T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Etiket Sonuçları: anma

Ekm

Tarih boyunca ülkemizin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden Kurtuluşu'nun  99. yıl dönümünü okulumuz Tarih Kulübü, Müzik Kulübü ve öğrencilerinin hazırladığı programla kutladık. Programın düzenlenmesinde emeği geçen Tarih Öğretmenlerimiz Sn. Fikret Ünal'a, Sn.Abid Yaşaroğlu'na, Müzik Öğretmenlerimiz Sn. Aysun Açıkalınyiğit'e ve Sn. Fikret Eren'e, okul orkestramıza ve tüm öğrencilerimize katkıları için teşekkür ederiz. Bu vesileyle İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu güzel vatan için mücadele ederek vatanı bizlere emanet eden, uğrunda canını feda eden ve vatana eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, sevgi ve saygıyla anıyor, gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. 

May

Atatürk mozolesine çelenk sunma töreni Okul Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak, Öğretmenlerimiz Sn. Fikret Ünal, Sn. Serpil Tezer, Sn. Aysun Açıkalınyiğit, Sn. Duygu Elif Yalçın, Sn. Hülya Çullu, Sn. Filiz İlaslan, öğrenci, veli ve mezunlarımızın katılımıyla Anıtkabir'de gerçekleştirildi. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfına (KELEV) 1978 ve 2005 yılı mezunlarımıza, İsviçre yerleşik mezunlarımıza, Sn.Osman Erdoğan Evren'e ve  Mütevellimize Anıtkabir ziyaretimizde sunmuş oldukları destekten ötürü okulumuz adına teşekkür ederiz.

Nis

Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliği kapsamında Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında düzenlenen törende Birinci Dünya Savaşında şehit düşen öğrencilerimiz; öğrencilerimizin katılımıyla anıldı. Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Nis

Güzide okulumuzun köklü tarihinden ülkemize mal olmuş usta bir şairimizin adını yaşatmak ve hafızalarda kalmasını sağlamak amacıyla geleneksel hale getirdiğimiz Behçet Necatigil Şiir Yarışması ile bizlerin hayatına şiirleri ile dokunan ve toplum tarafından beğeni kazanan Behçet Necatigil'e olan vefa borcumuzu da bir anlamda adını yaşatarak ödemiş olmanın heyecan ve mutluluğunu paylaşıyoruz. 

Yarışmaya gönderilen birbirinden seçkin 47 şiirden iki tur sonucundaki ön elemede 10 şiir belirlendi. Bu şiirlerimizden 4'ü dereceye girdi. Diğer 6'sı ise "dikkate değer şiirler" kategorisine girmiş oldu. Yarışmada yer alan deneyimli jüri üyeleri, kıymetli şairlerimiz Ali Ural, Recep Yılmaz, Recep Usta'ya yürekten teşekkür ederiz. Bu anlamlı yarışmanın her aşamasında emekleri olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Sn. Emrah Ayhan'a ve şiirleriyle yarışmaya renk katan tüm öğrencilerimize de ayrıca teşekkür ederiz.

Cumhuriyet dönemi Türk şairleri arasında, kendisinden önceki ve çağdaşı şairlerden farklı olarak kendine mahsus bir tarz ortaya çıkarmış ve bu tarzıyla kimseye benzemeyen sıradışı bir üslup oluşturmuş önde gelen şairlerden biri olan 1931 yılı okulumuz mezunu büyük şair Behçet Necatigil ve onun sanat anlayışı hiç kuşkusuz ki siz gençlerimiz için esin kaynağı oluşturmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle hayatının her dönemi "şiir burcu"nda geçmiş değerli şairimizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Nis

Balkan Savaşı ile başlayıp 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile devam eden zorlu günlerde, Kabataş Erkek Lisesi'nin pek çok öğrencisi gönüllü olarak cephelere gitmiştir. Cepheden cepheye koşan Kabataşlılardan bir kısmı şehitlik, bir kısmı da gazilik makamına kavuşmuştur. Balkan Savaşı'na katılan öğrencilerimizin şehit olmalarından dolayı 7 Mart 1913 yılında alınan bir kararla okulun 'kırmızı ve beyaz' olan renkleri, 'kırmızı-siyah' şeklinde değiştirilmiş ve Kabataş, o yıl mezun verememiştir.  Kabataş ve Türkiye genelinde ki birçok liseden öğrenciler vatan müdafası için gönüllü olarak Çanakkale Cephesi'ne gitmiştir. 18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a (1915) bağlayan gece saat 03.30 da Anzak siperlerine doğru başlayan taarruzda öğrencilerimiz "Annem Beni Yetiştirdi"  marşını da söyleyip harekete geçmişti. İşte bu gece en çok öğrenci şehidimizi verdiğimiz gecedir. "Çanakkale Geçilmez" sözünü tarihe altın harflerle yazdıranlar arasında yer alan Kabataşlı öğrencilerimiz,  Galatasaraylı, Vefalı, İstanbul Erkekli ve ülke genelinde ki diğer liselerin öğrencileriyle birlikte Çanakkale'de şehadet şerbetini içmiştir. Kabataş Erkek Lisesi, Balkan Savaşı ve Çanakkale Savaşı döneminde öğrencilerinin cephelere gitmesi nedeniyle mezun verememiştir. Kurtuluş Savaşı'na da katılan öğrencilerimiz nedeniyle 1919 -1923 yılları arasında Kabataş 5 mezun verebilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılmak için mücadele eden tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz. Bu vatan ve millet onlara minnettardır.

Çanakkale Şehitlerine Saygı kapsamındaki anma programımız Çanakkale Şehitler Abidesi Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra Müdürümüz Sn. Dr. Muharrem Bayrak'ın konuşmalarıyla başladı ve sırasıyla Tarih Öğretmenimiz Sn. Abid Yaşaroğlu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimiz Sn. Beytullah Mısır'ın konuşmalarıyla ve öğrencilerimiz tarafından okunan şiirlerle devam etti. Programımız Atatürk Anıtı önünde çekilen aile fotoğrafıyla nihayete erdi. Katkılarından ötürü Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfına (KELEV), 1988 Yılı Mezunlarımıza ve Amerika'da yerleşik mezunlarımıza teşekkür ederiz. 

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programımız Kaymakamımız Sn.Önder Bakan,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Özcan Türkoğlu, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Temsilcileri, öğretmen, veli ve öğrencilerimizin katılımıyla  okulumuzda gerçekleştirildi. Programın gerçekleştirilmesinde katkıları olan;

Müdür Yardımcımız Sn. Gülay Akgül,

Müzik Öğretmenlerimiz Sn. Aysun Açıkalınyiğit ve Sn. Özgen Zeybek,

Tarih Öğretmenimiz Sn. Abid Yaşaroğlu,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimiz Sn. Duygu Elif Yalçın ve Sn. Özlem Kopuz Demirci,

Görsel Sanatlar Öğretmenlerimiz Sn. Hakan Sümer ve Sn. Nurcan Gültekin,

Beden Eğitimi Öğretmenlerimiz Sn. Şermin Tavukçu ve Sn. Mustafa Kemal Safçı,

Bilgisayar Öğretmenimiz Sn. İsmail Kurt'a teşekkür ederiz. 

Günün anlamına uygun düzenlenen programımızda yer alan tüm öğrencilerimizi kutlarız.

Mrt

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle okulumuz gerçekleştirilen program okul yönetimimiz, okul aile birliğimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Programın gerçekleştirilmesinde katkıları olan Felsefe Öğretmenimiz Sn. Hasibe Çerko'ya, Müzik Öğretmenimiz Sn. Özgen Zeybek'e, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Sn. Emrah Ayhan'a ve öğrencilerimize teşekkür ederiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Ock

Her karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın evlatları olarak, Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve okul idaresi olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarih boyunca verdiğimiz tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz hatırasına 114 yıllık okulumuzun şanlı tarihi boyunca birçok etkinlik gerçekleştirdik.

Kas

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebeti ile okulumuzda düzenlenen programa, okul yönetimimiz, öğretmenlerimiz, okul aile birliği yönetim kurulumuz, vakıf ve derneklerimizin temsilcileri ve öğrencilerimizin katılımıyla okulumuzda gerçekleştirildi. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

Kas

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümü münasebeti ile düzenlenen Atatürk'ü Anma Töreni, okul yönetimimiz, öğretmenlerimiz, okul aile birliği yönetim kurulumuz, vakıf ve derneklerimizin temsilcileri ve öğrencilerimizin katılımıyla okulumuzda gerçekleştirildi.

Ara

Yarışma şartnamesine ulaşmak için tıklayınız

May

May

Nis

Mrt

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümüne özel yazdıkları türküyü besteleyen Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve müzik öğretmenleri, dönem kostümleriyle klip çekti. Sınıf sahneleri okul içindeki sıralarda ve greenbox tekniğiyle görsel sanatlar öğretmeni Hakan Sümer tarafından, dış çekimler Riva'da tamamlandı.

Mrt

Kas

Kas

Okulumuzda 10 Kasım Atatürk' ü anma günü etkinlikleri kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene katılan tüm Kabataş paydaşlarına teşekkür ederiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ü ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz.

Kas

Okulumuz öğrencilerinin 10 Kasım Atatürk' ü anma günü kapsamında Görsel Sanatlar derslerinde hazırlamış oldukları çalışmaları sunarız.

 

May

Çanakkale Cephesi'ne Kuzey Makedonya ve Kosova'dan gönüllü olarak gelip mücadele eden Kahramanların ve tüm Askerlerimizin hatırasına 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Kuzey Makedonya ve Kosova'da Anma Konserleri sunmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda Çanakkale Türküsü'ne özel bir klip hazırladık.

Şbt

Şbt

Ara

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Çanakkale Cephesi'nde şehit olan Boşnaklar ve tüm askerlerimiz hatırasına 2020 yılı içerisinde Anma Konseri sunmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Eyl

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci şehitlerimizin ve diğer şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, Dünya barışına katkı sunmak, Türkiyemizin tanıtımına en güzel bir şekilde destek verip Milletler arasında "Dostluk ve Gönül Köprüsü" kurmak ve öğrencilerimiz için çeşitli eğitim fırsatlarına kapı açmak niyetiyle "Kardeş Okul" anlaşması imzalama Projemizde Kore Seul'den Sangmoon Lisesi ile tarih, eğitim ve kültür içerikli kardeş okul anlaşmasına imza attık.

Haz

"Galiçya Cephesi Şehitlerimiz" ve 1.Dünya Savaşında diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenciler ve öğretmenlerden oluşan 13 kişilik heyetimiz 10 - 17 Haziran 2019 tarihleri arasında Polonya'ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı himayelerinde bulunan ziyaretimizin resmi sponsorları da şu şekildedir; TİKA, THY, Gülermak A.Ş ve Yunus Emre Enstitüsü.

May

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'yi başlatmasının 100. yılı dolayısıyla Kabataş Erkek LisesiVefa Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde (1912 - 1923) yaşanan savaşlarda şehit düşen kahramanlarımız hatırasına 17 Mayıs 2019 da Anma Konseri düzenledi.

Nis

Çanakkale Cephesi ve diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 10 kişilik heyetimiz 2 - 10 Nisan 2019 tarihleri arasında Kanada'ya tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. Worldwide Cultural Exchange Program Türkiye Ofisi (WCEP Turkey) ile yürütülen 'Kabataş Erkek Lisesi Uluslararası Projeler Akademisi' kapsamında da yer alan Kanada ziyaretimizin sponsorluğunu WCEP Turkey üstlenmiştir.

Mrt

"Galiçya Cephesi Şehitlerimiz" ve diğer cephelerde şehit düşen askerlerimiz ve halkımız hatırasına öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 13 kişilik heyetimiz 17 - 24 Mart 2019 tarihleri arasında Macaristan'a tarih, eğitim ve kültür içerikli bir ziyarette bulundu. Türkiye Cumhuriyetimiz Cumhurbaşkanlığı makamı himayelerinde bulunan ve Çekya (12 - 19 Ocak 2019) , Macaristan (17 - 24 Mart 2019) ve Polonya'yı (10 - 17 Haziran 2019)  kapsayan Projemizin resmi sponsorları da şu şekildedir; Gençlik ve Spor Bakanlığı, TİKA, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü.

Mrt

Şbt

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Gençliği'ne armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100.yıldönümünde "Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde şehit düşen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz" hatırasına Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Kabataş Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi'nden öğrencilerden oluşan koro Anma Konseri sunacaktır. Anma Konserimiz vesilesiyle Osmanlı İmparatorluğumuz dönemindeki Balkan Savaşları'ndan Türkiye Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihine kadar geçen dönemde (1912 – 1923) Vatanımızın selameti için cepheye GÖNÜLLÜ giden lise öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin KAHRAMANLIK, FEDAKARLIK ve VATANPERVERLİKLERİ anlatılacaktır. 

Şbt

Çekya İstanbul Başkonsolosu Petr Mares'in katılımıyla Galiçya Cephesi´nde ve 1.Dünya Savaşı´nın diğer cephelerinde hayatını kaybeden Çek ve Türk askerler ile sivil halk hatırasına okulumuzda Anma Programı düzenlendi.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesinin 111. yaşını Taksim Atatürk Anıtında düzenlediğimiz törenle kutladık.Törenimize dernek başkanımız Hasan Anıl Cansızoğlu, Kabataş Erkek Lisesi Müdürümüz Selman Küçük, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, KELEV Başkanımız İllyas Tunaoğlu, Okul Aile Birliği Başkanımız Eylem Ayan,Kabataş Erkek Liseliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ,emekli öğretmenlerimiz,öğrencilerimiz ve çeşitli dönemlerde mezunlarımız katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenimiz Okul Müdürümüz Sayın Selman KÜÇÜK'ün konuşması ile devam etti. Kabataş Erkek Lisesi kurumlarının çelenklerinin takdim edilmesinin ardından anı fotoğrafının çekilmesi ile törenimiz sonlandı.

Nice 111 Yıllara Kabataş Erkek Lisesi

Şbt

Ock

Sarıkamış Şehitlerimizi Anma yürüyüşümüzün gerçekleştirilmesinde destek veren Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfımıza, etkinliğe dâhil olan öğretmenlerimize, Dağcılık Kulübü öğrencilerimize, karşılama, konaklama ve şehir turumuzda bizlere yardımcı olan Velimiz Prof. Dr. Yaşar TOTİK´ e mezunumuz olan Sarıkamış Belediye Başkanımız Göksal TOKSOY´ a, Organizasyonda her türlü desteğini esirgemeyen velimiz Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup BAYŞAR´ a
Sarıkamış' ta kaldığımız YİBO' da bizleri muhteşem şekilde ağırlayan personele Kabataş Erkek Lisesi ve camiamız adına teşekkür ederiz.

Ara

27 Aralık 1936´da vefat eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy için Hazırlık F sınıfı öğrencileri bir anma programı düzenledi. Sabah vakitlerinde Mehmet Akif Ersoy´un kabri ziyaret edilip İstanbul Valiliğinin düzenlendiği programa iştirak edildi. 

Mehmet Akif Ersoy´un hayatından anekdotların, şiirlerinin ve görüntülerin paylaşıldığı okulumuzdaki program da izleyenlerine şairimizi örnek yönleriyle tanıma imkanı sundu.

Ara

Türkiye genelinde ki liselerin birçoğu başta Balkan Savaşları olmak üzere Çanakkale, 1.Dünya Savaşı'nın diğer cepheleri ve Kurtuluş Savaşı'na çok sayıda öğrenci ve öğretmenini göndermiştir. Bu süreçte çok fazla sayıda lise öğrencimiz ve öğretmenimiz vatanın selameti için şehit düşmüştür. Yedi tepe üzerine kurulu payitahtımız İstanbul'u işgal etmek için saldıran yedi düvele meydan okuyan liseli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz hatırasına 17 Mayıs 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yedi türkülük bir anma konseri ve kısa bir tiyatral gösteri düzenlenecektir. Konser günü Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde öğrencilerini ve öğretmenlerini şehit veren liselerden resim, fotoğraf ve tarihi belgelerde bir alanda sergilenecektir. Bu kapsamda Anma Konseri hazırlıkları için 21 Aralık 2018 tarihinde biraraya gelen 3 tarihi lisemizin öğrencileri ve öğretmenleri "Şu kışlanın kapısına" ve "Çanakkale Türküsü" nü seslendirdi.

Ara

Beşiktaş Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen "Şiir Okulda" projesi kapsamında Yahya Kemal Beyatlı' yı anma programına Şiir Kulübü öğrencilerimizle katıldık. Farklı okullardan öğretmen ve öğrencilerin de katıldığı programda çağdaş Türk şiirinin usta şairlerinden Haydar Ergülen " Türk Şiirinde Bir Zirve: Yahya Kemal " adlı bir ders de yaptı. Haydar Ergülen, Yahya Kemal'in hayatından anekdotları aktarırken şairin bilinmeyen yönlerini de katılımcılara anlattı. Program sonunda İstanbul Devlet Türk Müziği sanatçıları Yahya Kemal'in şiirlerini seslendirdi. Konukseverliğinden dolayı Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi idaresine öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyoruz.

Kas

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 18 Eylül 2018 tarihinde eğitim-öğretim dönemi açılışı vesilesiyle Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un da içerisinde bulunduğu bir heyetle okulumuza teşrif etmişti.

Kabataş Erkek Lisesi Uzakdoğu Asya ve Dünya Projesi üyesi öğrencilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza "Galiçya Şehitlerimiz" hatırasına Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne gerçekleştirmek istedikleri ziyaretlerle ilgili destek talebini içeren mektubu bizzat elden takdim etmişti.

Sayın Cumhurbaşkanımız bahsi geçen mektubu okumuş ve 1.Dünya Savaşı esnasında Osmanlı toprakları dışında en çok şehit verdiğimiz cephe olan Galiçya Cephesi'nde şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi ziyaret etmemiz adına her ülkeye 12 şer kişi olmak üzere heyetimiz için gerekli talimatları vermiştir.

Kas

10 Kasım 2018 Atatürk'ü Anma Programımız

Kas

10 Kasım Atatürk ´ü Anma Programı okulumuz konferans salonunda yapıldı.

Kas

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri olarak Beyazıt Devlet Kütüphanesi´nde düzenlenen "Yahya Kemal Şiiri" programına katıldık.

Ekm

Dışişleri Bakanlığı Şehitlerimiz Hatırasına Anma Programı, Paris Büyükelçimiz Şehit İsmail Erez'in kızı Hatice Nazan Kökten, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçimiz Murat Tamer ve Şube Müdürümüz Özkan Durmaz''ın katılımıyla okulumuzda düzenlendi. Paris Büyükelçimiz İsmail Erez ile makam şöförü Talip Yener'in şehit edildiği (24 Ekim 1975) gün olan 24 Ekim'deki etkinlikte duygusal anlar yaşandı. Ayrıca öğrencilerimiz, Dışişleri Bakanlığı Şehitlerimizin hatırasına tüm Türkiye'ye çağrıda bulunup konuyla ilgili desteklerini talep etti.

Ekm

Kabataş Erkek Lisesi Şiir kulübü Yahya Kemal Beyatlı´nın 60. ölüm yıldönümü münasebetiyle Yahya Kemal enstitüsünü ziyaret etti.

Ekm

Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid ve dönemi sempozyumuna katıldık. Prof Vahdettin Engin. Prof İlber Ortaylı. Kültür bakan yardımcısı Haluk Dursun. Eski TBMM başkanı İsmail Kahraman ile sohbet ettik. Hazine i evrak sergisini gezdik ve oturumları takip ettik.

Ekm

Kabataş Erkek Lisesi Münazara Kulübü olarak dört takımla Galatasaray Lisesi 4. Tevfik Fikret Münazara Turnuvasındayız. Valonya, Piyasanın Kıyametiyiz, Konuyu Sonradan Anladık ve Rütbeni Bileceksin adlı takımlarımıza iki gün sürecek bu turnuvada başarılar diliyoruz. 
Hafta sonu tatilini böyle faydalı etkinliklerle doldurdukları için öğrencilerimizi kutluyoruz.

Ekm

Arşivinde rulo halinde sarili olarak bulunup Cumhuriyetimizin 3.yıl dönümünü kutlama hatirasi Ankara´dan okulumuza hediye edilmiş bu güzel eser idareci arkadaslarimizin gayretleriyle çerçeveletilip okulumuzun nadide eserlerinden biri haline getirildi. Tek tek püsküller el işçiliği gümüş ve bakır çalışmaları içeren bu eser okulumuz envanterindeki yerini aldı. Kabataş ülkemin gözbebeği...

May

Kabataş Erkek Lisesi Türkiye Geneli Liseler Arası Faruk Nafiz Çamlıbel 2. Piyes Yazma yarışması ödül ve anma törenimiz 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilmiştir. Yarışmada dereceye girenler:
1. Mersin/Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesinden "Meşalenin Ucundakiler" adlı eseriyle Öykü Rana Yılmaz
2. Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinden "Levla; Bir İstasyon Hikayesi" adlı eseriyleŞevval Ilayda Ordu
3. Adana Nurten Yetimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden "Kronograf" adlı eseriyle Ömer Ünal kazanmıştır.
Mansiyon ödülleri ise
* Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesinden "Yunus-u Guyende" adlı eseriyle Aylin Atamer
* Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesinden "Ölüsüyle Dirisiyle" adlı eseriyle Sevcan Özel kazanmıştır.

Mrt

 İrlanda'nın Ankara Büyükelçiliği ve Kabatas Uzak Doğu Asya & Dünya Kulübü işbirliği ile okulumuzda etkinlik düzenlendi. İrlanda Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, İrlanda ve Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında öğrencilerimize seminer verdi. Ayrıca ülkesindeki eğitim fırsatları hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. Büyükelçi'nin ziyareti sırasında kendisine Çanakkale Savaşı döneminde Kabataş Erkek Lisesi'nde okuyan birçok öğrencinin cepheye gittiği, Vatan'ın selameti için bazı öğrencilerimizin şehit düştüğü ve  okulumuzun bahçesinde şehit öğrencilerimizin hatırasına dikilen Çanakkale Şehitler Anıtı'nın yer aldığı anlatıldı.

Okulumuzun kurucusu olan Sultan II.Abdülhamid Han'ın babası Sultan Abdülmecid'in  İrlanda Büyük Kıtlık döneminde İrlandalılara yardım etmesinden de bahsedildi.

İrlanda Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, seminer esnasında  Çanakkale Savaşı'ndan dolayı İrlanda ve Türkiye arasında gelişen dostane ilişkilere de değindi.

Şbt

Şbt

1908´den 2018´e kocaman bir tarih. 110 yıldır yanan ilim irfan ateşi.

Kabataş 110 yaşında ve biz bu anlamlı günü askerimize manevi desteğimizi ve 

öğrencilerimizin mehmetçiğe yazdığı mektupları vermek üzere Kilis´te andık.

Afrin harekatına katılan güvenlik güçlerimize detek olduk.

Okul Müdürümüz Fatih Güldal ve Kabataşlılar Derneği Başkanı Anıl Cansızoğlu okulumuzun kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kilis´te Valilik,Garnizon ve okul ziyaretlerinde bulundular. Mehmetçiklerimize verilmek üzere okul öğrencilerimiz tarafından yazılan mektupları ilgililere teslim ettiler.

Nis

 OKULUMUZUN KURUCUSU SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN´I Prof Dr VAHDETTİN ENGİN İLE ANDIK

 YER:KABATAŞ ERKEK LİSESİ HAMDİ SAVER SALONU

 

Prof.Dr. Vahdettin Engin

 

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye´de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli'nin Yarımca ilçesinde doğdu.[1] İlköğrenimini Yarımca'da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi´ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü'nden mezun oldu.[1] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[1] 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002'de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü´nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü´ne layık görülmüştür.[1] Son dönemde Dr. Theodor Herzl´in II. Abdülhamit ile Filistin´de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarıdır. Galatasaray Spor Kulübü´nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Emel Engin´le evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

Eserleri

 • Pazarlık, 2010
 • Cumhuriyetin Aynası Osmanlı, 2010
 • Kurtlar Sofrasındaki Osmanlı, 2009
 • Sultan II. Abdülhamid ve İstanbul´u, 2008
 • II. Abdülhamit ve Dış Politika, 2005
 • Tünel'den Füniküler'e
 • 1868´den 1923´e Mekteb-i Sultani, 2003
 • Sultan Abdülhamid ve İstanbul´u, 2002
 • Tünel, İstanbul, 2000
 • Sadrazam Kamil Paşa´nın Oğlu Hilmi Kamil Bayur´un Galatasaray Lisesi Anıları, 1995
 • Rumeli Demiryolları, 1993