T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Kabataş Erkek Lisesi

Etiket Sonuçları: şiir

Ara

Kulüp Danışman Öğretmeni: YÜKSEL BACAK,SEMA ÇİMEN

Kulüp Başkanı: 

Kulüp Başkan Yardımcısı:

Ara

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Okuma Yarışmasında derece yapan öğrencilerimizi tebrik ederiz. Yarışmanın organizasyonunda katkısı olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimiz Sn. Emrah Ayhan, Sn. Sema Çimen, Sn. Filiz İlaslan'a teşekkür ederiz.   1) İlyas Sezer - Otuz Beş Yaş 2) Mehmet Akif Er - Üçüncü Şahsın Şiiri  3) Bünyamin Kalaycı - Bülbül 

Ara

Şbt

İlçemizin projelerinden olan "Şiir Okulda" projesi bugün Kabataş Erkek Lisesi öğretmen ve öğrencilerininin düzenlediği etkinlikle gerçekleştirildi. Büyük şair Arif Nihat ASYA´yı andık. Programda bizleri yalniz birakmayan tüm değerli misafirlerimize teşekkür ederiz.

Şbt

Hazırlık sınıflarımızı yazma konusunda teşvik etmek için okulumuzun bugüne kadar ki fanzinlerinden oluşan bir sergi düzenlendi.

Ara

Beşiktaş Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen "Şiir Okulda" projesi kapsamında Yahya Kemal Beyatlı' yı anma programına Şiir Kulübü öğrencilerimizle katıldık. Farklı okullardan öğretmen ve öğrencilerin de katıldığı programda çağdaş Türk şiirinin usta şairlerinden Haydar Ergülen " Türk Şiirinde Bir Zirve: Yahya Kemal " adlı bir ders de yaptı. Haydar Ergülen, Yahya Kemal'in hayatından anekdotları aktarırken şairin bilinmeyen yönlerini de katılımcılara anlattı. Program sonunda İstanbul Devlet Türk Müziği sanatçıları Yahya Kemal'in şiirlerini seslendirdi. Konukseverliğinden dolayı Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi idaresine öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyoruz.

Kas

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri olarak Beyazıt Devlet Kütüphanesi´nde düzenlenen "Yahya Kemal Şiiri" programına katıldık.

Ekm

Işığın Şiiri Antalya Ulusal Antalya Sosyal Bilimler Öğrenci Sempozyumu´nda, 11G sınıfından Ogün Önder açılış oturumunda "Türkiye Turizmindeki Gelişme: Antalya Örneği" adlı bildirisini sundu.

May

Okulumuz Edebiyat fanzini İskele´nin düzenlediği fanzin dergi yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. İskele Fanzin´in yayın danışmanı Emrah Ayhan: "İsminden çizimlerine kadar her şeyiyle çıkaranların özgür bir biçimde kendilerini ifade ettikleri fanzin dergiler, bu serbestliği sayesinde hem çıkaranlar hem de okuyanlar açısından rağbet gören dergilerdir. Bu yönüyle bu yarışmaya katılan öğrenciler dergilerini oluştururken, çıkarırken ve çoğaltırken çok eğlendiler. Dergimi devam ettireceğim, diyen pek çok öğrenci oldu. Yarışmaya katılan fanzinlerden de bir sergi ortaya çıktı. Ortada el emeği göz nuru önemli bir çalışma var. Birbirinden güzel ve içerikte sağlam fanzinler arasında en iyi fanzin, Pelin Özge Türkmen´in "Gri" adlı fanzini birinciliği alıp altın ödülünü hakederken; en iyi kapak, en iyi içerik, en iyi tasarım gibi pek çok da fanzin öne çıkıp ödül aldı." diyerek yarışmanın amaç ve anlamını özetledi.

May

 

Kabataş Erkek Lisesi geleneksel hale getirdiği kültürel etkinlikleri ile göz dolduruyor. Behçet Necatigil Şiir Yazma Yarışması ödül töreni sonrasında bu sene ikincisi düzenlenen Şiir Hatları Vapuru etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.

Ortaköy Şehir Hatları İskelesi'nden hareket eden Şiir Hatları Vapuru'nda şiir ve müzik eşliğinde İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliklerini seyreden katılımcılar, birçok şair ve yazarla da buluşma imkânı buldu. Şiir Hatları Vapuru 'nun bu seneki konukları şairler Şeref Bilsel, Alper Gencer, Özcan Ünlü, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Atakan Yavuz, Bünyamin K. oldu. Ayrıca santur sanatçısı Sedat Anar birbirinden güzel besteleri ile etkinliğe ayrı bir güzellik kattı.

Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal, "Şiir gibi bir şehir olan İstanbul'un en güzide liselerinden biri olan Kabataş Erkek Lisesi'nde böylesine anlamlı bir programda kıymetli şair ve yazarlarımızı ağırlamaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. " ifadeleri ile katılımcıları selamladı.

Şair-yazar Hüseyin Akın ise "Şiir yüksek bir hassasiyetin ürünü olmakla birlikte bizi dünyanın ağırlığından kurtaran bir kıymettir. Elbette başarılar önemlidir ancak hayat dediğimiz şey bunlardan ibaret değildir. Bunu bize şiir hatırlatır." ifadelerini kullandı.

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri etkinlik boyunca kendi yazdıkları şiirleri katılımcıların beğenisine sundu. Müzik kulübü öğrencileri söyledikleri türküler ve şarkılarla etkinliği renklendirdi.

May

Behçet Necatigil anısına her yıl İstanbul çapında gerçekleştirdiğimiz liseler arası şiir yazma yarışmasının 8.sine katılan 103 şiir arasından jüri üyelerinin seçtiği 5 şiirin sahibi, 8 Mayıs 2018, Salı günü saat 10.00´da başlayacak programla ödüllerini alacak. Aynı zamanda katılımcıların şiirlerinin bir araya getirildiği kitap da davetlilere verilecek. Öğleden sonra da davetlilerle 13.00´te Ortaköy iskelesinden kalkacak olan ŞİİR HATLARI VAPURU´nda müzik eşliğinde şiirlerin okunacağı bir program gerçekleştirilecek.

Ock

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri "Bir Kitap, Bir Şair" isimli söyleşi programında Mustafa Akar´ı  ağırladı. 
         

 Kabataşlı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin başında Şiir Kulübü adına Abdullah Velî Uçar "Kıymetli şairimiz  Mustafa Akar ile başladığımız bu etkinliklerimizle şiir ve şairin hayatımızdaki tesirini artırmak, rutin ve güncel olanın tasallutundan kendimizi kurtarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. 
           

 Şair  Mustafa Akar, öncelikle  Giresun´dan İstanbul'a uzanan hikâyesini; edebiyat ve özellikle şiir ile kurduğu bağın hangi vesilelerle oluştuğunu anlattı. Yerel basın ile başlayan ve önemli ulusal gazete ve dergilerde devam eden yayıncılık serüveninden de bahseden Akar, şiirin önemine ilişkin şu ifadeleri kullandı:


              "Şiir tarih boyunca insanın kendini özgürce  ifade edebildiği, sözün en rafine halidir. Şiir, insanının kendini bilmesi/bulması açısından resim, müzik vb. sanat dalları gibi insana son derece önemli imkânlar sunar. Hayatın bize getirdikleri ya da bizden götürdüklerine dair muhasebe imkânına ancak şiirle ulaşılabiliriz."


            Akar, edebiyatın insanı her türlü kısırlaştırıcı, aynılaştırıcı ve körleştirici  mekanizmalardan uzak tutarak, kendisine yabancılaşmaktan koruduğu üzerinde durarak sözlerine şöyle devam etti:   "Bir çeşit devamı olduğumuz geleneğin, şifahi kültürün ise türkülerle, manilerle bize hayat veren, bizi besleyen tarafını yeniden keşfetmek durumundayız. İçinde bulunduğumuz kıskaçlardan bu kaynaklara dönerek kurtulabiliriz. Şiirimizi besleyen de bu hafızadır."


            Programda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Akar bir soru üzerine son kitabı "Berhayat " taki şiirlerin yazılış süreçlerinden bahsetti: 

            "Sıkıntılı zamanlarıma denk gelen bir dönemde kaleme alındı "Berhayat " taki çoğu şiir. Ölmeden önce cümlemizi tamamlama telaşımız  sanki şiir diye düşündüm belki de onun için çok kısa bir zamanda iki kapak arasına girdi bu şiirler." 


              Baştan sona samimi bir ortamda gerçekleşen program sonunda Mustafa Akar kitaplarını imzaladı.