T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Etiket Sonuçları: gezi

May

Atatürk mozolesine çelenk sunma töreni Okul Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Öğretmenlerimiz Sn. Fikret Ünal, Sn. Serpil Tezer, Sn. Aysun Açıkalınyiğit, Sn. Duygu Elif Yalçın, Sn. Hülya Çullu, Sn. Filiz İlaslan, öğrenci, veli ve mezunlarımızın katılımıyla Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfına (KELEV) 1978 ve 2005 yılı mezunlarımıza, İsviçre yerleşik mezunlarımıza, Sn.Osman Erdoğan Evren'e ve  Mütevellimize Anıtkabir ziyaretimizde sunmuş oldukları destekten ötürü okulumuz adına teşekkür ederiz.

Nis

Balkan Savaşı ile başlayıp 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile devam eden zorlu günlerde, Kabataş Erkek Lisesi'nin pek çok öğrencisi gönüllü olarak cephelere gitmiştir. Cepheden cepheye koşan Kabataşlılardan bir kısmı şehitlik, bir kısmı da gazilik makamına kavuşmuştur. Balkan Savaşı'na katılan öğrencilerimizin şehit olmalarından dolayı 7 Mart 1913 yılında alınan bir kararla okulun 'kırmızı ve beyaz' olan renkleri, 'kırmızı-siyah' şeklinde değiştirilmiş ve Kabataş, o yıl mezun verememiştir.  Kabataş ve Türkiye genelinde ki birçok liseden öğrenciler vatan müdafası için gönüllü olarak Çanakkale Cephesi'ne gitmiştir. 18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a (1915) bağlayan gece saat 03.30 da Anzak siperlerine doğru başlayan taarruzda öğrencilerimiz "Annem Beni Yetiştirdi"  marşını da söyleyip harekete geçmişti. İşte bu gece en çok öğrenci şehidimizi verdiğimiz gecedir. "Çanakkale Geçilmez" sözünü tarihe altın harflerle yazdıranlar arasında yer alan Kabataşlı öğrencilerimiz,  Galatasaraylı, Vefalı, İstanbul Erkekli ve ülke genelinde ki diğer liselerin öğrencileriyle birlikte Çanakkale'de şehadet şerbetini içmiştir. Kabataş Erkek Lisesi, Balkan Savaşı ve Çanakkale Savaşı döneminde öğrencilerinin cephelere gitmesi nedeniyle mezun verememiştir. Kurtuluş Savaşı'na da katılan öğrencilerimiz nedeniyle 1919 -1923 yılları arasında Kabataş 5 mezun verebilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılmak için mücadele eden tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz. Bu vatan ve millet onlara minnettardır.

Çanakkale Şehitlerine Saygı kapsamındaki anma programımız Çanakkale Şehitler Abidesi Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak'ın konuşmalarıyla başladı ve sırasıyla Tarih Öğretmenimiz Sn. Abid Yaşaroğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz Sn. Beytullah Mısır'ın konuşmalarıyla ve öğrencilerimiz tarafından okunan şiirlerle devam etti. Programımız Atatürk Anıtı önünde çekilen aile fotoğrafıyla nihayete erdi. Katkılarından ötürü Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfına (KELEV), 1988 Yılı Mezunlarımıza ve Amerika'da yerleşik mezunlarımıza teşekkür ederiz. 

Eyl

TEKNOFEST - İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne Müdürümüz Muharrem Bayrak ve Öğretmenlerimizin rehberliğinde öğrencilerimizle katılım sağladık.

Ock

Ara

Ara

Ara

Ara

Ara

Kas

Güneş Sistemi'ndeki en küçük ve Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür'ün 11 Kasım 15.30-16.30 saatleri arasındaki geçişini gözlemlemek amacıyla İstanbul Üniversitesi'nin düzenlediği etkinlikteydik. Gözlemden sonra Planetaryum'u ve İstanbul Üniversitesi Tarihi Gözlemevi'ni gezdik.

Merkür kendi etrafındaki dönüşünü 59, Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamlar fakat Dünya ile aralarında 7 derecelik bir fark olduğundan onu ancak 100 yılda 13 kez böyle gözlemleyebiliyoruz.

Ekm

Haz

"Galiçya Cephesi Şehitlerimiz" ve 1.Dünya Savaşında diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenciler ve öğretmenlerden oluşan 13 kişilik heyetimiz 10 - 17 Haziran 2019 tarihleri arasında Polonya'ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı himayelerinde bulunan ziyaretimizin resmi sponsorları da şu şekildedir; TİKA, THY, Gülermak A.Ş ve Yunus Emre Enstitüsü.

Haz

Kabataş Erkek Lisesi-Değerler Kulübü ve Robotik Kulübü öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte, "Tarihine bak, geleceği yaz!" ilkesinden hareketle hazırlanan "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi'ni" ziyaret etti. Robotik, Sibernetik ve mekanik biliminin kurucusu kabul edilen Cezeri; birikimi, icatları, bakış açısı ve sanatsal mühendislik felsefesi itibariyle elliden fazla makine ve aracın teknolojik tasarımlarını yapmış ve bu makineleri teorik planlamada bırakmayıp üretmiş ve çalıştırmıştır. Cezeri'nin olağanüstü makineleri ve buluşları bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

May

11 A/C/F sınıfları Edebiyat öğretmenleri Melike Selcan BATIR eşliğinde Aşiyan Müzesini ve Boğaziçi Üniversitesini ziyaret etti. Üniversitedeki bölümler, fiziki imkânlar, sosyal etkinlikler, burslar ve yurt dışı çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerden sonra gezimiz tamamlanmıştır. Boğaziçi Üniversitesinde okumakta olan mezunlarımız da öğrencilerimize eşlik etmiştir.

May

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen Fikri Takip Projesi ekibimiz 27-29 Nisan tarihleri arasında Konya´ya gezi düzenledi. Konya´nın geçmişten bugüne ulaşan kıymetlerinin yanında yaşayan kültürünü de tanıma imkanı buldular. Aynı zamanda öğretmen ve öğrencilerimiz okulumuz mezunlarından Dr. Mustafa Güçlü ile söyleşi gerçekleştirdiler. Nurettin Topçu´nun İradenin Davası, Devlet ve Demokrasi isimli kitabının tahlili de Konya´da yapıldı.

 

Ock

"Galiçya Şehitlerimiz" hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 12 kişilik heyetimiz 12 – 19 Ocak 2019 tarihleri arasında TİKA, THY ve İBB'nin sponsorluğunda Çekya'ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. 

Ara

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  "Galiçya Şehitlerimiz" hatırasına öğrencilerimizin, Çekya, Macaristan ve Polonya'ya ziyarette bulunma hususunda destek talebini kabul etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla THY bilet, TİKA'da konaklama sponsorumuz olmuştu. Çekya'ya düzenleyeceğimiz ziyaretin programı netleşmeye başladı.

Ara

Öğrencilerimiz Mühendislik ve Ar-Ge konusunda deneyimli mezunlarımızla FORD OTOSAN Ar-Ge Merkezinde buluştular.

Otomotiv Sektöründe Ar-Ge´de dünyanın ve ülkemizin en önemli yatırımlarından Ford Otosan'da Kabataşlı yöneticiler ve öğrencilerimiz Mühendislik Eğitimi ve Sektörel Uygulamaları konusunda keyifli ve verimli bir gün geçirdiler.

Kabataş Erkek Lisesi Mezunlar Derneğinin koordinasyonunda onları Ford Otosan'da misafir eden 1992 yılı mezunumuz Nuri Sönmez başta olmak üzere 2005 yılı mezunumuz Erdem Gökdağ, Atakan Tokgöz, Munis Emin Yıldız ve Ford Otosan İnsan Kaynaklarından Gizem Çimen ve Motor Geliştirme Müdürlüğü'nden Aidin Dario'ya teşekkür ederiz.

Ara

Değerler Eğitimi Kulubü öğrencileri "Merhamet Et Harekete Geç" projesi kapsamında Şanlıurfa/Akçakale´de kamplarda (konuk evi) bulunan Suriyeli mülteci ailelere gıda dağıtımında bulundu. Merhamet etmenin acımak, üzülmek olmadığını aksine "hareket geçip, bir şeyler yapmak" olduğu bilinciyle yola koyulan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Ara

12. Sınıf öğrencilerimiz, eğitsel rehberlik ve kariyer gelişimi bağlamında Boğaziçi Üniversitesi´ni ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz, tanıtım ofisinin 360 derecelik tanıtımının ardından, İşletme bölümü akademisyenlerini dinlediler. Öğrencilerimiz Makine ve endüstri mühendisliği alanlarında tercih ettikleri bölümleri ve akademisyenlerini ziyaret ettiler.

Kas

Okulumuz öğrenciileri Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi´ne gezi düzenlediler. Merkezde yetkililerden Can Kayacılar öğrencilerimize sağlık ve teknoloji hakkında bir sunum yaptı. Bu sunum ile öğrencilerimiz merkezin araştırmaları hakkında bilgi sahibi oldular. 

Kas

30 öğrencimiz ile İstanbul Üniversitesi Teknokentte bulunan Sankara Beyin Araştırmaları ve Biyoteknoloji Merkezini ziyaret ettik.

Kas

12. Sınıflardan 120 öğrencilerimiz ile bugün Koç Üniversitesi'ndeydik. Bölümler, fiziki imkanlar, sosyal etkinlikler, burslar, yurt dışı çalışmaları ile ilgili yapılan bilgilendirmelerden sonra kampüs turu ile gezi tamamlanmıştır. Koç Üniversitesi'nde şuan eğitim görmekte olan mezunlarımız da öğrencilerimize eşlik etmişlerdir.

Eyl

Hazırlık sınıfı öğrencilerimizin okulumuza adaptasyonu için hazırladığımız oryantasyon çalışmalarından birtanesi de boğaz turu idi.

Okul müdürümüz Selman Küçük, Kabataşlılar derneği başkanı Anıl Cansızoğlu rehber öğretmenlerimiz ve hazırlık sınıfı öğrencilerimizin katıldığı etkinlikten kareleri sizlerle paylaşıyoruz.

Boğaz turunun organizasyonunda emeği geçen mezunlarımız Kabataşlılar derneği başkanımız Anıl Cansızoğlu´na ve Sarıyer Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz.

Eyl

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve T3 vakfının destekleriyle İstanbul 3.havalimanında düzenlenen Teknofest´e katıldık.

Eyl

Okulumuz öğrencileri, uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Project) / THP (Topluma Hizmet Projeleri)  kapsamında, proje koordinatörü Ezgi  İzciler ve 9 öğrenciden oluşan ekip toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere ISPARTA´daydı.

Haz

Sosyal Sorumluluk Kulübü kapsamında 15 Nisan 2018 tarihinde Artvin'e giden Kabataş Erkek Lisesi Coğrafya öğretmeni Abdullah PURAL, proje koordinatörü Tolga ÇORBACI ve 10 öğrenciden oluşan ekip bir hafta süren projelerini başarıyla tamamladılar.

7 Mart İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri ile eğitici aktiviteler, Borçka Atatürk Ortaokulunda 8. sınıflarla yaklaşan sınav hakkında motivasyon konuşması, Şavşat Huzurevi´de yaşlıların özgüvenlerini ve yaşama bağlılıklarını arttırmayı amaçlayan çalışma,Şavşat Kadın Yaşam Merkezi ziyareti, Çoruh Özel ve Mesleki Eğitim İş Uygulama Merkezinde engelli bireyleri topluma kazandıracak çalışmalar, Şavşat ve Borçka Karagöl'de, Kafkasör yaylasında mıntıka temizliği ve kuş gözlem çalışmaları, Arhavi Doğal Yaşam Müzesi´nde tarihi ve sosyokültürel açıdan bilgilendirme çalışması yaptılar.

May

Okulumuz fizik öğretmeni Gürsel KAYA ve müdür yardımcımız Süheyla ÖZTIĞ´IN girişimleri ile İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesine bir araştırma gezisi düzenledik. Geziye bilimsel araştırmaya meraklı farklı sınıflardan 16 öğrenci katıldı. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Meriç Albay bizi su konusunda bilgilendirdi. Öğrencilerimiz araştırma çalışmalarını yakından izlediler ve fakultede yapılan araştırmalar hakkında detaylı bilgi alma fırsatı buldular. Geleceğin su üzerine kurulacağını bir kez daha gözlemledik.

Nis

Okulumuz öğrencileri, uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Project) / THP (Topluma Hizmet Projeleri)  kapsamında, toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere Diyarbakır´daydı.

7 - 11 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen gezide on iki öğrencimiz ve iki öğretmenimiz Diyarbakır´da bir dizi yardım faaliyetlerinde bulundular. Öğrecilerimiz ilk önce Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk Sevgi Evlerindeki çocuklarla bir gün geçirdiler, sonraki gün Diyarbakır Bağlar ilçesine bağlı Sakallı köyü ilkokulundaki kardeşleriyle buluşarak onlarla oyunlar oynayıp çocuklara hediyeler verdiler. Ayrıca gün boyu okulun duvarlarını boyayıp bir duvarını da grafiti ile süslediler. Beş gün boyunca Otizm Merkezi, Ortaokul öğrencileriyle söyleşi, tarımsal faaliyetler, hasta çocuklarla vakit geçirme gibi pek çok etkinliğe katıldılar.

Antalya, Tekirdağ, Bursa, Denizli, Malatya gibi yurdun değişik yörelerinden gelip okulumuzda yatılı olarak okuyan bu on iki öğrencimiz, bir taraftan topluma katkı sundular bir taraftan da genelde Güneydoğu, özelde Diyarbakır yöresinin insanını, yemeklerini, samimiyetini, tarihini, kültürünü tanıdılar.

Öğrencilerimiz, Diyabakır Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu´nu da  makamında ziyaret ettiler. Vali Bey, bu örnek davranışlarından ötürü memnuniyetini belirtip öğrencilerimizi kutladı.

Projeyi hazırlayan 10. sınıf öğrencilerimiz Sena Basuguy ve Fırat Gencan ile İrem Nur Efe, Nail Eren,  Fatma Fidanlı, Fatma Selin Alp, Jinda Yıldırım, Melih Gezer, Zübeyde Uzun, Onat Barış Ercan, Alihan Hatunoğlu ve Yankı Yüksel adlı öğrencilerimizi bu yüce davranışlarından dolayı tebrik ederiz.

Projenin sağlıklı yürütülmesinde öğrencilerimize eşlik eden Resim Öğretmenimiz Hakan Sümer ve Edebiyat Öğretmenimiz Keramettin Topkara´ya ; bu gezinin gerçekleşmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Mezopotamya Koleji, Mezopotamya Otizm ve Yaşam merkezi ve Mezopotamya Sağlık Lisesine çok teşekkür ederiz.

Nis

5 Nisan 2018 günü öğrencilerimizin yüksek öğrenim görmek istedikleri kurumlardan Boğaziçi Üniversitesi Kuzey ve Güney Kampüsü ziyaret edildi. Tanıtım ofisinin kurum tanıtımı ardından kendisi de Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Prof. Dr. Yaman Barlas öğrencilerimize Boğaziçi Üniversitesi ve bilim insanı olmak başlıklarında söyleşide bulundu. Öğrencilerimizin ilgi duyduğu alanlardan Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri sınıfları ziyaret edilerek bölüm akademisyenleri tarafından tanıtıldı.

Nis

 

Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftasıydı. Bu vesileyle hazırlık sınıfı öğrencileri sadece İstanbul´un değil, Türkiye´nin önde kütüphaneleri olan Beyazıt Devlet  Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı ve Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesini gezip tanıdılar. Kütüphane rehberleri; kitap sayısı, okuma odaları, ödünç kitap servisi, gazete koleksiyonları, dijital arşivler hakkında bilgiler verdi.

Mrt

Kabataş Erkek Lisesi Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri, CIP/THP (Community Involvement Project/ Topluma Hizmet Projesi) kapsamında 6-12 Şubat´ta Çorum´daydı. Proje boyunca öğrenciler her gün gönüllü olarak çeşitli kurumları ziyaret ettiler, oralarda çalıştılar. Öğrencilerimiz Atıl Üzelgün Huzurevi, Sosyal Dayanışma Vakfı Aşevi, Çorum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, Küçükincesu Köy Okulu, Osmancık Yaylabaşı Köy Okulu, İlk Arzum Rehabilitasyon Merkezi ve Toki Sevgi Evleri´ni ziyaret ettiler. Çorum Belediye Başkanı Sayın Zeki Gül´ü makamında ziyaret eden öğrencilerimiz,  projeleri hakkında Belediye Başkanı Gül´e bilgi verdiler. Öğrencilerimiz kazandıkları sosyal farkındalığın yanında, Çorum´un tarihî ve kültürel ögelerini de tanıdılar. Çorum´un yanında Tokat Ballıca Mağaraları, Merzifon ve Amasya´ya da gezi düzenlediler.        Edebiyat öğretmenlerimizden Melike Selcan Kalkan´ın rehberliğinde, 10. Sınıflardan Elif Begik ve Zeynep Bozoklu´nun liderliğinde; İrem Özbaba, Aylin Çiçek, Fergan Demir, Ali Emre Yaman, Öykü Bulut, Alperen Buğra Özkök, Anıl Ata Kutoğlu, Sude Koçak, Helin Korkmaz, Aylin Karapınar, Mehmet Akif İnce, Burak Narcıoğlu ve Ömür Özden Aydın adlı öğrencilerimiz projenin sonunda bambaşka hislerle, huzurla ve kıvançla okulumuza döndüler.

Şbt

Okulumuz öğrencileri uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Projects) THP (Topluma Hizmet Projeleri) kapsamında toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere 6-11 Şubat tarihleri arasında Adana'daydı. Türkiye´de sadece Kabataş Erkek Lisesi, Robert Koleji ve Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülen bu uluslararası projenin koordinatörlüğünü CIP Türkiye Ofisi yapmaktadır. Bu projede yer alan öğrenciler sosyal alanda gerçek ve ciddi problemlerle yüzleşip bu problemlere yapıcı çözümler üretiyorlar. Hiçbir kişisel çıkar gütmeden toplum için faydalı işler yapıp topluma karşı sorumluluklarını yerine getiriyorlar bu sayede farklı bir vizyon ve bakış açısı kazanıyorlar. Öğrenciler proje kapsamında Adana´da Seyhan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Onkoloji Servisi, Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı Adana Çocuk Evleri Sitesi ile Çağırkanlı Tanrıverdi İlkokuluna ziyaretler gerçekleştirdi. Edebiyat öğretmenlerimiz Yüksel Bacak ve Cihat Ünal rehberliğinde, Elif Aslı Özer ve Aleyna Atalay´ın proje liderliğinde 10. Sınıf öğrencilerimizden; Ahmet Bedirhan Demir, Sena Ezgi Basuguy, Emre Yakup Çelik, Ogün Önder, Hasan Öztekin, Mehmet Yiğit Aydın, Ege Güneş, Utku Nanto, Ayda Tuna, Pelin Bozal, İpek Aydemir'in katıldığı bu projede öğrenciler Adana ve çevresinde sosyal, kültürel ve daha birçok konuda etkinliklerde bulundu.

            Öğrenciler ve öğretmenleri daha sonra kendilerine sponsor olan kurumlara teşekkür ziyaretinde bulundular. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen velilerimiz Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Birol Özer ve eşi Uzm. Dr. Adviye Özer, Adana Cumhuriyet Savcısı Mustafa Atalay ile eşi öğretmen Aynur Atalay´a teşekkür eden öğrencilerin son durağı Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş oldu. Öğrenci ve öğretmenler kendilerine her konuda destek veren Vali Demirtaş´a teşekkür ettiler.

Öğrencilerimiz altı günün sonunda topluma karşı görevlerini yerine getirmenin verdiği mutluluk ve gururla İstanbul'a döndüler.

Kas

Kabataş Erkek Liseliler Derneği ve Okul Aile Birliğimiz ile birlikte oraganize ettiğimiz geziye Okul müdürümüz Fatih GÜLDAL, Kabataş Erkek Liseliler Derneği başkanı Anıl CANSIZOĞLU, Okul Aile Birliği Başkanımız Meryem ÖZTEMİR,İN öncülüğünde; öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız ve velilerimiz yoğun katılım gösterdi.

Ekm

Bugün İstanbul Kulübümüz Haliç´in tarihi semtlerine bir gezi düzenledi. Öğretmenlerimizin de katılımıyla gerçekleştirilen gezimizde eski istanbul evlerini ve tarihi mekanlarını yeniden keşfettik.