T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Mrt

MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarih Kulübümüz tarafından düzenlenen "Ulusal 6. Büyüteç Tarih Sempozyumu" isimli etkinlik kapsamında "Harp Sanayisinin Dünya Barışına Etkisi" konusuyla okulumuzda öğrencilerimizle bir araya geldi. 

Mrt

Güzide okulumuzun köklü tarihinden ülkemize mal olmuş usta bir şairimizin adını yaşatmak ve hafızalarda kalmasını sağlamak amacıyla geleneksel hale getirdiğimiz "Behçet Necatigil 12. Şiir Yarışması" okulumuzda gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayarak yarışma şartnamesine ulaşabilirsiniz.

Yarışmanın Konusu:

"Ben oraya koymuştum, almışlar / Arasına sıkışık saatlerin. / Çıkarır bakardım kimseler yokken  / Beni bana gösterecek aynamdı, almışlar."

(Behçet NECATİGİL'in NİLÜFER şiirinden)

Şbt

Kuruluşumuzun 115. yıldönümü münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtında gerçekleştirilen Çelenk Sunma Törenimiz okul yönetimimiz, okul aile birliğimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız, velilerimiz, lisemizi destekleyen vakıf ve derneklerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Söz konusu çelenk sunma töreninde Okul Müdürlüğümüzün yanı sıra lisemizi destekleyen vakıf ve derneklerimiz sırasıyla; Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (KELEV), BJK-Kabataş Vakfı, Kabataş Erkek Liseliler Derneği (KELDER), İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği (İSKADER), Kabataş Erkek Liseli Hukukçular Derneği, Kabataş Erkek Lisesi Mezunlar Derneği, Kabataşlılar Yardımlaşma Derneği, Kabataşlı Beşiktaşlılar Derneği Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenklerini sundular. 

Okul Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, 6 Şubat günü ülkemiz tarihinin en büyük doğal afetlerinden biriyle sarsıldığına değinerek 10 ilimizi doğrudan etkileyen, bazı şehir merkezlerimizde hayal edilmesi imkansız bir tahribata neden olan deprem afetinin tüm yurtta olduğu gibi Kabataşlılar olarak bizlerin de yüreğini dağladığını ifade etti. Bu elim zaman diliminde acımızın çok büyük, yüreğimizin ise deprem bölgesinde olduğunu vurgulayarak hiçbir kelimenin yaşanan acıyı tarif etmeye yetmediğini söyledi. Ayrıca "Karanlığı Ezenlerin Lisesi" olarak tüm Kabataş Camiasının bütün kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik halinde depremden etkilenen herkesin acısını paylaşmakta olduğunu deprem sebebiyle oluşan yaraların bir an önce sarılmasına katkı sunabilmek için de fedakarca çalışmakta olduğunu belirtti. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz uğruna eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün gazilerimizi, okulumuzun kurulduğu günden bu yana izleri ve hatıraları yıllarca unutulmayan, Kabataşlıların gönlünde ölümsüzleşen tüm mezunlarımızı, hizmetlilerimizi, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi şükran ve minnetle anarak hayatını kaybeden Kabataşlılara da yüce Allah'tan rahmet diledi.

Köklü bir tarihi geçmişi ve gelenekleri olan, toplumsal ve evrensel sorunların farkında olan, bu sorunlara duyarsız kalmayan büyük Kabataş Camiası olarak, söz konusu depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da yüce Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve yakınlarına sabır dileyerek konuşmasını tamamladı.

Şanlı okulumuzun 115. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Şbt

Şbt

Gönüllülük esasına dayanarak topluma hizmet etmeyi hedefleyen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma, Çocuk Esirgeme Kulübümüz "Topluma Hizmet Projesi" (Community Involvement Project) çalışmaları kapsamında Denizli'ye hareket etti. Ziyaretin ilk gününde öğrencilerimiz Denizli / Merkezefendi 19 Mayıs Anaokulu öğrencileriyle bir araya gelerek fidan diktiler. Denizli ziyaretinin ikinci gününde Acıpayam ilçesinde bir takım faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda Acıpayam'daki Osman Manisalı İlkokulu'nun özel eğitim sınıfındaki arkadaşlarını ziyaret edip derslerine eşlik eden öğrencilerimiz bolca keyifli vakit geçirdi. Acıpayam Belediyesi'nin "Sevgi Eli" projesine destek olarak Hürü Neneyi ziyaret eden ekibimiz evlere kömür ve odun dağıtılmasına yardımcı oldu. Denizli ziyaretinin üçüncü gününde Acıpayam  Belediye Başkanı Dr.Hulusi Şevkan'ı makamında ziyaret etti. Ayrıca Acıpayam'da bir köy okulu olan Alcı İlköğretim okulunu ziyaret etti. Ekibimiz anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile birlikte zeka oyunları ve maçlar yaparak gün boyunca hoşça vakit geçirdi. Ayrıca okulun çeşitli ihtiyaçları için hazırlanan malzemeler de okula ekibimizce teslim edildi. Denizli ziyaretinin son gününde ise  Türkiye Alzheimer Derneğinin Denizli şubesini ziyaret eden öğrencilerimiz alzheimer farkındalığına diar tiyatro oyununu izleyerek Denizli ziyaretini başarıyla tamamladılar. Katkıları için Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Yüksel Bacak, Matematik Öğretmenimiz Nurdan Tokatlı Çalgın ve Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Hülya Çullu'ya teşekkür ederiz.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (KELEV) Dr. Merih Ergin Bursu kapsamında Bilim Olimpiyatlarında madalya alan öğrencilerimize başarı ödülleri Kaymakamımız Sn. Önder Bakan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Özcan Türkoğlu, Şube Müdürümüz Sn. Selim Salih Kendir, Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Çağlar, KELEV Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Prof. Dr. Aydın Alper ve Sn. Barış Doğan, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Canan Darıcıoglu ve danışman öğretmenlerimizin katılımıyla takdim edildi. Öğrencilerimizi tebrik eder; başarılarının devamını dileriz. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı'na (KELEV) destekleri için teşekkür ederiz.

Şbt

Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) veli bilgilendirme toplantımız 10. sınıf velilerimizin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Söz konusu toplantı Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ile Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ'ın sunumlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıya katılım sağlayan tüm velilerimize teşekkür ederiz.

Şbt

2022-2023 Eğitim öğretim yılı dönem sonu karne töreni okul bahçemizde gerçekleştirildi. Dönem içindeki çalışmalarını güzel bir karne ile taçlandıran öğrencilerimizi yürekten kutluyor, başarılarının hayatları boyunca devam etmesini gönülden arzu ediyoruz. Öğrencilerimize doğru rehberlik yapıp yanlarında olduklarını her daim hissettiren idareci ve öğretmenlerimize  teşekkür ederiz. Öğrencilerimize duydukları güven ve desteği esirgemeyip sürdüren velilerimize de ayrıca teşekkür ederiz. Bu vesileyle dönem boyunca emeği geçen tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve personelimize teşekkür ediyor; herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu tatiller diliyoruz.

Ock

Öğrencilerimizi akran zorbalığı konusunda bilinçlendirmek, okulumuzda olası riskleri önlemek ve öğrencilerimizi de çözüme dahil ederek okulumuzun demokrasi kültüründen yararlanarak yaratıcı çözüm önerileri geliştirmelerine, kendilerini ifade etmelerine imkan sağlayıp, öğrencilerimizin problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla öğrencilerimize yönelik olarak düzenlenen "Kabataş Erkek Lisesi Akran Zorbalığı Arama Konferansı" Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Dr. Abdurrahman Kendirci, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Aylin Mutluay, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcımız Sn. Başak Arslantürk ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Katkılarından ötürü Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenimiz Sn. Tevfik Sertaç Çelikçeken'e teşekkür ederiz. 

Ock

Görsel Sanatlar Kulübümüz tarafından düzenlenen "İçimdeki Usta" adlı serginin açılışı Türk Keman Ekolü'nün bir uluslararası temsilcisi olarak, ülkemizin önde gelen sanatçılarından biri olan akademisyen Sn. Prof. Dr. Cihat Aşkın'ın katılımıyla okulumuzda gerçekleştirildi. Sergide yer alan eserlere imza atan öğrencilerimizi tebrik eder; başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Katkıları için de Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Sn. Hülya Çullu'ya teşekkür ederiz.

Ock

Okulumuz Cahit Kocaömer Kütüphanesinin 48 kişilik masa ve sandalyeleri yenilendi.Yenilenen masalarda seperatör, kişiye özel aydınlatma ve 2 adet priz de yer alıyor. Öğrencilerimize hayırlı olsun diyor; desteklerinden ötürü İdari ve Mali İşleri Daire Başkanımız Sn. Selman Küçük'e teşekkür ediyoruz.

Ock

Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği kapsamında düzenlenen Matematik ile Çevre ve İklim Değişikliği konularına yönelik öğrenci kongresi ve poster sunumu yarışması ödül töreni Ankara ATO Congresium'da gerçekleştirildi. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması'nda okulumuz Matematik alanında üçüncü oldu. Öğrencilerimize ödüllerini Milli Eğitim Bakanımız Sn. Prof. Dr. Mahmut ÖZER, takdim etti. Öğrencilerimiz Mehmet Alp Topuz ve Esra Erkoca'yı tebrik ederiz. Danışman Öğretmenimiz Halil Yakıt'a ve Sn. Hülya Çullu'ya katkıları için teşekkür ederiz. Destekleri için Matematik Öğretmeni Sn. Cemil Karaçam'a ayrıca teşekkür ederiz.

Ara

Ara

Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliğinde düzenlenen Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması'nın final sergisi ve ödül töreni, 26-29 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Congresium Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenecektir. Etkinlik, 26-27 Aralık 2022 tarihleri arasında proje sergisinin, 28 Aralık 2022 tarihinde sosyal etkinlik gününün, 29 Aralık 2022 tarihinde ise ödül töreninin düzenlenmesi şeklinde planlanmıştır. Bu bağlamda, yarışmanın final aşamasına davet edilen proje sahibi öğrenciler ve danışmanları 25 Aralık 2022 tarihinde Ankara'ya davet edilmektedir.

Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması" ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenimine devam etmekte olan öğrenciler; bilimsel düşünme, araştırma yapma, akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek analitik düşünme becerilerini geliştirerek yeni bilgiler üretmeleri konularında teşvik edilecek.

 

Yarışma ile ayrıca bilimsel gelişmelerin paylaşılacağı platformların oluşturularak öğrencilerin; bilim insanları, akademisyenler ve yeni teknolojilerin araştırma alanlarına yönelik çalışmalar yapan sektör temsilcileri ile bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliğinde ilk defa düzenlenen "Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması"nın final sergisi ve ödül törenine davet edilerek okulumuzu temsil edecek 12. sınıf öğrencilerimiz Mehmet Alp Topuz ve Esra Erkoca'yı tebrik eder; öğrencilerimize başarılar dileriz. Katkılarından ötürü Danışman Öğretmenimiz Halil Yakıt'a teşekkür ederiz.

Ara

12. Sınıf öğrencilerimiz Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesinin ameliyat gözlemleri kapsamında Tıp Fakültesi Dekanı Beyin-Sinir Cerrahisi ABD Başkanı Prof. Dr. Türker Kılıç'ın gözetiminde ameliyathanede gözlem yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesine işbirlikleri için teşekkür ederiz. Destekleri için Rehberlik Servisimize teşekkür ederiz.