T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

JAPONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU YETKİLİLERİ OKULUMUZDA

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Kabatas East Asia Project kapsamında okulumuzda Japonya Tanıtım Günü etkinliği düzenledi. Okul müdürü Fatih Güldal’ın konuşması ile başlayan programda, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Bölümü’den Chiharu Özkaynak ve Şaziye Çelik, MEXT (Japon Hükümet Bursu) hakkında semineri sundu ve öğrencilerimize Japonya tanıtım DVD sini izlettiler. Ünlü Japon ressam ve çocuk kitabı yazarı Kobayashi Yutaka’da, resim, sanat, Japonya, Türkiye, çocukluk ve öğrencilik üzerine bir konuşma yaptı. Programın son bölümünde Kabatas East Asia Project’te Japonya ile ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ceylin Özgür Erzen iki Japonca şarkı söyledi. Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi’nden Dr.Erdal Küçükyalçın da Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yetkililere eşlik ettiler.

 

 

Program akışı şu şekilde gerçekleşti;

 

13.30   Okul Müdürümüz Sayın Fatih Güldal’ın açılış konuşması

 

13.35   MEXT (Japon Hükümet Bursu) hakkında seminer.

 

13.55   Japonya tanıtım DVD gösterimi

 

14.05   Ünlü Japon çocuk kitabı yazarı Bay Kobayashi´den  konuşma.

 

14.35  Japonya ile ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcımız Ceylin Özgür Erzen’in Japonca şarkı dinletisi

 

Programın bitiminde Okul Müdürümüz Fatih Güldal, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan gelen yetkililere, Kabataş Erkek Lisesi olarak Japonya sularında batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan, hayatta kalıp sonradan ebediyete intikal eden bütün Türk denizcilerimizin, onları kurtaran Kii Oshima köylülerinin ve 69 denizcimizi İstanbul’a getiren Hiei ve Kongo isimli gemilerdeki Japon denizcilerin hatırasına İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına diktiğimiz fidanlarla ilgili şu ifadelerin yer aldığı belgeyi takdim etmiştir;

 

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’na

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, Japonya sularında batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan, hayatta kalıp sonradan ebediyete intikal eden bütün Türk denizcilerimizin, onları kurtaran Kii Oshima köylülerinin ve 69 denizcimizi İstanbul’a getiren Hiei ve Kongo isimli gemilerdeki Japon denizcilerin hatırasına 15 fidan hediye etmiş olup, hediye edilen fidanlar İstanbul ili Beykoz İlçesi Göllü köyü ağaçlandırma alanına dikilmiştir.

 

Kabataş Erkek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri olarak Ertuğrul Fırkateyni denizcilerimizi, onlara yardım eden Kii Oshima köylülerini ve denizcilerimizi İstanbul’a getiren Japon denizcilerini daima hayırla yad edeceğiz.

 

Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla başlattığımız Kabatas East Asia Project’e katkılarınızdan dolayı en kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

 

İstanbul, 27 Şubat 2017

 

Ayrıca Kabatas East Asia Project  üyeleri; Başkan Berat Talay, Japonya ile ilişkilerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ceylin Özgür Erzen Danışman öğretmenler Fahri Yavuz ve Ümit Kurt, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan gelen yetkililere, Japonya İstanbul Başkonsolosu’na iletilmek üzere Proje’nin 2, 5, 6, 8, 9 ve 10 maddeleri çerçevesinde destek talep ettiklerine dair bir mektup sundu. Proje 4 yıl içerisinde  Japonya hakkında şu amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemektedir;

 

2. Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkiler 19.yüzyılda başlamıştır. Ertuğrul fırkateyni, 1890 yılında iyi niyet elçisi olarak gittiği Japonya’dan dönerken kayalara çarparak batmıştır. 533 denizcimiz şehit olmuş 69 denizcimiz ise Japonların da yardımıyla kurtulmuştur.

 

1985 yılında ise Türkiye, Japonlara yardım elini uzatmıştır. İran - Irak savaşı sırasında Irak, Tahran havalimanını bombalama kararı almış ve havalimanına belli bir süreden sonra inmeye çalışacak her uçağın vurulacağını belirtmişti. Japon Devleti, 215 Japon vatandaşını uçak gönderip kurtarmayı başaramayınca ve başka devletlerden yardım alamayınca Türkiye’ye baivurmuştur. Türkiye’de 2 uçak göndererek Japon vatandaşlarını sağ salim İstanbul’a getirmiştir.

 

Türkiye Cumhuriyeti, Japonlar kurtarıldıktan sonra şu açıklamayı yayınlamıştır: “Ertuğrul fırkateyni denizcilerinin kurtarılmasını unutmadık. Bu nedenle, Japon vatandaşlarının yardıma ihtiyacı olduğunu duyar duymaz, onları kurtarmaya gittik”

 

Proje vesilesiyle Ertuğrul fırkateyni şehit ve gazilerinin hatıralarını öğrencilerimize aktarmayı amaçlıyoruz. Japonya’da hayatını kaybeden denizcilerimizi anmak adına her yıl Kabataş Erkek Lisesi’nde özel bir tören düzenlenecektir.

 

5. Kore, Japonya ve Çin zengin bir kültüre ve etkileyici tarihe sahip olduğundan dolayı, Kabataş Erkek Lisesi’nde karşılıklı anlayışı, diğer kültür ve geleneklere saygıyı geliştirmek adına kültürel programlar organize edilecektir.

 

6. Kabataş Erkek Lisesi sosyal yardımlaşmaya önem vermekte ve sosyal, ekonomik ve çevresel gelişmeyi gönüllü çalışmalarla temin etmeye çalışmaktadır. Sosyal sorumluluk projelerimize, Kore, Japonya ve Çin büyükelçilikleri, konsoloslukları ve şirketlerinin desteklerini almayı amaçlamaktayız.

 

8. Kabataş Erkek Lisesi, kendisini eğitimde mükemmelliğe adamış, Türkiye’nin en eski ve uluslararası üne sahip liselerinden biridir.

 

Üniversite sonuçlarına göre, Kabataş Erkek Lisesi Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında yer almaktadır. Mezunlarımız Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine kayıt olmaktadır.

 

Türkiye ile Kore, Japonya ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmede etkileşim çok önemlidir. Türkiye’de faaliyet gösteren Dünya devi Kore, Japon ve Çin şirketleriyle Lise - Sanayi işbirliği kurmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, üniversitenin birinci yılından sonra şirketler, mezunlarımıza staj imkanı sunacaktır. Sloganımız “ Başarılı ve üstün yetenekli öğrenciler memleket meselesi”

 

9. Kardeş Okul işbirlikleri, öğrencilerin çevrelerinde ki dünya hakkında bilinçlerini geliştirir ve hayat değiştiren eğitim fırsatlarını canlandırır.

 

Kore, Japonya ve Çin’den liselerle, dostluk, karşılıklı anlayış ve kültürel farkındalığı geliştirmek adına kardeş okul anlaşmaları imzalamayı amaçlıyoruz.

 

10. Türkiye, Kore, Japonya ve Çin Zirvesi’ni, ilgili ülkelerin lise öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla düzenlemeyi hedefliyoruz. İlk zirve Türkiye’de gerçekleşecek, diğerleri ise diğer ülkelerde olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.03.2017 - Güncelleme: 10.03.2017 12:12 - Görüntülenme: 604
  Beğen | 0  kişi beğendi