T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Etiket Sonuçları: kardeş okul

Nis

Bakanlığımızın Kardeş Okul Projesi kapsamında Kıbrıs Girne'de yer alan kardeş okulumuz 19 Mayıs Türk Maarif Kolejini ziyaret eden Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak ile Müdür Başyardımcımız Sn. Ayşe Bozdağ, Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi lideri 1926 yılı okulumuz mezunu merhum Dr. Fazıl Küçük'ün kabrini ve 1974 senesinde Kıbrıs Barış harekatı sırasında Şehit düşen Subay, Astsubay, Erbaş ile Erlerin anısına inşa edilen adını 1974 Barış harekatında Şehit düşen Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan alan Karaoğlan Şehitliğini ziyaret etti. 

Ara

 Almanya Nürnberg şehri Erlangen ilçesinde yer alan kardeş lisemiz Christian-Ernst Lisesi'ne 10 öğrenci 2 öğretmenden oluşan 12 kişilik heyetimiz 17 - 23 Kasım 2019 tarihleri arasında eğitim, tarih ve kültür içerikli ziyarette bulundu.

 

Eyl

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da 1882 yılında kurulan Gimnazija Obala Lisesi ile tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşması imzaladık.

Eyl

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci şehitlerimizin ve diğer şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, Dünya barışına katkı sunmak, Türkiyemizin tanıtımına en güzel bir şekilde destek verip Milletler arasında "Dostluk ve Gönül Köprüsü" kurmak ve öğrencilerimiz için çeşitli eğitim fırsatlarına kapı açmak niyetiyle "Kardeş Okul" anlaşması imzalama Projemizde Kore Seul'den Sangmoon Lisesi ile tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşmasına imza attık.

Eyl

Almanya Erlangen'de bulunan 1873 yılında kurulan Christian-Ernst Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında ki tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla yürürlüğe girmiştir.

Eyl

Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da 1907 yılında kurulan ve ülkenin en iyi lisesi olarak kabul edilen Slobodan Skerovic Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında ki tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla yürürlüğe girmiştir.

May

Japonya, Avustralya, Kanada, Polonya ve Macaristan´dan liselerle okulumuz eğitim, tarih ve kültür içerikli kardeş okul anlaşmalarına daha önce imza atmıştı. Almanya Erlangen´de 1873 yılında kurulan Christian Ernst Lisesi´nin müdürü Thomas Kellner, Erlangen Belediye Başkan Yardımcısı Elisabeth Preuß ve Dış İlişkiler Koordinatörü Silvia Klein eşliğinde kardeş okul anlaşması detaylarını görüşmek üzere 14 - 16 Mayıs tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi´nin desteğiyle İstanbul´a geldi.

Nis

"Galiçya Cephesi Şehitlerimiz" ve diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 13 kişilik heyetimizle 17 - 24 Mart 2019 tarihleri arasında Macaristan'a tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulunmuştuk. Aynı kapsamda  Budapeşte'nin Kispest ilçesinde bulunan kardeş okulumuz Deak Ferenc Lisesi öğrencileri 12 - 19 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiyemize geldi. Macar lisenin ülkemizdeki tüm masrafları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. 1.Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi, Galiçya Cephesi ve çeşitli cephelerde Macar askerler bizim yanımızda yer almıştı.

Nis

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Deak Ferenc Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşan heyetimizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 18 Nisan Perşembe günü kabul etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Galiçya Cephesi'nde şehit düşen askerlerimizi anmak üzere 17 – 24 Mart arası Macaristan´a giden öğrencilerimiz ile aynı kapsamda 12 – 19 Nisan arası Macaristan´dan Türkiye´ye gelen Deak Ferenc Lisesi öğrencileriyle sohbet ederek, yer aldıkları proje ile ilgili öğrencilerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bulunan ve Çekya (12 - 19 Ocak 2019) , Macaristan (17 - 24 Mart 2019) ve Polonya'yı (10 - 17 Haziran 2019)  kapsayan Projemizin resmi sponsorları da şu şekildedir; Gençlik ve Spor Bakanlığı, TİKA, THY ve Yunus Emre Enstitüsü.

15 Nisan Pazartesi günü Macaristan ve Türkiye'nin Galiçya Cephesi ve 1.Dünya Savaşı'nın diğer cephelerinde hayatını kaybeden askerleri ve halkı hatırasına Anma Programı okulumuzda Macar kardeş lisemizin katılımıyla sunuldu. 16 - 17 ve 18 Nisan tarihlerinde de Tekirdağ, Çanakkale ve Ankara'ya eğitim, tarih ve kültür içerikli ziyaretler gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'i de ziyaret ettik.

Ekm

Avustralya Sidney´deki kardeş okulumuz Strathfield South Lisesi´nden Biyoloji öğretmeni Nalan Shahettin okulumuzu ziyarete geldi. Eğitim, tarih ve kültür içerikli sohbette her iki okul öğrencileri arasında karşılıklı değişim programının nasıl uygulanabileceği hakkında detaylar konuşuldu. Okul müdürü Simon Paterson´ın hediyesini sunan Nalan hanıma, kardeş okulumuz ve müdürüne iletilmek üzere hediyeler takdim edildi. Öğrencilerimiz, Sidney´in başkent olduğu Yeni Güney Galler Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Shelley Hancock´a, Kabataş ve Strathfield South Liseleri arasındaki kardeş okul anlaşmasından ve karşılıklı yapılan etkinliklerden bahseden bir mektup göndermişti

Eyl

 Kanada´dan kardeş okul edinmemize destek olan Newfoundland&Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Perry Trimper, eşi ve beraberindeki heyetle okulumuza tekrar teşrif etti. Çanakkale Cephesi´nde hayatını kaybeden Kanadalı askerlerin hatırasına ülkemize gelen Meclis Başkanı Gelibolu ve Çanakkale ziyaretlerinden sonra yoğun programına rağmen okulumuza vakit ayırıp geldi.

 

Eyl

Dünyanın 4 kıtasında 12 ülkeden liselerle "Kardeş Okul" anlaşması imzalama Projemizde, Japonya, Avustralya, Kanada ve Polonya'dan sonra Macaristan'ın en önde gelen liselerinden Budapeşte'de 1919 yılında kurulan Deak Ferenc Lisesi ile de eğitim, tarih ve kültür içerikli kardeş okul anlaşmasına imza attık.

May

 Kabataş Erkek Lisesi öğrenci şehitlerimizin ve diğer şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, Dünya barışına katkı sunmak, Türkiyemizin tanıtımına en güzel bir şekilde destek verip Milletler arasında "Dostluk ve Gönül Köprüsü" kurmak ve öğrencilerimiz için çeşitli eğitim fırsatlarına kapı açmak niyetiyle Dünyanın 4 kıtasında 12 ülkeden liselerle "Kardeş Okul" anlaşması imzalama Projemizde, Japonya, Avustralya ve Kanada'dan sonra Polonya'nın en önde gelen liselerinden 1876 yılında kurulan Tadeusz Czacki Lisesi ile de kardeş okul anlaşmasına imza attık.

Mrt

"İstanbul Japon Haftası 2018" etkinlikleri kapsamında okulumuza teşrif eden Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara Japonya ve Türkiye ilişkileri hakkında öğrencilerimize hitap etti. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul'un kardeş şehri olan Shimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda'nın destekleriyle 1884 yılında kurulan Shimonoseki Lisesi ile 14 Kasım 2017 itibariyle kardeş okul anlaşmasına imza atmıştık. Shimonoseki Lisesi öğrencilerinin, okulumuz öğrencileri için özel olarak hazırladığı ve Japonya İstanbul Başkonsolosluğu'na ilettiği video da etkinlik sırasında izletildi. Okul Müdürümüz Fatih Güldal'da Türkiye ve Japonya arasındaki iyi ilişkilere değinerek, Japonya'dan bir kardeş lisemiz bulunması hususunda memnuniyetini içeren bir konuşma yaptı.

 

 

Konuşmaların ardından spor salonumuzda Özgün Aikido Kulubü tarafından sunulan Aikido gösterisi izlendi ve öğrencilerimiz Aikido yapmaya çalıştı. Ayrıca Japon Başkonsolos, 11-A sınıfından öğrencimiz Ceylin Özgür Erzen'in Kabataş Erkek Lisesi'nde okuyan ve Japonca öğrenmek isteyen öğrencilerize yönelik gönüllü olarak verdiği Japonca dersine katıldı.

Şbt

Avustralya Sidney'den Strathfield South Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 16 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Şbt

 

 

21 – 26 Ocak tarihleri arasında Türkiye'ye resmi ziyaretlerde bulunan Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi'nin, Kabataş Erkek Lisemiz ile kardeş okul olması hakkında yazdığı mektubu Okul Müdürümüz Fatih Güldal'a 26 Ocak Cuma günü okulumuzda takdim etmişti.

Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 2 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Çanakkale Savaşı'na birçok öğrencimiz katılmış olup Gelibolu'da şehit düşüp ismi tespit edilebilen 28 Şehit öğrencimizin ismi okulumuzun bahçesinde ki Çanakkale Şehitleri Anıtı'nda bulunmaktadır.

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti'nden 1000'in üzerinde asker, Çanakkale Savaşı'nda yer almış ve 40'a yakın asker de hayatını Gelibolu'da kaybetmiştir.

Kardeş okul anlaşmasında, Çanakkale Savaşı'nda ebediyete intikal eden Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerimizi, Türk ve Kanadalı askerleri, her iki okulun öğrencilerinin Gelibolu ve Kanada'da birlikte anması da yer almıştır.

Kas

 

 

İstanbul'un Japonya'da kardeş şehri olan Shimonoseki'nin Belediye Başkanı ve Japon heyeti 18 Nisan 2017 tarihinde okulumuza ziyarette bulunmuştu. İstanbul ile Shimonoseki Belediyesi arasında kardeş şehir işbirliği kurulmasının 45.yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlikte Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Shimonoseki Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve Shimonoseki Dans ve Müzik grubu yer almıştı. Kabatas Uzak Doğu Asya ve Dünya Projesi kapsamında Japon Belediye Başkanı'na, Shimonoseki'de bir kardeş lise talebi iletilmişti.

 

Shimonoseki Belediye Başkanı'nın talebimizi uygun görmesiyle, Shimonoseki'nin en eski lisesi olan ve 1884 yılında kurulan Shimonoseki Ticaret Lisesi ile ekte detayları bulunan kardeş lise anlaşmasına 14 Kasım 2017 itibariyle Kabataş Erkek Lisemiz imza atmış durumdadır.