T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Kanada Eğitim Haftası Programı çerçevesinde 17 Mart'ta Four Seasons Otel'de Tanıtım Resepsiyonu ve 18 Mart'ta Wyndham Grand Levent Otel'de Eğitim Fuarı düzenledi. Four Seasons Otel'deki Tanıtım Resepsiyonu'na , okulumuzu temsilen Kabatas East Asia Project Yönetim Kurulu´ndan Başkan Berat Talay, Genel Sekreter Yardımcısı Doğa Çınar, Proje Danışman öğretmenleri Fahri Yavuz ve Ümit Kurt katıldı.  Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon ile öğrencilerimiz sohbet edip kendisini okulumuza özellikle Kanada Eğitim Sistemi ve Kabataş Erkek Lisesi ile Kanada Lise / Üniversiteleri arasında Eğitim işbirlikleri imkanları hakkında seminer vermek üzere davet ettiler. Sayın Başkonsolos, Nisan ayı içerisinde okulumuza geleceğini belirtti.

 

Mrt

 

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'nun özel davetlisi olarak 13. İstanbul Japon Filmleri Festivali & Osmanlı Sarayında Japon Rüzgarı Sergisi  Açılış Kokteyli'ne, Kabatas East Asia Project Yönetim Kurulu´ndan Başkan Berat Talay, Başkan Yardımcısı Pınar Mutluay, Genel Sekreter Yardımcıları Ceylin Özgür Erzen ve Doğa Çınar, Proje üyelerinden Onur Öztemir, Proje Danışman öğretmenleri Fahri Yavuz ve Ümit Kurt katıldı. 

 

Mrt

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Kabatas East Asia Project kapsamında okulumuzda Japonya Tanıtım Günü etkinliği düzenledi. Okul müdürü Fatih Güldal'ın konuşması ile başlayan programda, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Bölümü'den Chiharu Özkaynak ve Şaziye Çelik, MEXT (Japon Hükümet Bursu) hakkında semineri sundu ve öğrencilerimize Japonya tanıtım DVD sini izlettiler. Ünlü Japon ressam ve çocuk kitabı yazarı Kobayashi Yutaka'da, resim, sanat, Japonya, Türkiye, çocukluk ve öğrencilik üzerine bir konuşma yaptı. Programın son bölümünde Kabatas East Asia Project'te Japonya ile ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ceylin Özgür Erzen iki Japonca şarkı söyledi. Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi'nden Dr.Erdal Küçükyalçın da Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yetkililere eşlik ettiler.

 

 

Şbt

Ara

 

 

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo CHO, Türkiye ile Kore, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Kabatas East Asia Project kapsamında okulumuzda Kore - Türkiye ilişkileri seminerini sundu. Kore Tanıtım Günü etkinliği çerçevesinde Kore Ankara Büyükelçiliği Kültür Bölümü'nden Yoon Seo HAN'da Kore'de Eğitim ve Kore Dili Tanıtım seminerini verdi. Program akışı şu şekilde gerçekleşti;

 

12:50 -13:00 Okul Müdürümüz Sayın Fatih Güldal'ın açılış konuşması

 

13:00~13:20  Kore´de Eğitim Semineri (Hükümet bursu hakkında) Sayın Yoon Seo Han

 

13:20~13:40  Video Gösterimi -- Güney Kore Nasıl başardı? (CNN Turk)

 

13:40~14:00  Korece Tanıtım Semineri, Sayın Yoon Seo Han

 

14:00~14:50  Kore-Türkiye İlişkileri Semineri    

                     (Konuşmacı:Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Sayın Dong-Woo CHO)

 

Programın bitiminde Okul Müdürümüz Fatih Güldal, Sayın Müsteşar'a, Kabataş Erkek Lisesi olarak, Kore Savaşı'nda yer almış, şehit ve gazi olup ebediyete intikal etmiş bütün Türk ve Koreli kahraman askerlerimizin hatırasına İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına diktiğimiz fidanlarla ilgili şu ifadelerin yer aldığı belgeyi takdim etmiştir;

 

Sayın Dong Woo Cho,

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Kore Savaşı'nda yer almış, şehit ve gazi olup ebediyete intikal etmiş bütün Türk ve Koreli kahraman askerlerimizin hatırasına 15 fidan hediye etmiş olup, hediye edilen fidanlar İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına dikilmiştir.

 

Kore ile Türkiye'nin kardeş ülke olduğuna dair 16 Kasım 2016 tarihindeki sözlerinize imzamızı atıyoruz; "Kore´de bizler Türkiye´ye kardeş ülke gözüyle bakıyoruz. Kore Savaşı´nda bizim için kahramanca savaşan Kore gazi ve şehitlerini asla unutamayız."

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri olarak kardeş ülkemiz Kore'nin bağımsızlığı için Türk ve Koreli askerlerimizin gösterdiği üstün cesareti daima hatırlayacağız.

 

Türkiye ve Kore arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla başlattığımız Kabatas East Asia Project'e katkılarınızdan dolayı en kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

 

İstanbul,19 Aralık 2016

 

Ayrıca Kabatas East Asia Project Takım üyeleri; Başkan Berat TALAY, Genel Sekreter Baran FERAHLAR, Danışman öğretmenler Fahri YAVUZ ve Ümit KURT, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dong-Woo CHO'ya Proje'nin 1, 5, 7, 8, 9, 10 ve 11. maddeleri çerçevesinde destek talep ettiklerine dair bir mektup sundu. Sayın Müsteşar'da Kore Ankara Büyükelçiliği olarak ellerinden gelen desteği sunacaklarını ifade ettiler. Proje 2016 -2020 yılları arasında Kore hakkında şu amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir;

 

1. Türkiye 20.000'in üzerinde askeri Kore Savaşı'na (1950 - 1953) göndermiştir. 721 askerimiz şehadet mertebesine ulaşmış ve 2000'in üzerinde askerimiz gazilik ünvanını almıştır. Proje vesilesiyle Koreli ve Türk şehit ve gazilerin hatıralarını öğrencilerimize aktarmayı amaçlıyoruz. Kore Savaşı'nda yer alan Koreli ve Türk askerleri anmak adına her yıl Kabataş Erkek Lisesi'nde özel bir tören düzenlenecektir.

 

5. Kore, Japonya ve Çin zengin bir kültüre ve etkileyici tarihe sahip olduğundan dolayı, Kabataş Erkek Lisesi'nde karşılıklı anlayışı, diğer kültür ve geleneklere saygıyı geliştirmek adına kültürel programlar organize edilecektir.

 

7. Birleşmiş Milletler Dünya İnsanlık Zirvesi 23 - 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı. BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki Moon katılımcılara şöyle seslendi: "Hepimiz buradayız çünkü global insanlık hareketi emsali olmayan bir şekilde zordadır. Biz farklı bir gelecek şekillendirmek için buradayız. Bu gün ilan ediyoruz ki: "Ortak sorumluluğa sahip tek insanlığız."

 

BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki Moon'u deneyim ve bilgeliğini öğrencilerimize aktarmak ve BM Dünya İnsanlık Zirvesi'nde ki sözlerini aydınlatmak adına Kabataş Erkek Lisesi'ne davet etmeyi amaçlıyoruz.

 

Ayrıca, Kore, Japonya ve Çin'den bazı önemli isimler, öğrencilerimize deneyim ve bilgeliklerini aktarmaları için okula davet edilecektir.

 

8. Kabataş Erkek Lisesi, kendisini eğitimde mükemmelliğe adamış, Türkiye'nin en eski ve uluslararası üne sahip liselerinden biridir.

 

Üniversite sonuçlarına göre, Kabataş Erkek Lisesi Türkiye'nin en başarılı liseleri arasında yer almaktadır. Mezunlarımız Türkiye'nin önde gelen üniversitelerine kayıt olmaktadır.

 

Türkiye ile Kore, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmede etkileşim çok önemlidir. Türkiye'de faaliyet gösteren Dünya devi Kore, Japon ve Çin şirketleriyle Lise - Sanayi işbirliği kurmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, üniversitenin birinci yılından sonra şirketler, mezunlarımıza staj imkanı sunacaktır.

 

9. Kardeş Okul işbirlikleri, öğrencilerin çevrelerinde ki dünya hakkında bilinçlerini geliştirir ve hayat değiştiren eğitim fırsatlarını canlandırır.

 

Kore, Japonya ve Çin'den liselerle, dostluk, karşılıklı anlayış ve kültürel farkındalığı geliştirmek adına kardeş okul anlaşmaları imzalamayı amaçlıyoruz.

 

10. Türkiye, Kore, Japonya ve Çin Zirvesi'ni, ilgili ülkelerin lise öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla düzenlemeyi hedefliyoruz. İlk zirve Türkiye'de gerçekleşecek, diğerleri ise diğer ülkelerde olacaktır.

 

11. Kabataş Erkek Lisesi'nin tesisleri ve boğaz manzarası, tarihi bir sitede konferanslar, seminerler, toplantılar ve eğitim günleri düzenlemek için ideal bir ortam sunmaktadır. Kore, Japonya ve Çin büyükelçilikleri, konsoloslukları ve şirketleri etkinliklerini Kabataş Erkek Lisesi tesislerinde düzenleyebilirler.

 

Etkinliklerin katılımcıları kibar bir şekilde öğrencilerimizle tanışmak üzere okulumuza davet edilecek, böylelikle öğrencilerimiz bu ülkelerden olan insanlara iletişim kurma şansını yakalayacaktır.

Kas

Kabataş Erkek Lisesi, kurulduğu 1908 yılından beri bir asrı geçen tarihi boyunca sayısız Proje ve başarılara imza atmıştır. Hali hazırda devam eden Projeleri ile de başarılara imza atmaya devam etmektedir. Kabataş East Asia & World Project´in 17 maddeden oluşan hedefleri detaylı bir şekilde www.kabataseastasia.org  websitesinde görülebilir.

 

Kabatas East Asia & World Project, sadece Türkiye ve Doğu Asya ülkeleri arasındaki değil aynı zamanda Türkiye ve Dünya´nın diğer ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye katkı sunmayı  hedeflemektedir. Öğretmenler günü Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlandığından dolayı proje 24 Kasım 2016 tarihi itibariyle başlamıştır. Kabataş Erkek Lisemize, 1908 yılından beri eşsiz katkılarda bulunan her öğretmen ve öğrencimiz, Kabataş East Asia & World Project’in her yıldönümünde minnettarlıkla anılacaktır. Öğrenci, veli ve mezunların, Kabataş Erkek Lisesi projelerini desteklemeleri bir gelenektir. Bütün öğretmen, öğrenci, veli ve mezunların bu projeye dahil olma hakları vardır. Proje 2016 – 2020 yılları arasında şu amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir;