T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Etiket Sonuçları: robotik

Haz

Şanlıurfa'da, "Göbeklitepe" teması ve "Ahican tarihin sıfır noktasında" sloganıyla gerçekleştirilen 14. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışması sona erdi.  16 Haziran 2022 18:19 Millî Eğitim Bakanlığı koordinesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı (TEKNOFEST), Türk Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ACROME iş birliğinde düzenlenen yarışmanın son gününde, GAP Arena Spor Salonu'nda öğrencilerin hazırladığı projeler finalde yarıştı. "Göbeklitepe" teması ve "Ahi Can tarihin sıfır noktasında" sloganıyla 4 gün süren yarışmalara, Türkiye'nin yanı sıra 8 ülkeden 5 bin 425 öğrenci ve öğretmen, 2 bin 453 robot projesi katıldı. Dünyanın en büyük robot yarışması olan Uluslararası MEB Robot Yarışmasında okulumuz İHA Kulübü İnsansız Hava Aracı alanında şampiyon oldu. Öğrencilerimiz Nazım Tüzün ve Gökay Sefer'e ödüllerini Mesleki ve Eğitim Genel Müdürü Sn. Şener ile Ortaöğretim Genel Müdürü Sn. Halil İbrahim Topçu takdim etti. Öğrencilerimiz Nazım Tüzün ve Gökay Sefer'i ve Danışman Öğretmenimiz Sn.İzlen Toprak'ı tebrik ederim. Desteklerinden ötürü de İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneğine (İSKADER) ve Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank'a  teşekkür ederiz.

Mrt

Robotik Kulübümüz "FRC-First Robotic Compitition İstanbul" yarışmasında yarı finale çıkarak önemli bir  başarı elde etti. Özverili çalışmalarından ötürü Robotik Kulübü öğrencilerimizi tebrik ederiz. 

Şbt

Okulumuz "FRC-First Robotics Competition" 2022 İstanbul" yarışması için aralıksız çalışmalarına devam ediyor.

Kabataş Erkek Lisesi Robotik Takımı "FRC-First Robotic Compitition İstanbul" yarışması için Fizik Öğretmeni Gürsel Tekin ve Bilişim Teknolojileri öğretmeni İsmail Kurt danışmanlığında 26 öğrenci ile çalışmalarına devam etmektedir. 

"FRC-First Robotics Competition" uluslararası liseler arası robotik yarışmasıdır. Her yıl, lise öğrencilerinden oluşan takımlar, koçlar ve mentorlar, altı haftalık zaman diliminde 56 kilo ağırlığında oyun oynayan robot inşa ederler. Robotlar topları hedef yerlere atmak, diskleri belirli hedeflere atmak, barlara asılmak ve robotları denge kirişlerinde dengelemek gibi görevleri tamamlarlar. Oyun gerekli görevlerle her yıl değişir. Takımlara standart parça seti verilirken aynı zamanda kendilerine bir bütçe yaratıp özel parçalar almaları veya üretilmesine teşvik edilir. Yarışma, her sene gerçekleşir ancak takımlar tekrardan aynı bileşenleri kullanmak isterlerse sadece önceki yılın materyallerinden yararlanabilirler. Robotlar, tampon ve akü hariç, 56 kilogramı aşmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Her takıma tahsis edilen kitler standart parçalar içerir. Her sezon yarışma detayları ocak ayının ilk cumartesi günü duyurulur.

Yarışma 2022 yılında Türkiye' de iki organizasyonla yapılmaktadır, İzmir ve İstanbul' da yapılacak yarışmalarda okulumuz 14-17 Mart tarihleri arasında İstanbul-Volkswagen Arena' da yapılacak yarışmaya katılacaktır. Okul takımımız Aralık ayında yenilenerek açılışı yapılan yeni atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Öğrencilerimiz için bu yaşlarda attıkları her adımın gelecek hayatlarında ve meslek seçimlerinde çok önemli bir yere sahip olduğu bu organizasyonlara katılmalarında maddi ve manevi desteği veren tüm paydaşlarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimize 14-17 Mart tarihinde yapılacak yarışmada başarılar diliyoruz.

Ara

Robotik Atölyemizin açılış töreni, Kaymakamımız Sn. Önder Bakan, İl Sağlık Müdürümüz Sn. Kemal Memişoğlu, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Doç.Dr. Seyhun Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sn. Hatice Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Nesrin Kakırman, Okul Yönetimimiz, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı (KELEV) Başkanı Sn. Ahmet Çağlar, İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneği Başkanı Sn. Özgür Şahin Öztürk, 1971 Mezunumuz Rahmetli Orhan Örnek'in kıymetli ailesi bağışçılarımız Sn. Nur Örnek, Erhan Örnek, Hakan Örnek ve Ömer Örnek, Lenova Şirketi Genel Müdürü Sn. Emre Hantaloğlu, Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank, Eğitimci Sn. Burhan Şengün, öğretmen, veli, öğrenci ve mezunlarımızın geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Ara

Okulumuz Robotik Atölyesinin yenilenmesi sürecindeki katkılarından ötürü İstanbul Kabataş Erkek Liseliler Derneğine, 3-E Fen / 1971 Mezunumuz Rahmetli Orhan Örnek'in şahsında "Örnek" ailesine, Lenova Genel Müdürü Sn.  Emre Hantaloğlu'na, Lumikron Teknoloji Şirketi Genel Müdürü Sn. Ata Pank'a, Sn. Adil Sadıkoğulları'na öğretmen ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz. 

Mrt

Ekm

Nis

Kabataş Erkek Lisesi olarak ilk kez düzenlenen Raspberry Pi tabanlı robot yarışması PiWars'a Hazırlık sınıflarımızdan kurduğumuz roboKEL takımımızla katıldık. 7 kategoride mücadele ettiğimiz yarışmada PiNoon kategorisinde yarı final oynadık. Diğer kategoriler de öğrencilerimiz yaptıkları robotun performansı ile mutlu oldular. Oldukça eğlenceli geçen turnuva hem öğretici hem eğlenceli bir gün geçirmemizi sağladı.

Şbt

Okulumuz robotik takımı Sabancı Üniversitesi´ne görüşmeye gitti. Bizi Collaboration Space´te ağırladılar, çeşitli konularda workshoplar yaptık. Sabancı Üniversitesinden Kemalettin Bey bize yaptıkları ilgili daha detaylı bilgi verip sorularımızı cevaplarken biz de kendilerine takımımızı, FIRST´ü ve FRC´yi tanıttık sorularını cevapladık. Bugün bizimle ilgilenen, vakit ayıran herkese çok teşekkür ediyoruz.

Şbt

İngiltere Cambridge Üniversitesi´nde son 4 yıldır düzenlenen uluslararası bir robotik yarışması olan Piwars Raspberry Pi Tabanlı Mobil Robot Yarışması Türkiye'de özel bir eğitim kurumu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenmekte. Bu yarışmada katılımcılar Raspberry Pi kullanarak mobil robotlar üretirler. Robotlar yarışmadaki hem otonom hem de uzaktan kumandalı çeşitli görevleri tamamlayarak puan kazanır ve buna göre sıralandırılırlar. Okulumuz Hazırlık B sınıfı öğrencilerinden Faruk Emre Afşar, Ahmet Hatipoğlu ve Yavuz Selim Vurgun yarışma kapsamında düzenlenen 2 günlük eğitimin ilk günkü bölümüne bugün katıldılar. Eğitimin ilk gününde öğrencilerimiz Raspberry Pi ve Python eğitimi ile Raspberry Pi ve elektronik konularından eğitim aldılar. Yarın tamamlanacak OpenCv Görüntü işleme ve Fusion360 ile 3D Tasarım eğitimlerinin ardından 22-23 Mart'ta yapılacak yarışma için heyecanla çalışmaya başlayacağız. 

Kas

Okulumuzu ve robotik kulübümüzü ziyarete gelen Sayın Cumhurbaşkanı başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu´na ve aynı zamanda okulumuz mezunu Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Baskani Sayın Prof. Dr. Göksel Aşan´a okulumuzu gezdirdik ve robotik takımımızı, projelerimizi anlattık. Yoğun programlarına rağmen bize vakit ayırdıkları ve verdikleri destek sözleri için Kabataş Erkek Lisesi olarak teşekkür ederiz.

Ekm

KELrot Yarışmanın 3.cü ve son gününde Ülker Arena´dan tabi ki ödülle döndüler. Yarışmadaki Safety Animation Award ödülü Kabataş Erkek Lisesinin.
Öğrencilerimizi ve danisman ögretmenlerimizi kutluyoruz.

Ekm

KELrot5655 ile robot kulübümüz sezonun ilk yarismasinda ekibe yeni katılan gençlerle Ülker arenada mücadele ediyor. Kabataş her alanda her yerde başarılarıyla en önde...

Mrt

FRC Türkiye elemelerine katılan robotik takımımız yarıfinallere kalma başarısı gösterdi.

Safety Award ve Innovation in Control Award´ı alırken, kaptanımız Anıl Mert Ar Dean´s List Finalist Award´ı kazanarak

seneye yapılacak yarışmada Amerika´ya gitme hakkı kazandı

Robotik takımımızı başarılarından dolayı kutluyoruz.

Ara

Kulübün Adı: Robotik Kulübü

Kuruluş Amacı,Hedefleri: Robotik kulübünde amacımız teknolojiye ve robotiğe ilgi duyan öğrencilere hem kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını hem de arkadaşlarından ve sektördeki isimlerden yeni şeyler öğrenmelerini sağlayacak etkinliklerde bulunmak, bunu yaparken ise öğrencilere yalnızca teknoloji alanında değil, sponsor bulma, halkla ilişkiler gibi alanlarda da katkıda bulunmaktır.

Bu Sene Yapılan Faaliyetler: FRC yarışmasının Turkish Off-Season ayağına katıldık ve 2500 dolar para ödülü aldık.

Bu Sene Yapılması Planlanan Faaliyetler: VEX Robotics Competition yarışmasına katılacağız, Dönem sonunda bir, senede iki defa olmak üzere okulumuzda robot günleri düzenleyeceğiz, Sumo robotları yapacağız,  Bunlar dışında ufak sürprizlerimiz de olacaktır pek tabi :)

Neden Bu Kulübü Seçmeliyim: Elektronik,mekanik,yazılım veya sponsorluk fark etmeksizin kendi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabileceğiniz, bizim size katacaklarımızdan faydalanabileceğiniz bir kulüp eminiz ki size birçok şey katacaktır.Daha az nerd olanlar içinse yeni arkadaşlıklar (gerek ulusal, gerek uluslararası) kurabileceğiniz bir platformuz.

Kulüp Başkanı:Onat Köylüoğlu

Kulüp Rehber Öğretmeni:İzlen Toprak

Nis

 

 

Amerika´nın California Eyaleti San Jose şehrinde yapılacak olan First Robotics Competition robot basketbol şampiyonası için Okul Müdürümüz Fatih GÜLDAL başkanlığında Fizik öğretmenimiz Hakan BİLİR koordinasyonunda Robotik kulübü öğrencilerimizi Atatürk havalimanı´ndan uğurladık.

Kulüp Öğrencilerimiz

OĞUZ ARIKAN , TAHA GÜNAYDIN, CAN KAVAS ,KAYA GÖKALP , ALP BALAL, AKIN AKIN AÇIKGÖZ, TUNA TORLAK, CEREN YAMAN, EMRE KIRGÜL, YILMAZ ONAT KÖYLÜOĞLU

ROBOTİK KULÜBÜMÜZE BAŞARILAR DİLİYORUZ

Kas