T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Ock

Satranç kulübümüzün iki üyesi, ögrencilerimizden Kayra Kamer ve Sude Hereklioglu Türkiye Şampiyonası öncesi İstanbul Şampiyonasında mucade ettiler.  Şampiyona da Kayra Kamer İstanbul şampiyonu, Sude Hereklioglu ise İstanbul 6.sı oldu. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Ock

Hazırlık sınıfları arasında düzenlenen Dil ve Edebiyat Proje Yarışması´nın ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmaya katılan 71 projeden 25´i finale kalmış, öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri, ilk üç dereceyi belirlemek için final sergisi sırasında sunumları dinlemişti. 

1.ciliği Mehmet Alp Topuz, Emir Can Güner ve Enes Şevli´nin hazırladığı "Günlük Konuşma Dilinde Yanlışlar" konulu proje; 2.ciliği Birnur Tuba Özdemir ve Zeynep Ayengin´in "Eğlenceli Anlatım" adlı projesi; 3.lüğü de Başak Çelik ve Pelin Eğriboyun´un "İşaret Dili" adlı projesi kazandı.

Ayrıca yarışmada sıralamaya giren 9 proje öğrencilerine de mansiyon ödülleri verildi.

Ock

Hazırlık sınıfları arasında düzenlenen Dil ve Edebiyat Proje Yarışması´nın final sergisi yapıldı. Yarışmaya katılan 71 projeden 25´i finale kaldı. Bu 25 proje içinden öğretmen ve öğrencilerden oluşan jüri, ilk üç dereceyi belirlemek için sergi sırasında sunumları dinledi ve puanlarını verdi. 

Yarışmanın koordinatörü ve projelerin danışman öğretmeni Emrah Ayhan, ilk üç derecenin yanı sıra dokuz projeye de ödül verileceğini açıkladı. Ödül töreni 7 Ocak 2019, Pazartesi günü.

Ock

Güneş Ulus, okulumuz Galip Vardar Kültür ve Sanat Binası konferans salonunda velilerimiz ile biraraya gelerek farkındalık ile ebeveynlik konusunda seminer verdi. Öğrenci veli ilişkileri açısından oldukça önemli olan seminer için Güneş Ulus´a ve katılımlarından dolayı velilerimize teşekkür ederiz.

Ock

Sarıkamış Şehitlerimizi Anma yürüyüşümüzün gerçekleştirilmesinde destek veren Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfımıza, etkinliğe dâhil olan öğretmenlerimize, Dağcılık Kulübü öğrencilerimize, karşılama, konaklama ve şehir turumuzda bizlere yardımcı olan Velimiz Prof. Dr. Yaşar TOTİK´ e mezunumuz olan Sarıkamış Belediye Başkanımız Göksal TOKSOY´ a, Organizasyonda her türlü desteğini esirgemeyen velimiz Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup BAYŞAR´ a
Sarıkamış’ ta kaldığımız YİBO’ da bizleri muhteşem şekilde ağırlayan personele Kabataş Erkek Lisesi ve camiamız adına teşekkür ederiz.

Ock

Türkiye’nin en köklü ve başarılı eğitim kurumlarından Kabataş Erkek Lisesi, dünyada Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 16 ülkenin öğrenci değişim programlarını ve uluslararası projelerini yürüten, Türkiye’nin en büyük öğrenci değişim programı Worldwide Cultural Exchange Program (W.C.E.P Turkey) Türkiye Ofisi ile uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı. W.C.E.P Türkiye Genel Müdürü Sn.Volkan Cerrahoğlu ve Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Sn.Selman Küçük, 04.01.2019 tarihinde okulda düzenlenen törenle katılımcılar eşliğinde protokolü imza altına aldılar. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle faaliyete geçecek olan protokol, tüm dünyada tanınan AP Programını, T.C Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen Çanakkale Şehitlerine Saygı Projesinin Kanada ayağını, karşılıklı öğrenci değişim programlarını, uluslararası müfredatları, uluslararası test hizmetlerini, öğretmen eğitimlerini, proje ortaklıklarını kapsamaktadır. Protokol, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açacaktır.

Ock

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Kabataş Erkek Lisesi Galip Vardar Kültür ve Sanat binamızda ´Yönetici Akademileri´ seminer projesi kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Murat Adil SALEPÇİOĞLU, "Kurumsal Yönetim ve Yaratıcı Ekonomi" konusunda ilçe yöneticilerimize yönelik seminer verdi.

Ock

Kabataş Erkek Münazara Kulübü olarak Türkiye genelinden 50 okulun katılımıyla gerçekleşen Türkiye Münazara Şampiyonası’nın ilk turuna katıldık. İlk 16 takıma girerek ikinci tura yükseldik.

Ock

Okulumuzda Kabataş Erkek Lisesi İstanbul Kulübü tarafından “Geçmişten Günümüze Beşiktaş ve Ortaköy” fotoğraf sergisi açılışı Beşiktaş Kaymakamımız Sn. Önder BAKAN ve Kabataş Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Başkanımız Sn. İlyas Tunaoğlu’nun katılımıyla yapılmıştır. Sergiye emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutlarız.

Ock

Kabataş Erkek Lisesi Bisiklet Kulübü, geçtiğimiz ay düzenlediği Kadıköy-Pendik sürüşünün ardından bu ay da Ortaköy-Rumeli Kavağı sürüşünü gerçekleştirdi. Yaklaşık 60 km´lik sürüş boyunca kulüp üyelerinin kondüsyonu ölçüldü. 

Şu ana kadar okul içinde seçmeler ve çeşitli çalışmalar, bisiklet bakım ve tamiri, beslenme semineri gibi etkinlikler yürüten kulüp, antrenör eşliğinde çalışmalar için takımını netleştirmeye başladı. Kulüp içinden seçilen takım, ikinci dönemden itibaren sıkı antrenmanlarla yarışlara hazırlanmaya başlayacak.

Ock

Kabataş Erkek Lisesi Fotoğrafçılık Kulübü, temel fotoğrafçılık ders ve uygulamalarının ardından karanlık oda çalışmalarına başladı. Çektikleri fotoğrafların film şeritlerini banyo edip baskılarını gerçekleştiren kulüp üyeleri yakında okul çapında tematik bir yarışma ve ünlü fotoğrafçılarla söyleşilere hazırlanıyor.

Ara

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  “Galiçya Şehitlerimiz” hatırasına öğrencilerimizin, Çekya, Macaristan ve Polonya’ya ziyarette bulunma hususunda destek talebini kabul etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla THY bilet, TİKA’da konaklama sponsorumuz olmuştu. Çekya’ya düzenleyeceğimiz ziyaretin programı netleşmeye başladı.

Ara

Ulusal Bilim olimpiyatlarında Kabataş Erkek Lisesi 7 öğrencisiyle madalya almaya hak kazanarak tarihi bir başarıya imza atmıştır. Olimpiyat takımında görevli öğretmenlerimizi ve başarılarıyla bizi gururlandıran öğrencilerimizi kutluyoruz. Başarımızı pasta keserek kutladık. Öğrencilerimize gururla taşıyacakları okul kaşkolllarimizi mezunlar dernegimiz adina hediye ettik.

Olimpiyat takımımızdaki öğrencilerimiz gösterdikleri performansla camiamizi mutlu ettiler. Şimdi hedef milli takımda yer almak.

TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları 2. aşama sınavında başarılı olarak madalya almaya hak kazanan öğrencilerimiz:

Biyoloji

Yiğit Can Ateş
Kaan Demir
Tolga Çorbacı

Kimya

Nuri Eren Akmehmet
Ayşe İrem Durmuş

Fizik 
Kağan Kağanoğlu

Matematik

Fatih Cihan Çelebi

Ara

isKELe dergisi geçen sene ilk yedi sayıyı kitaplaştırdıktan sonra bu sene 8.sayıyı yeni çehresiyle okuruna sundu. Çizimlerin de tamamiyle Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerine ait olduğu fanzin dergi, kafası estikçe çıkmaya devam edecek. 

Ara

"yıl:1, sayı:1, hepimiz biriz" diyerek yayın hayatına başlayan kelaynak, hazırlık sınıflarının çılardığı fanzin dergi. Yayın danışmanlığını da daha önce okulumuza iskele dergisini kazandıran edebiyat öğretmenimiz Emrah Ayhan yapıyor. 

"kel´liğinizi fark edin" sloganı ile çıkan dergi, giriş yazısında insanlara kel olduklarını gösteren ayna olmayı hedeflediklerini, bu bağlamda yazılarla da farkındalıklar oluşturmak istediklerini ifade etmiş. 

Bütün yazılarının hazırlık sınıflarına ait olduğu kelaynak, aforizmalar ve etkili görsellerle de okuyanlarını daha ilk sayıdan kendini sevdirmesini bilmiş gibi görünüyor. İkinci sayıyı sabırsızlıkla bekliyoruz.