T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

Nis

Okulumuz ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Mahmut Durmuş'un katılımıyla eğitim, kültür, spor ve bilim alanlarında işbirliği protokolü imzalandı. Beş yıl geçerli olacak protokol ile öğrenci ve öğretmenlerimize yönelik talep edilen eğitim-öğretim içerikleri, Ar-Ge projeleri, seminerler ve hizmet içi eğitimleri konularında ilgili üniversite tarafından okulumuza destek sunulacaktır. Ayrıca öğrencilerilerimizin doğru kariyer seçimlerine destek olmak amacıyla üniversite ve bölüm tanıtım etkinlikleri düzenlenerek öğrencilerimiizn bilimsel çalışmalarına da destek olmak için Üniversite bünyesinde Bilim Danışma Kurulu oluşturulması hedeflenmektedir.

Nis

Bakanlığımızın Kardeş Okul Projesi kapsamında Kıbrıs Girne'de yer alan kardeş okulumuz 19 Mayıs Türk Maarif Kolejini ziyaret eden Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ile Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ, Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi lideri 1926 yılı okulumuz mezunu merhum Dr. Fazıl Küçük'ün kabrini ve 1974 senesinde Kıbrıs Barış harekatı sırasında Şehit düşen Subay, Astsubay, Erbaş ile Erlerin anısına inşa edilen adını 1974 Barış harekatında Şehit düşen Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan alan Karaoğlan Şehitliğini ziyaret etti. 

Nis

Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ile Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Sn. Dr. Selman Arslanbaş, KİÜ Rektörü Prof. Dr. Lale Ayşegül Büyükgönenç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tokay Gedikoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Ata Atun ile biraya geldi. Görüşmede ayrıca Kıbrıs İlim Üniversitesi ile başta eğitim, bilim, kültür, sanat, spor alanlarını kapsayan işbirliği protokolü imzalandı. Bu anlaşma kapsamında öğrencilerimiz başta AI, Robotik, VR-AR, Uzay, İHA gibi yeni nesil teknolojileri içeren Yaz Kampına KİÜ Kampüsünde KİÜ öğrencileri ile birlikte katılacak.

Mrt

Mrt

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında 12 alanda toplam 27.013 başvurudan 1.440 proje, yapılan jüri değerlendirmesi sonucunda yarışmanın bölge aşaması proje değerlendirmelerine katılmaya hak kazandı. Söz konusu yarışmada okulumuz 6 proje ile bölge aşamasına katılacak. 2023 yılı 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Aşaması Proje Değerlendirmelerine davet edilen danışman öğretmen ve tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz. Listeyi görüntülemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Mrt

İnsansız Hava Araçları (İHA) Atölyemizin açılışı Kaymakamımız Sn.Önder Bakan, Garnizon Komutan Vekilimiz Sayın Kıdemli Deniz Albay Eren Günay, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Seyhun Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Özcan Türkoğlu, Şube Müdürlerimiz Sn. Selim Salih Kendir ve Sn. Harun Yazar, Kabataş Erkek Lise Eğitim Vakfı Mütevellisi Sn. Güneri Özsoy, İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği Başkanı Sn. Mustafa Kemal İrdiren, Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank ve mezunlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi. Desteklerinden ötürü 1967 yılı mezunumuz Özdemir Bayraktar adına ailesine, İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği'ne (İSKADER), Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı'na (KELEV), Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank'a teşekkür ederiz. Danışman Öğretmenimiz Fizik Öğretmenimiz Sn. İzlen Toprak'a katkılarından ötürü de ayrıca teşekkür ederiz.

Mrt

Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü kapsamında okulumuzda gerçekleştirilen kutlama ve anma programı Kaymakamımız Sn.Önder Bakan, Garnizon Komutan Vekilimiz Sayın Kıdemli Deniz Albay Eren Günay, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Seyhun Şahin, İlçe Milli Eğitim  Müdürümüz Sn. Özcan Türkoğlu, İlçe Müftümüz Sn. İsmail Yıldız, Gençlik ve Spor İlçe Müdürümüz Sn. Salim Cantürk, Şube Müdürlerimiz Sn. Selim Salih Kendir ve Sn. Harun Yazar, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Aylin Gülen Mutluay, Lisemizi Destekleyen Vakıf ve Derneklerimiz Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Mütevellisi Sn. Güneri Özsoy, İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği Başkanı Sn. Mustafa Kemal İrdiren, Kabataş Erkek Liseliler Derneği adına Sn. Emre Can Küçükyıldız, Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank, öğretmen, veli ve öğrencilerimizin katılımıyla Galip Vardar Kültür ve Sanat Binası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Tören programında görev alan tüm öğrencilerimizi tebrik eder; katkılarından ötürü de Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ'a, Müdür Yardımcılarımız Sn. Esat Başkurt'a, Sn. Fikret Eren'e, Sn. Gülay Akgül'e, Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Sn. Hakan Sümer'e, Hülya Çullu'ya, Nurcan Gültekin Torun'a, Müzik Öğretmenimiz Sn. Aysun Açıkalınyiğit'e, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimiz Sn. Filiz İlaslan'a, Burcu Arslan'a, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Sn. Gökhan Bayrakdar'a ve Sermin Tavukçu'ya teşekkür ederiz. 

Mrt

Okul formamızın kırmızı beyaz olan renklerinin cesaret ve matemi simgeleyen kırmızı siyah renklerine dönüştürüldüğü günün (7 Mart 1913) 100. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen tören Emekli Albay Sn. Erhan Altunok, okul yönetimimiz, öğretmenlerimiz, okul aile birliğimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla okulumuzda gerçekleştirildi. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz vatanımızın kurtuluşu için hiç düşünmeksizin canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Mrt

MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarih Kulübümüz tarafından düzenlenen "Ulusal 6. Büyüteç Tarih Sempozyumu" isimli etkinlik kapsamında "Harp Sanayisinin Dünya Barışına Etkisi" konusuyla okulumuzda öğrencilerimizle bir araya geldi. 

Mrt

Güzide okulumuzun köklü tarihinden ülkemize mal olmuş usta bir şairimizin adını yaşatmak ve hafızalarda kalmasını sağlamak amacıyla geleneksel hale getirdiğimiz "Behçet Necatigil 12. Şiir Yarışması" okulumuzda gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayarak yarışma şartnamesine ulaşabilirsiniz.

Yarışmanın Konusu:

"Ben oraya koymuştum, almışlar / Arasına sıkışık saatlerin. / Çıkarır bakardım kimseler yokken  / Beni bana gösterecek aynamdı, almışlar."

(Behçet NECATİGİL'in NİLÜFER şiirinden)

Şbt

Kuruluşumuzun 115. yıldönümü münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtında gerçekleştirilen Çelenk Sunma Törenimiz okul yönetimimiz, okul aile birliğimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız, velilerimiz, lisemizi destekleyen vakıf ve derneklerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Söz konusu çelenk sunma töreninde Okul Müdürlüğümüzün yanı sıra lisemizi destekleyen vakıf ve derneklerimiz sırasıyla; Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (KELEV), BJK-Kabataş Vakfı, Kabataş Erkek Liseliler Derneği (KELDER), İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği (İSKADER), Kabataş Erkek Liseli Hukukçular Derneği, Kabataş Erkek Lisesi Mezunlar Derneği, Kabataşlılar Yardımlaşma Derneği, Kabataşlı Beşiktaşlılar Derneği Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenklerini sundular. 

Okul Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, 6 Şubat günü ülkemiz tarihinin en büyük doğal afetlerinden biriyle sarsıldığına değinerek 10 ilimizi doğrudan etkileyen, bazı şehir merkezlerimizde hayal edilmesi imkansız bir tahribata neden olan deprem afetinin tüm yurtta olduğu gibi Kabataşlılar olarak bizlerin de yüreğini dağladığını ifade etti. Bu elim zaman diliminde acımızın çok büyük, yüreğimizin ise deprem bölgesinde olduğunu vurgulayarak hiçbir kelimenin yaşanan acıyı tarif etmeye yetmediğini söyledi. Ayrıca "Karanlığı Ezenlerin Lisesi" olarak tüm Kabataş Camiasının bütün kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik halinde depremden etkilenen herkesin acısını paylaşmakta olduğunu deprem sebebiyle oluşan yaraların bir an önce sarılmasına katkı sunabilmek için de fedakarca çalışmakta olduğunu belirtti. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz uğruna eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün gazilerimizi, okulumuzun kurulduğu günden bu yana izleri ve hatıraları yıllarca unutulmayan, Kabataşlıların gönlünde ölümsüzleşen tüm mezunlarımızı, hizmetlilerimizi, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi şükran ve minnetle anarak hayatını kaybeden Kabataşlılara da yüce Allah'tan rahmet diledi.

Köklü bir tarihi geçmişi ve gelenekleri olan, toplumsal ve evrensel sorunların farkında olan, bu sorunlara duyarsız kalmayan büyük Kabataş Camiası olarak, söz konusu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da yüce Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve yakınlarına sabır dileyerek konuşmasını tamamladı.

Şanlı okulumuzun 115. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Şbt

Şbt

Gönüllülük esasına dayanarak topluma hizmet etmeyi hedefleyen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Çocuk Esirgeme Kulübümüz "Topluma Hizmet Projesi" (Community Involvement Project) çalışmaları kapsamında Denizli'ye hareket etti. Ziyaretin ilk gününde öğrencilerimiz Denizli / Merkezefendi 19 Mayıs Anaokulu öğrencileriyle bir araya gelerek fidan diktiler. Denizli ziyaretinin ikinci gününde Acıpayam ilçesinde bir takım faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda Acıpayam'daki Osman Manisalı İlkokulu'nun özel eğitim sınıfındaki arkadaşlarını ziyaret edip derslerine eşlik eden öğrencilerimiz bolca keyifli vakit geçirdi. Acıpayam Belediyesi'nin "Sevgi Eli" projesine destek olarak Hürü Neneyi ziyaret eden ekibimiz evlere kömür ve odun dağıtılmasına yardımcı oldu. Denizli ziyaretinin üçüncü gününde Acıpayam  Belediye Başkanı Dr.Hulusi Şevkan'ı makamında ziyaret etti. Ayrıca Acıpayam'da bir köy okulu olan Alcı İlköğretim okulunu ziyaret etti. Ekibimiz anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile birlikte zeka oyunları ve maçlar yaparak gün boyunca hoşça vakit geçirdi. Ayrıca okulun çeşitli ihtiyaçları için hazırlanan malzemeler de okula ekibimizce teslim edildi. Denizli ziyaretinin son gününde ise  Türkiye Alzheimer Derneğinin Denizli şubesini ziyaret eden öğrencilerimiz alzheimer farkındalığına diar tiyatro oyununu izleyerek Denizli ziyaretini başarıyla tamamladılar. Katkıları için Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Yüksel Bacak, Matematik Öğretmenimiz Nurdan Tokatlı Çalgın ve Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Hülya Çullu'ya teşekkür ederiz.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (KELEV) Dr. Merih Ergin Bursu kapsamında Bilim Olimpiyatlarında madalya alan öğrencilerimize başarı ödülleri Kaymakamımız Sn. Önder Bakan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Özcan Türkoğlu, Şube Müdürümüz Sn. Selim Salih Kendir, Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Çağlar, KELEV Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Prof. Dr. Aydın Alper ve Sn. Barış Doğan, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Canan Darıcıoglu ve danışman öğretmenlerimizin katılımıyla takdim edildi. Öğrencilerimizi tebrik eder; başarılarının devamını dileriz. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı'na (KELEV) destekleri için teşekkür ederiz.