T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

Son İstanbul Çelebilerinden Kültür tarihçisi, yazar Dursun Gürlek, 24 Şubat 2016 tarihinde bir çok baskı yapan kitabı "Ayaklı Kütüphaneler" ile ilgili bir söyleşi için okulumuz öğrencileriyle buluşacak. Sosyal ve kültürel tarihçiliğimizin en önemli isimlerinden Gürlek, 13:15´te okulumuz Hamdi Saver salonunda vereceği seminer sonrası öğrencilerimize kitaplarını imzalayacak.

BİLETLER ÜCRETSİZDİR, İSTANBUL KULÜBÜ TARİH KULÜBÜ VE MÜDÜR YARDIMCILARIMIZDAN TEMİN EDİLEBİLİR.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Almanca Bölümü  10.Sınıf Öğrencileri:  Buğra Güneysu, Ata Toprak Acar, Umut Akyiğit, İpek Arslan, Nazlı Yurdakul, Yaren Aslı Uludeveci, Baran Kırkgöz, Mert Haktanır, Ceren Kaner, Oğuz Arıkan, Ceren Barış, Sena Başar, Ekin Karacan ve Yağmur Dilara Yiğit; öğretmenleri Burhan Okan Duman eşliğinde bu yıl beşincisi ve de sonuncusu gerçekleşen “Umwelt baut Brücken (UbB)- Çevrecilikle Kurulan Köprüler” projesini İstanbul ve Almanya/Bad Homburg’da başarıyla yürüttü.

            İki ülkenin o zamanki cumhurbaşkanlarınca imzalanan bir antlaşma üzerine 2011 yılından itibaren yürürlüğe konulan Çevrecilikle Kurulan Köprüler projesine okulumuzla birlikte bir takım Almanca eğitim yapan okul da katılıyor.Proje kapsamında her okul kendisine verilen konular ve araştırma alanları kapsamında paneller,araştırma gezileri ve söyleşiler sayesinde gerekli araştırmalarını yapıyor ve en son  bunları yazılaştırıp anlaştığı gazete işbirliğinde yayınlayarak okuyucuya sunuyor.Böylece öğrencilerin çevre konusunda daha aktif olması ve toplumu da aynı yönde bilgilendirmesi hedefleniyor.

Bu yıl okulumuza araştırılması ve yazılması için verilen konular İstanbul’da “Denizlerdeki Kirlilik” ; Bad Homburg’da ise Ormanlardaki değişim ve bunda avcıların etkisi” idi. Tabii bu konuların beraberinde “Denizlerdeki canlılar ve deniz ekosistemi” İstanbul’da ve “Darmstadt-Kranichstein’da bulunan ve adeta mini bir evren olan Bioversum” da projenin Bad Homburg ayağında değinilmesi gereken diğer konulardı.

Yine bunlarla birlikte her iki okulun da yazması gereken ve kendi şehirlerinde inceledikleri blog  formatındaki“Kültürlerarası Makale” diğer köşe yazılarına nazaran renkli bir görüntü çiziyordu.Bu makale İstanbul ayağında “Evlerde Çöp Ayrımı Yapıyor musunuz ?”  sorusuna aranan bir cevap ve anket konulu iken;  Alman arkadaşlarımızın sorumlu olduğu konu Almanya’daki Cami Kültürü ve Türk Camileri olmuştu. Öğrencilerimiz komşuları ve yakınları ile yaptıkları küçük röportajlar ile yazıya katkıda bulunurken, Alman öğrenciler Türk Değişim Öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte şehirlerindeki camiye yaptıkları gezide aldıkları notlar ışığında  yazılarını hazırlıyor ve de camiler hakkındaki merakını gideriyordu.

            10 Şubat 2016 – 17 Şubat 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Hessen eyaletinin 50.000 nüfuslu Bad Homburg şehrinde bulunan öğrencilerimiz bu yıl sona erecek olan Umwelt baut Brücken projesi kapsamında bir yandan çeşitli dil becerilerini bir arada kullanarak Almancalarını geliştirirken, öteki yandan çevre hakkında bilgi toplayarak kendilerini ifade etme şansını buldular. Her yıl olduğu gibi bu yıl da makalelerini başarıyla kaleme alan Almanca bölümü öğrencilerimiz, hiç şüphesiz ödüllerde yine favori gözüküyor. Proje, başlangıcından itibaren DBU-Alman Çevre Vakfı tarafından finanse edilirken; başarılı okullar da performanslarına göre çeşitli para ödülleri ile ödüllendiriliyor. Okulumuz da şimdiye kadar 4 yıldır yürütülen projede bu 4 yılın ikisinde ödülleri topladı.    

BUĞRA GÜNEYSU

Şbt

Arel Kolejinin lise öğrencileri için düzenlediği İstanbul çapında gerçekleşen “The day that changed my life” (Hayatımı değiştiren gün) konulu İngilizce hikaye yarışmasında okulumuz öğrencilerinden Zeynep Ceren Şen ikincilik ödülü, Doğuş Dursun jüri özel ödülü alarak okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

Mrt

KABATAŞ´TAN SIIRT´E UZANAN EL Okulumuzun Sosyal Yardımlaşma Kulübü öğrencileri Bilge Doğan,Hasan Akar,Gökçe Nur Çalcı ve Aleyna Kuru tarafından  Siirt ilinin Şirvan ilçesinin Maden Köyü´nde yer alan Park Ortaokulu´na bir yardım projesi düzenlenmiştir.Proje kapsamında öğrencilerimizin desteği ile Park Ortaokulu´na kıyafet,kitap,kırtasiye malzemeleri içeren altı koli gönderilmiştir.Bu projeye katkı sağlayan tüm öğrencilerimize ve onlara yardımcı olan öğretmenlerimiz Betül Suer Eyigüngör´e ve Süheyla Öztuğ´a teşekkürü borç biliriz.

Şbt

Öğrencilerimiz sınav öncesinde  Dr. Faruk Öndağ semineri ile sınavda karşılaşmaları muhtemel problemler hakkında bilgilendiler. Öğrencilerimiz, 17.02.2016 tarihinde gerçekleştirilen seminerde, Dr. Faruk Öndağ´ın sınav esnasında dikkat ve motivasyonun nasıl korunabileceğine yönelik açıklamaları ve sunduğu teknikler ile,  bu anlamdaki donanımlarının arttırdılar.Seminer sonrası kitaplarını imzalayan Dr. Öndağ, öğrencilerin sınav stresinden dolayı bağışıklık sistemlerinin baskı altında kalabileceğini,  baskılanan bağışıklık sistemini  desteklemek için, sınava az kalan bu zamanlarda mutlaka  günlük vitamin desteği alınması gerektiğinin de altını çizdi.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi´nin 108. kuruluş yıldönümü okul müdürümüz Fatih Güldal, okulumuzun hazırlık sınıfından öğrenciler, okulumuz vakfı ve mezunlar derneğinin katılımıyla Taksim anıtına çelenk koyularak kutlandı.   

Şbt

 

 

Kabataş Öğrencileri Augsburgda

Hazırlık ve 9. Sınıf öğrencilerinden oluşan 13 kız 13 erkek öğrencinin katılımıyla  25.01.2016 - 01.02.2016 tarihleri arasında Almanya’nın Augsburg şehrine Almanca Öğretmeni Ayla Tığlıˈnın  programını oluşturduğu ve  Edebiyat Öğretmeni Nurgül Bilir Tekin eşliğinde  bir kültür gezisi düzenledi.

Augsburg gezisinin bizim açımızdan en büyük sürprizi  MAN-Museum Historisches Archiv yetkilisi rehberimizin bize   Kabataş Erkek Lisesi İstanbuldan geldiğimiz için   1912 yılında Galata Köprüsünün Mimar Albert Enderlen  in Gustavburg tarafından yapıldığını ve o döneme ait Goldene Horn Konstantinopel  kendi matbalarında bastıkları yazısını tarihsel arşivlerinden çıkararak bizleri 1912 yılı İstanbuluna götürdü.

        Tarihi Galata Köprüsü Alman firması MAN AG tarafından 1912´de 350,000 altın Lirasına inşa edilmiş. Köprünün yapım aşamasını gösteren orijinal fotoğraflar hediye edildi. Oldukça önemli olan bu fotoğraflar arşivimizde itinayla saklanacaktır. Kendilerine bu güzel jest için teşekkür ediyoruz.  Bugün hala pek çok kişinin hafızasında taze olan 16 Mayıs 1992´deki yangına kadar bu köprü kullanılmıştır.

Şbt

Kabataş Erkek Lisesi Resim Atölyesinde öğrencimiz arzu ettikleri hertürlü teknikte çalışma yapabilmektedir.

Atölyemiz ana binadan ayrı olup müzik-resim ve kütüphane bölümlerinin birlikte olduğu kültür binamızda yer almaktadır.

2015 yılını uğurlarken öğrencilerimiz kişisel sergileriyle sanatın, estetiğin ve profesyönelliğin mutluluğunu yaşadılar. Sergide

yer alan eserleriyle Şevval Yaslama ,Zümrüt Şahin, Duru Erdem, Nihan Bekarlar öğretmenler gününü dahada anlamlı hale getirdiler.

Şbt

ZİHİNSEL VE GELİŞİM ENGELLİ BİREYLERLE OKULUMUZDAKİ GÖNÜLLÜLERİN ARKADAŞLIK KURDUĞU SİVİL TOPLUM GİRİŞİMİ BEST BUDDİES

OKULUMUZDA AKTİF OLARAK SÜRDÜRÜLEN BİR PROJEDİR.

17.01.2016 TARİHİNDE EŞLEŞME TÖRENİ DÜZENLENEREK 2015-2016 DÖNEMİ BAŞLATILMIŞTIR.

Şbt

Şbt

Öğrencilerimiz şubat ayında sonlanacak olan, alan ve ders seçimi öncesinde, alan seçmenin önemi hakkında bilgilerini arttırdılar. Okul rehberlik servisimiz ve üsküdar üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen seminerde, alan seçimi ve 2016 lys-ygs sınavlarındaki yeniliklerin aktarılmasının yanı sıra, üniversite tercihleri esnasında ileride karşılarına çıkabilecek olası durumlara karşı şimdiden alınabilecek önlemlerin neler olduğunu öğrendiler. Uzman psikolojik danışman Ece Tözeniş öğrencilerin hayallerindeki mesleğe giden yolda ilk ve en önemli adımın alan seçimi olduğuna dikkat çekerek, sözel, sayısal  ve eşit ağırlık bölümlerinden ilerideki hedeflere en uygun olan bölümün, öğrencinin kişilik özellikleri, değerleri ve yetenekleri de göz önüne alınarak belirlenmesi gerektiğine değindi.

Şbt

DÜŞÜNCE TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ SİMALARINDAN CEMİL MERİÇ ANILDI

Düşünce tarihimizin en önemli mütefekkirlerin merhum Cemil Meriç 14 Ocak 2016 tarihinde Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kabataş Erkek Lisesi’nin birlikte organize ettiği bir törenle okulumuz Hamdi Saver Salonunda anıldı. Doğumunun 100. Yılı münasebetiyle düzenlenen törende Anadolu Ajansı Kültür Editörü Bünyamin Yılmaz ve TRT Ses Sanatçısı, Şair, merhum Meriç’in asistanlarından Memduh Cumhur’un katılımıyla bir söyleşi düzenlendi. Programda Cemil Meriç’in düşünce hayatımıza katkıları, yaşamı ve kaleme aldığı kitapları konuşuldu. Programın sürpriz konuğu ise Cemil Meriç’in kızı Sosyolog Prof.Dr. Ümit Meriç oldu. Söyleşinin sonunda öğrencilere kısa bir konuşma yapan Ümit Meriç, Cemil Meriç’in neden okunması gerektiği, fikirleri ve gençlere neler sunduğunu anlattı. Misafir okullardan öğrencilerin de iştirak ettiği program öğrencilerin sorularıyla tamamlandı. Ayrıca Cemil Meriç’in yazdığı kitaplarla ilgili bir sergi de öğrenciler için düzenlenerek yazarı daha iyi tanımaları sağlandı.

Şbt

Şbt

Okulumuzda 2 yıldan beri devam eden OSMANLI TÜRKÇESİ KURSUMUZ bu yıl da devam ediyor.Öğrencilerimiz, Tarih Öğretmenimiz SEMA SUNAY başkanlığında eski yazılı vesikaları ve okulumuz müzesinde ve kütüphanesinde bulunan dökümanları okuyabilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyorlar.

Ock

16-17 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul´daki bütün köklü okulların katıldığı ve Galatasaray Lisesi´nde düzenlenen 1. Tevfik Fikret Münazara Turnuvasında okulumuz Kabataş Erkek Lisesi, yarı finalde Galatasaray Lisesi´ni, finalde de İstanbul Erkek Lisesi´ni yenerek takım olarak birinci olmuştur. Öğrencilerimiz Ecem Uluegeci ile Akın Açıkgöz´ü bu büyük başarılarından dolayı tebrik ederiz. Ekibimizin daha büyük başarılar elde edeceğinden hiç kuşkumuz yok.