T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Haberler

Şbt

Özyeğin Üniversitesinin Düzenlemiş Olduğu Yüzme Yarışlarında öğrencimiz Yağmur TOMRUK 50 metre kurbağlamada 1. olmuştur.

TEBRİK EDERİZ.

Şbt

Okulumuz öğrencileri uluslararası bir proje olan CIP (Community Involvement Projects) THP (Topluma Hizmet Projeleri) kapsamında toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere 6-11 Şubat tarihleri arasında Adana’daydı. Türkiye´de sadece Kabataş Erkek Lisesi, Robert Koleji ve Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülen bu uluslararası projenin koordinatörlüğünü CIP Türkiye Ofisi yapmaktadır. Bu projede yer alan öğrenciler sosyal alanda gerçek ve ciddi problemlerle yüzleşip bu problemlere yapıcı çözümler üretiyorlar. Hiçbir kişisel çıkar gütmeden toplum için faydalı işler yapıp topluma karşı sorumluluklarını yerine getiriyorlar bu sayede farklı bir vizyon ve bakış açısı kazanıyorlar. Öğrenciler proje kapsamında Adana´da Seyhan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Onkoloji Servisi, Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı Adana Çocuk Evleri Sitesi ile Çağırkanlı Tanrıverdi İlkokuluna ziyaretler gerçekleştirdi. Edebiyat öğretmenlerimiz Yüksel Bacak ve Cihat Ünal rehberliğinde, Elif Aslı Özer ve Aleyna Atalay´ın proje liderliğinde 10. Sınıf öğrencilerimizden; Ahmet Bedirhan Demir, Sena Ezgi Basuguy, Emre Yakup Çelik, Ogün Önder, Hasan Öztekin, Mehmet Yiğit Aydın, Ege Güneş, Utku Nanto, Ayda Tuna, Pelin Bozal, İpek Aydemir’in katıldığı bu projede öğrenciler Adana ve çevresinde sosyal, kültürel ve daha birçok konuda etkinliklerde bulundu.

            Öğrenciler ve öğretmenleri daha sonra kendilerine sponsor olan kurumlara teşekkür ziyaretinde bulundular. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen velilerimiz Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Birol Özer ve eşi Uzm. Dr. Adviye Özer, Adana Cumhuriyet Savcısı Mustafa Atalay ile eşi öğretmen Aynur Atalay´a teşekkür eden öğrencilerin son durağı Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş oldu. Öğrenci ve öğretmenler kendilerine her konuda destek veren Vali Demirtaş´a teşekkür ettiler.

Öğrencilerimiz altı günün sonunda topluma karşı görevlerini yerine getirmenin verdiği mutluluk ve gururla İstanbul’a döndüler.

Şbt

Okulumuzda 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde üçüncüsü gerçekleştirilen Geleneksel Süleyman Seba Münazara Turnuvası´na İstanbul´dan 116 takımın katılımıyla yoğun ilgi vardı. İki gün boyunca okulumuzda ağırladığımız liseli münazaracılar, kürsüye çıkarak çeşitli konularda savlarını ve karşı savlarını tartışma imkânı buldular.

Dördüncüsünü iple çekeceklerini ifade eden katılımcılar, Kabataş´ın kalitesine yaraşır bir turnuva yaşadıklarını, yarışmaya değil eğlenmeye ve öğrenmeye geldiklerini söylediler.

İkinci günün akşamında finalist olan takımlar şöyleydi: Robert Kolejden "Robert Çaylaklar", Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinden "Sosyal Bilimler-A", İstanbul Erkek Lisesinden "Demogorgonlar" ve İstanbul Kız İHL- Kadir Has Anadolu Lisesinden "Open-HİK".

Bütün katılımcıları ve şampiyon olan Robert Çaylaklar takımını tebrik ederiz.

Okulumuzda böyle geniş katılımlı bir turnuvanın gerçekleştirilmesinde büyük emek sarf eden edebiyat öğretmenimiz Keramettin Topkara, Kabataş Münazara Kulübü eş başkanları 11. sınıf öğrencilerimizden Aylin Olgun ve Ecem Sena Uluegeci ile 10. sınıf öğrencilerimizden Melisa Tuana Uslu, Alp Başaran, İremnur Efe, Elif Aslı Özer ve Kabataş Erkek Lisesi Münazara Kulübü üyeleriyle gurur duyuyoruz.

Şbt

Avustralya Sidney’den Strathfield South Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 16 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Şbt

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın "Kim Bilir" Bilgi Yarışmasında İstanbul elemelerinde Kabataş-1 grubumuz İstanbul birincisi olarak İstanbul´u temsil etme hakkı kazanmıştır. Kabataş-2 grubumuz da İstanbul ikincisi olmuştur.

23 Nisan´daki bölge elemelerinde İstanbul´u temsil etmeye hak kazanan Kabataş-1 grubu öğrencilerimiz Ahmet Emre Karagöz, Cemalcan Sağlam ve Emir Özdemir´i ve Kabataş-2 grubu öğrencilerimiz Abdullah Sağlam, Ahmet Eren Durmuşbaş ve Hamza Karabağ´ı tebrik ederiz.

Şbt

116 takımın katıldığı turnuva liseler arasında yapılan en büyük münazara organizasyonu.

Şbt

Şbt

1908´den 2018´e kocaman bir tarih. 110 yıldır yanan ilim irfan ateşi.

Kabataş 110 yaşında ve biz bu anlamlı günü askerimize manevi desteğimizi ve 

öğrencilerimizin mehmetçiğe yazdığı mektupları vermek üzere Kilis´te andık.

Afrin harekatına katılan güvenlik güçlerimize detek olduk.

Okul Müdürümüz Fatih Güldal ve Kabataşlılar Derneği Başkanı Anıl Cansızoğlu okulumuzun kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kilis´te Valilik,Garnizon ve okul ziyaretlerinde bulundular. Mehmetçiklerimize verilmek üzere okul öğrencilerimiz tarafından yazılan mektupları ilgililere teslim ettiler.

Şbt

Okul sporları İstanbul satranç şampiyonasında gençler genel ve kızlar kategorisinde her iki takımımızda şampiyon oldu.

Şampiyon Öğrencilerimiz

Genel TAKIM

TOLGA ŞAHİN

SUDE HEREKLİOĞLU

KAYRA KAMER

EGEMEN GÜMÜŞDAĞ

ÖMER AMİR AKDAĞ

CENGİZHAN TERZİOĞLU

 

KIZ TAKIMIMIZ

YAĞMUR VARLI

SELİN ÜNAL

SELİN ATABEYOĞLU

CEMRE ÇETİN

İREMSU GÜNYÜZ

Şbt

 

 

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek “Kardeş Okul” anlaşması detaylarını 12 Şubat günü bizzat Gonzaga Lisesi’ne giderek öğrencilerle paylaştı.

Bu yaklaşım, Kanadalıların mevcut işbirliği anlaşmasını ne kadar çok önemsediklerini göstermektedir. İmzalanan anlaşma, öğrencilerimiz ve okulumuz için her açıdan güzel ve başarılı sonuçlara kapı açacaktır.

Şbt

Yıldız Teknik Üniversitesi ile okulumuz arasında işbirliği protokolü imzalandı. Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Bahri ŞAHİN ve okul müdürümüz Fatih GÜLDAL´ın birlikte imzaladıkları protokolle karşılıklı işbirliği ve bilgi paylaşımı konusunda mutabakata varıdı.

Şbt

 

 

21 – 26 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyaretlerde bulunan Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Sayın Perry Trimper, Gonzaga Lisesi’nin, Kabataş Erkek Lisemiz ile kardeş okul olması hakkında yazdığı mektubu Okul Müdürümüz Fatih Güldal’a 26 Ocak Cuma günü okulumuzda takdim etmişti.

Gonzaga Lisesi ve Kabataş Erkek Lisemiz arasında öğrencilerimize eğitim alanında çeşitli fırsatlar sunacak ve onların Dünya hakkındaki vizyonlarını geliştirecek kardeş okul anlaşması her iki okul müdürünün imzasıyla 2 Şubat itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Çanakkale Savaşı’na birçok öğrencimiz katılmış olup Gelibolu’da şehit düşüp ismi tespit edilebilen 28 Şehit öğrencimizin ismi okulumuzun bahçesinde ki Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda bulunmaktadır.

Kanada Newfoundland & Labrador Eyaleti’nden 1000’in üzerinde asker, Çanakkale Savaşı’nda yer almış ve 40’a yakın asker de hayatını Gelibolu’da kaybetmiştir.

Kardeş okul anlaşmasında, Çanakkale Savaşı’nda ebediyete intikal eden Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerimizi, Türk ve Kanadalı askerleri, her iki okulun öğrencilerinin Gelibolu ve Kanada’da birlikte anması da yer almıştır.

Ock

24 Kasım 2016 tarihinde başlatılan Kabatas Erkek Lisesi East Asia & World Project’in 1. maddesi Kore Şehitleri, 2. maddesi 1890 yılında Japonya sularında batan Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri, 3.maddesi Balkan, Çanakkale, 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na katılıp şehit düşen Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerin hatıralarını en güzel şekilde öğrencilerimize aktarmayı içermektedir.

Ock

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kurulan ve daha sonra Gebze Teknik Üniversitesine dönüştürülen Türkiye´nin en önemli araştırma üniversitesi ile okulumuz arasında bilimsel alanda iş birliği protokolü imzalandı. GTÜ Rektörü Prof. Dr. HAluk Görgün ve okul müdürümüz Fatih Güldal´ın birlikte imzaladığı protokole üniversitenin modern ve gelişmiş laboratuarları Kabataşlı öğrenciler tarafından da kullanılabilecek. Ayrıca bilimsel çalışmalarda üniversite öğretim görevlileri öğrencilerimize akademik danışmanlık yapacak. 

Ock

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı I.dönemi 19.01.2018 Cuma günü karnelerin dağıtılması ve akabinde kapanış töreni ile sona erdi.

Dönemin kısa değerlendirmesi Okul Müdürümüz Sayın Fatih GÜLDAL tarafından yapıldı.

Dereceye giren öğrencilerimizin ödüllerinin takdim edilmesi ve Okul Sporları Satranç Şampiyonası İstanbul 2.bölge birincisi olan satranç takımlarımıza kupalarının verilmesi ile törenimiz sona erdi.