T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

May

DAAD (Alman Akademisyen Değişim Servisi) tarafından verilen Almanya’da yüksek öğrenim için bu yıl tam burs hakkı kazanan öğrencimiz Buğra Güneysu’yu (12 G) tebrik ediyor ve eğitiminde başarılarının devamını diliyoruz. DAAD tarafından verilen tam burs sayısı dünya genelinde 117 ve Türkiye genelinde 9 dur.

May

"Sevgileri Yarınlara Bırakmadık" sloganıyla bu sene 8.si düzenlenen Behçet Necatigil Şiir Yarışması´na katılan 103 şiirden jürinin seçtiği ilk beş derecenin  ödülleri 8 Mayıs 2018, Salı günü yapılan programın ardından sahiplerine verildi.
Şair Alper Gencer, şair Erol Kaf, şair Hüseyin Akın ve şair Emrah Ayhan´dan oluşan jüri adına, Hüseyin Akın yaptığı konuşmada aynı zamanda dikkate değer ve övgüye değer şiirleri de açıkladı.
Alper Gencer´in "şiir" üzerine yaptığı konuşmanın ardından Emrah Ayhan, "Behçet Necatigil ve şiiri"ni anlattığı bir konuşma yaptı.
Behçet Necatigil şiirlerini besteleyen Ceylin Özgür Erzen, orkestra eşliğinde yaptığı besteleri seslendirdirdi.
Bu sene şiir yarışmasının 1.si Celal Aras Anadolu Lisesi´nden Buğra Altunışık, 2.si Özel Enka Lisesi´nden Efe Şenel ve 3.sü Prf.Dr.Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi´nden Melike Olgunsay oldu. Mansiyon ödüllerini ise Cağaloğlu Anadolu Lisesi´nden İpek Ayık ve Zincirlikuyu İsov M.T.A.Lisesi´nden Mahsum Oğrak aldı.

May

Okulumuz Edebiyat fanzini İskele´nin düzenlediği fanzin dergi yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. İskele Fanzin´in yayın danışmanı Emrah Ayhan: "İsminden çizimlerine kadar her şeyiyle çıkaranların özgür bir biçimde kendilerini ifade ettikleri fanzin dergiler, bu serbestliği sayesinde hem çıkaranlar hem de okuyanlar açısından rağbet gören dergilerdir. Bu yönüyle bu yarışmaya katılan öğrenciler dergilerini oluştururken, çıkarırken ve çoğaltırken çok eğlendiler. Dergimi devam ettireceğim, diyen pek çok öğrenci oldu. Yarışmaya katılan fanzinlerden de bir sergi ortaya çıktı. Ortada el emeği göz nuru önemli bir çalışma var. Birbirinden güzel ve içerikte sağlam fanzinler arasında en iyi fanzin, Pelin Özge Türkmen´in "Gri" adlı fanzini birinciliği alıp altın ödülünü hakederken; en iyi kapak, en iyi içerik, en iyi tasarım gibi pek çok da fanzin öne çıkıp ödül aldı." diyerek yarışmanın amaç ve anlamını özetledi.

May

Kabataş Erkek Lisesi Tiyatro Topluluğu KEL´TT, 19 Mayıs´ta Profilo Gösteri Merkezindeki oyunları ile izleyenleri kendine hayran bıraktı. F.G.Lorca´nın  Don Cristobita ile Dona Rosita´nın Acıklı Güldürüsü´nü sergileyen topluluk, ayakta alkışlandı.

May

Okulumuz öğrencilerinden Ekin Cengiz Fevziye Mektepleri okulları "aktif fotoğraf" yarışmasında 550 fotograf arasından sıralamasız olarak seçilen ilk beş fotoğraf arasına girerek  buyuk ödüllerden birini almıştır.
Ayrıca aynı yarışmaya Ece Orak ve İrem Bağlayıcı sergilenen fotoğraflari ile okulumuzu temsil ettiler.
-Haydarpaşa Lisesinin düzenlediği sokak hayvanları konulu yarışmaya katılan Gokhan Uysal da üçüncülük ödülü  almıştır.
-Yüzyıllik okullar arası düzenlenen İstanbul konulu fotoğraf yarışmasına 347 eser katılmış olup okulumuz öğrencilerinden Ece Orak ve İrem Bağlayıcı sergileme ödülü almışlardır.

May

Okulumuzda bu yıl ilki düzenlenen kimya günlerinde öğrencilerimiz hazirladiklari çeşitli deney-model-anologları sergilediler. Bilmsel münazaralar, parfüm yapılı, sabun yapımı gibi atölye çalışmalarının da olduğu etkinlikler düzenlendi.

May

Kabataş Erkek Lisesi Türkiye Geneli Liseler Arası Faruk Nafiz Çamlıbel 2. Piyes Yazma yarışması ödül ve anma törenimiz 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilmiştir. Yarışmada dereceye girenler:
1. Mersin/Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesinden "Meşalenin Ucundakiler" adlı eseriyle Öykü Rana Yılmaz
2. Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinden "Levla; Bir İstasyon Hikayesi" adlı eseriyleŞevval Ilayda Ordu
3. Adana Nurten Yetimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden "Kronograf" adlı eseriyle Ömer Ünal kazanmıştır.
Mansiyon ödülleri ise
* Denizli İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesinden "Yunus-u Guyende" adlı eseriyle Aylin Atamer
* Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesinden "Ölüsüyle Dirisiyle" adlı eseriyle Sevcan Özel kazanmıştır.

May

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci şehitlerimizin ve diğer şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak, Dünya barışına katkı sunmak, Türkiyemizin tanıtımına en güzel bir şekilde destek verip Milletler arasında “Dostluk ve Gönül Köprüsü” kurmak ve öğrencilerimiz için çeşitli eğitim fırsatlarına kapı açmak niyetiyle Dünyanın 4 kıtasında 12 ülkeden liselerle “Kardeş Okul” anlaşması imzalama Projemizde, Japonya, Avustralya ve Kanada’dan sonra Polonya’nın en önde gelen liselerinden 1876 yılında kurulan Tadeusz Czacki Lisesi ile de kardeş okul anlaşmasına imza attık.

May

Okulumuz kültür sanat şenlikleri kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri de Cem YILMAZ ve İskender PAYDAŞ söyleşisi idi. Söyleşi müzik öğretmenimiz Özgen ZEYBEK yönetimindeki çok sesli koromuzun müzik ziyafeti ile başladı. Yoğun ilgi ve sıcak bir sohbet havasında gerşekleşen söyleşide misafirlerimiz öğrencilerimizin sorularını cevapladılar.

May

Bu sene yine kara komediden yana tercihte bulunarak Lorca´nın "Don Cristobita ile Dona Rosita´nın Acıklı Güldürüsü" adlı oyununu hazırlayan Kabataş Erkek Lisesi Tiyatro Topluluğu, lise toplulukları içinde önemli bir prestije sahip TERAKKİ TİYATRO FESTİVALİ´nde jüri elemesini geçerek ilk 5 topluluk arasına girdi.
21 Mayıs saat 19.00´da Terakki Sahnesi´ndeki gösterim öncesi 19 Mayıs, 14.00´te Profilo Gösteri Merkezi´nde olacaklar. Tüm tiyatro severleri davet ediyoruz.

May

Tarih kulübümüzün bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiği Genel Kültür Yarışmasına 200  öğrenci katıldı elemeler sonucu 4 grubumuz finalde yarışmaya hak kazandılar.Okul şenliğimizde gerçekleştirdiğimiz yarışma büyük beğeniyle izlendi.

1. EKİBİMİZ

Zeynep Müge Topaloğlu
Hilal Su Mutlu
Yelda Zümre Baş

2. EKİBİMİZ

Sıla Uysal
Zübeyde Gazanker
Merve Artış

3. OLAN EKİBİMİZ

Umut Demirbaş
Berk Gündoğan
Tuna Torlak

May

Kabataş Erkek Lisesi geleneksel hale getirdiği kültürel etkinlikleri ile göz dolduruyor. Behçet Necatigil Şiir Yazma Yarışması ödül töreni sonrasında bu sene ikincisi düzenlenen Şiir Hatları Vapuru etkinliği yoğun katılımla gerçekleşti.

Ortaköy Şehir Hatları İskelesi’nden hareket eden Şiir Hatları Vapuru’nda şiir ve müzik eşliğinde İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliklerini seyreden katılımcılar, birçok şair ve yazarla da buluşma imkânı buldu. Şiir Hatları Vapuru ‘nun bu seneki konukları şairler Şeref Bilsel, Alper Gencer, Özcan Ünlü, Hüseyin Akın, Süleyman Unutmaz, Atakan Yavuz, Bünyamin K. oldu. Ayrıca santur sanatçısı Sedat Anar birbirinden güzel besteleri ile etkinliğe ayrı bir güzellik kattı.

Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal, “Şiir gibi bir şehir olan İstanbul’un en güzide liselerinden biri olan Kabataş Erkek Lisesi’nde böylesine anlamlı bir programda kıymetli şair ve yazarlarımızı ağırlamaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. ” ifadeleri ile katılımcıları selamladı.

Şair-yazar Hüseyin Akın ise “Şiir yüksek bir hassasiyetin ürünü olmakla birlikte bizi dünyanın ağırlığından kurtaran bir kıymettir. Elbette başarılar önemlidir ancak hayat dediğimiz şey bunlardan ibaret değildir. Bunu bize şiir hatırlatır.” ifadelerini kullandı.

Kabataş Erkek Lisesi Şiir Kulübü öğrencileri etkinlik boyunca kendi yazdıkları şiirleri katılımcıların beğenisine sundu. Müzik kulübü öğrencileri söyledikleri türküler ve şarkılarla etkinliği renklendirdi.

May

 

İrlanda Cumhurbaşkanı Sayın Michael D.Higgins okulumuza mektup gönderme nezaketinde bulundu.

May

May

      

Alman Pedagojik Değişim Servisi tarafından düzenlenen Almanca Kompozisyon Yarışmasında okulumuz 10 F sınıfı öğrencisi Elif Ikra Yücelkan dereceye girmiş olup bir aylık Almanya Gezisi kazanmıştır. Proje kapsamında öğrencimiz, uluslararası bir platformda Dünya’nın farklı ülkelerinden öğrenciler ile eğitim görecek ve Almanya’nın farklı şehirlerinde kültürel etkinliklerde bulunacaktır.