdürlüğümüze bağlı kız yurdumuz bulunmamaktadır ancak Zübeyde Hanım MTAL Kız Pansiyonunda  (Ortaköy/Beşiktaş): 3-4-6 kişilik odalarda 150 öğrencimiz konaklamaktadır. 

Haz

Şu anda lisede kaç öğrenci öğrenim görüyor? Bu öğrenciler kaç ilden geliyor? Bunların kaçı yatılı okuyor?

Okulumuzda 74 ilden 946 öğrenci öğrenim görmektedir. 370 öğrenci pansiyonda konaklamaktadır. 12. sınıflardan özel yurt ve evlerde konaklayan öğrencilerimiz de bulunmaktadır.

Haz

Bu yıl yatılılık kontenjanı nedir?

2021-2022 eğitim öğretim yılında şu anki verilere göre yaklaşık 30 (erkek) + 30 (kız) öğrenci alabileceğiz.

Haz

Öğrenciler için özel bir burs sistemi var mı?

Kabataş Erkek Lisesi Müdürlüğü ve Okul Aile Birliği, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kabataş Erkek Liseliler Derneği tarafından öğrenim gören öğrencilerimize ve mezunlarımıza aynî ve maddi birçok burs imkânı sunulmaktadır. Okulumuzun resmî sayfasından burslarımıza ulaşılabilmektedir.

Haz

Okulun diplomasının özellikleri nedir?

Bireylerin okuldan beklentilerinin farklılaştığını görmekteyiz. Kabataş Erkek Lisesi eğitimcileri olarak bizler, her bireyin farklı yetkinlikte olduğu bilinciyle, alternatif eğitimler ve uluslararası diploma programlarını öğrencilerimize sunmaktayız. Öğrencilerimiz ders dışı zamanlarda, özel ilgi alanlarında yetkinlik geliştirme eğitimlerine katılma fırsatı elde etmektedir.

Ayrıcauluslararası müfredata uygun olarak ‘İ̇leri Düzey Yerleştirme Programı’ (Advanced Placement/AP) ile üniversite seviyesinde ders ve diploma alabilmektedir. Bunun yanı sıra öğrenen profili oluşturmaya yönelik ‘International Baccalaureate (IB) Diploma Programı’ çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilerimize DSD Sertifika ve Diploma Programı da sunulmaktadır. Böylece öğrencilerimiz gelecek hedeflerine uygun eğitim imkânlarına, okulumuz içerisinde ulaşabilmektedir.

Haz

Okulda uluslararası değişim programı uygulanıyor mu?

Uluslararası ortaklıklar kurmanın, evrensel değerlerin öğrenimi, kültürel farkındalık ve anlayış ile dil ve iletişim becerilerinin gelişimine katkı sağladığı anlayışındayız.

Bu nedenle 11 farklı ülkedeki en iyi liselerle ‘Kardeş Okul  Protokolleri’ yaparak, işbirliği ve öğrenci hareketliliğini arttırmaktayız.

Haz

Türkiye'deki üniversitelere yerleşme oranlarına baktığımızda mezunlarınız en fazla hangi bölümleri tercih ediyorlar.

2020 YKS'de Sayısal Türkiye 1.si okulumuz öğrencisidir.

 

Dereceler

Sayısal

Eşit Ağırlık

Sözel

Yabancı Dil

Toplam

İLK 100

3

3

3

7

16

İLK 500

13

8

4

24

49

İLK 1000

43

4

16

33

96

İLK 2000

37

20

9

46

112

İLK 3000

42

24

9

54

129

İLK 5000

57

33

11

61

162

İLK 10.000

83

38

14

67

202

İLK 20.000

106

78

22

73

279

 

YIL

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Öğrenci Sayısı

172

172

196

169

208

202

196

Tıp Fak.

43

43

45

43

54

61

56

Diş Hek.

8

3

7

7

8

7

7

Mühendislik

60

59

60

60

71

62

57

Fen Bilimleri

3

6

13

8

14

9

8

Sosyal Bil.

39

48

57

26

33

28

37

Yurt Dışı

4

6

5

6

9

10

16

TOPLAM

153

159

182

150

181

177

181

Haz

YKS için özel bir hazırlık kursunuz var mı?

Okulumuzda profesyonel YKS hazırlık kursumuz var. AkademiKEL ile öğrencilerimiz sınava hazırlanmaktadır.

Haz

Yurtdışı üniversitelere giden öğrenciniz oluyor mu? Varsa hangi ülkeler olduklarından söz edebiliriz.

Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz başta ABD olmak üzere, İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya ve Finlandiya’ya başvuru yapmakta ve kabul almaktadırlar. Dünya’nın en seçkin kurumlarında öğrenim gören mezunlarımızın olmasından memnuniyet duymaktayız.

yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz AP, IB ve DSD programlarından isitfade edebilirler.

Haz

Okul öğrencilere hangi kimlikleri kazandırıyor?

Kabataş Erkek Lisesi 113 yıllık kültürel ve tarihi geleneğini korurken, zamanın ruhuna ve öğrenenlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak eğitim alanında hizmet sunmayı sürdürmektedir. Vakıflarımız ve derneklerimizle iş birliği halinde birçok faaliyet yürütmekte ve Kabataş kültürünü evrensel değerlerle sonraki kuşaklara aktarma çabasındayız.

Haz

Anadolu yakasına servis var mı?

İstanbul’un tüm ilçelerine servis hizmetimiz mevcuttur.