T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) veli bilgilendirme toplantımız 10. sınıf velilerimizin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Söz konusu toplantı Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ile Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ'ın sunumlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıya katılım sağlayan tüm velilerimize teşekkür ederiz.

Şbt

2022-2023 Eğitim öğretim yılı dönem sonu karne töreni okul bahçemizde gerçekleştirildi. Dönem içindeki çalışmalarını güzel bir karne ile taçlandıran öğrencilerimizi yürekten kutluyor, başarılarının hayatları boyunca devam etmesini gönülden arzu ediyoruz. Öğrencilerimize doğru rehberlik yapıp yanlarında olduklarını her daim hissettiren idareci ve öğretmenlerimize  teşekkür ederiz. Öğrencilerimize duydukları güven ve desteği esirgemeyip sürdüren velilerimize de ayrıca teşekkür ederiz. Bu vesileyle dönem boyunca emeği geçen tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve personelimize teşekkür ediyor; herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu tatiller diliyoruz.

Ock

Öğrencilerimizi akran zorbalığı konusunda bilinçlendirmek, okulumuzda olası riskleri önlemek ve öğrencilerimizi de çözüme dahil ederek okulumuzun demokrasi kültüründen yararlanarak yaratıcı çözüm önerileri geliştirmelerine, kendilerini ifade etmelerine imkan sağlayıp, öğrencilerimizin problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla öğrencilerimize yönelik olarak düzenlenen "Kabataş Erkek Lisesi Akran Zorbalığı Arama Konferansı" Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Dr. Abdurrahman Kendirci, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Aylin Mutluay, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcımız Sn. Başak Arslantürk ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Katkılarından ötürü Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenimiz Sn. Tevfik Sertaç Çelikçeken'e teşekkür ederiz. 

Ock

Görsel Sanatlar Kulübümüz tarafından düzenlenen "İçimdeki Usta" adlı serginin açılışı Türk Keman Ekolü'nün bir uluslararası temsilcisi olarak, ülkemizin önde gelen sanatçılarından biri olan akademisyen Sn. Prof. Dr. Cihat Aşkın'ın katılımıyla okulumuzda gerçekleştirildi. Sergide yer alan eserlere imza atan öğrencilerimizi tebrik eder; başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Katkıları için de Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Sn. Hülya Çullu'ya teşekkür ederiz.

Ock

Okulumuz Cahit Kocaömer Kütüphanesinin 48 kişilik masa ve sandalyeleri yenilendi.Yenilenen masalarda seperatör, kişiye özel aydınlatma ve 2 adet priz de yer alıyor. Öğrencilerimize hayırlı olsun diyor; desteklerinden ötürü İdari ve Mali İşleri Daire Başkanımız Sn. Selman Küçük'e teşekkür ediyoruz.

Ock

Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği kapsamında düzenlenen Matematik ile Çevre ve İklim Değişikliği konularına yönelik öğrenci kongresi ve poster sunumu yarışması ödül töreni Ankara ATO Congresium'da gerçekleştirildi. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması'nda okulumuz Matematik alanında üçüncü oldu. Öğrencilerimize ödüllerini Milli Eğitim Bakanımız Sn. Prof. Dr. Mahmut ÖZER, takdim etti. Öğrencilerimiz Mehmet Alp Topuz ve Esra Erkoca'yı tebrik ederiz. Danışman Öğretmenimiz Halil Yakıt'a ve Sn. Hülya Çullu'ya katkıları için teşekkür ederiz. Destekleri için Matematik Öğretmeni Sn. Cemil Karaçam'a ayrıca teşekkür ederiz.

Ara

Ara

Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliğinde düzenlenen Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması'nın final sergisi ve ödül töreni, 26-29 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Congresium Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenecektir. Etkinlik, 26-27 Aralık 2022 tarihleri arasında proje sergisinin, 28 Aralık 2022 tarihinde sosyal etkinlik gününün, 29 Aralık 2022 tarihinde ise ödül töreninin düzenlenmesi şeklinde planlanmıştır. Bu bağlamda, yarışmanın final aşamasına davet edilen proje sahibi öğrenciler ve danışmanları 25 Aralık 2022 tarihinde Ankara'ya davet edilmektedir.

Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması" ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenimine devam etmekte olan öğrenciler; bilimsel düşünme, araştırma yapma, akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek analitik düşünme becerilerini geliştirerek yeni bilgiler üretmeleri konularında teşvik edilecek.

 

Yarışma ile ayrıca bilimsel gelişmelerin paylaşılacağı platformların oluşturularak öğrencilerin; bilim insanları, akademisyenler ve yeni teknolojilerin araştırma alanlarına yönelik çalışmalar yapan sektör temsilcileri ile bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliğinde ilk defa düzenlenen "Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması"nın final sergisi ve ödül törenine davet edilerek okulumuzu temsil edecek 12. sınıf öğrencilerimiz Mehmet Alp Topuz ve Esra Erkoca'yı tebrik eder; öğrencilerimize başarılar dileriz. Katkılarından ötürü Danışman Öğretmenimiz Halil Yakıt'a teşekkür ederiz.

Ara

12. Sınıf öğrencilerimiz Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesinin ameliyat gözlemleri kapsamında Tıp Fakültesi Dekanı Beyin-Sinir Cerrahisi ABD Başkanı Prof. Dr. Türker Kılıç'ın gözetiminde ameliyathanede gözlem yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesine işbirlikleri için teşekkür ederiz. Destekleri için Rehberlik Servisimize teşekkür ederiz.

Ara

Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ve Müdür Yardımcımız Sn. Muhammet Aydın, öğrencilerimiz ile birlikte İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Sn.Ahmet Cüneyt Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Akademi Kulübümüzün "Mahkeme Simülasyonu" projesine yönelik destekleri için kendilerine teşekkür ederiz.

Ara

10-11 Aralık 2022 tarihlerinde okulumuzda 42 takımın ve 250 öğrencinin katılımıyla düzenlenen "Geleneksel Kabataş Erkek Lisesi 5. Liselerarası Takım Satranç Turnuvası" programının açılışı Kaymakamımız Sn. Önder Bakan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Levent Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Özcan Türkoğlu, Şube Müdürümüz Sn. Selim Salih Kendir, Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ, Müdür Yardımcımız Sn. Gülay Akgül, Matematik Öğretmenimiz Sn. Erdinç Canbazlar, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Aylin Mutluay, Okul Aile Birliği Üyelerimiz Sn.Funda Güven, Sn.Eliz Balek, Sn.Saniye Taştan Topçu, Sn.Canan Darıcıoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Geleneksel "Kabataş Erkek Lisesi 5. Liseler Arası Takım Satranç Turnuvası" 41 takım ve 250 öğrencinin katılımıyla başarıyla sonuçlandı. Müsabakada yer alan tüm takımları tebrik ediyoruz. Geleneksel 'Kabataş Erkek Lisesi 5. Liseler Arası Takım Satranç Turnuvası'nda derece yapan takımlara ödüllerini Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Aylin Mutluay, KELEV Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Barış Doğan takdim etti. Danışman Öğretmenimiz Sn. Erdinç Canbazlar'a katkıları için teşekkür ediyoruz. Destekleri için Okul Aile Birliğimize ve Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfına (KELEV) teşekkür ederiz.

Ara

AVRUPA Parlamentosu (AP), 1990 yılından bu yana her yıl farklı ülkelerden öğrencilere kapısını açıyor. Euroscola kapsamında düzenlenen Avrupa Gençlik Parlamentosu'na, 27 AB üyesi ülke ve aday ülkeler ile eski üye devletlerden 16-18 yaş arası öğrenciler davet ediliyor. Seçilen öğrenciler gündem maddeleri üzerinde tartışıyor ve çözüm önerileri sunuyor. Böylelikle öğrenciler dünya meselelerini Avrupa Birliği'nin kalbinde tartışma fırsatı buluyor.

Avrupa Gençlik Parlamentosu'na, Türkiye'den ilk kez 2019 yılında okulumuz öğrencileri kabul edildi. Okulumuz bu yıl da gençlik parlamentosunda Türkiye'yi temsil edecek okul oldu. Organizasyona 2021 yılında çevrimiçi olarak katılan okulumuzdan 24 öğrenci ve 2 öğretmen, 7 Aralık 2022'de Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda bir gün geçirdi. Söz konusu oturumda ülkemizi başarıyla temsil eden öğrencilerimizden 12. sınıf öğrencimiz Mustafa Tekel'in insan haklarını dünyanın her yerinde daha iyi hale getirmek için öne sürdüğü fikir %48 oy ile Avrupa Gençlik Parlamentosu'nda en iyi fikir seçildi.  Öğrencilerimizi tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz. Danışman Öğretmenlerimiz Sn.Gülay Akgül ile Sn. Ferdi Çeliker'e katkılarından ötürü teşekkür ederiz.

Ara

Öğrencilerimize, kariyer planlamasında yol göstermek, danışmanlık yapmak ve rehberlik etmek, gelecekte yapacakları meslekleri tanıma ve doğru meslek seçimi konusunda projeler üretmek, üniversitelerin ve bölümlerin tanıtımları için etkinlikler düzenlemek, tercih dönemlerinde tercih danışmanlığı hizmeti vermek amacıyla okulumuzda düzenlenen "Kabataş Erkek Lisesi Kariyer Günleri" etkinliklerinde alanında yetkin birçok isim öğrencilerimizle bir araya geldi. Mezunumuz Pilates Eğitmeni Sn.Peyman Yıldız "ODTÜ'den Cadillac'a Uzanan Serüvenim" adlı konusuyla, Mezunumuz Avukat / Öğretim Görevlisi Sn. Elif Şahin Taşkın "Bir De Ne Göreyim Avukat Olmuşum!" adlı konusuyla, Doç. Dr. Alev Yalçınkaya'nın "Psikoloji" konusuyla, Dr. Emrehan Aktuğ'un "Ekonomi" adlı konusuyla ve Mezunumuz ASELSAN Endüstri Mühendisi Sn. Soner Karakuzu, "Mühendisliğin Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği" adlı konusuyla, Mezunumuz Doktor Sn. Havva Sema Konya "1,2,3... Tıp!" konusuyla, Mezunumuz turkisiminimalizm.com sitesinin kurucusu Sn. Hale Acun Aydın, "Türk İşi Minimalizm" konusuyla, Mezunumuz Tasarımcı Sn. Aykun Aret Taşçıoğlu, "Ne Okudum Değil Ne Oldum Diyeceksin" konusuyla ve Mezunumuz ASELSAN Eğitim Planlama Lideri Zeynep Kıvılcım Arslan ise "Kariyer Planlama, CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri" konusuyla gerçekleştirilen programlar öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlikte 18 üniversite ve 17 konuşmacı yer aldı. Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerimiz Sn. Ercan Ertekin'e ve Sn. Sertaç Çelikçeken'e katkılarından ötürü teşekkür ederiz.

Kas

Okulumuzun en büyük ve önemli organizasyonlardan biri olan KEL Kariyer Günleri 1-2 Aralık 2022 tarihinde okulumuzda gerçekleştirilecektir. Öğrencilerimize, kariyer planlamasında yol göstermek, danışmanlık yapmak ve rehberlik etmek, gelecekte yapacakları meslekleri tanıma ve doğru meslek seçimi konusunda projeler üretmek, üniversitelerin ve bölümlerin tanıtımları için etkinlikler düzenlemek, tercih dönemlerinde tercih danışmanlığı hizmeti vermek amacıyla 1-2 Aralık 2022 tarihlerinde okulumuzda düzenlenecek olan "Kabataş Erkek Lisesi Kariyer Günleri" etkinliğinde alanında yetkin birçok isim öğrencilerimizle bir araya gelecek. Bunun yanı sıra birçok üniversite temsilcisini de yerleşkemizde ağırlayacağız. Detaylar aşağıdaki postlarda yer almaktadır. Sevgili Öğrencilerimiz, Kariyer Günlerinde yer alan programlara katılım için aşağıda yer alan öğrenci duyurusu formunu tıklayabilirsiniz. Katkılarından ötürü Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerimiz Sn. Ercan Ertekin'e ve  Sn. Sertaç Çelikçeken'e teşekkür ederiz.

KEL Kariyer Günlerinde Yer Alacak Üniversiteler:

1) Boğaziçi Üniversitesi

2) İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa

3) Yıldız Teknik Üniversitesi

4) İstanbul Teknik Üniversitesi

5) Koç Üniversitesi

6) Milli Savunma Üniversitesi

7) Yeditepe Üniversitesi

8) İhsan Doğramacı Üniversitesi

9) Bahçeşehir Üniversitesi

10) MEF Üniversitesi

11) Gebze Teknik Üniversitesi

12) Sabancı Üniversitesi

13) Acıbadem Üniversitesi

14) Özyeğin Üniversitesi

15) İstanbul Bilgi Üniversitesi

16) İstinye Üniversitesi

17) Kadir Has Üniversitesi

Kas

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Galip Vardar Kültür ve Sanat Binası Konferans Salonunda düzenlenen program öğretmen, öğrenci ve Okul Aile Birliğimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevleri başında şehit olan ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle; Kabataş camiasına uzun yıllar emek vermiş ve emekli olmuş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz. Programda emeği olan tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.